Jakou klávesnici?

Tato sekce je určena všem začínajícím Apple uživatelům, kteří potřebují pomoc a nejsou si jistí, do které ze sekcí jejich dotaz přesně patří. Pokud se Vám nepodařilo pomocí vyhledávání najít řešení pro Váš problém, tak neváhejte a napište svůj dotaz právě sem. Neexistují hloupé otázky, jen hloupé odpovědi.

Moderátoři: Alisczech, RadimSvidrnoch, emkei, MichalM.Mac, Streeter, Renik, zmiy, dandas

Odpovědět
marin7
Příspěvky: 15
Registrován: 09 kvě 2021 19:53

Jakou klávesnici?

Příspěvek od marin7 » 09 kvě 2021 20:00

Zdravím ostřílené majitelé maců a mám začátečnický dotaz.

Koupil jsem Mac Mini 2014 a magic mouse 2. Klávesnici ale nemám. Samozřejmě můžu použít jakoukoli USB klávesnici, ale chtěl bych něco s touchpadem. Prý se v MacOS často používají gesta, tak o ně nechci přijít.

Jakou klávesnici s touchpadem byste mi doporučili?

A je to vůbec dobrý nápad, chtít takovou klávesnici?

Díky

Uživatelský avatar
ra3662
Příspěvky: 4638
Registrován: 14 srp 2012 10:25
Bydliště: Ostrava

Re: Jakou klávesnici?

Příspěvek od ra3662 » 09 kvě 2021 21:10

A nebude lepší klávesnice a zvlášť Magic Trackpad?

marin7
Příspěvky: 15
Registrován: 09 kvě 2021 19:53

Re: Jakou klávesnici?

Příspěvek od marin7 » 09 kvě 2021 21:11

Netuším, co bude lepší. Proč zvlášt?

Uživatelský avatar
Mironet
Příspěvky: 1383
Registrován: 02 říj 2012 13:22

Re: Jakou klávesnici?

Příspěvek od Mironet » 10 kvě 2021 06:30

Položte ruce na stůl. Chceme je mít pořád u sebe nebo natažené jak chcete? Rozhodně samostatně. A všechno originál Apple. Já dávám přednost Magic Mouse, ale to už je na vás zda myš nebo trackpad.

mberdych
Příspěvky: 1746
Registrován: 30 srp 2012 12:14

Re: Jakou klávesnici?

Příspěvek od mberdych » 10 kvě 2021 06:45

Navic slusna klavesnice s dobry touchpadem podle me ani neexistuje. Obecne se da rict, ze touchpad kvality apple je pouze Magic Touchpad.

marin7
Příspěvky: 15
Registrován: 09 kvě 2021 19:53

Re: Jakou klávesnici?

Příspěvek od marin7 » 10 kvě 2021 06:46

Znamená to, že na magic mouse se dají dělat gesta a nepotřebuji trackpad?

To by byla dobrá zpráva.

MacOS vůbec neznám, proto ty hloupé otázky.

Uživatelský avatar
ra3662
Příspěvky: 4638
Registrován: 14 srp 2012 10:25
Bydliště: Ostrava

Re: Jakou klávesnici?

Příspěvek od ra3662 » 10 kvě 2021 07:06

Myslím že vymlouvat se na neznalost je to ubohé. Stačí se přece podívat na net a tam se to dá vyčíst. Musím přece vědět co chci já pořídit.

marin7
Příspěvky: 15
Registrován: 09 kvě 2021 19:53

Re: Jakou klávesnici?

Příspěvek od marin7 » 10 kvě 2021 09:02

Ubohé to je, ale prostě mě nenapadlo, že se myš dá používat i tímto způsobem.

Takže děkuji za nasměrování a loučím se.

Uživatelský avatar
rony
Příspěvky: 3635
Registrován: 01 srp 2012 07:47
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Jakou klávesnici?

Příspěvek od rony » 10 kvě 2021 10:28

marin7 píše:
09 kvě 2021 20:00
Koupil jsem Mac Mini 2014 a magic mouse 2. Klávesnici ale nemám. Samozřejmě můžu použít jakoukoli USB klávesnici, ale chtěl bych něco s touchpadem. Prý se v MacOS často používají gesta, tak o ně nechci přijít.
zakladne gesta vie aj Magic Mouse. takze si vyber pre teba vhodnu Apple klavesnicu (ci s numerickym alebo bez neho), idealne samozrejme bezdrotovu.

