Macbook Air vs Pro

Řešíte problém s výběrem nebo provozem počítačů od Applu? Pomůžeme Vám.

Moderátoři: MichalM.Mac, Renik, zmiy, dandas, Macforum_Admin, Unreed

Odpovědět
Darius35
Příspěvky: 27
Registrován: 31 črc 2012 18:51
Bydliště: Prague, Czech Republic

Macbook Air vs Pro

Příspěvek od Darius35 » 31 črc 2012 18:57

Zdravim všechny čtenáře,
Uvažuji o koupi Macbooku 13" verze a mám problém nevím zda vybrat Air nebo Pro. Vím, že Air má SSD a vyšší rozlišení displeje naproti tomu má Pro o trochu lepší procesor a ve vyšší konfiguraci RAM 8GB.
Doufám, že mi někdo pomůže objasnit co si vybrat.
předem díky za odpovědi.

Uživatelský avatar
Alisczech
Administrátor
Příspěvky: 1902
Registrován: 11 črc 2012 14:34
Bydliště: Praha, CZ
Kontaktovat uživatele:

Re: Macbook Air vs Pro

Příspěvek od Alisczech » 31 črc 2012 19:08

Rozdily bych osobne videl jinde:

Air
+ dnes paradoxne rychlejsi na vetsinu bezne prace diky SSD disku
+ mensi, lehci, elegantnejsi
- trochu vic se hreje a je o kousek hlucnejsi
- je prakticky nerozsiritelny v budoucnu

Pro 13"
+ opticka mechanika
+ moznost rozsirit RAM, vymenit snadno disk, lepsi portova vybava
- vetsi, tezsi
- paradoxne pro vetsinu bezne prace v zakladni konfiguraci pomalejsi
 Certified Trainer, ACE, fotograf a žurnalista
http://jbrezina.cz http://ilumio.cz http://4foto.cz http://fripito.com

ondrejsotek
Příspěvky: 23
Registrován: 30 črc 2012 13:44
Kontaktovat uživatele:

Re: Macbook Air vs Pro

Příspěvek od ondrejsotek » 31 črc 2012 19:22

Já jsem se taky rozhodoval jestli Pro 13" nebo Air a nakonec vyhrál Air (13" základní procesor, 128GB SSD a rozšíření na 8GB RAM). Zvolil jsem tak hlavně kvůli mobilitě a SSD disku.

Jediné nevýhody Airu oproti Pro 13" (platí pro 2012 a asi i 2011) které jsem zjistil:

- Nemá IR port pro Apple Remote
- Nemá diodu takže není poznat jestli usnul nebo ne (doufám že se mi nestane že mi neusne po zaklapnutí víka a pak ho v tašce upeču:)
- Nemá SPDIF optický audio výstup

Hlučný se mi Air nezdá, ale srovnávám s MacBook Black který už hučel po několika letech provozu docela dost, s novými MB Pro 13" nedokážu porovnat.
http://www.appleblog.cz
MD366LL/A - MC349LL/A - MD231CZ/A CTO - MB404CZ/A - MC318LL/A

Uživatelský avatar
casey
Příspěvky: 3156
Registrován: 30 črc 2012 16:56
Bydliště: ČR
Kontaktovat uživatele:

Re: Macbook Air vs Pro

Příspěvek od casey » 31 črc 2012 19:24

Já jsem měl PRO a přešel jsem na AIR a jsem maximálně spokojený. Další v řadě bude zase AIR. :)

Uživatelský avatar
marekpiggy
Příspěvky: 229
Registrován: 31 črc 2012 20:51
Bydliště: Hradec Králové

Re: Macbook Air vs Pro

Příspěvek od marekpiggy » 31 črc 2012 20:55

Po 2 letech jsem přešel z MB Pro na Air a nemůžu si stěžovat. Air je méně hlučný, protože není slyšet HDD. Nevýhodu vidím v horším displayi (kvalita barev, pozorovací úhly), nemá infraport pro apple remote a má méně "kluzký" trackpad. Jinak je ve všem lepší, takže doporučuju Air. :)
Editor, korektor a redaktor magazínu Appliště.cz

Obrázek

Uživatelský avatar
Tass
Příspěvky: 285
Registrován: 30 črc 2012 16:40
Bydliště: Ostrava

Re: Macbook Air vs Pro

Příspěvek od Tass » 31 črc 2012 22:20

Záleží na osobní preferenci. Pokud potřebuješ výkon a při případném přenášení skousneš vyšší váhu, není důvod nevzít pro /který je zároveň o dost levnější/.
Pokud potřebuješ být s notebookem mobilní, výkon nevyužiješ a nevadí ti omezenost portů, ber Air.

