NAS disk pro MacOS

Vše, co se týká, monitorů, externích disků, tiskáren, sítí a veškerého příslušenství pro Apple produkty.

Moderátoři: Alisczech, MichalM.Mac, zmiy, dandas, Macforum_Admin

Odpovědět
janzde
Příspěvky: 2
Registrován: 12 led 2022 21:29

NAS disk pro MacOS

Příspěvek od janzde » 12 led 2022 21:40

Dobrý večer,

sháním nějaký vhodný NAS disk přímo pro iMac (2020).

Potřeboval bych, aby uměl samozřejmě RAID (většinou Synology a QNap mají konkrétně svůj speciální RAID, aby to zrcadlilo obsah jednoho na druhý), kapacita rozšiřitelná, nyní cca 10 TB - převážně práce s fotkami z PhotoShopu.

Na co cílím - jsem pouze základní uživatel MacOS, nyní mám starší Synology NAS, který je připojen do routeru přes UTP kabel.

Poté jsem jej namapoval v možnostech po přihlášení přes IP adresu, kterou má. Vidím ho ve Finder.

Takto nějak pro představu, kde to mapuji:

Obrázek

Ovšem někdy se stane, že zmizí (může mít vliv jeho spánek?), někdy dlouho trvá, než se s daty na něm dá pracovat. Zkoušel jsem na Windows a tam to bylo v pořádku, ale pravda je, že s MacOS jsem bohužel laik.

Co jsem tak hledal, tak údajně existují drahé NAS, které jsou i přes Thunderbolt a mají značně vyšší rychlost, než přes LAN.

Asi by stačil i levnější, ale narazil jsem i na disky, které jsou přímo kompatibilní s MacOS a potom ty, které to udané nemají (ty se asi připojí klasicky přes IP adresu, jak to mám teď).

Potřeboval bych ale nějaký stabilní a kompatibilní, ať se s tím nemusím zlobit. Je na ty kompatibilní nějaká speciální aplikace navíc do MacOS, přes kterou přistupuji?

Je ta možnost po přihlášení namapovat disk správná nebo lze i nějak jinak, stabilněji? Potřebuji to na úpravu fotek z Photoshopu, které tam ukládám a i je odtamtud edituji.

Děkuji za případnou pomoc.

Uživatelský avatar
ra3662
Příspěvky: 4638
Registrován: 14 srp 2012 10:25
Bydliště: Ostrava

Re: NAS disk pro MacOS

Příspěvek od ra3662 » 12 led 2022 21:56

Tak proč NAS. Kup Dva disky a jeden zrcadli na druhý. Port kterým to připojíš záleží už pouze na tobě a financích.

janzde
Příspěvky: 2
Registrován: 12 led 2022 21:29

Re: NAS disk pro MacOS

Příspěvek od janzde » 12 led 2022 22:40

Děkuji, máš prosím, nějaký konkrétní odkaz? Rád bych, abych to nemusel dělat ručně, ale dělo se to samo. Na externí disk USB/Thunderbolt, který by takto umožňoval více disků + RAID, jsem nenarazil.

lipon
Příspěvky: 1617
Registrován: 03 srp 2012 21:35

Re: NAS disk pro MacOS

Příspěvek od lipon » 13 led 2022 08:50

a v čem tě omezuje současná NASka?

mám "normální" Synology NASku (214), k mountování jednotlivých volumes z NASky po startu Macu používám už několik let utilitu Auto Mount Maker, jde tam i nastavit, aby se jednotlivé volumes mountovaly postupně, třeba s odstupem několika vteřin a systém nebyl zahlcený při startu
pro mé domácí potřeby to bohatě stačí, používám mimo jiné i jako úložiště fotek (vyvolávání z RAWů), jako Time Machine

zatím jsem jednou zvyšoval kapacitu, staré disky jsem nechal jako archivní zálohu NASky, překlopení na nové disky chvíli trvalo, ale bez jakéhokoliv zádrhele

Uživatelský avatar
ra3662
Příspěvky: 4638
Registrován: 14 srp 2012 10:25
Bydliště: Ostrava

Re: NAS disk pro MacOS

Příspěvek od ra3662 » 13 led 2022 10:27


Odpovědět