Jde zamezit sledovani za ucelem reklamy??

Máte téma nebo dotaz, který nevíte, kam zařadit? Vložte jej do této sekce a my pro něj najdeme správné zařazení a snad i odpověď.

Moderátoři: MichalM.Mac, zmiy, dandas, Macforum_Admin, Schumi, Hallfdann

Odpovědět
sallvator
Příspěvky: 1030
Registrován: 28 úno 2013 17:29

Jde zamezit sledovani za ucelem reklamy??

Příspěvek od sallvator » 07 pro 2020 20:30

Zdravim je na ios nejaka možnost jak se bránit před smirovanim za reklamními účely??

Docela me štve ze cokoliv pres safari hledám hned mi to hází do reklam ve všech app (yt, ig, fb)

A co me štve ještě vic je ze to nabízí i reklamu na zaklade věcí o kterých v blizkosti telefonu mluvim, tzn. nejakym zpusobem stale posloucha.

Npr. dnes sem se s brachou po telefonu bavil o tom ze mame k vanocum koupime polohovatelny stul a jeste dnes mi najednou vsude vyskakuji reklamy na polohovatelne stoly (hlavne ig a fb)

Stve me to i v kontextu toho ze si apple hraje na zabezpeceni ale ocividne skutek utek.


Zajímá me zda tohle probíhá na úrovni os (tzn. šmíruje apple a předava dal) nebo to delaji jednotlive app (ig, fb,...)

Diky

Uživatelský avatar
rony
Příspěvky: 3635
Registrován: 01 srp 2012 07:47
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Jde zamezit sledovani za ucelem reklamy??

Příspěvek od rony » 07 pro 2020 21:31

to s hovorenim si iba nahovaras. nateraz je to pomerne zbytocna vec, kedze zatial maju este dostatok moznosti ako ulozit par klucovych slov o vyhladavani. Koniec koncov je to jednoduche, vsade je za tym Facebook (a Google). Ten prvy prave kvoli tomu, ze cosi malo z FB (a Google) je takmer na KAZDOM webe.

Takze obaja maju moznost skladat si k identite tvojho HW (a uctov na FB a Google) par profilovych klucovych slov.

To s polohovatelnymi stolmi a ze o tom iba hovoris je samozrejme mozno i inak: je doba home office, takze predaje tychto veci su ziadane (a kazdy predajca sa snazi). Ale podla mna nakoniec i tak zistis, ze niekto v rodine to nakoniec minimalne googlil.

Takze ako z toho von? Inkognito mod v prehliadaci celkom pomoze. Ale je to otravne.

Zameraj sa na prvky FB a Google vo webstrankach. Su moznosti ako im zamedzit fungovanie, ale ja by som sa orientoval na moznosti pridelene centralne domacnosti - takze router. Na iOS su nejake blokovace reklam, no vospolok to nie je nic na 100 %. Zameraj sa na take, co vedia blokovat meracie kody FB a Google.

Takze:

nesmiruje Apple (alebo inak, ak niekto smiruje v nesmiernej velkej miere, tak je to FB (a Google).

Princip som vyssie opisal: meracie body oboch firiem su prakticky na kazdom webe. No a to je potom az primitivne jednoduche, netreba v tom hladat ziadne cary a NETREBA IM HLAVNE ziadne spionazne metody. Doslova dobrovolne im dodavas data.

Pikosky o tom ako googlis nejaky tovar a potom ti ho ukazuju reklamy: no dobry den prajem, takto to funguje uz minimalne 10 rokov. Hned ako som si kupil tasku, tak mi presne tu istu cpala reklama este mesiac.

Cele je to o tom, ze som si ju pozrel na eshope a tam aj kupil.

Podobne funguje stena FB, ponuky videa na YT.

Zamotaju ta do kruhu: kukas videa o nejakej teme, a obratom ti dodavat tu istu temu, az ta uzavrie v malom kruhu.
-- /\/\ .\ > .\ / Facebook skupina Uživatelé Apple Watch spravodaj.madaj.net
 Mac Mini  iPhone 13pro  iPad Pro  Pencil  TV  WATCH  AirPods  Homepod

sallvator
Příspěvky: 1030
Registrován: 28 úno 2013 17:29

Re: Jde zamezit sledovani za ucelem reklamy??

Příspěvek od sallvator » 07 pro 2020 22:15

Hele v domacnosti ziju uz delsi dobu sam, tyhle stoly sem nikdy nehledal, vnimam pomerne dost reklamu co se mi zobrazuje a dnes az po tom hovoru se mi zacala tato reklama zobrazovat, to opravdu neni nahoda a za poslednich nekolik let jedine kdy sem se o tomto produktu zminil byl dnes ten hovor.

