Netatmo nebo jiný chytrý termostat - zkušenosti

Máte téma nebo dotaz, který nevíte, kam zařadit? Vložte jej do této sekce a my pro něj najdeme správné zařazení a snad i odpověď.

Moderátoři: MichalM.Mac, zmiy, dandas, Macforum_Admin, Schumi, Hallfdann

toncek
Příspěvky: 129
Registrován: 30 črc 2012 11:19

Netatmo nebo jiný chytrý termostat - zkušenosti

Příspěvek od toncek » 26 říj 2017 19:24

Ahoj,

máte někdo tento termostat? Odešel mi starý "hloupý" termostat a tak uvažuju nad tímhle nebo nějakým jiným chytrým termostatem. Mám přes 20 let starý plynový kotel Viadrus, ale pokud jsem to dobře pochopil neměl by to být problém. Termostat se připojí místo toho starého a je k tomu ještě bezdrátový modul, přes který je možné termostat ovládat přes internet. Rozumím tomu dobře?

Nekupoval ho někdo na amazonu? Je britská verze stejná jako ta naše? Koukal jsem a na britském amazonu vychází pod 4k.

Pokud máte jiný chytrý termostat fungující s iOS, klidně se podělte.

Uživatelský avatar
casey
Příspěvky: 3156
Registrován: 30 črc 2012 16:56
Bydliště: ČR
Kontaktovat uživatele:

Re: Netatmo nebo jiný chytrý termostat - zkušenosti

Příspěvek od casey » 27 říj 2017 12:09

Já mám Danfoss (termohlavice na každém radiátoru, centrální jednotka, relé na kotli). Bohužel ještě starou verzi bez iOS aplikace.
Ale nová už ji má, tak se zkus podívat i na to.

toncek
Příspěvky: 129
Registrován: 30 črc 2012 11:19

Re: Netatmo nebo jiný chytrý termostat - zkušenosti

Příspěvek od toncek » 27 říj 2017 17:48

Dík za tip. Zběžně jsem koukl, ale pokud tomu dobře rozumím potřebuju několik komponent - tu jejich centrální jednotku, termostat a asi i relé na kotel - nevím jestli ten termostat umí spínat kotel. Na alze mají nějaký starter pack, který navíc obsahuje 3 termohlavice, které nepotřebuju. Navíc cena 10k není zrovna lidová.

Kdyby stačil jenom ten termostat, tak by to bylo fajn :)

Jirka_S
Příspěvky: 1377
Registrován: 08 čer 2015 18:39
Bydliště: CZ

Re: Netatmo nebo jiný chytrý termostat - zkušenosti

Příspěvek od Jirka_S » 28 říj 2017 07:03

No nevím, topení v domě je tak trochu vyšší dívčí, asi bych to řešil s odborníkem na topení. Doma mám venkovní teplotní čidlo a pomocí nastavené ekvitermní křivky pak kotel topí víc či míň, pokojový termostat nikde nemám, jen na každém radiátoru je termohlavice. Když se venku ochladí, kotel začne topit na vyšší teplotu vody, vysvětluju si to tak, aby se zabránilo prochladnutí obvodových zdí a rosný bod zůstal co nejblíže venkovnímu prostředí. Přes 20 let starý Wolf a (i s technickými místnostmi a TUV) 230m2 plochy mě stálo minulou sezónu cca 30tis., což považuji za docela slušné. A to bych topil i míň, jen paní je pořád zmrzlá. 😀

Uživatelský avatar
casey
Příspěvky: 3156
Registrován: 30 črc 2012 16:56
Bydliště: ČR
Kontaktovat uživatele:

Re: Netatmo nebo jiný chytrý termostat - zkušenosti

Příspěvek od casey » 28 říj 2017 11:42

@toncek Několik komponent potřebuješ určitě. i ten starý "hloupý" termostat musí s něčím komunikovat. Ale to záleží na tom, jak chceš topit. Když máš jeden termostat, tak se podle něj řídí vše. Já to mám udělané tak, že si můžu nastavit různé teploty v celém domě, včetně různých časových plánů. Například v koupelně se v noci teplota sníží a ráno zase zvýší. Naopak v ložnici se nemusí topit přes den. Na chodbě stačí topit méně, ale v obýváku chci tepleji...

