Macbook 12" 2015 - splní tyto požadavky?

Řešíte problém s výběrem nebo provozem počítačů od Applu? Pomůžeme Vám.

Moderátoři: MichalM.Mac, Renik, zmiy, dandas, Macforum_Admin, Unreed

Odpovědět
Qwizz
Příspěvky: 20
Registrován: 27 pro 2015 21:55

Macbook 12" 2015 - splní tyto požadavky?

Příspěvek od Qwizz » 13 led 2016 15:12

Zdravím,
už asi 3 měsíce koukám po něčem od Applu. Mám starší notebook s windows a rád bych obecně upgradoval (rozuměj: Rychlost, wifi, ssd, zpracování, displej atd). Nyní před pár dny iStyle začal mít akci na Macbook 12" za cca 36 000,-.

Požadavky:
- Filmy
- Internet (!!!!) - mám běžně otevřeno cca 20 záložek (většinou obrázků), k tomu puštěný třeba film ve FullHD
- Office (tady myslím žádný problém nebude)

Myslíte že nový Macbook splní mé požadavky? Už jsem ho tam byl 2x vyzkoušet, poradili mi s otázkami, ale pořád se nemůžu rozhoupat.

PS: Vzal bych ten základní model, tj. 1,1 Core M, 8GB RAM, 256SSD.

Děkuju za názory, ještě se tolik v apple produktech nevyznám a toto bude můj první. Ideálně bych byl nejradši, kdyby zde napsal někdo, kdo tento model vlastní.

Uživatelský avatar
rony
Příspěvky: 3637
Registrován: 01 srp 2012 07:47
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Macbook 12" 2015 - splní tyto požadavky?

Příspěvek od rony » 13 led 2016 16:11

ak ti ide o stylovost, ultramobilitu, nema nikto namietky.

pokial chces praktickejsiu vybavu, tak Macbook Air resp. este viac Macbook Pro. Tie mozno budu aj trosku lacnejsie.

Mozno ak teda nejakym sposobom simultanne pozeras na tej istej ploche film a zaroven mas prehliadac, tak zvaz ci ti staci velkost obrazovky.
-- /\/\ .\ > .\ / Facebook skupina Uživatelé Apple Watch spravodaj.madaj.net
 Mac Mini  iPhone 13pro  iPad Pro  Pencil  TV  WATCH  AirPods  Homepod

Qwizz
Příspěvky: 20
Registrován: 27 pro 2015 21:55

Re: Macbook 12" 2015 - splní tyto požadavky?

Příspěvek od Qwizz » 13 led 2016 16:16

Díky za odpověď,
no právě, s Airem jsem ho dost dlouho srovnával. No, viděl jsem je v iStylu vedle sebe, a spíš mě vadí že air v základu nemá 256 ssd. Jinak nemám výtek ani k jednomu. Toť právě kámen úrazu, tak měsíc jsem se rozhodoval mezi těmito dvěma (Air v 13" variantě), a dodnes nejsem rozhodnutý, který z nich vzít. Air jsem uvažoval ve verzi s 8GB RAM. Blbý je, že ještě jsem nenašel nikoho, kdo by delší dobu již Macbook 12" používal. Na Air 13" nejsou stížnosti, někdo snad kromě displeje (mě se zdá v pohodě, samozřejmě jak se píše, retina je retina, ale nebazíruju na tom). Max jsem si s macem pohrál hodku a půl v iStylu, ale to mi nic moc neřekne. Pocit z obou jsem měl dobrý.

PS: Pro jsem vyloučil úplně, vím, že velikostně to není moc rozdíl, ale mě se prostě tak nějak nelíbí (nic proti němu a nikomu kdo jej má, ale mě nějak nezaujal ;) )

Uživatelský avatar
rony
Příspěvky: 3637
Registrován: 01 srp 2012 07:47
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Macbook 12" 2015 - splní tyto požadavky?

