Macbook pro 2009 13´ nejde spustit system

Tato sekce je určena všem začínajícím Apple uživatelům, kteří potřebují pomoc a nejsou si jistí, do které ze sekcí jejich dotaz přesně patří. Pokud se Vám nepodařilo pomocí vyhledávání najít řešení pro Váš problém, tak neváhejte a napište svůj dotaz právě sem. Neexistují hloupé otázky, jen hloupé odpovědi.

Moderátoři: Alisczech, RadimSvidrnoch, emkei, MichalM.Mac, Streeter, Renik, zmiy, dandas

Odpovědět
DriverRiver33
Příspěvky: 4
Registrován: 30 zář 2021 13:05

Macbook pro 2009 13´ nejde spustit system

Příspěvek od DriverRiver33 » 30 zář 2021 14:18

Ahojte,
v Apple svete som uplny novačik. Mam od otca Apple Macbook pro 13´´ 2009 A1278 (EMC 2326*). Nepoužíval ho z dôvodu že mu nešiel zo dna na den spustit, len biela obrazovka bola. Skusil som už viacero veci, skratky ako CMD+R mi neukážu žiadnu pouku ani nejaky recovery, ked držím ALT tak mi nabehne myš na bielom pozadi a inak nič. Skušal som reset NVRAM, nepomohlo. Skušal som dva rozne nove SSD a nič, vyskušal som vymenit HDD kabel za 100% funkčny z OK macbooku a bez zmeny. Cez ebay som kupil bootovacie USB Mac OS X El Capitan 10.11 ktory by mal byt kompatibiliny s tymto PC, ked ho dam do usb slotu a držim ALT po spusteni tak mi ukaže ponuku inštalovania OS X z USB ale žiadne disky nevidim. Skušal som mat jeden disk normalne na HDD kabel a druhy cez USB ale system ich nezobrazi, len ten OS X na USB. Ked teda kliknem na možnost inštalacie OS X tak sa zobrazi Apple logo a dole sa načitava lišta, ked je to tesne pri konci tak to skoči do ikonky zakazu ( neviem jej presne meno ale tusim sa to vola prohibitory symbol) a tam sa všetko zastavi. Niekde som sa dočital že vraj to znamena že OS X nie je kompatibilny s Macom ale to nie je pravda podla tabulike kompatibility ktore su na internete. Osobne si myslim že je niečo NOK s doskou a radičom diskov lebo ked mi po držani ALT zobrazi disky tak jedine čo vidi je len USB ale žiaden HDD mi nenačita a je jedno či ho napojim cez HDD kabel na dosku alebo ako externy do USB portu. Vedel by mi prosim niekto poradiť čo by sa s tým dalo robiť? Vopred vám ďakujem!

Uživatelský avatar
ra3662
Příspěvky: 4643
Registrován: 14 srp 2012 10:25
Bydliště: Ostrava

Re: Macbook pro 2009 13´ nejde spustit system

Příspěvek od ra3662 » 30 zář 2021 15:33

Otázka zní v jakém formátu jsou disky pro instalaci OS X? Nejsou náhodou NTFS? Pak by je asi instalace neviděla.
Pokud jsi nováček doporučuji přenechat instalaci někomu kdo to alespoň trošku ovládá, ušetříš si hromadu času.

Instalačka už může být nefunkční. Vypršel certifikát, není pro daný HW, atd. ...

DriverRiver33
Příspěvky: 4
Registrován: 30 zář 2021 13:05

Re: Macbook pro 2009 13´ nejde spustit system

Příspěvek od DriverRiver33 » 30 zář 2021 17:15

Pozriem aky maju format ale nemyslim si že je to dôvod, pretože toto nie je problem inštalacie ale PC ako takeho. Pretože disk ktory v PC originalne je ma určite spravy format pre OS X. Ako som už pisal, problem bol že PC zo dna na den ukazal iba bielu obrazovku a tam to skončilo. Nove disky som kupil na test ale priznam sa že format som neskontroloval. Je možne že sa pokazil povodny disk a nove su NTFS. Toto zistim a dám vedieť.

