Myš, scrollování

Tato sekce je určena všem začínajícím Apple uživatelům, kteří potřebují pomoc a nejsou si jistí, do které ze sekcí jejich dotaz přesně patří. Pokud se Vám nepodařilo pomocí vyhledávání najít řešení pro Váš problém, tak neváhejte a napište svůj dotaz právě sem. Neexistují hloupé otázky, jen hloupé odpovědi.

Moderátoři: Alisczech, RadimSvidrnoch, emkei, MichalM.Mac, Streeter, Renik, zmiy, dandas

Odpovědět
ondras007
Příspěvky: 2
Registrován: 01 bře 2017 15:06

Myš, scrollování

Příspěvek od ondras007 » 01 bře 2017 15:30

Ahoj, před nedávnem jsem si koupil macbooka po přechodu z windows a nějak nevím co s myší. Doma ho mam většinou připojený do externího monitoru plus klávesnice a myš. Magic Mouse jsem zavrhl, to je ergonomické zvěrstvo a po chvíli zkoušení mě opravdu bolela ruka a celkově to nebylo vůbce příjemné. Přemýšlel jsem o Magic Trackpadu a nějakou levnou myšku k tomu, ale cena je trackpadu naprosto mimo, takže to jsem taky zavrhl a koupil Logitech M705. A nastal problém, to plynulé scrollování z trackpadu bylo pryč, bez ovladačů naprosto nepoužitelné, s ovladači od logitechu to scrollování je takové zasekané, pomalé, se zpožděním, no zkrátka to vypadá, jak kdyby na to počítač po HW stránce neměl. O nemožnosti nastavit směr posuvu odděleně pro trackpad a pro myš je neskutečný fail Applu. (Vím že to řeší aplikace) Našel jsem jednu aplikaci SmoothScroll, která to plynulé scrollování i se směrem posuvu řeší, bohužel za ní tvůrce chce 20 USD každý rok a to nejsem ochoten akceptovat. Jednou bych 20 dolarů klidně zaplatil, ale každý rok opravdu ne.

Takže existují nějaké jiné SW řešení, které zajistí opravdu plynulý posuv kolečkem myši? Nebráním se ani jiné myši, jen musí být alespon trochu ergonomická.

Uživatelský avatar
Hajnejch
Příspěvky: 2576
Registrován: 10 říj 2013 07:17
Bydliště: Všude zdejší

Re: Myš, scrollování

Příspěvek od Hajnejch » 01 bře 2017 20:31

Myš a trackpad se nastavují zvlášť(viz foto). Trackpad sice není za hubičku, obrovská spolehlivost a funkčnost za to opravdu stojí.
CapturFiles 2.png

lipon
Příspěvky: 1617
Registrován: 03 srp 2012 21:35

Re: Myš, scrollování

Příspěvek od lipon » 02 bře 2017 08:50

jak píše Famtex, myš jde nastavovat zvlášť
chvíli jsem též dělal na macbooku s myší (a klávesnicí) od Logitechu a neměl jsem s tím nejmenší potíž; myš byla MX performance
myš i klávesnice byly připojeny přes unifying čumpl, základní funkce bez problémů, pokročilejší funkce pak přes Logitech Control Center - ke stažení na jejich stránkách
je pravdou, že Logitech myš byla ergonomicky o level výše než magic mouse, nakonec stejně Logitech skončil v šuplíku a používám drátovou applí klávesnici a Magic Trackpad, hlavně kvůli gestům, ta jsou velmi návyková
trackpad první generace se dá koupit levněji třeba i na ebay

ondras007
Příspěvky: 2
Registrován: 01 bře 2017 15:06

Re: Myš, scrollování

Příspěvek od ondras007 » 02 bře 2017 14:38

Bohužel se oba mýlíte. Pokud chcete mít směr posuvu: přirozený, tj posuv prsty nahoru scrolluje stránku dolů, tak odškrtnutím v nastevní myši se to odškrtne i v nastavení trackpadu. Na trackpadu je to přirozené a žádoucí, ale u myši s kolečkem jsem roky scrolloval dolů a nejde se to odnaučit. Jak jsem psal, tohle řeší několik aplikací a netrápí mě to. Co mě trápí je to plynulé posouvání, které se snaží řešit také několik aplikací, ale každá má nějaké mouchy. Zkusím ještě někde v obchodě vyzkoušet Logitech MX Master. Sice drahá, ale novější než M705. Od applu jsem čekal cokoliv, ale že budu řešit scrollování a že se na něj nedá sehnat normální pořádná myš je teda tragédie.

Uživatelský avatar
Hajnejch
Příspěvky: 2576
Registrován: 10 říj 2013 07:17
Bydliště: Všude zdejší

Re: Myš, scrollování

Příspěvek od Hajnejch » 02 bře 2017 19:17

Ano máte pravdu že zaškrtnutím volby Přirozený směr skrolování se to přenastaví jak u trackpadu tak i u myši. Když jsem si tu volbu zrušil tak mi kolečko u myši posouvá stránky dolů a trackpad nahoru, když si tu volbu zapnu tak se trackpad i myš chová stejně.