Já se taky rozhodoval docela dlouho /hlavně kvůli ceny/, ale nakonec zvítězil air s 256 GB SSD -> nejsem náročný uživatel, tenhle malý laptop mi kompletně nahradil stolní pc, zároveň si ho mohu vzít kdykoliv s sebou. A i SC2 si na něm zahraji, no neber to:)

Takže za mě Air, už jen kvůli SSDčku, Air je budoucnost^^
 Mac nemá konkurenci. 

Uživatelský avatar
casey
Příspěvky: 3156
Registrován: 30 črc 2012 16:56
Bydliště: ČR
Kontaktovat uživatele:

Re: Macbook Air vs Pro

Příspěvek od casey » 31 črc 2012 22:26

Naprosto luxusní je kombinace 11" AIR a 27" Thinderbolt dislpej :) Doma je to stolní počítač s luxusním displejem a gigabitovým připojením k síti a na cesty je to zařízení "do kabelky" :D

Faramir

Re: Macbook Air vs Pro

Příspěvek od Faramir » 31 črc 2012 23:46

Taky bych dnes už asi volil Air, ale ještě loni bych bral jednoznačně PRO a to z důvodu rozšiřitelnosti (možnost vyměnit si disk, vyměnit/přidat RAM) a kvůli optické mechanice. Ale když vidím, že MacBook Pro Retina už také není rozšiřitelný a kam vlastně směřuje vývoj, tak bych šel do Airu, kvůli SSD. Ale rovnou bych bral minimálně 8 GB RAM a pokud je to možné, tak klidně i 16 GB. SSD v zásadě stačí 120 GB, na jistotu bych to viděl s 240 GB. Výkon procesoru je v dnešní době irelevantní, i ten nejpomalejší totiž bohatě stačí na všechno. A s překvapením jsem zjistil, že i integrovaná grafika Intel stačí v pohodě na všechno kromě her (jsem zvyklý z Windows na fullHD a plné detaily, tohle můj mini nedá), současná HD 4000 by možná zvládla i ty hry :-)

Grommi1
Příspěvky: 199
Registrován: 30 črc 2012 11:34
Bydliště: Přerov

Re: Macbook Air vs Pro

Příspěvek od Grommi1 » 01 srp 2012 03:06

Já jsem se toto léto rozhodl pro MBP. Občas si i říkám, že AIR by možná byla lepší volba ale ta kapacita a absence mechaniky (stále ještě občas využiji) je důvod proč jsem to neriskoval a šel do PRO.

Mimochodem k předchozímu komentáři Intel HD 4000 jakžtakž ty hry zvládne. Např. Dirt 2 se dá vcelku dobře hrát na 720p.
MBA 2020, iPhone 14 Pro, AW7

Faramir

Re: Macbook Air vs Pro

Příspěvek od Faramir » 01 srp 2012 03:20

Hry jakž takž zvládne i HD 3000, třeba Mafie 2 v 1280x720 na minimální detaily běžela hratelně, ale jak jsem psal, jsem zvyklý na fullHD (tedy 1920x1080) a maximální detaily. Prostě integrované grafiky nejsou v žádném případě herní :-) A proto mám herní PC s Windows a nehodlám se ho vzdát, protože si rád občas zahraji a Angry Birds mě neuspokojuje, mám rád velké hry (Skyrim, Assassin`s Creed, Zaklínač oba díly a podobně) a ty nejen že na Mac nejsou, ale žádný Mac kromě Mac Pro na ně nemá výkon.

Jinak optická mechanika se dá v pohodě řešit externí, zase tak často IMHO potřeba není, aby byla potřeba interní. A vůbec to nemusí být Super Drive od Applu, já třeba mám Asus za 600 Kč a myslím, že splní stejnou službu jako třikrát tak drahá Super Drive :-)

Uživatelský avatar
casey
Příspěvky: 3156
Registrován: 30 črc 2012 16:56
Bydliště: ČR
Kontaktovat uživatele:

Re: Macbook Air vs Pro

Příspěvek od casey » 01 srp 2012 13:06

S mechanikou mám stejné zkušenosti. Mám externí asi za 800 Kč v autě a za poslední rok jsem ji použil asi dvakrát na vypálení nějaký instalačních ISO při servisním zásahu.

