Spojky v,s,z... Konec řádku - PAGES

Apple vždy věnoval velkou pozornost školství a MacOS X a iOS nabízí tisíce aplikací pro studenty i učitele. Zde se na ně můžete zeptat.

Moderátoři: MichalM.Mac, zmiy, dandas, Macforum_Admin, Carlooser

Odpovědět
osmacinthehead
Příspěvky: 172
Registrován: 17 kvě 2015 12:50

Spojky v,s,z... Konec řádku - PAGES

Příspěvek od osmacinthehead » 12 úno 2016 12:39

Ahoj,

píšu práci na VŠ a chtěl bych se zeptat - jak vyřešit problém, když mi končí řádky se spojkou, což nemá a učitel mi to opravil.

Vím, že ve wordu něco takového jde - nikdy jsem to nepoužíval, teď to píšu v pages na macku a chtěl bych se zeptat jak to správně řešit.

Je nějaké "najít a nahradit" řešení, které by mi pomohlo?

Případně jaké je správné manuální řešení? Před spojku, kterou nechci na konci řádku dát Shift + Enter?

Díky moc za jakoukoli pomoc :)

Uživatelský avatar
Mironet
Příspěvky: 1383
Registrován: 02 říj 2012 13:22

Re: Spojky v,s,z... Konec řádku - PAGES

Příspěvek od Mironet » 12 úno 2016 12:56

Myslím, že automaticky to nejde. Pevná mezera se na Macu dělá zkratkou alt+space.

osmacinthehead
Příspěvky: 172
Registrován: 17 kvě 2015 12:50

Re: Spojky v,s,z... Konec řádku - PAGES

Příspěvek od osmacinthehead » 12 úno 2016 13:14

Díky

Jsem asi hodně neschopný, ale nerozumím tomu.

Jak to teda má být - kde jí mám udělat? Jak poznám, že až to vytisknu, nebude pořád "v" osamocené na konci řádku?
Přílohy
Snímek obrazovky 2016-02-12 v 13.10.31.png
Pevná mezera za "v"
Snímek obrazovky 2016-02-12 v 13.10.31.png (5.59 KiB) Zobrazeno 54659 x
Snímek obrazovky 2016-02-12 v 13.10.15.png
Pevná mezera před "v"
Snímek obrazovky 2016-02-12 v 13.10.15.png (5.36 KiB) Zobrazeno 54659 x
Snímek obrazovky 2016-02-12 v 13.09.58.png
Takhle to je - výchozí stav
Snímek obrazovky 2016-02-12 v 13.09.58.png (5.26 KiB) Zobrazeno 54659 x

Uživatelský avatar
Mironet
Příspěvky: 1383
Registrován: 02 říj 2012 13:22

Re: Spojky v,s,z... Konec řádku - PAGES

Příspěvek od Mironet » 12 úno 2016 14:36

No, vytiskne se to tak, jak se to zobrazuje na počítači. Při odeslání do tisku už k žádným změnám nedochází (pokud se nemění formát třeba na .doc).

Pevná mezera způsobí právě pouze to, že na rozdíl od normální mezery ji Pages nerozdělí na konci řádku. Předpokládám, že za tím "v" máte další slovo. Pevná mezera tedy přijde mezi předložku a následující slovo.

osmacinthehead
Příspěvky: 172
Registrován: 17 kvě 2015 12:50

Re: Spojky v,s,z... Konec řádku - PAGES

Příspěvek od osmacinthehead » 12 úno 2016 19:55

Tak takhle - dělám to dobře, ale v pages se mi to nemění. Když jsem to zkoušel exportovat do wordu - pořád se to jevilo stejně až do momentu, kdy jsem to dal vytisknout, pak se to přehodilo.

Ale jinak teda tomu moc nerozumím...

Je v pages něco jako zobrazení při tisku?

Uživatelský avatar
SteveJSF
Příspěvky: 1419
Registrován: 22 bře 2013 07:41

Re: Spojky v,s,z... Konec řádku - PAGES

Příspěvek od SteveJSF » 12 úno 2016 23:39

Tak to zkus neexportovat do Wordu, ale vytisknout do PDF - to je vždycky záruka toho, jak to bude vypadat. A nerozhodí se to ani na iOS.

Mimochodem - právě na iOS je právě s pevnými mezerami problém. Word i Pages s nimi umí pracovat, ale bez externí klávesnice nejdou v iPadu nebo v iPhonu vytvářet. Přitom z nějakého dokumentu kopírovat a jinam je vložit - to funguje.

osmacinthehead
Příspěvky: 172
Registrován: 17 kvě 2015 12:50

Re: Spojky v,s,z... Konec řádku - PAGES

Příspěvek od osmacinthehead » 13 úno 2016 12:10

No takhle, myslel jsem, že Pages jsou plnohodnotnou náhradou za Word, ale asi to tak není.

