5.1 repro k Mac mini

Vše, co se týká, monitorů, externích disků, tiskáren, sítí a veškerého příslušenství pro Apple produkty.

Moderátoři: Alisczech, MichalM.Mac, zmiy, dandas, Macforum_Admin

Odpovědět
Faramir

5.1 repro k Mac mini

Příspěvek od Faramir » 02 zář 2012 08:02

Je nějaká šance zprovoznit 5.1 zvuk na Mac mini, aniž by se musel použít AV receiver připojený přes HDMI (který nemám a rád bych se jeho pořízení vyhnul)? Mám hromadu filmů s prostorovým zvukem a jsem z PC zvyklý na kvalitní prostorový zvuk (zvukovka Asus Xonar DX) a Mac mini má jen obyčejný stereo výstup, takže filmy jsou značně ochuzené. Děkuji.

Uživatelský avatar
Mikispider
Příspěvky: 181
Registrován: 30 črc 2012 20:20
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: 5.1 repro k Mac mini

Příspěvek od Mikispider » 02 zář 2012 08:26

Pokud se nepletu, tak Apple má v Audio out i digitál - teda i na mém MBP to je. Tak něšlo by to pouštět z miníka digitálně, a potom třeba přes reciver/TV dekódovat?
MBP 15 (mid 2009), C2D 2.66, 8GB RAM, HDD 320GB, OS X Yosemite + iPhone 8 256GB iOS 11.3
Magic Mouse + Apple Keyboard + AirPort Extreem (5th gen)
DNS-320L 2TB HDD, Acer X203H

Pokud je text bez diakritiky, tak se omlouvám - je odeslán z iPhone :-)

Faramir

Re: 5.1 repro k Mac mini

Příspěvek od Faramir » 02 zář 2012 08:33

No, digitální výstup tam je, to je pravda, ale abych to mohl použít, musel bych koupit ten receiver, protože mé repro jsou analogové a moje telka 5.1 výstup nemá (a i kdyby měla, tak to řešení není, protože běžně poslouchám hudbu s vypnutou telkou (mám ji jako hlavní monitor) a tudíž se vypne i zvuk).

Uživatelský avatar
Mikispider
Příspěvky: 181
Registrován: 30 črc 2012 20:20
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: 5.1 repro k Mac mini

Příspěvek od Mikispider » 02 zář 2012 08:42

No řekl bych že mícháš dvě věci dohromady:
Poslech hudby - tu přece posloucháš i teď a tam 5.1 nepotřebuješ
Sledování filmů - tam 5.1 je už OK. Řekl bych že bude lepší koupit 5.1 sestavu s digitálním vstupem - možná cenvě vychází stejně jako ten reciver :(

Jen pro zajímavost, uveď typ televizoru který používáš
MBP 15 (mid 2009), C2D 2.66, 8GB RAM, HDD 320GB, OS X Yosemite + iPhone 8 256GB iOS 11.3
Magic Mouse + Apple Keyboard + AirPort Extreem (5th gen)
DNS-320L 2TB HDD, Acer X203H

Pokud je text bez diakritiky, tak se omlouvám - je odeslán z iPhone :-)

Faramir

Re: 5.1 repro k Mac mini

Příspěvek od Faramir » 02 zář 2012 08:58

Dalo by se říct, že ano, mám teď obyčejné stereo, které je na hudbu fajn, ale na filmy fajn není, tam bych chtěl využít 5.1, které bych ale samozřejmě používal i pro hudbu (ve Windows mi to fungovalo tak, že hudba hrála ze všech reproduktorů a bylo to lepší než jen stereo, slyšel jsem to ze všech stran, jen bylo nutné vyladit klasitost jednotlivých reproduktorů).

Hmm, to už bych radši koupil ten receiver, protože repro mám celkem kvalitní, od Logitechu a dalo by se to k receiveru připojit.

Televizor je Grundig 40 VLE 7131 BF. Má analogový stereo výstup a optický výstup, což ale neřeší můj problém, protože repro mám analogové. A hlavní problém je ten, že po vypnutí telky se vypne i zvuk a já chci, aby zvuk hrál i když je telka vypnutá.

Uživatelský avatar
Mailo
Příspěvky: 746
Registrován: 31 říj 2013 07:39
Bydliště: Zlín

Re: 5.1 repro k Mac mini

Příspěvek od Mailo » 31 říj 2013 08:08

Zdravím Vás,
chtěl bych se zeptat k podobnému tématu. Mám MAC mini 2010. Dle všeho je jeho audio výstup na 3,5 jack hybridní. Nyní mi funguje analogově a potřebuji ho přepnout na digitální a vůbec netuším jak. Díky za radu ;)
iOvce co ráda běhá a jezdí na kole. Momentálně blázen do HomeKitu :)

Uživatelský avatar
lanny
Příspěvky: 1820
Registrován: 01 srp 2012 08:51
Kontaktovat uživatele:

Re: 5.1 repro k Mac mini

Příspěvek od lanny » 31 říj 2013 08:23

Existuje na to redukce, aspoň na iMacu mi to tak pracuje. gúgl TOSLink

Uživatelský avatar
Mailo
Příspěvky: 746
Registrován: 31 říj 2013 07:39
Bydliště: Zlín

Re: 5.1 repro k Mac mini

Příspěvek od Mailo » 31 říj 2013 08:31

Počkat počkat, na MACu je řešen digitální přes opticky? Třeba na mém pracovním notebooku od HP si můžu ve win přepínat jestli ten 3,5 jack je analog nebo digital a pak klasickým kabelem jen propojím NT s daným audio zařízením.

