Vadný disk

Řešíte problém s výběrem nebo provozem počítačů od Applu? Pomůžeme Vám.

Moderátoři: MichalM.Mac, Renik, zmiy, dandas, Macforum_Admin, Unreed

Odpovědět
Jara S.
Příspěvky: 7
Registrován: 29 led 2013 22:01

Vadný disk

Příspěvek od Jara S. » 29 led 2013 22:22

Ahoj,potreboval bych poradit.Dnes mi nenabootoval iMac.Disk utilita mi řekla,ze je třeba disk opravit,když dam "opravu", napíše ze nejde opravit at zazalohuju co nejvice a disk naformatuju.Vytvoření obrazu nejde,hned na zacatku napíše,ze nemuze přečíst nejaký adresář.Jde jako se to dělalo ve Windows vyndat disk a přes nějakou USB redukci ho zapojit do jiného Meca a vyndat z nej fotky atd?
Nebo nabootovat z nějakého externího disku ze systémem a do tohoto disku nakopirovat zálohu? Nebo jakým zpusobem mám z hdd dostat nejaka data abych ho mohl posléze preformatovat? Děkuji

Uživatelský avatar
Alisczech
Administrátor
Příspěvky: 1902
Registrován: 11 črc 2012 14:34
Bydliště: Praha, CZ
Kontaktovat uživatele:

Re: Vadný disk

Příspěvek od Alisczech » 30 led 2013 00:27

Všechny postupy jsou možné. Pokud máte externí disk či flash disk se systémem, stačí při bootu přidržet Alt a vybrat jej jako bootovací. Druhá možnost je nechat vyměnit disk a ten stray dat do externího rámečku a vytahat z něj co půjde, pokud půjde
 Certified Trainer, ACE, fotograf a žurnalista
http://jbrezina.cz http://ilumio.cz http://4foto.cz http://fripito.com

tlacenka
Příspěvky: 8064
Registrován: 09 zář 2012 17:48

Re: Vadný disk

Příspěvek od tlacenka » 30 led 2013 06:00

Vytvoreni obrazu ceho nejde? Mysleno pres jaky software ?
Zkuste po restartu drzet shift - nabootuje to? (Single user mod)
Zalezi na tom, jaky mate imac - u nekterych menil apple ty pevne disky i po zaruce
Jeste je take moznost nabootovat v target modu, takze pres firewire by mel jit videt obsah disku z jineho macu (uvidite to jako externi disk v tom deuhem macu)
Hloupy dotaz: time machine zalohy nepouzivate?

Jara S.
Příspěvky: 7
Registrován: 29 led 2013 22:01

Re: Vadný disk

Příspěvek od Jara S. » 30 led 2013 09:50

Dekuji za rychle odpovedi.Budu asi nudne dlouhej:
Co se tyce toho imaca mam dva od roku 2008 tento co mi u nej odesel ten disk mam doma a nebyl po celou dobu vypnut.Dokonce si myslim, ze posledni roky se tocil disk i pres noc v sl.modu. A posledni rok si snim hraji deti temer nonstop, takze tomu disku nic nevycitam, spis me , ze jsem si koupil ext.disk na zalohy az vcera.Jelikoz jsem za 5 let z macy nemel jediny problem, ba naopak jsem prikupoval a doporucoval, budu se asi ptat jako zacatecnik. Tak ten target mode jsem si vzpomel jsem uz delal, ale uz nevim kde jsem vzal ten kabel.Asi bude pracne ho sehnat. Nabootovat z jineho disku jsem zkousel z inst.cedecek, myslel jsem ze mi to nabidne nejake vyrtualni spusteni ale nenasel jsem tam nic. Nabizelo mi to pouze insatalaci.Tak se chci zeptat, jak udelat bootovaci ext.medium.Jedine co me napada,pripojit ex.disk k jinemu macu a spustit instalaci systemu a nainstalovat ho na ext.disk? Nebo jestli neni treba v lionovy nejaka utilitka na toto vytvoreni.Pak me napadlo, kdyz jsem pred 5 roky presel, nobo spise utekl od PC k macu udelal jsem si na tomto disku 30G oddil a do nej pres bootcamp xp cka,kdyby neco:-) Do nich nabootovat jde ale take jsou nejake nakople, slo to pouze do nouz.rezimu.Tak si techto 30G naformatovat a nainstalovt do nej mac os system.Pak by byl videt i tento oddil co chci zachranit? A posladni vec, v tom imacu je asi klasicekej 3,5 pal.sata disk. Kdyz ho vyndam a dam do nej vezsi, treba 500 G nabo 1T, bios to skousne a noramlne do nej nainstaluju system?
TAk jestli bych to mohl schrnout:
1.Zkusit target mode sezenu-li kabel
2.Nabootovat z jineho media poradi mi li nekdo jak na ext.medim dat system.
3.Zkusit instalaci systemu na druhy, puvodne NTFS oddil?
4.Nebo ten disk rovnou vyndat, stejne musi asi ven a pres redukci ho pripojit jinam?
Dekuji za odpovedi a omlouvam se za dlohy clanek.

tlacenka
Příspěvky: 8064
Registrován: 09 zář 2012 17:48

Re: Vadný disk

Příspěvek od tlacenka » 30 led 2013 12:52

Nainstalovat muzete i z tohoto imacu - zapojte externi disk do imacu, pustte tu instalaci akorat jako cilovy disk vyberete ten vas externi (pozor abyste si neprepsal ten svuj vevnitr).
Co se tyka vymeny disku za vetsi - stroj to schroupe, ale nemusi to dostavat spravne udaje od teplotnich cidel - bude to neustale vetrat (resi se pres smcfan control)-doporucuji pohledat nejake recenze ve spojeni s tim vasim diskem a im vasim strojem abyste vedel, co vas ceka.
Ty xp nenabehnou proto, ze nemate nainstalovane ovladace z bootcampu -musite budto stahnout, nebo jsou soucasti toho media-zalezi na typu.