Příspěvek od rony » 13 led 2016 16:50

podla mna mozes mat najma problemy s konektormi, to je slabina ak ti zaleiz na konektivite a operabilite v terene.

povedzme, ze doma to nevadi a nevadi ti, ze k tomu dokupis drahsi dock aby si vobec mal nejake porty, externy monitor atd.

v com je problem kupit mba s vacsin ssd? ta moznost tam je.

tiez hovorim, ze mbp si kupi ten, co dost pracuje v terene a vyslovene chce retinu.
-- /\/\ .\ > .\ / Facebook skupina Uživatelé Apple Watch spravodaj.madaj.net
 Mac Mini  iPhone 13pro  iPad Pro  Pencil  TV  WATCH  AirPods  Homepod

Qwizz
Příspěvky: 20
Registrován: 27 pro 2015 21:55

Re: Macbook 12" 2015 - splní tyto požadavky?

Příspěvek od Qwizz » 13 led 2016 16:58

Takže spíše radíš Aira s 8GB Ramkou a 256SSD? Cenove +- nula nula nic stejné...

Uživatelský avatar
SharkeeCZ
Příspěvky: 1609
Registrován: 09 lis 2015 17:57

Macbook 12" 2015 - splní tyto požadavky?

Příspěvek od SharkeeCZ » 13 led 2016 17:04

Sledovat filmy a mít otevřenych 20 záložek? Sice tomu nerozumím, proč, ale osobně bych to vyzkoušel, stejně jako to, že sledovat filmy na 12" je ok. Jinak přechod z Win na OS X je o mnoho horší než přechod z Androidu na iOS. Rozhodně doporučuji zjistit, co vše v OS X nejde, nebo jde za další tisíce navíc.
iPhone14Pro/MBA 2021/iPad Air 2020/iPAD2018/MBA early2014/aTV4/ AirPodsGen3

Qwizz
Příspěvky: 20
Registrován: 27 pro 2015 21:55

Re: Macbook 12" 2015 - splní tyto požadavky?

Příspěvek od Qwizz » 13 led 2016 17:13

No v rodině už jeden Mac máme, takže systém by problém nebyl. No já jsem to špatně napsal, ne jako že bych měl split screen film a chrome, ale koukám na film (fullscreen), na pozadí je FB, Instagram a další věci ke kterým se vracím později...

Uživatelský avatar
SharkeeCZ
Příspěvky: 1609
Registrován: 09 lis 2015 17:57

Re: Macbook 12" 2015 - splní tyto požadavky?

Příspěvek od SharkeeCZ » 13 led 2016 17:19

Ah so. A nebyl by tedy lepší Mac Mini s větším monitorem? Nebo raději MBA za ty peníze. Případně koupit bazarovku a počkat na nové MBA.
iPhone14Pro/MBA 2021/iPad Air 2020/iPAD2018/MBA early2014/aTV4/ AirPodsGen3

Qwizz
Příspěvky: 20
Registrován: 27 pro 2015 21:55

Re: Macbook 12" 2015 - splní tyto požadavky?

Příspěvek od Qwizz » 13 led 2016 17:21

Ne, Mini se mě nezdá, ne podle parametrů, ale vůbec jsem o něm neuvažoval, nelíbí se mi (rozuměj ne vzhledově, ale tak nějak "vnitřně").

Takže ty také doporučuješ Aira spíše? Určo si nechám poradit.

Uživatelský avatar
SharkeeCZ
Příspěvky: 1609
Registrován: 09 lis 2015 17:57

Re: Macbook 12" 2015 - splní tyto požadavky?

Příspěvek od SharkeeCZ » 13 led 2016 17:31

Já vybírám věci podle praktičnosti, ne podle vzhledu, takže já bych šel do řešení výše.
iPhone14Pro/MBA 2021/iPad Air 2020/iPAD2018/MBA early2014/aTV4/ AirPodsGen3

Uživatelský avatar
Hajnejch
Příspěvky: 2576
Registrován: 10 říj 2013 07:17
Bydliště: Všude zdejší

Re: Macbook 12" 2015 - splní tyto požadavky?

