Monitor k Macbooku Pro 14

Řešíte problém s výběrem nebo provozem počítačů od Applu? Pomůžeme Vám.

Moderátoři: MichalM.Mac, Renik, zmiy, dandas, Macforum_Admin, Unreed

Odpovědět
Jandak
Příspěvky: 5
Registrován: 01 úno 2019 12:26

Monitor k Macbooku Pro 14

Příspěvek od Jandak » 24 úno 2023 11:22

Ahoj, potřeboval bych na práci (programování) externí monitor. Mohli byste mi doporučit nějaký, chtěl bych aby už jsme přes nej nabijel a případně měl i LAN port. Abych se připojil proste jedním kabelem. Vůbec nevím totiž jaké rozlišení zvolit. Chtěl bych 32 palců minimálně. Prý jsou s těmi externími monitory problémy. Nechci to koupit a mít pak rozmazany obraz 😅. Díky za tipy

Uživatelský avatar
rony
Příspěvky: 3635
Registrován: 01 srp 2012 07:47
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Monitor k Macbooku Pro 14

Příspěvek od rony » 24 úno 2023 14:32

tie problemy su skor "fiktivne". spocivaju v tom, ze ked si kupite monitor s velkym rozlisenim ale malym fyzickym rozmerom, tak sa vam mozu javit prvkyna obrazovke velmi malicke.

potom sa to niektori snazia obist tym, ze miesto nativneho rozlisenia monitora nastavuju rozne ine a potom sa im prvky samozrejme rozmazu.

takze je dobre si pozriet taky monitor v cinnosti a pripadne nemat velke oci. vy chcete ale 32" co je uz fakt obrovsky monitor ak myslite 16:9 pomer stran.

aby som to este vysvetlil

povedzme, ze mate na tom malickom laptope 14" obrazovku a 4K rozlisenie. Ak vam od zaciatku neprekazali malicke prvky, tak bude v pohode povedzme 27" monitor s 4K a pomerom stran 16:9. Ten pomer stran mimochodom meni vela veci. Ak idete kupovat taky ten sirokansky monitor, co ma pomer stran uplne inde nez 16:9 (to je obvykle pomer stran pre televizory aby ste si to predstavili).

keby ste chceli 5K ci 6K na 27" uz by som sa na vasom mieste siel niekam (do Alzy?) na take nieco pozriet. Hlavne si treba uvedomit, ze idealne s pripojenym mac pocitacom :)

Teraz k tomu co sa pytate dalej. Chccete monitor, ktory ma v sebe dokovaciu stanicu. Take sa uz vyrabaju ;-) za mna najlepsi vyber ma DELL. A proste hladate to v popiskoch, ci ma Power Delivery a kolko Wattov - porovnate s laptopom.

Podotykam, ze vami vybrana uhlopriecka viac nez 27" pri pomere stran 16:9 zasa moc monitorov neponuka. Vacsina su totiz tie siroke slize, ktore sice cislom uhlopriecky ohromia ale v realite su to povedzme ako keby vedla seba dva monitory s 24" uhloprieckou (a pomerom stran 16:9).

Takze si nahodte nejaky kalkulator rozmerov obrazoviek, hadzte do neho pomer stran obrazovky, uhlopriecku a nech vam vypocita fyzicku sirku a fyzicku vysku monitora, aby ste lepsie vedeli, do coho idete :)
-- /\/\ .\ > .\ / Facebook skupina Uživatelé Apple Watch spravodaj.madaj.net
 Mac Mini  iPhone 13pro  iPad Pro  Pencil  TV  WATCH  AirPods  Homepod

DidaJI
Příspěvky: 60
Registrován: 29 kvě 2017 22:29

Re: Monitor k Macbooku Pro 14

Příspěvek od DidaJI » 24 úno 2023 21:20

K Vánocům jsem kupoval sobě a synovi hlavně na letecký simulátor 49" 32:9 monitor. Sám jsem byl na práci, do doby než jsem to doma rozbalil a vyzkoušel, velkým odpůrcem těchto poměrů a velikostí u monitorů. Do té doby jsem doma měl 27" 4k, což samozřejmě mělo vyšší počet pixelů na palec než ta současná 49" s rozlišením 5120 x 1440. Musel jsem ale používat UpScale, jinak bylo vše hrozně drobné, tady jedu rozlišení nativní. Zpočátku jsem lehce vnímal trochu hrubší rastr, ale teď už mi to vůbec nepřijde.
Po té dvou měsíční zkušenosti musím konstatovat, že se mi na tom pracuje naprosto skvěle a rovný velký monitor už nechci. Když člověk hýbe oknem z rohu do rohu monitoru, tak nedochází vůbec k žádnému zkreslení, obraz je téměř stále stejně daleko od oka ať je kde je. Rádius mám 1m. Dnes když musím pracovat na rovném monitoru, tak mi to přijde hrozně divné a nepřirozené. V práci mám plochý 32" monitor a to mi přijde jako poslední rozumná velikost u neprohnutého monitoru, aby se zrakem daly rozumně obsáhnout rohy takto velké plochy. Takže za mě 32" prohnutý, nebo klidně větší, podle rozpočtu.

Odpovědět