Mimochodem psal mi ted vecer bracha ze se mu na ig take ukazala reklama na tyto stoly aniz by je hledal.

Stojim si 100% zatim ze ta reklama vznikla na zaklade hovoru, sance ze se mi reklama co se mi nikdy neukazala, na produkt co sem nikdy nehledal ukaze v den kdy o nem mluvim je opravdu nerealna...

A neni to poprve co sem tohle chovani reklam zaregistroval.

Stve me ten princip, ze ty zarizeni maj pristup k tolika datum co trousim a ani koupit apple nepomuze, chapu to v ramci webu, ale casto se mi stava ze to je i na zaklade toho o cem s nekym mluvim nebo na co koukam v aplikacich ne jen na webu.

To same polohove sluzby, prytelkyne byla v parfumerii a jeste ten den ji vsude zacala vyskakovat reklama na produkty te parfumerie, na zaklade polohovych dat ze tam byla. Nikde to nevyhledavala.

Je to docela hnus

Uživatelský avatar
rony
Příspěvky: 3635
Registrován: 01 srp 2012 07:47
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Jde zamezit sledovani za ucelem reklamy??

Příspěvek od rony » 07 pro 2020 23:04

este raz :-) je doba home office. stale je to dost divoka teoria, o vyzobavani hovorenej reci.

naozaj je este stale dost lahsich moznosti vyzobavat klucove slova.

poviem ti to este inak: stava sa ti, ze nieco citas, a odrazu sa nejaky pojem vyskytne este na inom mieste, napr. v TV.

to, co pisem nie je, aby osm ta zviedol z patrania po strasnom spionaznom komplote. Proste tieto inzertne systemy este stale maju dostatok priestoru jednoduchsimi cestami (pre nich jednoduchsimi). Cize ano, nahoda. Avsak podporena inymi okolnostami.

Avsak, ak nemas chut prijat i takuto moznost a si uz presvedceny o svojom odhodlani verit tomu, ze niekto skenuje CESKE rozhovory v mobile, tak radsej to uzavrime :-) ale ak si pristupny aj tomu, ze to moze byt aj jednoduchsie tak ideme dalej ;-)

- vnimas dost reklamu (to je prvy faktor, kde ti nahodne prepojenie zacne byt aj nahoda podozriva)
- clovek zabuda, niektore okolnosti "preco" mu vypadli (netvrd, ze nie si zabudlivy)
- mozes sice tvrdit, ze NIKDY nic si urcite, no nakoniec...

Ale isteze, podme po tvojej linii, niekto skenuje vsetky hovory vsetkych ludi. V tisicoch jazykov. Vies si predstavit aky genialny stroj by to musel byt? a.... kvoli blbemu stolu, co stoji 400 eur? ;-) ved toto by uz bola technika hodna nasadenia na spionaz. Teda, netvrdim, ze nie. No to uz by bolo CIELENE na konkretne osoby, nie plosne skenovanie komplet vsetkych. Mozeme si predstavovat ako velmi mozne to je, lenze v zavere si musime uvedomit, ze pre plosne nasadenie by to boli sialene data, sialene vypoctove vykony, sialene uloziska.

Nepokracuj v diskusii v tejto casti problem ak si chces len trvat na svojom a nechces prijat mozne vysvetlenie, ze i takto to moze byt (ze nahoda a ze fakt je mozne, ze taketo komercne profilovanie z rozhovorov by uz na dnes bolo este moc nakladne - najma pre bezne inzertne systemy)

Pozri, ja viem, ze su uvahy o tom, ze pri navstiveni predajne si nejako nacitas cojaviem Bluetooth zariadenia a snazis sa zbierat taketo data. No este raz, vies si predstavit ake naklady by ta blba parfumeria mala na zariadenia, kapacity, ludske zdroje, ktore by cele toto zabezpecovali? Nesmierne. Blba parfumeria. Ti maju podla mna problem urobit letaky do schranok (myslim zaplatit). Ale naozaj sa o takychto veciach hovori, no realizacia podla mna este velmi slaba. Proste na to dolovanie a spracuvanie tych dat treba profesionalov. A ked sa ja tak zamyslim ako dnes funguje to slavne cielenie reklam, tak sa skor smejem.

Podla mna to trosku prehanas. Realne tieto inzertne systemy su primitivnejsie nez ako ich opisujes. A zatial im sucasny stav staci. Vies preco? Nie su nakladne (ziadne sofistikovane investicie, ziadne trvale naklady na profesionalny personal). Frcia jednoduchym sposobom, a stale im to funguje. Ty reklamy stale sledujes. A viditelne na ne reagujes. :-) A ciel je splneny. Naco by mali investovat o desiatky radov viac penazi? Az ked im to prestane fungovat, budu sa trapit ;-)

Avsak vratme sa k tym profilom na FB a Google. Chces sa tomu venovat?

