Nejde nová instalace

Tato sekce je určena všem začínajícím Apple uživatelům, kteří potřebují pomoc a nejsou si jistí, do které ze sekcí jejich dotaz přesně patří. Pokud se Vám nepodařilo pomocí vyhledávání najít řešení pro Váš problém, tak neváhejte a napište svůj dotaz právě sem. Neexistují hloupé otázky, jen hloupé odpovědi.

Moderátoři: Alisczech, RadimSvidrnoch, emkei, MichalM.Mac, Streeter, Renik, zmiy, dandas

Odpovědět
sikulamat
Příspěvky: 12
Registrován: 29 srp 2018 08:34

Nejde nová instalace

Příspěvek od sikulamat » 12 led 2020 09:32

Dobrý den páni odborníci.
Potkal mě dost divný problém, s kterým si nevím rady. Na čistý, naformátovaný (Journal extendet) nelze nainstalovat OS X. Podotýkám, že toto jsem už v minulosti dělal několikrát, tedy stejný postup a vždy to fungovalo ok. A dnes, po vánocích v 2020 to nejde!!!
Fakta: Mac Pro 4.1 (2009). Postupoval jsem vždy takto.
V Macu na pozici 1 je HDD se systémem El Capitan 10.11.6. Systém z tohot disku je spuštěn. Chci instalovat OSX na jiný disk - SSD (na pozici 2). Klik na stáhnutý dmg soubor s instalací El Capitan 10.11.3 (soubor ověřen, v minulosti funkční). Průvodce ok, instalace se rozběhne a cca po 5 min skončí touto hláškou: Do tohoto počítače nelze OSX instalovat. Nebyly nalezeny žádné balíčky způsobilé k instalaci. Požádejte o asistenci výrobce softwaru. Ukončete instalátor. aby se mohl počítač restartovat , a zkuste to znovu. (..jo jo, to jsem zkoušel).
Zkouším jiný postup. Při spuštěném Macu vkládám do mechaniky orig. dvd s instalací Snow Leopard (dvd přiloženo při koupi Macu, instalace také ověřena, a tenkrát funkční), Mac vypínám. Odstraňuji HDD s OSX, nechávám SSD, kam chci instalovat. Spouštím MAc, mechanika běží, načítá, instalace se rozběhne a skončí úplně stejnou hláškou.
Hmmm, tak to jsem teda v pytli. Toš tedy chlapi, co s tím?

Uživatelský avatar
ra3662
Příspěvky: 4638
Registrován: 14 srp 2012 10:25
Bydliště: Ostrava

Re: Nejde nová instalace

Příspěvek od ra3662 » 12 led 2020 11:31

Stáhni znova instalační balíček, neskončil certifikát? Myslím že něco podobného se tu již řešilo.

DidaJI
Příspěvky: 60
Registrován: 29 kvě 2017 22:29

Re: Nejde nová instalace

Příspěvek od DidaJI » 12 led 2020 20:33

Já jsem to řešil posunem systémového času třeba o 2 roky zpět, prostě do období, kdy měla instalačka ještě certifikaci. Je to třeba dělat i když instaluješ starší macOS virtuálně. Taky to píše tu samou hlášku a obchází se to posunem roku.

sikulamat
Příspěvky: 12
Registrován: 29 srp 2018 08:34

Re: Nejde nová instalace

Příspěvek od sikulamat » 12 led 2020 21:23

Děkuji, ra3662. To je vončo. Stáhnul jsem tedy instalaci z ofic www applu (https://support.apple.com/cs-cz/HT206886). Bod 4. V Macu následovalo klik na soubor InstallMacOSX.dmg. Následuje okno se souborem pkg. Postup viz bod.5. Překvapilo mě, že toto není ještě instalace. Píšou, že rozbalení zabere 7 MB (!!), nelze vybrat jiný disk, jen ten právě spuštěný OSX. Rozbalení trvá cca 3 min. Pak okno "instalace byla úspěšně dokončena". To mě naprosto zmátlo. Dávám OK a nic. Starý systém běží. Teprve teď jsem si přečetl bod.5 . . aha. . . ono to má pokračování. Takže jdu do Aplikací a tam objevuji skutečný instalační soubor Instalace OS X El Capitan s tou typickou ikonou X v kroužku. Potvrzuji, spouští se, vybírám disk pro instalaci . . atd, atd. Vše proběhlo ok.
Takto podrobně to rozepisuji pro začátečníky laiky, kteří mají v hlavě zažraný systém Win a těžce se překlápí myšlení na Mac.
Přijde mi logičtější stáhnout instalaci znova, místo předělávání systémového času, který může v některých aplikacích natropit divočiny v meta časových zápisech jakýchkoli soubor (čas vzniku, editace apod).
Děkuji.

romda
Příspěvky: 25
Registrován: 07 říj 2017 10:38

Re: Nejde nová instalace

Příspěvek od romda » 08 úno 2023 21:28

Aho všem. Bohužel ten stejný problém. Mám Venturu a nepomohla ani změna času (stále hlásí Mac : Tuto verzi systému OS X 10.11 nelze do tohoto počítače nainstalovat). Potřebuji nainstalovat z USB na starší Mac El Captain a už 2 dny to řeším, ale bohužel neúspěšně.Věděl by někdo radu? Díky,.

Sandra
Příspěvky: 607
Registrován: 23 pro 2012 03:33

Re: Nejde nová instalace

Příspěvek od Sandra » 22 úno 2023 18:22

Já jsem tuhle instalovala do MBA 2017 Venturu přes OpenCore (jde o nepodporovaný model, ale běhá to moc pěkně a chtěla jsem používat rozšíření zabezpečení iCloudu) a po několika minutách instalace z flashdisku mi to vždycky vyhodilo chybu, ať byl MBA připojený k wifi nebo odpojený, vždycky to samé. Stažení znova a starší verze nepomohlo. Už jsem se s tím chtěla rozloučit, když jsem našla takovou nenápadnou zastrčenou radu a to udělat PRAM a SMC reset a po tomto instalace proběhla naprosto bez problémů. Nemusí to souviset, ale zkusila bych to.

Odpovědět