Uvahy, ze prides o gesta su liche, plnohodnotne zvladnes cokolvek. Casom mozes zvazit dokupenie trackpadu.

Ja osobne by som do inej klavesnice, dokonca s vvyhradnou podmienkou ze aj trackpad vobec nesiel, dospejes k podivnym veciam, ktorymi len minies peniaze, cas a naladu.

Aj tie odporucane neApple klavesnice (logitech) nemaju pevne pripojeny trackpad.

Nehovoriac o tom, ze trackpad od Apple je nieco ine, nez by si dostal z nejakeho china nonejmu.
-- /\/\ .\ > .\ / Facebook skupina Uživatelé Apple Watch spravodaj.madaj.net
 Mac Mini  iPhone 13pro  iPad Pro  Pencil  TV  WATCH  AirPods  Homepod

marin7
Příspěvky: 15
Registrován: 09 kvě 2021 19:53

Re: Jakou klávesnici?

Příspěvek od marin7 » 10 kvě 2021 11:41

Toho MACa jsem sice koupil, ale ještě mi nepřišel. Takže ani tu myš nemám vyzkoušenou. Tolik pro vysvětlení.

Díky, že jste mi udělali jasno. Koupím si tedy originál Apple klávesnici - numerickou.

Jen bych se ještě zeptal, jestli je na ní čeština řešena nějakými nálepkami, nebo je do kláves vypálená/vytištěná z výroby.

Uživatelský avatar
rony
Příspěvky: 3635
Registrován: 01 srp 2012 07:47
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Jakou klávesnici?

Příspěvek od rony » 10 kvě 2021 11:49

ceska apple keyboard je normalna, nalepky su vec, co si pamatame z praveku 90tych rokov :)

popremyslaj este ci beznumericku alebo aj s numerickym, ono zasa je moznost, ak nehadzes tabulky, tak ti bude vyhovovat aj beznumericka.

Magic Mouse je skvela, je hodne ina nez akakolvek ina, chce to jej dat chvilu ale su ludia, co ju vyslovene nemozu.

osobne som pred viac nez 10rokmi kupoval mac mini ako prvy mac, chvilu som frcal na logitech myske a klavesnici, no trvalo mi to ledva rok.

odvtedy mam tych 10 rokov stale tu istu magic mouse. Len klavesnice od Apple mam uz druhu, lebo prvu som neprezieravo utopil :)

nedavno som doplnil magic trackpad, no ten zasa asi viac uziju ludia, co hodne zoomuju a nestaci im dvakrat buchnut prstom na dotykovu plochu magic mouse.
-- /\/\ .\ > .\ / Facebook skupina Uživatelé Apple Watch spravodaj.madaj.net
 Mac Mini  iPhone 13pro  iPad Pro  Pencil  TV  WATCH  AirPods  Homepod

likethis
Příspěvky: 230
Registrován: 01 srp 2012 01:22

Re: Jakou klávesnici?

Příspěvek od likethis » 11 kvě 2021 12:17

S těmi Apple periferiemi pozor. Opravdu nejsou pro každého, zejména Magic Mouse.

Magic Mouse v podstatě rozděluje uživatele na ty, co na ni nedají dopustit a ty, co ji přímo nesnáší. Za sebe nejsem schopen Magic Mouse používat konkrétně proto, jelikož mi neposkytuje jistotu při práci. Hlavní problém je ten, že celý vrch je dotyková plocha (což je vlastně i největší "lákadlo" myši), kde se přejížděním prstem mmj. scrolluje. Jakmile však kliknu, tak přitisknutý polštářek prstu často způsobuje mírný nechtěný scrolling, ať už do strany nebo vertikálně, což neumožňuje v řadě případů přesnou práci. Některé aplikace jsou kvůli specifik Magic Mouse přímo neovladatelné, třeba Mapy.cz (resp. tam, kde je zoomování na kolečko, zoom je kvůli dotykové ploše nekontrolovatelný i náhodný) ... Kromě toho má Magic Mouse pochybnou ergonomii (což je, nebudeme si nic nalhávat, nutný ústupek dotykové ploše) a také je to hrozně hlasitá myš pokud jde o klik, který je zároveň tuhý a zbytečně vysoký. Kluzáky rovněž nepovažuji za dobře řešené, mají problémy na řadě povrchů a kvůli provedení jako lyžiny způsobují rozdílný odpor při pohybu do stran a dopředu/dozadu. Byla to jediná myš, kde jsem se musel aktivně zajímat o výběr podložky a bylo opravdu těžké něco vybrat. Boj s Magic Mouse jsem nakonec vzdal už před lety, podle mne je to myš na konzumaci internetu u odpoledního kafe, nikoliv na rychlou precizní práci.