sumec83
Příspěvky: 73
Registrován: 11 kvě 2020 15:43

Re: Macbook pro 2009 13´ nejde spustit system

Příspěvek od sumec83 » 30 zář 2021 21:17

Sice už jsem delší dobu čistou instalaci nedělal, ale když tam vidíš možnost instalace OSX, nedostaneš se tím do recovery, kde je možnost spustit Diskovou utilitu? Ta by měla vidět jakýkoli disk bez ohledu na formát. V ní se pak dá připravit (zformátovat) cílový disk pro instalaci
EDIT: ještě jsem si vzpomněl na možnost Internet recovery. Tady na webu iFixit je postup: https://www.ifixit.com/Guide/How+to+Sta ... ode/119437
EDIT2: neumím číst, asi už jsi zkoušel, tak pardon :)

DriverRiver33
Příspěvky: 4
Registrován: 30 zář 2021 13:05

Re: Macbook pro 2009 13´ nejde spustit system

Příspěvek od DriverRiver33 » 30 zář 2021 21:59

Ahoj, ohladom recovery ak sa nemylim tak to je Command+R, tak to mi nikdy nenabehli žiadne možnosti, len ikonka foldra s otaznikom. jedine čo viem nahodit je stlačenie ALT a nabehne ikona USB a ponuka inštalacie. Ale doteraz mi žiaden disk nešiel ani s ALT zobrazit (ani ten povodny čo ma určite v sebe aj OS X aj spravny format), a tie dva nove musim pozriet či maju exFAT format. Ja sa obavam či niečo neodišlo na matičnej doske, lebo ako pišeš ty tak by mal byt schopny akykolvek disk zobrait ale prve čo vidim je to USB ked držim ALT. Doteraz ani jeden disk nereagoval.

Uživatelský avatar
ra3662
Příspěvky: 4643
Registrován: 14 srp 2012 10:25
Bydliště: Ostrava

Re: Macbook pro 2009 13´ nejde spustit system

Příspěvek od ra3662 » 01 říj 2021 07:17

Ne ExFat ale HFS+.

sumec83
Příspěvky: 73
Registrován: 11 kvě 2020 15:43

Re: Macbook pro 2009 13´ nejde spustit system

Příspěvek od sumec83 » 01 říj 2021 08:12

Abych si to ještě zrekapituloval - když tedy zkusíš vložit instalační USB, stihneš alt, tak se ti zobrazí jenom ten instalační disk. To samo o sobě nevadí, protože po náběhu instalace by se ti mělo spustil menu s možnostmi a nahoře Utility > Disková utilita, kde se teprve disk pro instalaci naformátuje. Ale píšeš, že když na instalaci klikneš, tak to nakonec skončí nezdarem. V tom případě bych si zkusil sehnat jiný instalační disk. Nemáš ve svém okolí někoho s funkčním Macem, že by ti ho vytvořil?
Pak mě ještě napadla jedna věc - byl na tom Macu někdy El Capitan v provozu? Nebylo tam něco staršího, třeba Yosemite nebo dokonce Lion? Tom by totiž mohlo znamenat, proč ti to skončí v tom zákazu. Podle mě, když se Mac aktualizuje na novější systém, než který tam byl z výroby, tak se musí aktualizovat i firmware. To se obvykle děje při běžné aktualizaci za provozu. Možná jenom firmware tvého Macu ještě na El Capitan není připravený a řešením by bylo tam pro začátek dát třeba 10.7, s kterým to zřejmě vylezlo tenkrát do světa. Pak udělat aktualizaci z již funkčního systému.

DriverRiver33
Příspěvky: 4
Registrován: 30 zář 2021 13:05

Re: Macbook pro 2009 13´ nejde spustit system

Příspěvek od DriverRiver33 » 01 říj 2021 11:26

Skusim teda nove disky naformatovat na HFS+, dakujem za tip s OS X, to je problem že nie som si isty aky OS X tam bol, z apple stranky sa da stiahnut Mointain Lion, skusim z toho urobit bootovacie DVD. Ak teda disky budu v spravnom formate tak ta inštalacia by nemala skončit prohibition znakom ale mala by pokračovať dalej. Vyskúšam to dnes a dám vedieť.

sumec83
Příspěvky: 73
Registrován: 11 kvě 2020 15:43

Re: Macbook pro 2009 13´ nejde spustit system

Příspěvek od sumec83 » 01 říj 2021 16:46

Bootovací DVD bych asi nedělal, pokud se tomu dá vyhnout. Přece jen, je to pomalé, mechanika v MBP už to může mít taky za sebou. Bootovaci flashka je jistota

Odpovědět