@Jirka_S Termostaty máš v těch hlavicích :-)

Jirka_S
Příspěvky: 1377
Registrován: 08 čer 2015 18:39
Bydliště: CZ

Re: Netatmo nebo jiný chytrý termostat - zkušenosti

Příspěvek od Jirka_S » 28 říj 2017 15:24

@casey: Pochopitelně. Já měl na mysli jeden jediný pokojový termostat, kteří mají někteří třeba v obýváku či na chodbě a podle kterého kotel topí. 😊

Uživatelský avatar
casey
Příspěvky: 3156
Registrován: 30 črc 2012 16:56
Bydliště: ČR
Kontaktovat uživatele:

Re: Netatmo nebo jiný chytrý termostat - zkušenosti

Příspěvek od casey » 28 říj 2017 15:38

Pokud je každá hlavice termostatem, tak jeden centrální ztrácí smysl... :-) Samozřejmě se termostaty dělají i k temohlavicím, protože hlavice jsou na radiátorech a "referenční bod" můžeš potřebovat jinde. Ale to už jsme zase o kousek dál... :-)

Podle mě je obrovskou nevýhodou jednoho centrálního termostatu (tak jak jsme to měli všichni před lety doma) fakt, že máš jeden referenční bod pro celý dům... Takže když ho má někdo v kuchyni a začne vařit, automaticky se začne ochlazovat celý barák :-)

Plus, pokud máš "obývací" místnosti v přízemí a "spací" v patře, tak dává logiku automaticky snižovat teplotu na noc pro celé přízemí a naopak přes den zase nahoře. A to s jedním centrálním termostatem taky neuděláš :-)

Uživatelský avatar
SteveJSF
Příspěvky: 1419
Registrován: 22 bře 2013 07:41

Netatmo nebo jiný chytrý termostat - zkušenosti

Příspěvek od SteveJSF » 28 říj 2017 16:28

Ono mít centrální termostat v kuchyni je zrovna blbost, ale jinak máš pravdu. Jen ty termostaty na radiátorech mají asi lehce jiný význam než pokojové termostaty. Teplotu v místnosti bych nesledoval zrovna zařízením přímo na radiátoru, ale spíš daleko od něj. Popravdě význam termohlavic přímo na radiátorech nechápu, pokud tedy nejde o “chytré” termohlavice, které regulují teplo ve spolupráci s čidlem někde jinde v místnosti.

Jirka_S
Příspěvky: 1377
Registrován: 08 čer 2015 18:39
Bydliště: CZ

Re: Netatmo nebo jiný chytrý termostat - zkušenosti

Příspěvek od Jirka_S » 28 říj 2017 16:49

Termohlavice význam mají, v domě jsou místnosti, které netřeba vytápět na co já vím třeba 23, chodba či hala stačí na 20, technická místnost na 18, jen občas obývaný pokoj pro hosty na 16. A to se dá realizovat jedině termohlavicemi.

Uživatelský avatar
SteveJSF
Příspěvky: 1419
Registrován: 22 bře 2013 07:41

Re: Netatmo nebo jiný chytrý termostat - zkušenosti

Příspěvek od SteveJSF » 28 říj 2017 17:08

No asi je to jednodušší řešení než mít k tomu někde v místnosti ještě extra čidlo. Ale dřív jsme měli klasický hloupý ventil, který jsme buď otevřeli, nebo zavřeli, nebo nechali někde mezi a stačilo to. Termohlavice na radiátoru je jen o málo chytřejší řešení.

Jirka_S
Příspěvky: 1377
Registrován: 08 čer 2015 18:39
Bydliště: CZ

Re: Netatmo nebo jiný chytrý termostat - zkušenosti

Příspěvek od Jirka_S » 28 říj 2017 17:12

To jsme u našich měli taky. Akorát i když se ventil přiškrtí, tak teplá voda obíhá pořád. Termohlavice oběh při vyšší teplotě uzavře úplně.
OT: v baráku mám asi 17 radiátorů s klasickými termohlavicemi, přejít všude na nějaké “chytré” by sakumprásk byla asi pěkná darda. 😊 Ale na to se nikdo neptal, proto off topic. :)