Místo Magic Mouse používám Magic Trackpad, který je pro mne nepřekonatelný a zdaleka nejlepší periferie od Applu. Ostatně je to jeden z hlavních důvodů, prož nejsem schopen bez nervů používat jiný notebook než MacBook. Také z hlediska gest je trackpad mnohem komfortnější než Magic Mouse. Je třeba mít ale na paměti, že pro řadu činností na počítači může být stále nejlepším řešením nějaká ta normální "Logitech myš". U klasických myší jsou na Mac OS ale zase jiné problémy, například léta nepochopitelně neřešený system-wide plynulý scrolling, s čímž si umí poradit určitým způsobem některé aplikace, třeba Smooze.

Pokud jde o Apple klávesnici, největší mínus je pro mne absence podsvícení, což mi u klávesnice v dané ceně už přijde směšné. Jinak se na ní píše obstojně a chiclet provedení mi vždy vyhovovalo. Numerický blok je pro mne nevyužitelný, ale tady je naštěstí na výběr. Na Macu má v zásadě smysl pouze pokud zadáváš od rána do večera čísla, na nějaké page/down/up se tady nehraje.

Uživatelský avatar
rony
Příspěvky: 3635
Registrován: 01 srp 2012 07:47
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Jakou klávesnici?

Příspěvek od rony » 11 kvě 2021 13:00

suhlas, i ked ja som viac za magic mouse nez magic trackpad (mam OBE). a to i preto, ze nic z opisovaneho s Magic Mouse nepocitujem (ziadne nechcene posuny pri klikani - polozim prst a kliknem versus polozim prst a taham bez klikania). Ergonomia... ehm... no je to plocha mys, pre cloveka, ktory si celu dlan obvinie na mysku typu Logitech (mal som take a teraz mam taku k PC) je to mentalna bariera zmenit sposob jej uchytenia.

Asi je pravda, ze lyziny su na nejakych konkretnych povrchoch divne. Mam vsak aj skusenosti s inymi myskami, kde su rozne tie ovalne nalepky. Polovicu problemov sposobuju ony (odlepuju sa a pod. a to i na masinkach od Logitech), takze kym magic mouse mam jednu a tu istu tych 10+ rokov, este som nemal Logitech mysku, co by po 2-3 rokoch nesla prec - a ked nie, tak na hornej casti vyzerala osuchane - farby ako keby obrusene).

Na druhu stranu, velmi dufam, ze moja posledna myska od Logitech uz bude konecne bez problemov, nechce sa mi kazde tri roky kupovat k PC zasa dalsiu. :) i ked, pozeram prave na jej spodnu cast a tie klzacie plochy su NEROVNE, takze niektore casti su osuchane. Logitech by si fakt mal dat pozor na presnu vodorovnost tychto casti :)

Takze idealna rada viditelne neexistuje :) avsak pri dostatku penazi je teda dobre mat aj Mouse aj Trackpad :) a ak sa nevieme adaptovat na Mouse, tak smelo cokolvek od Logitech :)
-- /\/\ .\ > .\ / Facebook skupina Uživatelé Apple Watch spravodaj.madaj.net
 Mac Mini  iPhone 13pro  iPad Pro  Pencil  TV  WATCH  AirPods  Homepod

likethis
Příspěvky: 230
Registrován: 01 srp 2012 01:22

Re: Jakou klávesnici?

Příspěvek od likethis » 11 kvě 2021 13:51

K té ergonomii, osobně třeba vůbec nedržím myš celou dlaní, myší pohybuji převážně prsty a dlaň na ní položenou nemám. Nemám ani v oblibě ty vyloženě přerostlé krysy, kde se doslova vloží celá ruka. Magic Mouse je ale extrémně placatá a je to imho kvůli dotykové ploše.