Pokud máš teda pravdu, tak by mi stačilo koupit třeba tento kabel a je vyřešeno? http://www.alza.cz/propojovaci-opticky- ... 102350.htm

Nic nastavovat nemusím?
iOvce co ráda běhá a jezdí na kole. Momentálně blázen do HomeKitu :)

Uživatelský avatar
lanny
Příspěvky: 1820
Registrován: 01 srp 2012 08:51
Kontaktovat uživatele:

Re: 5.1 repro k Mac mini

Příspěvek od lanny » 31 říj 2013 09:14

U mne je to takto:

Mezi minijack a digitálním receiverem mám minijack kabel na obou koncích nastavný TOS linkem. Mac to pozná a ukazuje tuto konekci jako "Digital Out". Pokud posílám zvuk z virtuálních windows, tak to pracuje i nadále bez nastavování.

Pokud ale nastartuji Windows z bootcamp, musím ve windows nastavi digital out (myslím se to jmenuje SPID). Mini nemám, takže je nutno zjistit, zda to pracuje stejně.

Uživatelský avatar
Mailo
Příspěvky: 746
Registrován: 31 říj 2013 07:39
Bydliště: Zlín

Re: 5.1 repro k Mac mini

Příspěvek od Mailo » 31 říj 2013 09:17

Tak uvidíme, metoda pokus omyl. Kabel jsem koupil, doma vyzkouším a dám vědět :)
iOvce co ráda běhá a jezdí na kole. Momentálně blázen do HomeKitu :)

Uživatelský avatar
Mailo
Příspěvky: 746
Registrován: 31 říj 2013 07:39
Bydliště: Zlín

Re: 5.1 repro k Mac mini

Příspěvek od Mailo » 31 říj 2013 16:58

Tak info. Ptal jsem se v Applu a i Mini má řešen digitální audio výstup přes optiku. Teď jen musím počkat na kabel, abych to vyzkoušel ;)
iOvce co ráda běhá a jezdí na kole. Momentálně blázen do HomeKitu :)

Uživatelský avatar
Mailo
Příspěvky: 746
Registrován: 31 říj 2013 07:39
Bydliště: Zlín

Re: 5.1 repro k Mac mini

Příspěvek od Mailo » 31 říj 2013 19:55

Tak vyřešeno. Opravdu postačí použít optický kabel s 3,5 jack redukcí. OS X automaticky rozpozná že se jedná o digitál a přepne zvukový výstup. Spojení s reciaverem velmi jednoduché, rychlé a pohodlné.

Nicméně, film hraje jen 2.1. Jedná se o MKV, přehrávané ve VLC a zvuková stopa má 5.1 kanál, ale zadní bedny jsou z ticha. Nevím zdali je problém v nastavení OS X nebo VLC. Nicméně jsem nainstaloval XBMC 13 "gothem" kde počet kanálů nastavit lze - takže nyní velká spokojenost.

Apple MAC mini, OS X "Mavericks", XBMC 13 "Gotham", 42" LED, 5.1 Yamaha, krmená po optice. Pro mě TOP kombinace co se týče domácího multimediálního centra ...
iOvce co ráda běhá a jezdí na kole. Momentálně blázen do HomeKitu :)

Gwaihir
Příspěvky: 499
Registrován: 19 čer 2014 10:20

Re: 5.1 repro k Mac mini

Příspěvek od Gwaihir » 18 bře 2024 14:06

Ahoj,

mám podobný dotaz. Mám mac mini M2 a řeším připojení starší stereo soupravy, abych měl lepší zvuk.
Mám technics HD 350
https://www.sbazar.cz/s.varf/detail/203 ... sc-hd-350-

ten v odkazu není můj, ale má tam spoustu fotek, tak kdo nezná, hned pozná.

Zatím to mám řešené tak, že z mac mini jacku jde velmi krátký kablík, který končí třemi cinch female koncovkami. No a pak mám kablík už delší a ten je 3x male cinch na obou koncích. Žlutý cinch je tuším na video, tak je samozřejmě k ničemu, ale nic jiné jsem doma neměl.

Jde zvuk řešit i jinak? Zvuk není úplně super, ale asi dost za to můžou ty 2 prastaré kablíky.

