iMac zamrzl při updatu

Tato sekce je určena všem začínajícím Apple uživatelům, kteří potřebují pomoc a nejsou si jistí, do které ze sekcí jejich dotaz přesně patří. Pokud se Vám nepodařilo pomocí vyhledávání najít řešení pro Váš problém, tak neváhejte a napište svůj dotaz právě sem. Neexistují hloupé otázky, jen hloupé odpovědi.

Moderátoři: Alisczech, RadimSvidrnoch, emkei, MichalM.Mac, Streeter, Renik, zmiy, dandas

Odpovědět
Uživatelský avatar
Miro_CZ
Příspěvky: 411
Registrován: 29 lis 2012 15:22

iMac zamrzl při updatu

Příspěvek od Miro_CZ » 05 dub 2020 13:11

Ahoj,

táta dal na jeho iMacu nainstalovat aktualizaci (údajně asi Safari), ale po restartu mu Mac zamrzne a načítací lišta se zasekne zhruba v první pětině. Nepomohlo vypnutí (dlouhým podržením vypínače) a znovu zapnutí, naběhne opět do stejného místa a zamrzne.

Jaké jsou další možnosti, co vyzkoušet?

Předem děkuji za rady!


Pěkný den,
Miro
iPhone 3GS Black - 4S White - 5C White - 5S Silver - 8 Space Gray - 12 Pro Pacific Blue - 13 Pro Sierra Blue - 14 Pro Space Black
iPad Air 2 Wi‑Fi + Cellular 64GB Space Gray
MacBook Air 13" 2012 - Air 13" M1 2020

Uživatelský avatar
Alisczech
Administrátor
Příspěvky: 1902
Registrován: 11 črc 2012 14:34
Bydliště: Praha, CZ
Kontaktovat uživatele:

Re: iMac zamrzl při updatu

Příspěvek od Alisczech » 05 dub 2020 17:34

Zkus nastartovat v Recovery režimu a dát zkontrolovat disk. Pokud nepomůže, tak tamtéž reinstalace systému. Data se neztratí.

Případně obnova z Time Machine zálohy
 Certified Trainer, ACE, fotograf a žurnalista
http://jbrezina.cz http://ilumio.cz http://4foto.cz http://fripito.com

Uživatelský avatar
Miro_CZ
Příspěvky: 411
Registrován: 29 lis 2012 15:22

Re: iMac zamrzl při updatu

Příspěvek od Miro_CZ » 05 dub 2020 17:59

Díky, vyzkouším. Reinstalace systému - myslíš tu volbu "Znovu nainstalovat MacOS"? A data tedy zůstanou všechna tak jak byla předtím?

Zkoušel jsem mezitím ještě reset NVRAM, ale jediná změna, která nastala, byla ta, že se instalace zasekla až úplně na konci.
iPhone 3GS Black - 4S White - 5C White - 5S Silver - 8 Space Gray - 12 Pro Pacific Blue - 13 Pro Sierra Blue - 14 Pro Space Black
iPad Air 2 Wi‑Fi + Cellular 64GB Space Gray
MacBook Air 13" 2012 - Air 13" M1 2020

Uživatelský avatar
Miro_CZ
Příspěvky: 411
Registrován: 29 lis 2012 15:22

Re: iMac zamrzl při updatu

Příspěvek od Miro_CZ » 05 dub 2020 21:44

Tak jsem zkusil Recovery mode a kontrola disku proběhla v pořádku. Dal jsem tedy reinstalaci systému - část instalace "v prostředí MacOS" proběhla bez komplikací, pak se Mac restartoval a teď už je opět asi 3 hodiny zamrzlý na černé obrazovce s jablkem a pod ním načítací lišta zamrzlá kousek od začátku. Nechám běžet do rána, ale moc nadějí do toho nevkládám :(

Takže pro informaci - je nějaká možnost, jak z něj vytáhnout data, kdyby instalace neproběhla a zůstal v tomto stavu? Táta měl špatně nastavený Dropbox, takže mu tam nedůležitější dokumenty chybí.
iPhone 3GS Black - 4S White - 5C White - 5S Silver - 8 Space Gray - 12 Pro Pacific Blue - 13 Pro Sierra Blue - 14 Pro Space Black
iPad Air 2 Wi‑Fi + Cellular 64GB Space Gray
MacBook Air 13" 2012 - Air 13" M1 2020

Uživatelský avatar
looke
Příspěvky: 657
Registrován: 23 čer 2014 15:42

Re: iMac zamrzl při updatu

Příspěvek od looke » 05 dub 2020 22:17

pripojil bych externi disk pres USB a nainstaloval system na nej... pak nastartoval z toho ext. disku a data pretahl... potom format interniho disku a cista instalace... je to dost na hulvata, no... :/
iMac 21,5" late 2015 i5 / 16 GB - Mojave / Monterey
iPhone SE 32 GB

tlacenka
Příspěvky: 8064
Registrován: 09 zář 2012 17:48

Re: iMac zamrzl při updatu

Příspěvek od tlacenka » 06 dub 2020 03:28

No a já bych zkusil bezpečný režim alias safe boot
Vypnete Mac
Zapnete Mac a držte shift dokud nenabehne login okno
Pak ho pusťte - jde se přihlásit ? Potom by mělo jít zkopírovat i data když bude nejhůř
Pokud ani to nezabere, tak bych data vykopiroval přes terminál
Btw měl Táta nastavené zálohování timemachine ? Potom by mohly být dokumenty v něm ...
A na iCloudu nejsou ?