Uživatelský avatar
SteveJSF
Příspěvky: 1419
Registrován: 22 bře 2013 07:41

Re: Netatmo nebo jiný chytrý termostat - zkušenosti

Příspěvek od SteveJSF » 28 říj 2017 19:13

Já se teda taky omlouvám, že zacházím už trochu bokem. O Netatmu nebo jiném chytrém termostatu (či hlavicích) taky uvažuju. Teď jen tak uvažuju nad tím, jak to všechno funguje, jak efektivně, nakolik smysluplně apod. Nevím přesně, jakým způsobem a nakolik citlivě ty které termohlavice fungují, ale nezdá si mi jako správné regulovat vytápení místnosti podle zařízení, které je přišroboubované na radiátor. Je ta termohlavice schopna tohle vyhodnotit? Mně se to nezdá. Mně zatím vždycky nejlíp vycházelo ovládat to podle sebe. Kde je potřeba topit, tam jsou radiátory otevřené, kde to ptřeba není, tam jsou zavřené nebo přivřené. A pak pouštím kotel podle toho, jak potřebuju a jak se mi to hodí. Rád hodně větrám, tak do toho je blbost topit. Když doma nejsem, není potřeba topit. Pravda, nevytápím toho moc a mám paivně vyhřáno i z jiných zdrojů. Takže ty chytré termověci mě možná trápí zbytečně.

Uživatelský avatar
casey
Příspěvky: 3156
Registrován: 30 črc 2012 16:56
Bydliště: ČR
Kontaktovat uživatele:

Re: Netatmo nebo jiný chytrý termostat - zkušenosti

Příspěvek od casey » 28 říj 2017 19:29

Myšlenka je samozřejmě správná - měřit teplotu na radiátoru není úplně ideální. Pro fanšmekry existuje možnost kombinovat hlavice s pokojovými termostaty, a to celé je potom napojeno na centrální řídící jednotku. Termostat dáš na nějaké místo, kde má být požadovaná teplota. Řekněme v obýváku někde u gauče, protože kolik je u okna tě moc nezajímá, pokud máš obrovský obývák a sedíš na druhé straně místnosti. Také se používají termostaty v případě, že máš v jedné místnosti víc radiátorů.
Termostat v hlavicích je takový mezikrok mezi hloupým systémem a "hifi" systémem.
Ale kupodivu i tento mezikrok funguje dobře. Mám mimo hlavic ještě síťové teploměry vlastní výroby, plus klasické obyčejné analogové teploměry. A rozdíly jsou opravdu minimální.
Plus termohlavice umí rozpoznat otevřené okno, protože radiátory jsou většinou u oken. Když otevřeš okno, hlavice radiátor zavře. Pro termostat na druhé straně místnosti je to větší práce, protože otevřené okno pozná až při poklesu teploty v celé místnosti.

Ale to už jsme se fakt asi dostali hodně od off topic... :-)

Uživatelský avatar
SteveJSF
Příspěvky: 1419
Registrován: 22 bře 2013 07:41

Re: Netatmo nebo jiný chytrý termostat - zkušenosti

Příspěvek od SteveJSF » 28 říj 2017 21:04

Já si myslím, že to tolik nevadí. Je fajn o tom uvažovat jako o celku, pokud přemýšlíme o chytrém termostatu, který rozhodně není za pusu. A že termohlavice umí rozpoznat otevřené okno, to jsem netušil. Určitě je to fajn. Jak správně píšeš, ty radiátory jsou často právě pod oknem - a teď podle toho měř a reguluj teplotu v místnosti.

Uživatelský avatar
Honza.Mac
Příspěvky: 3016
Registrován: 11 kvě 2015 22:12

Re: Netatmo nebo jiný chytrý termostat - zkušenosti

Příspěvek od Honza.Mac » 28 říj 2017 22:09

Mám domácnost řízenou Siemens Synco Living jednotkou (12 místností, možnost napojení všeho na co si vzpomenete, detektory, kouř, regulace klima, regulace teplot, rolety ...) + Siemens OZW web serverem + hromadu bezdrátových čidel a termostatů. Má to plno fukcí, ale neptejte se mi jakých, páč využívám jen zlomek z nich a jsem v tomto směru laik ... ;-)
Proto mi to dělali a spravují “kolegové” od Siemense. :D
Honza.Mac
iPhone 8,8+,X 4dev
iPad Air 2 64 GB
Apple Watch Sport 42 mm
15" MBPro Retina (mid 2012)/16GB/480GB SSD
TB Extern. HDD Transcend StoreJet 500, 256GB
USB 3.0 Extern. HDD LaCie Porsche design 1 TB
Synology NAS DS-218, DS-216play 4TB WD Red