Příspěvek od Hajnejch » 13 led 2016 17:49

Já se byl v iStyle taky podívat na nový Macbook když vyšel a tak línou mrchu bych nedoporučil ani největšímu nepříteli. Jestli máte rozum vezměte 13 Aira a budete víc než spokojený. Retina je jediná výhoda Macbooku ve všem ostatním ztrácí. A pokud jde o kapacitu disku tak je stejně dobré mít druhý externí disk na zálohy a na větší položky jako filmy, hudbu a podobně. Je zbytečné mít všechno v notebooku.

tlacenka
Příspěvky: 8064
Registrován: 09 zář 2012 17:48

Re: Macbook 12" 2015 - splní tyto požadavky?

Příspěvek od tlacenka » 13 led 2016 18:46

dovolim si nesouhlasit
ta retina v tom prave dela tu lenost
kazdopadne to nema tocici vetrak...
jestli to je vyhoda/nevyhoda ukaze cas
rozhodne je to prvni generace tohoto zarizeni, takze je lepsi pockat...na minimalne dalsi
tzn zatim air, jak vam tu radi ostatni, jen z jinych duvodu :))

fabrym
Příspěvky: 15
Registrován: 02 led 2013 23:50

Re: Macbook 12" 2015 - splní tyto požadavky?

Příspěvek od fabrym » 13 led 2016 20:13

Čau,musím reagovat.5 let jsem měl MacbookPro a byl jsem s ním velice spokojen.A loni jsem se rozhodoval pro změnu.Jednoznačně jsem chtěl nový MacbookPro.Trošku mě odrazovala cena,ale budiž.A pak jsem v Isetos uviděl Macbook12 a prostě láska na první pohled.Air vedle Macbooku12 vypadá jak z minulého století a Pro-čko je hrozně těžké a neforemné.Je my jasný,že mě tu budete za moje slova kamenovat,ale takhle sem to cítil.Trošku jsem se bál toho,co všichni píšou.Malá obrazovka,jenom 12 palců.Původně jsem měl HP 15 palců a přechod na MacbookPro 13-ku mi nevadil a Macbook12 má narozdíl od mého bývalého Pro retinu.A nemám s tim problém.Ale víc jsem se bál výkonu a "žádného portu".A pak jsem začal přemýšlet,kdy jsem co naposled připojovat.Tiskárnu mám bezdrát,filmy si pouštim do TV z Macbooku bezdrátově.A na disk nebo flešku jsem dokoupil redukci,stejně nic nepřipojuji,neb jedu vše přes cloudy a iphone a ipad se mi synchronizuje sám.Ale ten výkon,ten to nemá-říkali všichni chytráci,co na Macbooku12 nic a nikdy nedělali.Nejsem grafik,koukák na net a mám pořád otevřeno 12-14 záložek.Dělam v Numbers a Pages dokumenty a k tomu si v Imovie dělám video a všechno jede a nic se zvláštního neděje.Macbook12 je pecka,bomba a pro mě nejdokonalejší technická hračka,prostě super stroj.Krásný,lehký,super přenosný,baterku vůbec neřeším,výdrž má jako sviňa,rychlost nabíjení je megaparádní.No co víc?Spousta lidí se mnou nebude souhlasit,ale asi jsem ten správný člověk pro kterýho Apple vymyslel a vyrobil Macbook12.Prostě ho miluju.

swenak
Příspěvky: 2217
Registrován: 03 kvě 2014 16:43

Re: Macbook 12" 2015 - splní tyto požadavky?

Příspěvek od swenak » 13 led 2016 20:21

Macbook 12 je opravdu stylovka s hezkým displayem, ale tam to dle mého končí, i to, že je v barvách, mluví jasně. Je to pomalé, bez konektorů, takže pro nenáročné uživatele, někde do kavárny sjednávat pojistku s vypisováním přes WWW. Air 13 je jiné kafe, ano, vzhledově již okoukaný, bez retiny, ale to mu zase dává výkon. Je to ale o požadavcích. Retina je fajn, ale to už bych šel radši do 13" Macbooku Pro, ten má výkon na zobrazovaní. U Airu by mi dnes asi vadil ten nevzhledný rámeček a taky to, že pokud ho pár krát denně vemu za kraj palmrestu, tak se prohne. Toto u Pro není.

kotelnik
Příspěvky: 39
Registrován: 28 úno 2013 09:01

Re: Macbook 12" 2015 - splní tyto požadavky?