Uživatelský avatar
Miro_CZ
Příspěvky: 411
Registrován: 29 lis 2012 15:22

Re: iMac zamrzl při updatu

Příspěvek od Miro_CZ » 06 dub 2020 08:45

Pánové děkuji za rady. Dám tady status ke dnešku - instalace běžela celou noc a ukazatel se nepohnul ani o pixel.

Zkusil jsem restart a spuštění v safe mode, ale to se mi nedaří. Když hned po spuštění držím shift (zkoušel jsem pravej i levej), tak Mac stejně naskočí na černou obrazovku s jablkem a pod ním vyběhne ta statusová lišta s instalací a došla do stejného bodu jako v noci, držel jsem shift ještě asi minutu, ale žádná změna. Není tohle indikace něčeho, že to nechce spustit safe mode?

Zkusil jsem znovu reset NVRAM a jediná změna je ta, že statusová lišta s instalací se nezasekne hned na začátku, ale doběhne až do konce a zasekne se tam.

Teď jsem ještě zkusil diagnostiku (stisknuté D po startu) a vypsalo to, že nenašlo žádnou chybu.

Tak a teď co je za další možnosti? Respektive je jednodušší instalace systému na externí disk, boot z externího, kopírování dat a pak formát. Nebo ta varianta s vykopírováním dat přes terminál? V terminálu nejsem vůbec zběhlý, takže tam bych potřeboval nějakou radu, jak na to.

Time Machine bohužel neměl a iCloud jen na fotky apod. :(
iPhone 3GS Black - 4S White - 5C White - 5S Silver - 8 Space Gray - 12 Pro Pacific Blue - 13 Pro Sierra Blue - 14 Pro Space Black
iPad Air 2 Wi‑Fi + Cellular 64GB Space Gray
MacBook Air 13" 2012 - Air 13" M1 2020

tlacenka
Příspěvky: 8064
Registrován: 09 zář 2012 17:48

Re: iMac zamrzl při updatu

Příspěvek od tlacenka » 06 dub 2020 12:12

nemate k tomu neco zapojeneho do usb ? pokud ano, vyndat.
k tomu safe mode, tak musi byt ten mac predtim vypnuty
tzn zkusil bych
drzet power dlouho, az se to vypne
potom zmacknout power i shift zaroven a drzet celou dobu shift
melo by to nabehnout do toho safe mode

zkusil bych jeste reset SMC
https://support.apple.com/cs-cz/HT201295 (nechce se mi to vypisovat, tak dávám odkaz přímo na apple :)

moc nerozumim tomu, proc instalovat na externi disk, pak kopirovat a pak formatovat a znova instalovat...
rozdil je v tom, ze uvidite visualne kopirovani ve finderu - otazkou je, jestli vite, kde ty data jsou... vetsinou byvaji v uzivatelske slozce home (pokud se nekdo nesnazil delat neco jinak
tzn pokud vite, kde ty soubory jsou, tak je dokazeme vykopirovat pres terminal
pokud to potrebujete videt v klikacim prostredi (finder), tak asi budete muset pres tu instalaci
co se tyka terminalu, muzeme pak spolu polaborovat :))
zkusil bych ted ten reset smc

Uživatelský avatar
Miro_CZ
Příspěvky: 411
Registrován: 29 lis 2012 15:22

Re: iMac zamrzl při updatu

Příspěvek od Miro_CZ » 06 dub 2020 12:23

Reset SMC jsem zkoušel a zapomněl zde uvést, že také bez výsledku.

Safe mode jsem dělal tímto postupem - podržel jsem tlačítko vypnutí, aby se Mac vypnul. Poté jsem stisknul zároveň Shift a tlačítko zapnutí, Shift jsem držel dlouhou dobu, ale Safe mode nenaběhne.

V USB připojená jen apple klávesnice.

Zkusil jsem spustit Single User Mode, ale chvíli to vypadalo, že nabíhá, vyskakovaly další řádky, co to vytváří, ale nakonec se to asi na půl hodiny zaseklo a nikam nepokračovalo.

No jak znám tátu, tak budou veškeré soubory na ploše, případně ve složce Dokumenty.
iPhone 3GS Black - 4S White - 5C White - 5S Silver - 8 Space Gray - 12 Pro Pacific Blue - 13 Pro Sierra Blue - 14 Pro Space Black
iPad Air 2 Wi‑Fi + Cellular 64GB Space Gray
MacBook Air 13" 2012 - Air 13" M1 2020

tlacenka
Příspěvky: 8064
Registrován: 09 zář 2012 17:48

Re: iMac zamrzl při updatu

Příspěvek od tlacenka » 06 dub 2020 13:04

odpojit vsechno z usb.. apple, ne apple..proste ven :)
musite to nenapadne zjistit :))
kdyby byly na plose a bylo zapnute to sdileni dokumentu, tak by je videl na ipadu/iphonu..ne ?