Konkrétně Logitech nechci nějak adorovat, spíše to byl příklad. Podle mne kvalita jejich myší šla v uplynulých letech navíc dolů. Pokud jde o materiály, tak ono se dá předpokládat, že ty různé plasty a pogumované povrchy se časem olezou, taková myš prostě asi nebude nikdy na deset let. Mimochodem momentálně tady mám myš za 200 Kč "značky" Yenkee :D ... používám jen někdy, primární je pro mne trackpad. Míval jsem různé i drahé myši a spíše mi přišlo, že ta investice tam není vidět. Možná je to i tím, že nemám žádné speciální požadavky, jde mi jen o rozumný úchop, který mi umožní rychlou a přesnou práci.

Ještě bych doplnil, když se tazatel ptal na ty gesta, že na klasické myši lze často akce gest namapovat na další tlačítka myši, takže když používám klasickou myš tak typicky Mission Control/Exposé mám na tlačítku na boku myši a není potřeba se ani zabývat gestem. Umí to třeba ty utility co řeší plynulý scrolling, jako jsem zmiňoval Smooze.

mberdych
Příspěvky: 1746
Registrován: 30 srp 2012 12:14

Re: Jakou klávesnici?

Příspěvek od mberdych » 11 kvě 2021 14:20

Patřím mezi ty, co nenávidí Magic Mouse. Takže za mě určitě Logitech, ideálně MX Master ve verzi 3, která má USB-c a nebo menší Anywhere 3. Každopádně nejlepší je stejně touchpad na Macbooku. Roky používám Macbooky, ale pracovně nějaké Dell, HP a Lenovo a nikde nebyl touchpad na úrovní Applu. Jediný blízko tomu byl Surface Book a obecně Surface řada.

Uživatelský avatar
kecinzer
Příspěvky: 562
Registrován: 06 úno 2015 07:09
Bydliště: Děčín - perla severu

Re: Jakou klávesnici?

Příspěvek od kecinzer » 12 kvě 2021 09:50

Jsem v trochu jiné situaci - mám MB Air s připojeným monitorem, ale využívám vestavěnou klávesnici s touchpadem - monitor mám nad MB.
Dlouho jsem používal Magic Mouse hlavně kvůli gestům a integraci do macOS - sice neumí všechna jako touchpad, ale ty základní ano.
Pak jsem se ale nějak přeučil na touchpad i kvůli tomu, že mi nemusí tak cestovat ruka. To bylo ještě v době MB Pro 2014, který měl touchpad bez force touch. Aktuálně touchpad s force touch je to prostě pecka. Zvykl jsem si na něj natolik, že Magic Mouse skoro nevyužívám.
Jednu chvíli jsem si pořídil i Logitech MX Master 3, ale po dvou dnech jsem jí musel vrátit. Jednak mi na BT nefungovala tak přesně jako Magic Mouse, ale hlavně mi chybělo to "plynulé" ovládání v macOS (prostě kloužu prstem po povrchu myši a nerotuji kolečkem) a ta gesta, i když Logitech umí gesta také jen jiným "neApplím" způsobem.

Na hraní her to samozřejmě není, bavím se tu o ovládání systému.

Všechno to je ale o zvyku. Mám známé, kteří nedají na "běžnou" myš s kolečkem dopustit ani na macOS. Za mě se tím ale ochuzují o spoustu fičůr systému.

Jeden příklad za všechny: Nevím jestli ví, že když doskrolují třeba v Tweetbotu úplně nahoru na nejnovější příspěvek, tak touchpad i Magic mouse umí zaskrolovat jakoby ještě výše, čímž dojde k obnovení timeline. To se na běžné myši prostě neudělá.
 MacBook Air 13.6" M2 8/10 512GB 24GB RAM + Keychron M3 Mini 4K/MacMouseFix + Samsung U28R550
 iPhone 14 Pro Max 128GB +  Watch Ultra LTE
 iPad 2021 64GB
 HomePod Mini  AirPodsPro

likethis
Příspěvky: 230
Registrován: 01 srp 2012 01:22

Re: Jakou klávesnici?