Uživatelský avatar
SteveJSF
Příspěvky: 1419
Registrován: 22 bře 2013 07:41

Re: Netatmo nebo jiný chytrý termostat - zkušenosti

Příspěvek od SteveJSF » 29 říj 2017 02:01

No jo, to už je profi výbavička. A taky asi ideální sestava, ve které to fakt funguje. Ovšem i za nemalé peníze, to je jasný. To asi nebude pro každého.

toncek
Příspěvky: 129
Registrován: 30 črc 2012 11:19

Re: Netatmo nebo jiný chytrý termostat - zkušenosti

Příspěvek od toncek » 29 říj 2017 13:21

Termohlavice mám doma taky, ale ty klasické s čísly 1-5, žádné chytré. Co se týče regulace teploty pro každou místnost zvlášť, tak to lze udělat i pomocí tohoto.

Systémy, které tady padly jsou všechny docela sofistikované a na druhou stranu finančně náročné. Nechce se mi moc utrácet > 10k, abych měl "inteligentní" systém topení, který asi tolik nevyužiju. Se spotřebou jsem spokojený už teď a moc nevidím, že by to přineslo ještě nějaké další úspory.

Co mi chybí je právě ovládání na dálku, nějaké reporty - mám rád čísla :) Tohle přesně splňuje netatmo a navíc není to zas až tak finančně náročné v porovnání s ostatními řešeními. Je to jednoduché, rozšiřitelné. Díval jsem se, že už dělají taky svoje hlavice na radiátory, takže do budoucna se to dá rozšířit.

No musím ještě popřemýšlet jestli se mi do toho chce investovat nebo koupím nějaký další normální termostat za 1000 Kč a mám klid. :)

Uživatelský avatar
Honza.Mac
Příspěvky: 3016
Registrován: 11 kvě 2015 22:12

Re: Netatmo nebo jiný chytrý termostat - zkušenosti

Příspěvek od Honza.Mac » 29 říj 2017 13:51

Statistiky, monitoring, “mapy” rozvodů, možnost ovládání/nastavování přes web rozhranní, alerty na e-mail.
Napojená světelná a teplotní venkovní čidla, CO, kouř čidla.
Je to symbiotický celek který neřeším, ovládá a reguluje si to žaluzie jak venkovní tak vnitřní v závislosti na slunečním svitu a vnitřní teplotě atd atd.
Při celkové “rekonstrukci” a zateplení domu se s touto investicí počítalo, než to látat na koleni, nekoupil jsem si iPad Pro a investoval jsem to do polo profi řešení ... ;-)
Honza.Mac
iPhone 8,8+,X 4dev
iPad Air 2 64 GB
Apple Watch Sport 42 mm
15" MBPro Retina (mid 2012)/16GB/480GB SSD
TB Extern. HDD Transcend StoreJet 500, 256GB
USB 3.0 Extern. HDD LaCie Porsche design 1 TB
Synology NAS DS-218, DS-216play 4TB WD Red

Jirka_S
Příspěvky: 1377
Registrován: 08 čer 2015 18:39
Bydliště: CZ

Re: Netatmo nebo jiný chytrý termostat - zkušenosti

Příspěvek od Jirka_S » 29 říj 2017 14:52

Je fajn, když věci fungují. Zkušenost však říká, že čím složitější a sofistikovanější systém, tím je větší šance, že se něco po....
Tím se do nikoho nenavážím a na nic nereaguju, je to jen obecná pravda. :)

Uživatelský avatar
SteveJSF
Příspěvky: 1419
Registrován: 22 bře 2013 07:41

Netatmo nebo jiný chytrý termostat - zkušenosti

Příspěvek od SteveJSF » 29 říj 2017 16:01

Tak to je u všeho. Čím víc toho máš, tím víc toho musíš umět ovládat, tím víc času věnuješ učení se, řešení problémů, servisování, řešení problémů se servisováním, hledání náhrady atd. atd. Je potřeba najít v tomhle nějaký kompromis. I Honza.Mac píše, že to nevyužívá na 100% a není v tom odborník. V některých případech je lepší mít na určité věci odborníky a jen to prostě používat.

