iMac 21.5" konfigurace, rozšíření RAM, grafiky

Tato sekce je určena všem začínajícím Apple uživatelům, kteří potřebují pomoc a nejsou si jistí, do které ze sekcí jejich dotaz přesně patří. Pokud se Vám nepodařilo pomocí vyhledávání najít řešení pro Váš problém, tak neváhejte a napište svůj dotaz právě sem. Neexistují hloupé otázky, jen hloupé odpovědi.

Moderátoři: Alisczech, RadimSvidrnoch, emkei, MichalM.Mac, Streeter, Renik, zmiy, dandas

Odpovědět
John__O
Příspěvky: 2
Registrován: 21 kvě 2021 17:26

iMac 21.5" konfigurace, rozšíření RAM, grafiky

Příspěvek od John__O » 23 kvě 2021 07:01

Ahoj,
mám dotaz ohledně možnosti konfigurace a rozšíření iMac.
Potřebuji zvýšit RAM z 8GB na 16GB nebo ideálně na 32GB, lepší grafiku z 2GB na 4GB a ideálně na 8GB a také výkonnější procesor. Pro účely střihu videa a pro práci s materiálem ve 4K. Máte zkušenosti s výměnou komponent u iMac?
Jedná se o tenhle model:
MAC 21.5"/RP555X/CTO
PROCESSOR 3.6GHZ QUAD-CORE INTEL CORE I3
MEMORY 8GB DDR4 MEMORY
STORAGE 1TB FUSION DRIVE (32GB SSD) GRAPHICS RADEON PRO 555X W/ 2GB GDDR5

Fyzicky ho ještě nevlastním, takže nevím zda je to model z r. 2019, ale dle všeho se domnívám, že ano.

Moc děkuji za zkušenosti a tipy

Zeggjk
Příspěvky: 836
Registrován: 15 bře 2013 11:17
Bydliště: Děčín

Re: iMac 21.5" konfigurace, rozšíření RAM, grafiky

Příspěvek od Zeggjk » 23 kvě 2021 07:51

Tak disk, paměť i procesor lze vyměnit. Grafiku ne. Jen je otázka, jestli si na to troufnete sám, nebo to někomu svěříte. Pokud to svěříte autorizovanému servisu, tam vám rozhodně neudějají výměnu CPU.

Výměna disku:
https://www.youtube.com/watch?v=c73r906eDTA

Upgrade paměti:
https://www.youtube.com/watch?v=2xDJ28Oe2XQ

Upgrade procesoru (teoreticky cokoliv v 8. a 9. řadě procesorů Intel)
https://www.youtube.com/watch?v=pAdYWkXJusg

Nevyplatí se koupit už stroj, který bude splňovat to co od něj potřebujete? Trochu mi to připadá jako chci si koupit oktávku, nevíte, jestli tam půjde v8 motor a předělat náhon na zadek?
iPhone 15 pro 128GB
Macbook Pro 14" 2021 M1 Pro, 512GB SSD, 16GB RAM
Mac mini 2014, Intel i5 1,4GHz, 250GB SSD, 4 GB RAM
AW Nike+ Series 4 GPS 44mm
Apple TV 4K

John__O
Příspěvky: 2
Registrován: 21 kvě 2021 17:26

Re: iMac 21.5" konfigurace, rozšíření RAM, grafiky

Příspěvek od John__O » 23 kvě 2021 18:41

Máte pravdu, že se vyplatí koupit rovnou nový a nadupaný model, ale mám k tomu své důvody, jinak bych se neptal... a moc děkuji za odpověď.
Tedy není to vůbec otázka roku výroby, pokud Vám rozumím?
A jediné, co nejde, je tedy grafická karta, jinak teoreticky cokoliv...
Asi si na to netroufám, takže bych se na někoho obrátil.
Zkusím najít nějaký autorizovaný servis, na výměnu té RAM. Nebo neautorizovaný na RAM i procesor. Nemáte tip na nějaký servis, odborníka ideálně v Praze?

Děkuji!

Uživatelský avatar
rony
Příspěvky: 3635
Registrován: 01 srp 2012 07:47
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: iMac 21.5" konfigurace, rozšíření RAM, grafiky

Příspěvek od rony » 23 kvě 2021 19:10

ja by som si s tymi upgradai nefandil. imac 21" zrejme je prakticky neupgradnutelny (mozno nanajvys RAM). vsetky moznossti, co uvadza kolega vyssie spocivaju aj v tom, ze ak je to teda 2019 model, tak je zrejme este v zaruke a ta padne. A aj ked nie je v zaruke, tak je to pomerne agresivny zasah a polozte si otazku, ci dokazete na tom, co to vykona vymoct skodu.

a ak teda dokonca ani netusite, kto by to mohol vykonat, tak siel by som na to vyslovene laicky - vyhovuje mi ten stroj, vyhovuje mi cena? okej, kupim.

uz pri kupe spekulujem ako to poupgradovat? tak nekupovat. napriek cene. ibazeby vam to niekto chcel darovat.

ta masinka moze byt kludne solidny stroj a nemusite zasa az tolko spekulovat nad upgradmi.

hlavne sa zamyslite, ci niekde nie je podobny vybavenejsi model a ci sa cenou neblizi moznym nakladom.
-- /\/\ .\ > .\ / Facebook skupina Uživatelé Apple Watch spravodaj.madaj.net
 Mac Mini  iPhone 13pro  iPad Pro  Pencil  TV  WATCH  AirPods  Homepod

Zeggjk
Příspěvky: 836
Registrován: 15 bře 2013 11:17
Bydliště: Děčín

Re: iMac 21.5" konfigurace, rozšíření RAM, grafiky

Příspěvek od Zeggjk » 24 kvě 2021 06:23

Pozor, JE to otázka roku výroby. To co jsem uvedl se týká modelu roku 2019. Některé iMac velikosti 21.5" mají napevno připájenou RAM k desce (možná i procesor). Takže na to pozor.

Jinak souhlasím s Ronym, lépe rovnou koupit co vyhovuje. Upgrade snad jen v prípadě, že zařízení už mám a přestalo stačit svým výkonem. Nebo že to dostanu zadara či za výbornou cenu a tak si to pak vylepším. Jen pozor, aby součet za pořízení toho nevýkonného stroje + cena za jiný disk,RAM a CPU + cena za servis nepřesáhla cenu např. nového iMACu s procesorem M1 z letošního roku. I ten základní model za 38 tis. si se zpracováním videa poradí lépe, než ten váš model po upgradu. Např. jen procesor i9-9900T stojí přes 8 tis.
iPhone 15 pro 128GB
Macbook Pro 14" 2021 M1 Pro, 512GB SSD, 16GB RAM
Mac mini 2014, Intel i5 1,4GHz, 250GB SSD, 4 GB RAM
AW Nike+ Series 4 GPS 44mm
Apple TV 4K

Odpovědět