Příspěvek od likethis » 12 kvě 2021 15:16

Je to všechno jistě hodně individuální a nepochybně to má co dočinění se způsobem práce každého z nás. Ačkoliv trackpad je pro mne skvělá periferie, tak zmiňovaný Force Touch pro mne není žádný přínos, především jen brutálně navýšil cenu externího trackpadu. Nikdy jsem totiž na trackpadu neklikal fyzicky, mám přes deset let nastavený klik vždy na ťuknutí dotekem, je to rychlejší než mačkat/tlačit. Když někdy zmáčknu trackpad a aktivuje se Force Touch, tak je to omylem. Apple trackpad totiž umí jednu skvělou věc, jde klikat ťuknutím jedním prstem a zároveň druhým prstem vést kurzor, kdy před klikáním není třeba zvedat druhý prst z dotykové plochy (což by jinak zdržovalo). Už díky této zdánlivé banalitě je pro mne práce na Apple trackpadu nesrovnatelná s libovolným jiným touchpadem na Win NB.

Uživatelský avatar
kecinzer
Příspěvky: 562
Registrován: 06 úno 2015 07:09
Bydliště: Děčín - perla severu

Re: Jakou klávesnici?

Příspěvek od kecinzer » 12 kvě 2021 15:24

Také jsem byl zvyklý na klikání jen dotykem a přesouvat okna či ikony tažením 3 prsty.
S force touch jsem se však velmi rychle přeučil na fyzické klikání, protože ta odezva je prostě skvělá a klikat mohu kdekoliv, nejen dole na touchpadu, jako u konkurence. Jako hlavní výhodu tak považuji klasické klikání, to promačkávání nepoužívám a měl jsem to i vypnuté.
 MacBook Air 13.6" M2 8/10 512GB 24GB RAM + Keychron M3 Mini 4K/MacMouseFix + Samsung U28R550
 iPhone 14 Pro Max 128GB +  Watch Ultra LTE
 iPad 2021 64GB
 HomePod Mini  AirPodsPro

skyppy2000
Příspěvky: 534
Registrován: 23 pro 2014 10:35
Bydliště: Cabo de Gata, Almería, Andalusia, Spain

Re: Jakou klávesnici?

Příspěvek od skyppy2000 » 13 kvě 2021 08:21

Ja nedam dopustit na starou Apple Wired Keyboard. Nepise se na ni skvele jeno me. Hodne lidi ji ma rado. Proto jsem koupil lot 70 zbrusu novych techto klavesnic a vsichni rikaji, jak je ergonomicka, ze ani po vice nez 8 hodinach neboli ruce. Zajimave, ze nikdo nechce tu slavnou magic keyboard w numpad :D Meli by ji zacit znovu vyrabet... Pak tady ma uspech jeste Logitech MX keys, ale tech jsme moc nesehnali, mame jen tri kusy. Ale za me Apple Wired Keyboard. Lze ji stale koupit novou, ale pripravte si vice penez, protoze zdroje jsou omezene.
iMac 5K - 27'' (2020) - 3,6 GHz Intel Core i9 - 128 GB 2666 MHz DDR4 - Radeon Pro 5500 XT 8 GB - 4 TB SSD

Macbook Pro 16" - 2,3 GHz Intel Core i9 - 64 GB 2666 MHz DDR4 - AMD Radeon Pro 5500M 8 GB GDDR6 - 8 TB SSD

iPhone 13 Pro 256 Mountain Blue

marin7
Příspěvky: 15
Registrován: 09 kvě 2021 19:53

Re: Jakou klávesnici?

Příspěvek od marin7 » 27 srp 2021 07:17

Opět se ozývam s dotazem.

Jaký trackpad? Na Aukru vidím starší a levnější A1339. Mám ho koupit, nebo raději nový model?

Uživatelský avatar
rony
Příspěvky: 3635
Registrován: 01 srp 2012 07:47
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Jakou klávesnici?

Příspěvek od rony » 27 srp 2021 09:57

novsi, rozdiel v cene snad nie je likvidacny.
-- /\/\ .\ > .\ / Facebook skupina Uživatelé Apple Watch spravodaj.madaj.net
 Mac Mini  iPhone 13pro  iPad Pro  Pencil  TV  WATCH  AirPods  Homepod

Uživatelský avatar
ra3662
Příspěvky: 4638
Registrován: 14 srp 2012 10:25
Bydliště: Ostrava

Re: Jakou klávesnici?

Příspěvek od ra3662 » 27 srp 2021 12:58

Ten který ti bude vyhovovat, a nezatíží tvoje finanční možnosti.

Odpovědět