Příspěvek od kotelnik » 13 led 2016 20:52

Ja vám nějak nerozumím. Měl jsem air, pár dní Macbook 12 a nyní MBP 13" 2015.
Air je obrovský (rámy kolem displeje ho zbytečně zvětšují), má škaredé rozlišení.
Macbook 12 je fajn, dokud po něm člověk něco nechce. I instalace aplikací je dlouhá.
Macbook PRO hodnotím jako nejgeniálnější ntb na trhu. Konektory, cena, výkon, zpracování, odolnost a force touch. Za mě není co řešit, air v nynější generaci podle mě už nemá v nabídce být. 1366x768??? wtf?

Uživatelský avatar
rony
Příspěvky: 3637
Registrován: 01 srp 2012 07:47
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Macbook 12" 2015 - splní tyto požadavky?

Příspěvek od rony » 13 led 2016 21:08

ako vzdy sa ukazuje, ze u mac laptopov sa da vybrat puhym pohladom na zariadenie a uz z neho viem, co mi vyhovie :)
myslim aj to, ze pohladom vidim konektory.

u mna po case volba brat mba skor lutujem, lebo som povodne menil z mac mini a mal som zostat u desktop pocitaca. najma preto, ze ventilator na mac mini sa nikdy nespustil, kym na mba casto staci ak aktivne taha z netu...
-- /\/\ .\ > .\ / Facebook skupina Uživatelé Apple Watch spravodaj.madaj.net
 Mac Mini  iPhone 13pro  iPad Pro  Pencil  TV  WATCH  AirPods  Homepod

Qwizz
Příspěvky: 20
Registrován: 27 pro 2015 21:55

Re: Macbook 12" 2015 - splní tyto požadavky?

Příspěvek od Qwizz » 13 led 2016 21:26

2Fabrym: Děkuju za postřehy. Viděl bych to stejně, jen asi by mi vadil trochu ten 1 konektor... mít to ještě 1 "něco" na nabíjení, asi bych do toho šel, ale takto asi ne. Tiskárnu bezdrát nemám, víceméně nic jiného nepřipojuju, ale stejně, těžko říct.

PS: Nyní mám starší notebook s Windows, mám 15tku, vím že jsi šel přes 13, ale pokud bys měl zhodnotit přechod z 15" na 12"? + Co ta klávesnice, jak sedí?

No o těch větrácích, co píše Rony, jsem četl, že prý se u Airu taky spouští sporadicky, jen když něco děláte v iMovie nebo tak nějak, ale že by takto často? a co na něm děláte?

majkom
Příspěvky: 840
Registrován: 26 úno 2013 16:07

Re: Macbook 12" 2015 - splní tyto požadavky?

Příspěvek od majkom » 13 led 2016 21:51

Ja na mb air vetraky vnimam len pri hrani, co bolo aj u miniho.. To co popisuje kolega vyssie som nezaznamenal

Uživatelský avatar
rony
Příspěvky: 3637
Registrován: 01 srp 2012 07:47
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Macbook 12" 2015 - splní tyto požadavky?

Příspěvek od rony » 13 led 2016 23:50

hry, a rozsiahle kopirovanie po soeti a tak, vela downloadov naraz a tak.

nie je to casto ale mac mini mi to nerobil.
-- /\/\ .\ > .\ / Facebook skupina Uživatelé Apple Watch spravodaj.madaj.net
 Mac Mini  iPhone 13pro  iPad Pro  Pencil  TV  WATCH  AirPods  Homepod

fabrym
Příspěvky: 15
Registrován: 02 led 2013 23:50

Re: Macbook 12" 2015 - splní tyto požadavky?

