Zálohování Mailu s účty IMAP

Tato sekce je určena všem začínajícím Apple uživatelům, kteří potřebují pomoc a nejsou si jistí, do které ze sekcí jejich dotaz přesně patří. Pokud se Vám nepodařilo pomocí vyhledávání najít řešení pro Váš problém, tak neváhejte a napište svůj dotaz právě sem. Neexistují hloupé otázky, jen hloupé odpovědi.

Moderátoři: Alisczech, RadimSvidrnoch, emkei, MichalM.Mac, Streeter, Renik, zmiy, dandas

Odpovědět
RoHe56
Příspěvky: 12
Registrován: 07 zář 2022 10:34

Zálohování Mailu s účty IMAP

Příspěvek od RoHe56 » 07 zář 2022 10:57

Mám cca 5 IMAP účtů u různých poskytovatelů a budu s nimo pracovat v defaultovém Mailu (přecházím z Win na Mac). Hledám způsob jak je zálohovat buď lokálně na Mac nebo lépe na externí médium/server.
Samozřejmě vím že schránky mohu exportovat, ale je to neohrabané a pracné zvláště pokud jsou schránky velké (cca 2GB) a je jich více.
Je nějaká aplikace nebo řešení které by to provádělo automaticky (našel jsem v Store apl Horcrux Email Backup ale je za 780 Kč) ? Bude to umět v nouzi zálohovat Time Machine?

Zeggjk
Příspěvky: 836
Registrován: 15 bře 2013 11:17
Bydliště: Děčín

Re: Zálohování Mailu s účty IMAP

Příspěvek od Zeggjk » 07 zář 2022 12:32

Proč zálohujete něco co je na poštovním serveru poskytovatele vaší poštovní schránky a ten tyto servery zcela jistě zálohované také má. Jinak IMAP je protokol, pomocí kterého se zrcadlí stav vaší poštovní schránky na váš počítač. Tzn. jestli si zazálohujete obsah IMAp schránky na vašem PC, pak smažete poštu na serveru ta se následně smaže i na vašem PC. Provedete obnovu, ale během chvíle poštovní klient zjistí, že na serveru už ta pošta není a tak ji smaže i na PC. Takže pošta přes IMAP ani zálohovat na lokále nejde.

Zkuste si nastudovat toto: https://www.stable.cz/napoveda/e-mailin ... ap-a-pop3/

Jestli chcete ale nějaké zprávy mít jen u sebe a zálohovat, zkuste to takto:

V aplikaci MAil máte "Na mém Macu" klikněte na + a přidejte si nějakou schránku, kterou si nějak nazvete třeba Archiv. Když vám přijde pošta do IMAP schránky, tak si vyberete požadovanou zprávu a přetáhnete ji do složky Archiv na mém macu. Pokud máte nastavenu zálohu přes Timemachine, tak tyto zprávy se vám budou zálohovat automaticky.
iPhone 15 pro 128GB
Macbook Pro 14" 2021 M1 Pro, 512GB SSD, 16GB RAM
Mac mini 2014, Intel i5 1,4GHz, 250GB SSD, 4 GB RAM
AW Nike+ Series 4 GPS 44mm
Apple TV 4K

RoHe56
Příspěvky: 12
Registrován: 07 zář 2022 10:34

Re: Zálohování Mailu s účty IMAP

Příspěvek od RoHe56 » 07 zář 2022 13:12

1. ano, poskytovatelé schránky zálohují, ale žádnou jistotu nemáte. Problémy již někteří měli. Prostě se jim mohou schránky i účty ztratit, to je bez diskuse. Většinou to nemají ani ve smliuvách pokryté.
2. jak funguje IMAP samozřejmě vím a proto zjišťuji jak to vyřešit.
3. s tím smazáním při obnově jak uvádíte podle mého nemáte pravdu. Pokud vezmu email z nějaké jiné schránky např. Seznam a zkopíruji ji přes klienta do prázdného Google tak na Google zůstane a nic se nesmaže.

MichalJ
Příspěvky: 1053
Registrován: 31 črc 2012 14:16
Bydliště: Slezsko

Re: Zálohování Mailu s účty IMAP

Příspěvek od MichalJ » 07 zář 2022 14:56

Dá se třeba nastavit jiný klient aby maily stahoval přes POP3 (stáhni ale nemaž).

