Mac Pro - otázka konfigurace (dual W5700X vs single VEGA II)

Řešíte problém s výběrem nebo provozem počítačů od Applu? Pomůžeme Vám.

Moderátoři: MichalM.Mac, Renik, zmiy, dandas, Macforum_Admin, Unreed

Odpovědět
Shockwawe
Příspěvky: 21
Registrován: 19 led 2016 11:59

Mac Pro - otázka konfigurace (dual W5700X vs single VEGA II)

Příspěvek od Shockwawe » 16 dub 2020 22:28

Dobrý den,

otevírám otázku konfigurace Macu Pro - důvod nákupu je vcelku jednoduchý. Potřebuji si zrychlit export videí, kde využívám exportu do H264 přes compressor.

Primárně řeším střih 4K60p videí ve FinalCutu.

Můj momentální setup je 27" 5K iMac 2015.

Původně jsem si myslel, že půjdu cestou iMacu Pro, nicméně to jsem odkládal a odkládal, až se objevil Mac Pro, kde mi až do dnešního rána nebyla nabídnuta přímo od Applu možnost grafické karty, která by se mi zamlouvala. Teď jsou ovšem nově v konfigurátoru 2 nové varianty a to SINGLE Radeon Pro W5700X a DUAL Radeon Pro W5700X.

Takže otevírám otázku konfigurace.

viz https://ibb.co/8XWTZ9L

Budu rád za všechny rady.
Co primárně řeším?
8 core vs 12 core? - reálný přínos? 12 core jsem zvolil v podstatě jen kvůli vyšší frekvence u RAM (2666 VS 2933)
RAM - zatím jsem chtěl, aby procesor mohl využít všech 6 vlákem RAM, do budoucna určitě budu upgradovat, ale teď to není priorita
Grafika - 2x W5700 XT nebo SINGLE VEGA II?
256GB SSD neřeším - pracuji stejně s externími disky Lacie, kde mám uložená v podstatě všechna data (Dropbox, FCX knihovny)

Děkuji za každý názor.

Shockwawe

Uživatelský avatar
MAF
Příspěvky: 164
Registrován: 08 lis 2013 19:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Mac Pro - otázka konfigurace (dual W5700X vs single VEGA II)

Příspěvek od MAF » 17 dub 2020 11:20

Dobrý den,

Podle mě záleží na tom, jak náročné editace děláte.
A to ve smyslu efektů, úpravy barev atd. Ten export na iMacu totiž dělá HW encoder, který je v integrované grafice od Intelu a dedikované grafika počítá zbytek. U nového Maca Pro dělá encode h.264 jakákoliv grafika AMD (nemá inteláckou iGPU), která tam je a encode h.265 dělá T2 čip - byť zde úplně nevím, jak to funguje, když je ještě kdys pozici encoder na grafice... Ale myslím si, že to bude skoro vždycky dělat T2 čip, který je na to optimalizován (při 8 bytových barvách určitě)

Takže z mého pohledu bude rychlost exportu 2 x W5700 XT vs Single VEGA II hodně záležet na náročnosti efektů, které musí spočítat. Export čistého videa bude podle mě plus mínus stejný. Z benchmarků Radeon W5700XT a Radeon VII (VEGA II je "přebrandovaný" Radeon VII v PC světě) mohu soudit, že 2x W5700 XT mají větší výpočetní výkon než Single VEGA II.

Akorát VEGA II by měla mít rychlejší video paměti, ale Vás asi tolik neovlivní - neumím moc posoudit.

Asi bych doporučoval podívat se na YouTubu na nějaké testy exportů.
Doporučuji tyto dvě videa:
https://www.youtube.com/watch?v=U-6SqlGY_yg&t
https://www.youtube.com/watch?v=-m6sf55caeg

Jediné co tam není jasné do jakého kodeku exportuji což ve Vašem případě může trochu znehodnotit přínos videí (nebo jsem to nepostřehl).

Pak ještě doporučuji toto video (myslím, že tam je ukázka a trochu vysvětlení toho T2 čipu)
https://www.youtube.com/watch?v=TnGAJi3gCdk&t

Na základě těchto videí bych se podle Vašich potřeb rozhodl. Případně Vám pak budu moc lépe zodpovědět nějaké dotazy.

U toho procesoru. Já osobně bych koupil 8 jádro, ale s tím, že si tam pak sám dám později to 12 jádro 😃 To 8 jádro je tam prostě takové nemastné neslané, ale spoustě lidem zase může stačit. Mě by vlastně taky stačilo, ale pravda je že stříhám minimálně.
MacBook Pro 16" M1 Pro 32 GB UM
Mac Pro mid 2010 2 x 2.93 GHz, 32 GB RAM, AMD VEGA 64
iPhone XS Max 256 GB
iPad Pro 12,9" 256 GB

tlacenka
Příspěvky: 8064
Registrován: 09 zář 2012 17:48

Re: Mac Pro - otázka konfigurace (dual W5700X vs single VEGA II)

Příspěvek od tlacenka » 19 dub 2020 05:39

no a já to vezmu oklikou :)
proč si kupujete mac pro ? ve skutečnosti je to dle mého pro jeho potenciál rozšiřitelnosti (a samozřejmě pro to "nejlepší z applu")
což znamená, že pokud počítáte s rozšiřováním do budoucna, tak se samozřejmě snažíte co "nejchytřeji investovat" ve smyslu "abych toho co nejméně musel vyhodit až proběhne upgrade"
tzn 12 jádro určitě (bude levnější 12ti jádro na vstupu, nebo jako náhradní díl - stejně ten procesor "vyhodíte" až se bude měnit)
ram bych šel cestou alespoň 48 Gb (využít potenciál) s tím, že do budoucna prostě "jen osázet zbytek"
grafika - šel bych cestou výkonnějšího jednokusu (v případě potřeby dokoupím další, stejný, a nebudu muset "vyhazovat tu slabší")
ssd je buřt, přesně z Vašich uvedených důvodů....

no a poměrně zásadní otázka je, jestli budete upgradovat a kdy...
protože jestli náhodou nedostanete stejný (hodně podobný) výkon v podobě imacu (pro) a za 5 let si koupíte nový a bude zase někde jinde než Váš stávající (uprgradovaný) mac pro...
samozřejmě pokud si na sebe vydělá, tak co nejvíc do toho můžete vrazit, tak to koupit .)

Odpovědět