Příspěvek od fabrym » 14 led 2016 00:04

Qwizz:Co se tyče klavesnice tak ta je neskutečně pohodlná,nízký zdvih klávesnic je pecka.Kdyz to tady čtu,tak pro tebe připadá v úvahu macbook12 nebo Pro 13.Do Aira nechod,pohledove starý železo.A teď babo rad?!Vem to srdcem a peněženkou,držím palce ať si hlavně spokojenej🤓

brco
Příspěvky: 22
Registrován: 30 črc 2012 17:55

Re: Macbook 12" 2015 - splní tyto požadavky?

Příspěvek od brco » 15 led 2016 20:05

Qwizz, tvoj popis Macbook zvlada s prehladom. Ziadne seky, ziadne kolecko s duhy, plynula praca. Mam dvanastku kupovanu druhy den po uvedeni v US a pouzivam ju denne na Office 2016 (pisem skutocne vela a v terene u roznych klientov pocas dna), k tomu riesim maily a manazujem kancelariu a pracu pre 6 kolegov. K tomu denne evernote a z casu na cas strih videa v iMovie (full hd) a sprava fotiek vo Photos. Macbook to zvlada s uplnym prehladom, vsetko je rychle plynule, ziadne prehrievanie.

Dolezite a priam klucove je aby si kazdy vedel presne definovat na co si to kupuje a co na tom bude robit. Poznam dvoch hnupov co maju 15" retinu v konf. za 3 tis. Eur a pouzivaju to na web, mail a to je vse. Kopa ludi aj tu pise ze je Macbook slaby a videli ho v obchode alebo v lepsom pripade sa ho dotkli.

Ber to s rezervou, na Air sa vykasli to je odpad a Apple ho uz coskoro odreze. S Macbookom budes v poho, podla mna zbytocne budes valit 13 retinu. vsetko dobre uvaz a rozhodni sa podla seba a vlastnych navykov.
Macbook 2015

Qwizz
Příspěvky: 20
Registrován: 27 pro 2015 21:55

Re: Macbook 12" 2015 - splní tyto požadavky?

Příspěvek od Qwizz » 15 led 2016 21:41

2Brco: Díky mockrát za tvůj příspěvek, no, někoho takového se zkušenostmi jsem tu potřeboval. Upřímně, je fakt že sice ted jsou všude akce na 13" retinu, ale hry nehraju, videa needituju, potřebuju jen svižnost v safari 20+ záložek a k tomu fullHD filmy s vyšším bitrate. Hodně krát jsem si jej zkoušel v iStylu, ale prý to dost zpomaluje to jejich "Demo" co tam mají. Kousek v Elektroworldu byl teda svižnější, když byl bez Dema, ale otázka je, jak to bude doopravdy?

BTW, často kladená otázka, jak vyjdeš s jedním konektorem? Máš redukce, nebo ti to stačí? Dá se to vydržet, nebo je lepší jít do Pročka kvůli tomu?

PS: Na anglických fórech si lidi dost stěžují na výdrž. Často při kancelářské práci a jas na 75% vydrží sotva 5 hodin. Jakou máš zkušenost ty?

Děkuju předem za odpovědi

PatkaJR
Příspěvky: 813
Registrován: 30 bře 2014 12:49
Bydliště: Praha

Re: Macbook 12" 2015 - splní tyto požadavky?

Příspěvek od PatkaJR » 15 led 2016 21:50

brco píše: Ber to s rezervou, na Air sa vykasli to je odpad a Apple ho uz coskoro odreze. S Macbookom budes v poho, podla mna zbytocne budes valit 13 retinu. vsetko dobre uvaz a rozhodni sa podla seba a vlastnych navykov.
Nevím proč píšeš, že Air je odpad. Sice nemá retinu, ale furt je to skvělej notebook, kterej používá spousta lidí. Rok starý Air má lepší benchmarky než ten Macbok 12". Kdyby si četl nějaký spekulace, nebo články o Applu, tak by ses dočetl, že možná bude 15" Air.
Macbook Air 2014, 4GB RAM, 128GB SSD, i5 - macOS Sierra
Apple iPhone 6S Plus 16GB - iOS 10
iPhone 4 16GB White - iOS 7.1.2
Beats SOLO 2 Wireless
🔜Apple Watch Gold

Křemíkové nebe:
iPad 2 16GB
iPhone 5 16GB

swenak
Příspěvky: 2217
Registrován: 03 kvě 2014 16:43

Re: Macbook 12" 2015 - splní tyto požadavky?