Word například automaticky tyto spojky na konci řádku řeší sám automatickými opravami, Pages to nedělají + teda mají problém s pevnou mezerou, v tom smyslu, že na to nereagují.

Takže, asi tedy pro delší a důležitější práce se vyplatí volit Word. Je tomu tak?

Uživatelský avatar
SteveJSF
Příspěvky: 1419
Registrován: 22 bře 2013 07:41

Re: Spojky v,s,z... Konec řádku - PAGES

Příspěvek od SteveJSF » 13 úno 2016 12:22

Až takhle bych to zrovna netvrdil. V práci pracuju ve Wordu a nevím o tom, že by řešil pevné mezery za mě. Resp. jsem si jistý, že u mě to nedělá - musím je vkládat sám. Zároveň jsem přesvědčený (ne jistý), že Pages v tomhle fungují stejně - sami se tam pevné mezery neudělají, ale pokud je tam dám, tam tam budou a budou fungovat.

Pokud máš s něčím ohledně toho problém, pak bych měl spíš tuhle radu - nekombinuj Word a Pages. Nepřeváděj mezi nimi dokumenty. Dělej je celé buď v jednom nebo v druhém.

osmacinthehead
Příspěvky: 172
Registrován: 17 kvě 2015 12:50

Re: Spojky v,s,z... Konec řádku - PAGES

Příspěvek od osmacinthehead » 13 úno 2016 13:26

Tak to jsem blázen.

To, co myslím, jsem zaznamenal pro větší názornost: https://www.youtube.com/watch?v=8_BjTdO8ruc

Tak mám jen nějak špatně nastavené Pages?

Uživatelský avatar
MarvinP
Příspěvky: 4
Registrován: 14 led 2014 12:41

Re: Spojky v,s,z... Konec řádku - PAGES

Příspěvek od MarvinP » 13 úno 2016 16:54

Zkusil bych zobrazit skryté znaky. Je-li vložena nedělitelná mezera, tak je to hned poznat. Viz obrázek.
Nedělitelná mezera.jpg
Nedělitelná mezera.jpg (11.12 KiB) Zobrazeno 54421 x

Uživatelský avatar
SteveJSF
Příspěvky: 1419
Registrován: 22 bře 2013 07:41

Re: Spojky v,s,z... Konec řádku - PAGES

Příspěvek od SteveJSF » 13 úno 2016 17:28

Není na tom nic divného - Word zkrátka v rámci automatické opravy evidentně opravil tvoji chybu a vložil pevnou mezeru. Pages tohle neudělal, takže to holt musíš udělat ty (pokud k tomu neexistuje nějaká volba v automatických opravách). Nevím, proč se pozastavuješ nad tím, že něco neopravuje tvé chyby - prostě ty chyby nedělej. ;-)

osmacinthehead
Příspěvky: 172
Registrován: 17 kvě 2015 12:50

Re: Spojky v,s,z... Konec řádku - PAGES

Příspěvek od osmacinthehead » 14 úno 2016 00:47

SteveJSF píše: V práci pracuju ve Wordu a nevím o tom, že by řešil pevné mezery za mě. Resp. jsem si jistý, že u mě to nedělá - musím je vkládat sám. Zároveň jsem přesvědčený (ne jistý), že Pages v tomhle fungují stejně - sami se tam pevné mezery neudělají, ale pokud je tam dám, tam tam budou a budou fungovat.
Chtěl jsem jen poukázat na to, že Word to u mě opravuje automaticky. Neřekl bych že je to chyba - psát volně bez zbytečného věnování pozornosti na jaké písmenko končí řádek.

Nejhorší pro mě je, že i po vložení pevné mezery za "v" na konci řádku (alt + space) se nic nestane a vše se zobrazuje stejně - jako před tím.

Takže opravdu nevím, co si o tom myslet.

Uživatelský avatar
SteveJSF
Příspěvky: 1419
Registrován: 22 bře 2013 07:41

Spojky v,s,z... Konec řádku - PAGES

Příspěvek od SteveJSF » 14 úno 2016 01:08

Nevím, ale u mě to funguje. Chtělo by to zkontrolovat ty neviditelné znaky tak, jak to o něco výše uvádí MarvinP. Nahoře v nabídce jdi do View - Show Invisibles a ukážou se ti modré značky v místech těch neviditelných znaků. Pokud za tou předložkou vidíš jen modrou tečku, pak to není pevná mezera, ale jen obyčejná mezera. Pevná mezera má nad tou tečkou ještě stříšku.

Pokud zjistíš, že ti to nevytváří pevné mezery, pak bude podle mě problém s klávesovými zkratkami. Ale nebudu vymýšlet řešení, pokud nevíme, že to je skutečně ten problém.

