prosba o radu, vhodné náhrady za paint a notepad, prepínanie medzi oknami Chrome a Safari

Tato sekce je určena všem začínajícím Apple uživatelům, kteří potřebují pomoc a nejsou si jistí, do které ze sekcí jejich dotaz přesně patří. Pokud se Vám nepodařilo pomocí vyhledávání najít řešení pro Váš problém, tak neváhejte a napište svůj dotaz právě sem. Neexistují hloupé otázky, jen hloupé odpovědi.

Moderátoři: Alisczech, RadimSvidrnoch, emkei, MichalM.Mac, Streeter, Renik, zmiy, dandas

Odpovědět
solide
Příspěvky: 56
Registrován: 03 čer 2014 07:39

prosba o radu, vhodné náhrady za paint a notepad, prepínanie medzi oknami Chrome a Safari

Příspěvek od solide » 21 srp 2022 09:51

Ahoj priatelia, veľmi pekne by som poprosil o vaše ako vždy veľmi dobré a cenné rady.


Mám MacBook Air s os Mojave, slovenskú verziu
Už dlhšie si dávam úlohu, svoj Mac, okrem prezerania internetu a čítania pošty začať konečne plnodnotne využívať a nie vždy keď som „v úzkych“ prepínať na windows 10

1/potreboval by som dobrú náhradu za:
a/ skicár vo Windows
b/ notepad

Neporadíte kde sa dajú konkrétne stiahnuť free verzie?

3/ ako jednoducho skopírovať, alebo vystrihnúť zložku so súbormi z jedného miesta, na druhé, prípadne na USB?
4/keď ja mám vo svojom Macu otvorené viaceré okná s rôznymi tabmi v Google Chrome a takisto otvorené viaceré okná Safari. Neviem však ani za boha prísť na to ako sa dá jednoducho prepínať:
a/keď potrebujem prepnúť medzi jednotlivými , otvorenými oknami Google Chrome , dá sa to ako vo Win, stlačením kombinácie kláves, alebo na to existuje aj nejake gesto? ?
b/ potrebujem prepínať medzi jednotlivými oknami safari.dása to aj nejakou, klavesovou skratkou alebo len gestom 3 prstov?
c/potrebujem prepnúť medzi otvoreným oknom Chrome a Safari
5/ Môj Mac píše že mám plný Icloud, a ponúka mi možnosť upgradovať ho,neviem však, ale ako sa dostať priamo na tie, uložené fotky, a iné veci aby som ich vedel editovať, ako to spraviť jednoducho, a prípadne stiahnuť na pevný disk.
6/ stále mi vyskakuje ikonka, aby som svoj MAC upgradoval na novší, operačný systém, kedže viem že vyššia verzia, ako Mojave by mojmu MACu neslušala, nechcem upgradovať. Neporadíte ako túto hlášku na aktualizáciu operačného systému zrušiť?

NEPORADÍ PROSÍM NIEKTO? AKO NA TO? Veľmi pekne ďakujem za každú, dobrú radu a ospravedlňujem sa za možno, hlúpe otázky, Jano

Uživatelský avatar
rony
Příspěvky: 3637
Registrován: 01 srp 2012 07:47
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: prosba o radu, vhodné náhrady za paint a notepad, prepínanie medzi oknami Chrome a Safari

Příspěvek od rony » 21 srp 2022 17:35

b: Textmate

na aky typ uprav pouzivate Skicar?

3) drag and drop (chyt a pusti myskou)??? alebo jabko-x a jabko-v?
4) ctrl-tab?
a) jabko-tab?
b) ctrl-tab?
c) jabko-tab?

5) bud si priplatite dalsiu kapacitu alebo zacnete setrit, tj vyberiete si, co do tych 5 giga nutne treba a co uz nutne netreba.
to je na vas, najlahsie riesenie je platit si to. ale zasa nic tazke nie je rozhodnut sa napr. nemat nieco na iCloud.

podla otazok ste uplny laik v tomto systeme, neskusite si kupit nejaky zaciatocnicky kurz macOS? podla mna sa vam to oplati.


jabko je ten klaves, co je miesto Win klavesu, resp. ma na sebe znak takeho kriza s pospajanymi rohmi do kruzkov. je na nom skratka cmd.
-- /\/\ .\ > .\ / Facebook skupina Uživatelé Apple Watch spravodaj.madaj.net
 Mac Mini  iPhone 13pro  iPad Pro  Pencil  TV  WATCH  AirPods  Homepod

solide
Příspěvky: 56
Registrován: 03 čer 2014 07:39

Re: prosba o radu, vhodné náhrady za paint a notepad, prepínanie medzi oknami Chrome a Safari

Příspěvek od solide » 21 srp 2022 19:06

velmi pekne dakujem. Dovolil som si k jednotlivym veciam odpovedat.

a/ skicar chcem pouzivat na zakladnu upravu obrazkov, preto hladam nieco, co ma podobne funkcie aj v MACu a je bezplatne
b/ texmate zial pre moju verziu MAC OS 10.14.6 . neviem najst
5/ neporadite ako sa dostat priamo do svojho Icloudu, aby som si vedel prezriet fotky, zbytocne povyhazovat, pripadne poukladat na pevny disk?

6/ da sa nejako zakazat hlaska aktualizacie OS?

Som celkom ucenlivy, a teraz som si dal zavazok, ze sa tomu zacnem riadne venovat.

Uživatelský avatar
rony
Příspěvky: 3637
Registrován: 01 srp 2012 07:47
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: prosba o radu, vhodné náhrady za paint a notepad, prepínanie medzi oknami Chrome a Safari

Příspěvek od rony » 22 srp 2022 15:22

a) zakladne upravy vie rovno Photos.
b) jak toooo? ved… https://macromates.com/

5. www.icloud.com ale asi nechapete synchornizaciu, ono vam tie fotky potom zmaze vsade.
lepsie je rozhodnut sa nepouzivat icloud photo library a fotky mat v tom macu lokalne.
ja to takto mam, icloud na fotky vobec nepouzivam aj preto, ze kniznica Photos mi zabera 30 giga a rastie.
cez icloud nanajvys vyzdielam rucne fotky cez shared folders ak ich chcem niekomu ukazat a sucasne nechcem pouzivat hlupucke prilohy do mejlov.


ucenlivy? no dobre, ale predsa len si najdite aspon nejaku prirucku pre macos zaciatocnika. pretoze niektore vec sa podla mna uberiete zbytocnymi slepymi cestami.
-- /\/\ .\ > .\ / Facebook skupina Uživatelé Apple Watch spravodaj.madaj.net
 Mac Mini  iPhone 13pro  iPad Pro  Pencil  TV  WATCH  AirPods  Homepod

Odpovědět