Ten kabel mozna bude k nejake kamere -ty vetsinou pouzivali firewire.

Jara S.
Příspěvky: 7
Registrován: 29 led 2013 22:01

Re: Vadný disk

Příspěvek od Jara S. » 30 led 2013 13:10

Aha,ten kabel nemá nejakej optoclanek jako galv.oddělení,je to natvrdo kabel se dvěma FW konektory.
Dík

tlacenka
Příspěvky: 8064
Registrován: 09 zář 2012 17:48

Re: Vadný disk

Příspěvek od tlacenka » 30 led 2013 13:18

Zalezi na vyrobci;)

Jara S.
Příspěvky: 7
Registrován: 29 led 2013 22:01

Re: Vadný disk

Příspěvek od Jara S. » 30 led 2013 13:27

Tak už jsem sehnal kluka,co jse mu před lety zachranoval PowerBook ještě coby Peckar :-), ten kabel byl opravdu z kamery a tím,ze ma iMac malej i velkej FW konektor tak to bude jednoduzsi na sehnání .js

tlacenka
Příspěvky: 8064
Registrován: 09 zář 2012 17:48

Re: Vadný disk

Příspěvek od tlacenka » 30 led 2013 14:07

Podle meho je porad jednodussi pripojit externi disk (usb) dat media, nainstalovat na ten pripojeny, pri bootu drzet alt, vybrat nabootovat z toho externiho a zkusit se pripojit na ten v imacu (pokud neni sifrovany)

Jara S.
Příspěvky: 7
Registrován: 29 led 2013 22:01

Re: Vadný disk

Příspěvek od Jara S. » 30 led 2013 21:13

Tak target mode nefungoval.Disk s oběma partisny byl v druhem imacu vidět ale nešlo na nej sáhnout.Když jsem stejně připojil pwbook šlo z diskem vse.Ale tip se systémem na tom ext.disku naštěstí maka.Obe partisn jsou vidět j jdou kopírovat.Tak teď nevím,jestli se pustit do výměny toho disku,nebo ho jen naformatovat,znovu nainstalovat a zalohovat. Ještě posledni,možna blba otázka.Jde mi jen o fotky,hudbu,web a maily.Z havaroveho disku si prekopiruji knihovnu (adresar) iphota,iTunes,a iwebu.Myslím ze pak v novém systému přepisu těmito knihovnami ty nové a bude to tam.Event.to tam postupne naimportuju.ale neví někdo jak přesunout emaily.nejaký zpusob,jako se to dělalo u Windows,ze se našly v asi 10tem skrytém podadresáři někde v local setings dvě knihovny odchozí a příchozí a foukli se na stejně místo v novém PC a maily tam byly všechnu raz dva.akorát se nastavil účet?
Jinak děkuji všem za rady,už mám překopírováno 30G z 80G fotek od roku 1998! Jára, Slepicka.cz

tlacenka
Příspěvky: 8064
Registrován: 09 zář 2012 17:48

Re: Vadný disk

Příspěvek od tlacenka » 30 led 2013 21:18

Jaky imac mate? Lepeceno jaky system je na tom "spatnem" disku?

Edit: samozrejme to jde pres timemachine, jinak
Zkopirovani mail souboru:
Vypnete mail
Ve finderu vlezte do vaseho uzivatelskeho adresare a v nem do knihovny (library)
Je tam adresar mail, ten prekopirujte na novy disk do stejne lokace

Zkopirovani nastaveni mailu:
Vypnete mail
Vlezte do vaseho uzivatelskeho adresare/library/preferences
Zkopirujte com.apple.mail.plist na stejnou lokaci na novem disku

Jinak to samozrejme predpoklada stejne jmeno a heslo uzivatele na tom novem disku

Stary disk bych zkusil pak necim otestovat na vadne sektory a podlevysledku se rozhodl, jestli ma cenu dormatovat a instalovat znova, nebo disk vymenit

Jara S.
Příspěvky: 7
Registrován: 29 led 2013 22:01

Re: Vadný disk

Příspěvek od Jara S. » 30 led 2013 21:29

10.8. ML, ale puvodne 10.5 up na 10.6 up na 10.7

Jara S.
Příspěvky: 7
Registrován: 29 led 2013 22:01

Re: Vadný disk

Příspěvek od Jara S. » 30 led 2013 21:52

Super,tak ještě malá rada,jde se tam rychleji dostat,abych nemusel adresář library v uz.úctu otvírat přes "otevri složku" a vypisovat cestu,protože je asi skrytej. A co jste myslel tím "samozrejme to jde pres timememachine", beru ji jako aplikaci,kterou po teto zkušenosti začnu používat k zálohování.

tlacenka
Příspěvky: 8064
Registrován: 09 zář 2012 17:48

Re: Vadný disk

Příspěvek od tlacenka » 31 led 2013 04:36

No rychle... Pokud tam neumite vlezt pres to cmd shift g menu ve finderu tak
Terminal
defaults write com.apple.finder AppleShowAllFiles YES; killall -HUP Finder

Tim si zapnete skryte slozky ve finderu

Tzn ted je uvidite a muzete do ni vlezt pres finder

defaults write com.apple.finder AppleShowAllFiles NO; killall -HUP Finder
Tim si to vratite do pivodniho stavu. Mozna bude vhodnejsi dat misto yes a no true a false, ale me to bere i takhle

Odpovědět