Uživatelský avatar
Honza.Mac
Příspěvky: 3016
Registrován: 11 kvě 2015 22:12

Re: Netatmo nebo jiný chytrý termostat - zkušenosti

Příspěvek od Honza.Mac » 30 říj 2017 09:26

@Jirka_S : Letos pojedu třetí sezónu a zatím bez problémů.
Jinak alert e-maily chodí i servisákům a ti mají VPN přístup do mé sítě na virtuální Windows na kterých jim běží vše potřebné.
Jinak pokud bych to skládal sám, sám nastavoval a rozebíhal atd atd tak :
za A) hodně času který mohu věnovat jiným věcem
za B) obavy z výpadků a nefukčnosti, řešil bych sám či bych volal techniky
Fakt se mi vyplatilo počítat při rekonstrukci i s tímto výdajem.
Honza.Mac
iPhone 8,8+,X 4dev
iPad Air 2 64 GB
Apple Watch Sport 42 mm
15" MBPro Retina (mid 2012)/16GB/480GB SSD
TB Extern. HDD Transcend StoreJet 500, 256GB
USB 3.0 Extern. HDD LaCie Porsche design 1 TB
Synology NAS DS-218, DS-216play 4TB WD Red

Uživatelský avatar
pheek
Příspěvky: 465
Registrován: 01 srp 2012 07:53
Bydliště: Olomoucký kraj

Re: Netatmo nebo jiný chytrý termostat - zkušenosti

Příspěvek od pheek » 30 říj 2017 16:17

Cca dva roky používám Netatmo termostat. Napojeno na plynový kotel. Vše funguje krásně. Termostat mám v obytné části, kde je poměrně chladno. Takže referenční místo je celkem chladné. Na topeních mám nastavené termohlavice tak, aby se zbytečně nepřetápěla žádná místnost. Kromě těch radiátorů které ovlivňují termostat.
Pokud někomu takové řešení stačí, tak ho můžu vřele doporučit. K termostatu je WIFI jednotka, která je připojena ke kotl a termostat funguje jako relé. Mezi sebou komunikuji pomocí radia něco kolem 868 MHz.
Přikoupil jsem jednu termohlavici kterou teď Netatmo nabízí. Zatím nekupovat. Termohlavice neumí sama o sobě zapnou kotel a přitopit si. Umí to jen, pokud na ni manuálně sáhnete, cože je k ničemu. Netatmo se chytlo za nos a připravuje nový SW do těchto hlavic, který bude mít dva mody, umím zapnout kotel, neumím zapnout kotel, což je fajn. Zatím je to ve stavu betatestu. Kdy SW vyjde nevím.

Petr.

Jirka_S
Příspěvky: 1377
Registrován: 08 čer 2015 18:39
Bydliště: CZ

Re: Netatmo nebo jiný chytrý termostat - zkušenosti

Příspěvek od Jirka_S » 30 říj 2017 18:51

Dost dobře nechápu proč pokojový termostat tam, kde jsou i termohlavice na topných telesech (neplatí pro vytápění podlahové). Přece když nastavím na termohlavici třeba č. 3, což u těch mých odpovídá teplotě v pokoji cca 22 st., tak když si dá někdo na pokojovém termostatu třeba 24 st., tak se ten kotel může zbláznit, ale těch 24 tam prostě nebude, protože termohlavice víc nepustí. Takže má prostá úvaha: ok, dejte si pokojový termostat s ovládáním kotle, ale v této místnosti už nemá smysl termohlavice. To už se ale asi dostávám do úvah, které by měly být spíš na nějakém home heating fóru. 😊

Uživatelský avatar
pheek
Příspěvky: 465
Registrován: 01 srp 2012 07:53
Bydliště: Olomoucký kraj

Re: Netatmo nebo jiný chytrý termostat - zkušenosti

Příspěvek od pheek » 30 říj 2017 19:08

Tak jak jsem psal:
Na topeních mám nastavené termohlavice tak, aby se zbytečně nepřetápěla žádná místnost. Kromě těch radiátorů které ovlivňují termostat.
To znamená, teplotu řídí termostat a hlavice jsou v té místnosti na plno, jsou mechanické.