Je něco jako toto lepší řešení?
https://www.alza.cz/vention-usb-c-male- ... wE#reviews

Audiu moc nerozumím, tak se ptám. Na druhou stranu nemám ani hudební sluch, tak úplně top kvalitu nepožaduji. Mám to hlavně na mluvenou řeč a hudbu typu:
https://www.youtube.com/watch?v=JP-eE98FAYw
(kdo nechce klikat - Poison - Tarja Turunen)

Díky za tipy.
Naposledy upravil(a) Gwaihir dne 19 bře 2024 10:25, celkem upraveno 1 x.

lipon
Příspěvky: 1620
Registrován: 03 srp 2012 21:35

Re: 5.1 repro k Mac mini

Příspěvek od lipon » 19 bře 2024 10:11

A ten Technics třeba z CD hraje o poznání lépe?
Kabelová redukce 3,5mm jack-cinch by měla být dostačující.

Asi bych začal jiným kablíkem, třeba tímhle, případně delším, ale jedním.

Na vaše použití nemá podle mě moc smysl jít cestou digitálního výstupu z HDMI->DAC převodníku->cinch kabel do Technicse. Limity budou pak už spíše na straně toho Technics systému.
Původně mě napadlo vzít digi signál z 3,5mm, ale to bylo podporováno naposledy na mini 2014.

EDIT: Případně existují i USB DAC převodníky, ale jsou už nákladově jinde (nejlevnější od Dragonfly je Black za nějaké 3 tisíce), ale nejsem si jistý, zda už to není "s kanónem na vrabce", jestli to kvalitativně nebude zase brzdit ten Technics.

Gwaihir
Příspěvky: 499
Registrován: 19 čer 2014 10:20

Re: 5.1 repro k Mac mini

Příspěvek od Gwaihir » 19 bře 2024 10:29

I rádio hraje lépe, není tam ten šum. Když to mám zaplé a nic nejede a je to potichu, tak nic neslyším, ale otočím kolečkem hlasitosti a šumí to.
Zkusil jsem to natočit
https://share.icloud.com/photos/0d6O4BE ... yr1VnK4ykg

Gwaihir
Příspěvky: 499
Registrován: 19 čer 2014 10:20

Re: 5.1 repro k Mac mini

Příspěvek od Gwaihir » 19 bře 2024 10:38

Btw má smysl něco jako:
https://www.czc.cz/audioquest-audio-kab ... 23/produkt

nebo jsou to vyhozené peníze a třeba toto udělá stejnou službu:
https://www.czc.cz/kabel-jack-3-5m-2xci ... 53/produkt

nebo ten 1m kablík z té alzy.

Gwaihir
Příspěvky: 499
Registrován: 19 čer 2014 10:20

Re: 5.1 repro k Mac mini

Příspěvek od Gwaihir » 19 bře 2024 11:05

Ještě mi někdo doporučil:
https://www.muziker.cz/behringer-umc22- ... GMQAvD_BwE

Zkusím ty kablíky nejdřív.

lipon
Příspěvky: 1620
Registrován: 03 srp 2012 21:35

Re: 5.1 repro k Mac mini

Příspěvek od lipon » 19 bře 2024 16:55

to musíte vědět sám, jestli využijete tu zvukovku, jestli nahráváte zvuk - z předchozích příspěvků jsem pochopil, že vám jde spíš o přehrávání přes minisystém, který máte

přijde mi lacinější cesta vyzkoušet jiný kabel, ať už ten nejlevnější, nebo o chlup dražší (ten na Alze jsem dal jako příklad)
metrový kabel jack-cinch za 850 mi přijde docela overkill

těžko říct, co to je za vstup na Technicsu, co výrobce předpokládá, že se k tomu bude připojovat; zkusil jste připojit jiný zdroj zvuku? Televizi, DVDčko, nějaký jiný přehrávač s cinch konektory?

nejsem slaboproudař, nevím jak technicky se vstupy liší, jen vycházím z toho, že na zesilovači mám jednotlivé vstupy patřičně označeny (CD, AUX, DVD, tape) a z toho jaksi usuzuji, že kdyby se nelišily, tak je výrobce prostě označí jako signal-in, maximálně tak očíslované

pro samostatný zesilovač/AV receiver s odpovídajícími bednami by dávalo smysl vytáhnout signál digitálně a přes DA převodník to pustit do zesilovače, viz můj předchozí příspěvek

Gwaihir
Příspěvky: 499
Registrován: 19 čer 2014 10:20

Re: 5.1 repro k Mac mini

Příspěvek od Gwaihir » 19 bře 2024 20:12

Díky.

Gwaihir
Příspěvky: 499
Registrován: 19 čer 2014 10:20

Re: 5.1 repro k Mac mini

Příspěvek od Gwaihir » 21 bře 2024 12:36

Tak jsem koupil:
https://www.czc.cz/aq-premium-pa42007-3 ... 91/produkt

A úplně super. Vůbec to nešumí, i když dám volume na max. Bylo to slyšet, hlavně když nic nehrálo, ale otravné to bylo. Teď to nemá chybu a zvuk je parádní - na mé poměry.

Ještě jednou díky.

Odpovědět