Co se scrolování týče tak vyhodíte korunky za nákup myši ale funkčnost proti trackpadu bude stále o ničem. Nejlíp by jste udělal kdybyste si opravdu koupil ten trackpad a nemusíte se s tím scrolováním otravovat.

likethis
Příspěvky: 230
Registrován: 01 srp 2012 01:22

Re: Myš, scrollování

Příspěvek od likethis » 03 bře 2017 17:54

Mac OS je bohuzel ke klasickym mysim celkem unfriendly. To, ze nejde systemove nastavit ani smer scrollingu bezne mysi a trackpadu (Magic Mouse) zvlast, to je vazne fail. Clovek by si to i nastavil podle kolecka jak je zvykly a na trackpadu si znovu osvojil "bezny smer" (protoze to tak do Snow Leoparda ostatne bylo), ale bohuzel to vam otoci i smer na ose X, takze treba prepinani mezi plochami na trackpadu svihem vlevo/vpravo (v dobach Snow Leoparda se to delalo jinak) je pak naprosto proti logice - presne na druhou stranu nez cekate.

Kazdopadne naprosto vam rozumim. Sam jsem pri porizeni prvniho Macu podobne dilema resil, nakonec jsem po dlouhem laborovani s periferiemi a secteni vsech pro a proti skoncil u trackpadu, ktery ma Apple opravdu vyborny, uz jen moznost klikat dotykem dalsim prstem pri vedeni kurzoru bez nutnosti druhy prst zvedat je paradni. Osobne s nim dokazi byt stejne rychly a presny jako s beznou mysi (windowsaci vetsinou cumi a nechapou, protoze znaji jen ty mizerie z notebooku). I proto naprosto miluji MacBooky a jiny notebook bych pouzivat neumel ani nechtel.

Souhlasim s vami, ze Magic Mouse je opravdu hruza, podle mne je to mys max tak na casual pouziti, prochazeni webu apod. Neverim, ze kdokoliv na Macu potrebuje skutecne rychle a efektivne pracovat, je schopen toto dlouhodobe pouzivat. Mozna kdyz mu nevadi, ze se u pracovnich ukonu neumerne zdrzuje, nebo proste ani neumi rychle a presne delat, proto mu to neprijde. K tomu to neustale drobne posouvani v oknech kvuli dotykovym zadum, ktere aplikace interpretuji jako scrolling i kdyz o to fakt nestojite, z tech mikropohybu sem a tam co to zpusobuje vzdy rostu, a presnost mysi take zadna velka slava. Nemluve o obcasnych vypadcich BT spojeni a tech silenych plastovych pojezdech, ktere na 90 % povrchu delaji priserny ramus a na zbylych 10 % neuveritelne drhnou. Paradoxne s vnejsim designem te mysi a cekovou ergonomii mam snad jeste ten nejmensi problem, na to se zvyknout da, na to zdrzovani a zneprijemnovani prace jen tezko.

Kdyz jsem jeste zkousel klasickou mys, vadila mi jeste jedna vec typicka pro Mac OS, a sice akcelerace kurzoru. To, co je u trackpadu naprosto genialni a zvysuje presnost, a co je i u Magic Mouse mmch. take dobre provedene, to je u klasicke mysi nejake velmi podivne a presnost trefeni se na male objekty na prvni dobrou to naopak dost snizuje. Tohle mi po dlouhem hledani uvedla do normalu aplikace SteerMouse, kde se da chovani kurzoru dobre upravit http://plentycom.jp/en/steermouse/ (stoji kolem petikila, trial dostupny, po intalaci je v System Preferences).

Mimo jine je mozne si v ni obratit scrolling na kolecku, takze na trackpadu si muzete nechat "prirozeny". Take jsem si pres ni na dalsi tlacitka na mysi nastavil treba spousteni Mission Coontrol, prepinani aplikaci ci ploch a dalsi akce, coz se velmi hodilo, kdyz clovek nema dotykovou plochu Magic Mouse a jako bonus je to jeste rychlejsi nez dotykem na Magic Mouse. Bohuzel plynuly posuv vam aplikace nevyresi, na to je opravdu nejlepsi pouze ten SmoothScroll za pausalni platbu (coz je jak sam pisete z principu docela ulet).

A jake jsou teda moznosti reseni? Osobne jsem jednu dobu jel tak, ze jsem mel beznou mys vyladenou pres zmineny SteerMouse a na druhe strane klavesnice trackpad, ktery jsem pouzival na scrolling a sem tam gesta na akce, ktere jsem nemel navolene na mysi. Jsou lidi, co to tak pouzivaji, mys i trackpad. Na tohle rozdvojeni jsem si vsak nikdy uplne nezvykl a casem mys letela pryc a pouzivam pouze trackpad. Mam jeste ten puvodni na tuzkove baterky, podle mne naprosto dostacuje, nevim co by mi novy realne prinesl oproti vetsi plose, ktera ale neni nejak zvlast nutna, Force Touch mi prijde take zbytecny, ja vse resim jen dotykem vcetne klikani, je to nejrychlejsi. Takze pokud se vam nechce davat ta neumerna castka za novy, zkuste si sehnat puvodni model, jak uz vam bylo ostatne doporuceno. No a pokud chcete vylozene jen mys, tak platit za SmoothScroll. Jestli jsem vas moc nepotesil, tak si myslim, ze jina vychodiska nez jsem zde popsal bohuzel uz nenajdete.

T0mB
Příspěvky: 13
Registrován: 10 led 2021 00:28

Re: Myš, scrollování

Příspěvek od T0mB » 31 kvě 2021 15:20

Vytahuji toto pár let mrtvé téma, protože jsem to dneska řešil a za ty roky vzniklo několik variant jak to řešit, za mě perfektně funguje
MOS
https://mos.caldis.me/
Dělá jen to že se touchpad a myš chovají jinak a mají otočené scrollování. Tak třeba to někomu pomůže.

Odpovědět