A mimochodem - pokud za krátkou předložku sám nedáváš pevnou mezeru, tak to skutečně je chyba - tam prostě patří pevné mezery pokaždé, ne jen když se ti to hodí na konci řádku. Až budeš psát něco opravdu dlouhého (desítky nebo stovky stran), budeš tam provádět změny, rozložení textu se bude různě měnit, tahle zásada vkládání pevných mezer tě ušetří několikerého (nebo neustálého) kontrolování konců řádků prakticky celého dokumentu. Prostě tak to je - používají se tam pevné mezery. Stále.

Pozn.:
To je právě ten důvod, proč ani iPad za 30 tisíc nenahradí obyčejný počítač nebo notebook za pár tisíc - nejdou na něm psát dokumenty s pevnými mezerami (leda pokud k němu připojím externí plnohodnotnou klávesnici). Přitom taková prkotina.

osmacinthehead
Příspěvky: 172
Registrován: 17 kvě 2015 12:50

Re: Spojky v,s,z... Konec řádku - PAGES

Příspěvek od osmacinthehead » 14 úno 2016 10:50

Tak problém byl skutečně v klávesové zkratce. Takže už to pevná mezera vložit lze.
SteveJSF píše: A mimochodem - pokud za krátkou předložku sám nedáváš pevnou mezeru, tak to skutečně je chyba - tam prostě patří pevné mezery pokaždé, ne jen když se ti to hodí na konci řádku. Až budeš psát něco opravdu dlouhého (desítky nebo stovky stran), budeš tam provádět změny, rozložení textu se bude různě měnit, tahle zásada vkládání pevných mezer tě ušetří několikerého (nebo neustálého) kontrolování konců řádků prakticky celého dokumentu. Prostě tak to je - používají se tam pevné mezery. Stále.
Pages tedy nejsou schopny (tak jako Word) opravovat tyto věci samostatně? Protože jinak z toho vyplývá to, že to nebudu muset neustále kontrolovat, protože to budu psát ve Wordu... :D

Uživatelský avatar
SteveJSF
Příspěvky: 1419
Registrován: 22 bře 2013 07:41

Re: Spojky v,s,z... Konec řádku - PAGES

Příspěvek od SteveJSF » 14 úno 2016 11:43

Jo, zřejmě to tak je. Ale záleží na verzi. Jak jsem říkal, tak u mě v práci to nedělá. A jestli ten tvůj to vkládá všude, to netuším, ale později to vyzkouším. Jde o to, že ty ses pořád nepohnul z místa - chceš na to prostě kašlat. Pak tvůj dokument dostane někdo na dodělání nebo předělání a vyroste z toho. Ale to ti bude stejně jedno, takže si to dělej jak chceš. Aspoň že víme, co bylo za problém v Pages.

osmacinthehead
Příspěvky: 172
Registrován: 17 kvě 2015 12:50

Re: Spojky v,s,z... Konec řádku - PAGES

Příspěvek od osmacinthehead » 04 kvě 2016 13:26

Ještě jsem se chtěl zeptat –> Nejde vytvořit nějaké "makro" či něco podobného.

Nebo něco v automatoru. Kam bych vypsal všechny znaky, co nesmí být samotné na konci a za kterými má být pevná mezera. Vždy bych to spustil a automaticky by se pomocí najít a nahradit provedly úpravy?

Nápady na nějaké řešení?

Díky?

Uživatelský avatar
MichalM.Mac
Příspěvky: 3342
Registrován: 30 črc 2012 11:03
Kontaktovat uživatele:

Re: Spojky v,s,z... Konec řádku - PAGES

Příspěvek od MichalM.Mac » 04 kvě 2016 14:27

Pages skriptovatelné jsou -> Naprogramovat řešení by mělo jít.

osmacinthehead
Příspěvky: 172
Registrován: 17 kvě 2015 12:50

Re: Spojky v,s,z... Konec řádku - PAGES

Příspěvek od osmacinthehead » 23 kvě 2016 14:37

MichalM.Mac píše:Pages skriptovatelné jsou -> Naprogramovat řešení by mělo jít.
Odkaz na nějaký návod nebo tak? Nebo jak to udělat?

Jako neajťák jsem zkoušel vypsat znaky - oddělovat je čárkama a řešit to pomocí najít a nahradit, jenže s čárkama to ty spojky, předložky atd. chápe jen jako jeden znak.

Nějaké nápady?

Díky

Uživatelský avatar
ferben
Příspěvky: 44
Registrován: 30 črc 2012 10:44

Re: Spojky v,s,z... Konec řádku - PAGES

Příspěvek od ferben » 26 kvě 2017 22:06

+FE

Odpovědět