Uživatelský avatar
Miro_CZ
Příspěvky: 411
Registrován: 29 lis 2012 15:22

Re: iMac zamrzl při updatu

Příspěvek od Miro_CZ » 06 dub 2020 13:37

Sdílení dokumentů má bohužel aktivované jen na MacBooku, ale na stolním si to nezapnul.

Každopádně mi mezitím doběhla instalace systému na externí disk, kterou jsem tam předtím spustil jako záložní možnost, tak si teď táta prochází dokumenty (a jsou všude možně :D ), takže nakonec to asi nechám dojít touto cestou vykopírováním na exterák, formát a čistá instalace. On si aspoň projde, že tam má opravdu všechno.

Ještě se zeptám - když jsem nemyslel dopředu a externí disk jsem nerozdělil na více oddílů. Můžu data nakopírovat ten oddíl, kde je nainstalovaný systém a dostanu se k nim poté? Případně do jaké složky je tam kopírovat, aby byly viditelné z nově nainstalovaného systému? Nebo disk normálně budu moci otevřít a vidět všechny uživatelská data? Nebo si mám data raději zálohovat na nějaký jiný externí disk a ten se systémem mít opravdu jen jako bootovací?
iPhone 3GS Black - 4S White - 5C White - 5S Silver - 8 Space Gray - 12 Pro Pacific Blue - 13 Pro Sierra Blue - 14 Pro Space Black
iPad Air 2 Wi‑Fi + Cellular 64GB Space Gray
MacBook Air 13" 2012 - Air 13" M1 2020

Uživatelský avatar
looke
Příspěvky: 657
Registrován: 23 čer 2014 15:42

Re: iMac zamrzl při updatu

Příspěvek od looke » 06 dub 2020 15:06

nakopirovat je muzete kam chcete, pokud mate nastartovano z externiho disku, tak klidne dokumenty do dokumentu, filmy do filmu, plochu do plochy atp. Cesta je na obrazku - HDD/Uzivatele/jmeno_uctu
mac_mini_root.jpg
iMac 21,5" late 2015 i5 / 16 GB - Mojave / Monterey
iPhone SE 32 GB

Uživatelský avatar
Miro_CZ
Příspěvky: 411
Registrován: 29 lis 2012 15:22

Re: iMac zamrzl při updatu

Příspěvek od Miro_CZ » 07 dub 2020 07:43

Ahoj, posílám info, jak to celé dopadlo.

Ze všech řešení od nejjednodušších resetů NVRAM, SMC, Safe mode, Diagnostika HW, Oprava disku atd. došlo nakonec až k instalaci systému na externí disk, vykopírování všech důležitých souborů a následný formát a čistá instalace. Tam už proběhlo vše v pořádku bez jakýchkoliv problémů.

Děkuji všem za rady a tipy, co v takové situaci vyzkoušet ;)
iPhone 3GS Black - 4S White - 5C White - 5S Silver - 8 Space Gray - 12 Pro Pacific Blue - 13 Pro Sierra Blue - 14 Pro Space Black
iPad Air 2 Wi‑Fi + Cellular 64GB Space Gray
MacBook Air 13" 2012 - Air 13" M1 2020

Anna1
Příspěvky: 1
Registrován: 03 pro 2021 18:40

Re: iMac zamrzl při updatu

Příspěvek od Anna1 » 03 pro 2021 18:42

Ahoj, mám teď úplně stejný problém. Prosím jak jste to tedy nakonec vyřešil? Pořád mám černo a jenom jabko a čáru nabíhání která se nehýbe. Žádné důležité dokumenty tam nemám, klidně ho celej nějak restartuju jenom nevim jak v tomhle stavu. Díky moc za pomoc..

Uživatelský avatar
Miro_CZ
Příspěvky: 411
Registrován: 29 lis 2012 15:22

Re: iMac zamrzl při updatu

Příspěvek od Miro_CZ » 05 pro 2021 11:25

Ahoj, celý postup je vypsaný v příspěvcích výše. Šel jsem od nejméně náročných pokusů až po finální s instalací systému na externí disk a boot z něho. Pročti si celé vlákno a můžeš jít postupně podle jednotlivých rad ;) Pokud tam nemáš žádné důležité dokumenty ani data, o které nechceš přijít, pak můžeš udělat rovnou čistou instalaci bez externího bootování a zálohy..
iPhone 3GS Black - 4S White - 5C White - 5S Silver - 8 Space Gray - 12 Pro Pacific Blue - 13 Pro Sierra Blue - 14 Pro Space Black
iPad Air 2 Wi‑Fi + Cellular 64GB Space Gray
MacBook Air 13" 2012 - Air 13" M1 2020

Odpovědět