Zeggjk
Příspěvky: 836
Registrován: 15 bře 2013 11:17
Bydliště: Děčín

Re: Zálohování Mailu s účty IMAP

Příspěvek od Zeggjk » 07 zář 2022 20:15

RoHe56 píše:
07 zář 2022 13:12
1. ano, poskytovatelé schránky zálohují, ale žádnou jistotu nemáte. Problémy již někteří měli. Prostě se jim mohou schránky i účty ztratit, to je bez diskuse. Většinou to nemají ani ve smliuvách pokryté.
2. jak funguje IMAP samozřejmě vím a proto zjišťuji jak to vyřešit.
3. s tím smazáním při obnově jak uvádíte podle mého nemáte pravdu. Pokud vezmu email z nějaké jiné schránky např. Seznam a zkopíruji ji přes klienta do prázdného Google tak na Google zůstane a nic se nesmaže.
ad 1. - samozřejmě, pokud máte free službu co byste chtěl? Ale např. gmail používám od té doby co je v ČR a nikdy se nic neztratilo.
ad.3 - nemůžu si pomoct, ale mám. Pokud budu zálohovat data ( soubor nebo adresář s nějakou strukturou - prostě dle poštovního klienta) na lokálním PC do kterého se stahují přes IMAP poštovní zprávy a pak se mi stane, že na serveru ty zprávy zmizí a tím pádem i na lokále (protože IMAP)a já obnovím ta data na lokále ze zálohy, tak při první synchronizaci s poštovním serverem mi ta pošta opět zmizí. Ano, můžu to obnovit na lokále který bude offline a pak ty zprávy v poštovním klientovi hodím jinam, do jiné schránky. No ale to je přesně to, co jsem vám napsal - Vytvořit schránku v "Na mém Macu" a tam si ty zprávy o které vám jde přesouvat.
iPhone 15 pro 128GB
Macbook Pro 14" 2021 M1 Pro, 512GB SSD, 16GB RAM
Mac mini 2014, Intel i5 1,4GHz, 250GB SSD, 4 GB RAM
AW Nike+ Series 4 GPS 44mm
Apple TV 4K

Jirka_S
Příspěvky: 1377
Registrován: 08 čer 2015 18:39
Bydliště: CZ

Re: Zálohování Mailu s účty IMAP

Příspěvek od Jirka_S » 08 zář 2022 06:34

Na PC ve firmě mám (na šifrovaném HDD) nainstalovaný Thunderbird, na něm přístup ke 4 IMAP účtům a v pravidlech dále nastaveno kopírování in a out zpráv do místního úložiště. Funguje to bezvadně, v případě (nepravděpodobného, leč ne nemožného) kolapsu na serveru mám vše u sebe, bez přístupu zvnějšku.
Předpokládám, že na Macu to jde taky tak, ačkoli zda je Thunderbird i pro Mac, to vlastně ani nevím.

Zeggjk
Příspěvky: 836
Registrován: 15 bře 2013 11:17
Bydliště: Děčín

Re: Zálohování Mailu s účty IMAP

Příspěvek od Zeggjk » 08 zář 2022 09:01

Thunderbird je i pro macOS. Automatizaci lze nastavit i na defaultní aplikaci Mail. Takže výběr poštovního klienta lze realizovat dle toho co komu vyhovuje, automatizaci lze pak nastavit pro Thunderbird nebo i pro Mail.
iPhone 15 pro 128GB
Macbook Pro 14" 2021 M1 Pro, 512GB SSD, 16GB RAM
Mac mini 2014, Intel i5 1,4GHz, 250GB SSD, 4 GB RAM
AW Nike+ Series 4 GPS 44mm
Apple TV 4K

RoHe56
Příspěvky: 12
Registrován: 07 zář 2022 10:34

Re: Zálohování Mailu s účty IMAP

Příspěvek od RoHe56 » 11 zář 2022 16:38

MichalJ píše:
07 zář 2022 14:56
Dá se třeba nastavit jiný klient aby maily stahoval přes POP3 (stáhni ale nemaž).
Také jsem o tom uvažoval, ale to nebude platit na odeslané zprávy v IMAP složce.

RoHe56
Příspěvky: 12
Registrován: 07 zář 2022 10:34

Re: Zálohování Mailu s účty IMAP

Příspěvek od RoHe56 » 11 zář 2022 16:45

Jirka_S píše:
08 zář 2022 06:34
Na PC ve firmě mám (na šifrovaném HDD) nainstalovaný Thunderbird, na něm přístup ke 4 IMAP účtům a v pravidlech dále nastaveno kopírování in a out zpráv do místního úložiště. Funguje to bezvadně, v případě (nepravděpodobného, leč ne nemožného) kolapsu na serveru mám vše u sebe, bez přístupu zvnějšku.
Předpokládám, že na Macu to jde taky tak, ačkoli zda je Thunderbird i pro Mac, to vlastně ani nevím.
Pokud mohu zeptal bych se jak to provádíte? Děláte pokaždé celou zálohu (což by bylo časově náročné) nebo klient v pravidlech umí i přírůstkovou? Tím místním úložištěm myslíte souborovou složku nebo přímo jiné email složky? Díky

Jirka_S
Příspěvky: 1377
Registrován: 08 čer 2015 18:39
Bydliště: CZ

Re: Zálohování Mailu s účty IMAP

Příspěvek od Jirka_S » 12 zář 2022 06:41

To kopírování do místního úložiště je velmi jednoduché a ani o tom vlastně nevím, všechny nově přijaté a odeslané e-maily se kopírují do místní složky v místním úložišti, žádné celkové kopírování apod., takže přírůstkové (kopírování jsem snad provedl jen jednou, při instalaci toho Thunderbirdu, abych měl v místní složce co nejdelší zálohu historie). V Thunderbirdu jsou okamžitě dostupné jako ostatně kterákoli jiná pošta.
Běžné účty mám v Thunderbird samozřejmě jako IMAP, při smazání se smažou i ze serveru, ovšem ta už předtím provedená kopie v místní složce zůstává nedotčena. Můžete to zkusit, není nic jednoduššího. Nebude-li vyhovovat, Thunderbird odstraníte a nic se nemění.

Odpovědět