Uživatelský avatar
SharkeeCZ
Příspěvky: 1607
Registrován: 09 lis 2015 17:57

Re: Netatmo nebo jiný chytrý termostat - zkušenosti

Příspěvek od SharkeeCZ » 24 led 2019 14:25

Teď jsem v AppleStoru objevil toto TADO https://www.apple.com/cz/shop/product/H ... 0-verze-v3

Máte někdo zkušenosti? Umí to ovládat vše, nejen relé ON/OFF + TUV?
iPhone14Pro/MBA 2021/iPad Air 2020/iPAD2018/MBA early2014/aTV4/ AirPodsGen3

Uživatelský avatar
chodec
Příspěvky: 97
Registrován: 04 čer 2013 15:30

Re: Netatmo nebo jiný chytrý termostat - zkušenosti

Příspěvek od chodec » 12 led 2020 23:12

S dovolením sepíšu pár postřehů z porovnání chytrých termohlavic Netatmo a Tädo. Řešení od Netatma používám druhou topnou sezónu, Tädo pár dnů. Termohlavice jsou použity v bytě, tj. dálkové topení bez kotle. Obě řešení jsou napojeny na Homekit bez využívání plánovače či jiných chytrých funkcí (geolokace, předpověď počasí atd.).
V obou řešeních aktuální FW k dnešnímu dni.

Toliko k úvodu a popisu situace.

Netatmo – plusy
a) podpora výrobce
b) příslušenství v balení (redukce) pro napojení na všemožné termostatické ventily
c) přímo na hlavici ukazuje i pokojovou teplotu
d) detailní grafy jak v aplikaci, tak přes webové rozhraní
e) bridge jde připojit k lokální síti i přes Wi-Fi

Netatmo – mínusy
a) žrout baterie (v topné sezóně měním alkalické baterie co 2-3 měsíce)
b) krokové ovládání změny teploty – provedení změny o více stupňů je zdlouhavé
c) ručně nastavená teplota je platná max. 12 hodin, poté dojde k přepnutí na výchozí stav (a tím může být buď „away“, „anti-frozen“ nebo hodnota z plánovače
d) hlavice reaguje na změnu teploty opravdu, ale opravdu velice pomalu. Detekce otevřeného okna je k ničemu, ani otevřené okno přímo nad hlavicí ji nevyvede z letargie
e) při vybití baterií dojde k plnému otevření termoventilu, tj. topení jeden na plný výkon. Přitom by stačilo ponechat ventil v poslední poloze.
f) hlavice si každý povel přes aplikaci musí náležitě promyslet a chvilku to trvá
g) zatím jsem po každé výměně baterií musel provádět novou kalibraci, díky jisté pomalosti na reakce je to někdy otravné

Tädo – plusy
a) měření vlhkosti (přesnost neřeším, trendy v grafech mi stačí pro představu situace)
b) „nekonečné kolečko“ pro ruční změnu teploty – velice rychlé nastavení
c) vnitřní teplotní čidlo reaguje opravdu rychle
d) detailní grafy v aplikaci
e) ručně nastavená teplota může být platná stále
f) rychleji reaguje na povely zadané přes aplikaci
g) po výměně baterií se buď kalibrace neprovádí anebo je automatická, proti Netatmu moc příjemná změna
h) vytvořit časový plán topení se mi zdá mnohem snadnější než u Netatma

Tädo – mínusy
a) podpora výrobce
b) v příslušenství chyběla redukce na závit M30x1.0, takže dlouhé googlování a nákup správné redukce – cca 300 Kč
c) na hlavici není zobrazena aktuální teplota (už jsem si na to zvykl u Netatma, byť to není žádná killer fíčura)
d) řízení topení přes polohu majitele zní zajímavě, aplikace umožňuje nastavit i vzdálenost, od které má začít topení topit. Má to jednu drobnou nevýhodu – v iOS 13 bych musel povolit aplikaci využívat GPS „vždy“. Přitom aplikace umožňuje detekovat majitele i podle toho, zda se mobil připojí/odpojí od domácí Wi-Fi. Tato detekce by mi stačila, bohužel ji není možné aktivovat bez aktivování dříve zmíněné funkce založené na GPS poloze
e) bridge nejde připojit k lokální síti přes Wi-Fi