sarga
Příspěvky: 64
Registrován: 01 srp 2012 14:21

Re: Macbook Air vs Pro

Příspěvek od sarga » 01 srp 2012 15:21

2 roky jsem měl macbook pro 2009 13".Můj vstup do světa applu.Teď jsem ji nechal v rodině a pomýšlel co dál.Mackbook jsem za tu dobu přenesl snad 2x a z toho jsem vycházel.Vyhrála to u mě 17" full HD,2011 púl roku snad stará,tedy bazar.Koupí za jejíž cenu jsem neměl šanci koupit ani dnešní základ 13" jsem neskutečně nadšen.Oproti 13"výkonově,displeyem i zvukem někde jinde.2 okna vedle sebe,nádhera.Třeba pouštění filmů díky rozlišení je zážitek,u zvuku nemusím používat sluchátka jako u 13",splněněný sen filmofila.Prostě dospělá mašina.13" byla krásná,ale tohle je někde jinde. ;)

Uživatelský avatar
casey
Příspěvky: 3156
Registrován: 30 črc 2012 16:56
Bydliště: ČR
Kontaktovat uživatele:

Re: Macbook Air vs Pro

Příspěvek od casey » 01 srp 2012 15:27

Přesně :) Je potřeba si vybrat podle toho, jak člověk pracuje a jak bude počítač používat. Já bez notebooku nechodím skoro nikam, takže MBA 11", který je malý, lehký a navíc se mi vejde i do fototašky, je jasná volba. Ale kdybych jej nosil ven jenom sporadicky, byl by pro mě rozhodující faktor výkon...

Darius35
Příspěvky: 27
Registrován: 31 črc 2012 18:51
Bydliště: Prague, Czech Republic

Re: Macbook Air vs Pro

Příspěvek od Darius35 » 01 srp 2012 16:51

super, díky za všechny odpovědi :)
no takhle výkon pro mě není nejdůležitější nicméně rád bych používal program Aperture, který asi není tak úplně nenáročný, hry moc nehraju a mám výkonný desktop, ale windows mě zkrátka štve víc a víc. Takže Macbook tedy OS X pro mě je jasnou volbou. Jde mi tedy o rychlost a celkovou sladěnost systému což mi připadá, že Air s SSD splňuje. Děkuji za postřeh o možnosti rozšíření RAM na 8GB o tom budu hodně uvažovat.
Dále bych řekl, že Mac chci používat jako hlavní počítač, desktop si ponechám pouze na CAD systémy.

Uživatelský avatar
casey
Příspěvky: 3156
Registrován: 30 črc 2012 16:56
Bydliště: ČR
Kontaktovat uživatele:

Re: Macbook Air vs Pro

Příspěvek od casey » 01 srp 2012 16:56

Aperture a Photoshop používám i na 11" MBA s 4 GB RAM a jde to. Jistě, když to něco počítá, tak to hučí, ale ať si klidně hlučí... Hlavně že maká :lol:

Uživatelský avatar
Alisczech
Administrátor
Příspěvky: 1902
Registrován: 11 črc 2012 14:34
Bydliště: Praha, CZ
Kontaktovat uživatele:

Re: Macbook Air vs Pro

Příspěvek od Alisczech » 01 srp 2012 19:05

Aperture jde na MB Air celkem bez problemu pouzivat za nekolika drobnych podminek:

1) Budete pro seriozni praci potrebovat pripojit externi monitor, protoze displej Aira je nic moc a hlavne ma velmi male rozliseni
2) Budete muset driv nebo pozdeji mit knihovnu nebo aspon Originaly na externim disku. Coz je rychlostne diky TB a USB3 v pohode, jen je to kram navic...

Ale rozhodne to jde a vykon nechybi
 Certified Trainer, ACE, fotograf a žurnalista
http://jbrezina.cz http://ilumio.cz http://4foto.cz http://fripito.com

Uživatelský avatar
casey
Příspěvky: 3156
Registrován: 30 črc 2012 16:56
Bydliště: ČR
Kontaktovat uživatele:

Re: Macbook Air vs Pro

Příspěvek od casey » 01 srp 2012 19:44

Obojí mám :lol:

1) 27" Thunderbolt display
2) Díky předchozímu bodu mám 1 Gbps síťovou kartu a data na NASu :)

Ale teď jsem si všiml toho "pro seriozni praci", takže osobně ani jedno vlastně nepotřebuji, s fotkami si jenom hraji ;)

Darius35
Příspěvky: 27
Registrován: 31 črc 2012 18:51
Bydliště: Prague, Czech Republic

Re: Macbook Air vs Pro

Příspěvek od Darius35 » 01 srp 2012 21:09

dobře to jsem rád, že Aperture bude fungovat bez problému. Externí disk s tím tak nějak počítám, rozlišení mi nepříjde tak zlé 1440 x 900 má klasické Pro v 15" verzi (13" Pro 1280 x 800 ) jasně není to Full HD ani retina, ale mě to bude stačit případně mám monitor 27" Full HD a do budoucna počítám s Thunderbolt display.

Odpovědět