Příspěvek od swenak » 16 led 2016 13:41

On asi ví více, než všichni ostatní, bude to zjevně insider. Ano, Air je již trošku zastaralý, ale dle mého (což nemusí být správně), je praktičtější, než 12" Macbook, ač já bych si už taky nekoupil Aira, protože, ač léta bojuji "proti" retinám, tak ne proto, že by to nebylo hezké, ale že SW a někdy ani HW na to není stále připraven, ale už se to hodně lepší + tělo se prohýbá.

Nejde jenom o výkon, ač i ten rozdílný, ale o výdrž, konektory. To, že s 12" Macbookem jde ovládat zeměkouli neznamená, že je to pohodlné a praktické a že by to nešlo lépe na jiném stroji. 12" jistě využití má, ale chce to vědět nejenom, co na tom chci dělat, ale i jak to chci dělat, jak pracuji, přesouvám se, co k tomu připojuji a proč. Dále, jak u toho sedím. Ono zesměšnit někoho, kdo kouká na www na drahém 15" monitoru umí každý, ale že je na to lépe vidět, nemusí člověk tolik naklánět hlavu, to jsou výhody, které 12" postrádá. Dále, co připojení externích monitorů k 12"? Odhlédnu od toho, že to chce redukce, ale tady je taky propad výkonu. Nebo třeba práce na kolenou, třeba ve vlaku, v autě. Pokud jsem si dobře všimhul, panty jsou docela volné, takže se display klepe, nemluvě o tom, že pokud má uživatel nomální nohy, tak se to blbě nakolena umisťuje, protože "propádává" a je potřeba cudně stlačit kolena k sobě :-)

Chce to opravdu promyslet nejen co, ale i jak. A to jsem člověk, co 20 let používá subnotebooky a malé notebooky jako primární stroje a jenom poslednich pár let v práci navíc připojuju externí monitor. Taky se to projevuje na zádech a očích.

brco
Příspěvky: 22
Registrován: 30 črc 2012 17:55

Re: Macbook 12" 2015 - splní tyto požadavky?

Příspěvek od brco » 16 led 2016 14:30

Trepete hovadiny pani. Snad som neurazil nejaku damu medzi nami, nebol to moj ciel.

Vsetky vase zavery su iba z pohladu cez sklo vykladu.

Plati iba jedine, kazdy ma ine navyky a potreby. A teda kazdy vyuzije stroj na nieco ine a inak.

Z toho co pisal kolega v prvom prispevku bude s dvanastkou spokojny. Nic viac nic menej. Nie je to o portoch ani o pisani vo vlaku a volnych pantoch... proste keci stranou.
Macbook 2015

swenak
Příspěvky: 2217
Registrován: 03 kvě 2014 16:43

Re: Macbook 12" 2015 - splní tyto požadavky?

Příspěvek od swenak » 16 led 2016 14:41

NIe, Ty trepeš hovadiny a si zaslepený tým, čo máš a ignoruješ možnosť, že by si nemusel mať univerzálnu pravdu. A teraz kto z nás má pravdu, Ty, či ja? ;)

PatkaJR
Příspěvky: 813
Registrován: 30 bře 2014 12:49
Bydliště: Praha

Re: Macbook 12" 2015 - splní tyto požadavky?

Příspěvek od PatkaJR » 16 led 2016 14:54

brco píše:
Vsetky vase zavery su iba z pohladu cez sklo vykladu.
My trepeme hovadiny? Proto ten Air mám přes rok doma. Vím jak na tom je a jak funguje.
Macbook Air 2014, 4GB RAM, 128GB SSD, i5 - macOS Sierra
Apple iPhone 6S Plus 16GB - iOS 10
iPhone 4 16GB White - iOS 7.1.2
Beats SOLO 2 Wireless
🔜Apple Watch Gold

Křemíkové nebe:
iPad 2 16GB
iPhone 5 16GB

Odpovědět