Pomalý Mac Pro 2013

Řešíte problém s výběrem nebo provozem počítačů od Applu? Pomůžeme Vám.

Moderátoři: MichalM.Mac, Renik, zmiy, dandas, Macforum_Admin, Unreed

Odpovědět
kaza.xx
Příspěvky: 10
Registrován: 06 zář 2016 17:28

Pomalý Mac Pro 2013

Příspěvek od kaza.xx » 13 dub 2023 17:20

Ahoj, již delší čas mám problém s mým Mac Pro 2013 s připojeným disk boxem (nebo jen externím diskem).

Sestava:
Mac Pro 6.1 (září 2014) 12core/32 GB (origo)/D500/ Monterey 12.6.4. TB a USB převážně prázdné.

Problém:
Pokud k Macu připojím box se dvěma HDD (2,5" a vlastním napájením) tak po tak 20 minutách práce začne Mac zpomalovat. Víc přemýšlí, co má dělat i při otevírání jiných aplikací. Třeba Mail otevírá 2 minuty atp. Pokud box vyškubnu natvrdo, najednou se Mac rozletí jako by se nic nedělo. To samé platí i při použití externího disku. Jelikož se zvedne teplota z cca 50 °C na cca 57 °C, bylo mi řečeno že bude chyba v napájení boxu, jenže on to dělá i u jiných věcí připojených do USB (které musí napájet). Kromě telefonu teda. Bohužel stejný problém se objeví i když do běžícího Macu připojím ethernet?!
Když Mac restartuji tak to nějakou chvilku funguje dobře, třeba hodinku ale pak to začne stejně zlobit. Na zahraničních fórech jsem k tomu nic nenašel, takže buď je to nějaké mé specifikum nebo všichni používají TB takže to nezaznamenali.

Co už jsem zkoušel:
Přepastovaný CPU (MX-4) a dána nová baterie. Nesehnal jsem v kamenem obchodě BR, tak jsem vzal CR (mělo by to být stejné až na životnost). Reset SMC a NVRAM samozřejmě, několikrát, včetně nových instalací (USB i Apple network). Aktuálně zkusím čistou instalaci BigSur, jestli to je chyba v Monterey nebo v Macu.

Uživatelský avatar
rony
Příspěvky: 3635
Registrován: 01 srp 2012 07:47
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Pomalý Mac Pro 2013

Příspěvek od rony » 13 dub 2023 17:53

a nerobi to obycajne trapne indexovanie obsahu diskov, ci dokonca nesnazi sa zalohovat tie disky v Time Machine?
-- /\/\ .\ > .\ / Facebook skupina Uživatelé Apple Watch spravodaj.madaj.net
 Mac Mini  iPhone 13pro  iPad Pro  Pencil  TV  WATCH  AirPods  Homepod

LukasRT
Příspěvky: 22
Registrován: 29 bře 2020 18:34

Re: Pomalý Mac Pro 2013

Příspěvek od LukasRT » 13 dub 2023 18:47

Skoda ze uz mas cistou instalaci..
Stacilo se pro zacatek podivat do spravce uloh kde je nejvetsi vytizeni.

Ja zacal s trashcan pozorovat zpomaleni cca po roce se samsung 980pro… a to bylo dano degradaci toho disku.
Jake mas ssd/nvme ty?

Jaka data resp velikost,pocet a typ mas na tech diskach?
Dela to i kdyz pripojis cisty naformatovany disk?

TimeMachine vypnuty?
Workstation:
MBPr A1502 + MM A1993

Collection:
iMac M5521, M6498, A1058, A1148, A1145
eMac A1002
Powermac M8493, M8570, M5183, A1047
MacPro A1186
MacMini A1176
Xserve A1004, A1246 + RAID A1009

Máš doma nějaký apple HW a nepotřebuješ jej? Napiš :)

kaza.xx
Příspěvky: 10
Registrován: 06 zář 2016 17:28

Re: Pomalý Mac Pro 2013

Příspěvek od kaza.xx » 18 dub 2023 16:02

Ahoj mám tam originál SSD (tuším že to je taky nějaký ten Samsung). Jeho životnost je na 80 % takže ještě mám tak 10 % prostoru než by to mohlo blbnout. Na disku jsou dva oddíly, macOS a Windows 10. macOS má 160 GB volného prostoru ze 300 GB. Kromě Adobe chujovin, wacomu a Mac fan nic v pozadí neběží. Ext Disky jsou v exfatu (jak jinak když potřebuješ přístup z windows). V Monitoru si nejvíce bral ve Windowserveru, ale to jen se zapojením disků.

Každopádně jsem teď na Big Sur a běží to bez problémů. Na některých fórech, k jiným věcem (teď si nevybavuji protože to pro mě nebylo podstatné), bylo doporučeno spíš update z Big Sur na Monterey než čistá instalace Monterey kvůli nějakým ovladačům. Přemýšlel jsem jestli to neprubnu ale jelikož to běží stabilně tak se mi teda moc nechce. Jediné co mě kvůli tomu downgrade mrzí, tak fotky, které jsou v té praštěné Apple appce. praštěná protože v ní downgrade nefunguje a co se týče ručního, vyjmutí tak si chci zachovat názvy. Teda ono to tam funguje jen jako záloha, ale je to záloha z vícero telefonů. Už si je také musím exportovat do normální složky...

Osobně is myslím, že 980 Pro musí zlobit, jelikož to je na PCIe 4.0 a 6.1 má jen 3.0. Samsung dokonce negarantuje zpětnou kompabilitu s 3.0 a 2.0. Hraje v tom roli nějaké firmware omezení.

Uživatelský avatar
Ventero
Příspěvky: 31
Registrován: 29 led 2023 17:45
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Pomalý Mac Pro 2013

Příspěvek od Ventero » 09 črc 2023 09:35

No - nevím, jak jiné verze, ale Monterey je neskutečně pomalý sám o sobě. Pokud mohu srovnávat, tak je to momentálně nejpomalejší OS vůbec.

Odpovědět