Tädo – k diskuzi
a) výdrž baterií – zatím neznám
b) chování po vybytí baterií – zatím neznám – pro výměnu baterie je ale nutno sundat celou hlavici, tj. tak jako tak dojde k plnému otevření termostatického ventilu.
c) z některých diskuzí na internetu mám pocit, jako by výrobce končil

mrzic
Příspěvky: 473
Registrován: 30 črc 2012 10:27

Re: Netatmo nebo jiný chytrý termostat - zkušenosti

Příspěvek od mrzic » 13 led 2020 08:03

Mám Netatmo hlavice a pod +- se podepisuji. Hezky sepsané
MacBook Air 15 M2
iPad Pro 11 M1, iPadOS 16
iPhone 12 Pro Max, iOS 16
Apple TV4

toncek
Příspěvky: 129
Registrován: 30 črc 2012 11:19

Re: Netatmo nebo jiný chytrý termostat - zkušenosti

Příspěvek od toncek » 08 zář 2020 07:56

Nějaký novinky v této oblasti? Volili byste Tado nebo Netatmo?

Uživatelský avatar
SharkeeCZ
Příspěvky: 1607
Registrován: 09 lis 2015 17:57

Re: Netatmo nebo jiný chytrý termostat - zkušenosti

Příspěvek od SharkeeCZ » 08 zář 2020 17:33

Já jsem nakonec zvolil ten od výrobce kotle (BAXI), jediný který uměl opravdu to co jsem chtěl, včetně řešení programování jak pro ohřev vody, tak pro vytápění, jde napojit i na venkovní teploměr.
iPhone14Pro/MBA 2021/iPad Air 2020/iPAD2018/MBA early2014/aTV4/ AirPodsGen3

Jirka_S
Příspěvky: 1377
Registrován: 08 čer 2015 18:39
Bydliště: CZ

Re: Netatmo nebo jiný chytrý termostat - zkušenosti

Příspěvek od Jirka_S » 09 zář 2020 06:12

Pořizovat nějaké chytré termostaty v baráku, kde mám asi 20 topných těles, by byl nemalý a neodůvodněný výdaj. V menším bytě to možná smysl má, člověk si má s čím vyhrát, že. :D
OT: Plynový kotel Vaillant, zásobník na teplou vodu, ovládání přes aplikaci je naprosto bezproblémové, snímač venkovní teploty součástí dodávky, ovládání topení na základě ekvitermní křivky, která se sama "naučila" tepelně izolační vlastnosti domu, časové rozvrhy pro cirkulaci TUV, bojler i samozřejmě topení, roční náklady v domku cca 230 m2 jsou kolem 25 tis. Za chytré hlavice bych dal nejspíš násobek této částky, návratnost krajně nejistá. Chvíli jsem měl ovládání jen pokojovým termostatem a nebylo to příjemné, ty dynamické skoky topí/netopí člověk vnímá nelibě, ideální pro pocit pohody a i nejšetrnější je vytápění, které vyrovnává okamžitou tepelnou ztrátu vytápěného objektu a toho lze docílit jen tím ovládáním na základě ekvitermní křivky.

Uživatelský avatar
casey
Příspěvky: 3156
Registrován: 30 črc 2012 16:56
Bydliště: ČR
Kontaktovat uživatele:

Re: Netatmo nebo jiný chytrý termostat - zkušenosti

Příspěvek od casey » 09 zář 2020 07:59

Tak jestli máš v 230 m2 domě roční náklady na vytápění kolem 25 tisíc, tak hlavice ani nepotřebuješ. Hlavně do toho nevrtat a nechat to fungovat :-)
Já měl v polovičním domě spotřebu přes 40 tisíc. A to už s centrálně řízenými hlavicemi :-)

toncek
Příspěvky: 129
Registrován: 30 črc 2012 11:19

Re: Netatmo nebo jiný chytrý termostat - zkušenosti

Příspěvek od toncek » 09 zář 2020 08:12

Hmm, tak ja mam podobne velky dum (2 bytovky) a naklady podobne (cca 25 000/rok) s obycejnym hloupym termostatem v obyvaku a 25let starym plynovym kotlem Viadrus. Je fakt, ze spodni patro topime jen na cca 18-20 protoze tam ted nikdo nezije, ale i tak. Uvidime letos, kdy bude manzelka doma na materske, tak cekam, ze se i dopoledne bude topit vice. Ovsem necekam, ze bych s tim termostatem neco usetril, spis jde o pohodlnost ovladani :-)

Dalsi normalni termostat zase po 3 letech odesel, tak se divam co si koupit a mozna znovu neco hloupeho za cca 1500 udela stejnou sluzbu.

Je pravda, ze soucasny stav, kdy mam tydenni plan, kdy se ma topit a na jakou teplotu mi nijak nevadi a funguje. Mam to nastaveno tak, ze vzdycky, kdyz jsem prisel domu, tak teplo bylo :-)

Jirka_S
Příspěvky: 1377
Registrován: 08 čer 2015 18:39
Bydliště: CZ

Re: Netatmo nebo jiný chytrý termostat - zkušenosti

Příspěvek od Jirka_S » 09 zář 2020 17:49

Ono jde o to pochopit, jak to funguje: řídící jednotka má informaci o venkovní teplotě. Během prvních pár týdnů provozu sama zjistila, jaké jsou tepelně izolační vlastnosti domu. V referenční místnosti, což je u nás obývák s kuchyní (nevím, asi 60 m2?), je vnitřní jednotka snímající teplotu. Tady jsou termoregulační ventily otevřeny naplno a kotel topí tak, aby zde byla teplota dle nastavení. Ventily naplno proto, že jinak by to bylo něco jako auto se dvěma volanty, že. No a ostatní místnosti už stačí jen škrtit na hlavicích dle potřeby, všude jinde už je teplota jako v tom obýváku (pokoje dětí), anebo nižší (ložnice třeba). Kotel si i v kruté zimě jede na cca 40 či něco více stupňů, častěji spíš tak 32-35°, ale jede pořád, topení má zhruba stálou teplotu a vzduch taky. Tepelná pohoda je maximální a účty nízké. Je to ale dřevostavba a slušně zateplená.

mkucera
Příspěvky: 1
Registrován: 13 říj 2020 20:32

Re: Netatmo nebo jiný chytrý termostat - zkušenosti

Příspěvek od mkucera » 13 říj 2020 20:49

V domě máme nainstalovane řízení vytápění systémem Honeywell EvoTouch. Celková investice byla 25.000 Kč a roční úspora 6000.
Dům 250m2, staří 100let, 14 radiatorů 3x poďahovka, krb 7,5kw, rekuperace.

Vybral jsem ho pro flexibilitu a jednoduchost ovládání.

Pri instalaci je třeba všechny radiátory nastavit na stejný tlak. To je jediná chyba, jaké se můžeš dopustit.

Za tu dobu měníme jen baterky a jednou jsem restartoval hlavní jednotku a jednou upravoval délku chodu jedné hlavice.

Jinak velká spokojenost.

lukas.repsol
Příspěvky: 3
Registrován: 28 lis 2020 15:10

Re: Netatmo nebo jiný chytrý termostat - zkušenosti

Příspěvek od lukas.repsol » 28 lis 2020 15:17

Na Evotouch se dívám a uvažuji o něm. Byt, kotel Baxi, 8 radiátorů, 5 deskových, 2 žebříky a jeden vertikální designový, kde je hlavice u země. Projektant umístil prost. term. do obýváku s kuchyní, takže když se vaří, tak je teplo a kotel netopí. Odpojil jsem ho a připojil kdysi koupený bezdrátový Elektrobock a teď bych chtěl vše nahradit chytrým wifi term. a hlavicemi. Líbí se mi set https://www.evohome.cz/honeywell-evohom ... bKEALw_wcB.
Baxi nabízí toto https://www.baxi.cz/prislusenstvi/intel ... baxi-mago/, ale nevidím, že by měli i hlavice.
Jak vám funguje Honeywell?

Odpovědět