Alebo ideme len tak teoretizovat na temu "vsade ma sleduju" alebo radsej sa zacneme venovat tomu ako sa najlepsie odstrihnut?

V dnesnej dobe je idealny postup A:
1. zrus komplet vsetko, co mas u Google a u Facebooku, ucet, sluzby, uplne vsetko. (mala poznamka, i tak pri kazdej navsteve webu budu cosi profilovat)
2. hladaj na ochranu domacnosti router alebo iny nastroj, ktory cielene podobne ako adblock bude filtrovat pre vsetky domace zariadenia reklamne kody vo weboch na internete.
3. na zariadeniach klasicky adblock - a i ten vyberat velmi opatrne - niektore adblocky maju dohody s inzertnymi systemami.

Chces to mat dokonalejsie? Tu je postup B:
1. zbavte sa doma smartphonov
2. zbavte sa internetu
3. zbavte sa TV
4. telefon majte iba doma, nenoste ho so sebou
a pridam aj dalsie ak je zaujem o dokonalejsie odstrihnutie
-- /\/\ .\ > .\ / Facebook skupina Uživatelé Apple Watch spravodaj.madaj.net
 Mac Mini  iPhone 13pro  iPad Pro  Pencil  TV  WATCH  AirPods  Homepod

czhook
Příspěvky: 386
Registrován: 07 zář 2013 21:13

Re: Jde zamezit sledovani za ucelem reklamy??

Příspěvek od czhook » 08 pro 2020 12:16

Je těžké sledování zamezit, lze se ale bránit. Ať už blokatorem reklamy a trackerů v Safari nebo blokováním na úrovni DNS - obojí umí třeba AdGuard nebo používat ověřenou VPN službu.
Macbook Air M1
iPhone 15 Pro Max
iPad Pro 11

mberdych
Příspěvky: 1746
Registrován: 30 srp 2012 12:14

Re: Jde zamezit sledovani za ucelem reklamy??

Příspěvek od mberdych » 08 pro 2020 12:23

K tomu sledování rozhovorů, ještě nonstop, jen logická otázka. Umíte si představit:

1) jak by to žralo baterii telefonu?
2) proč když nás poslouchají, všemu rozumí, tak stále nemáme česky ani Siri, ani Google asistenta ani Alexu?
3) jaký by za tím byl obrovský objem dat a jejich processing?

Chce to se na to dívat trochu realisticky.

IvanDoubrava
Příspěvky: 52
Registrován: 15 zář 2020 13:38

Re: Jde zamezit sledovani za ucelem reklamy??

Příspěvek od IvanDoubrava » 08 pro 2020 15:00

Zdravím,

no a potom je zde armáda právníků, aktivistů a státních dohledových orgánů a k tomu i příslušná legislativa která takovéto vytěžování (bavíme se o odposlechu telefonního hovoru a to spadá pod telekomunikace) reguluje a upravuje a výše zmínění by si na takovémto chování s radostí pochutnali. A opravdu si představujete, že komerční firma, kótovaná na burze, toto provádí? Takže za mě, z tohoto hlediska, Apple ne.

Nu a pak se můžeme bavit o třetí straně, co jste si sám o vlastní vůli a s akceptací podmínek užívání nainstaloval. Ale pořád budeme i v tomto případě narážet na legislativní bariéru pro odposlech telefonního hovoru.

Ale profilování pro cílení reklamy se opravdu neprovádí odposlechem hovorů, není to potřeba. A to již říkali kolegové výše.

S pozdravem
ID

Uživatelský avatar
SharkeeCZ
Příspěvky: 1607
Registrován: 09 lis 2015 17:57

Re: Jde zamezit sledovani za ucelem reklamy??

Příspěvek od SharkeeCZ » 09 pro 2020 09:20

rony píše:
07 pro 2020 21:31
to s hovorenim si iba nahovaras. nateraz je to pomerne zbytocna vec, kedze zatial maju este dostatok moznosti ako ulozit par klucovych slov o vyhladavani. Koniec koncov je to jednoduche, vsade je za tym Facebook (a Google). Ten prvy prave kvoli tomu, ze cosi malo z FB (a Google) je takmer na KAZDOM webe.

Takze obaja maju moznost skladat si k identite tvojho HW (a uctov na FB a Google) par profilovych klucovych slov.

To s polohovatelnymi stolmi a ze o tom iba hovoris je samozrejme mozno i inak: je doba home office, takze predaje tychto veci su ziadane (a kazdy predajca sa snazi). Ale podla mna nakoniec i tak zistis, ze niekto v rodine to nakoniec minimalne googlil.

Takze ako z toho von? Inkognito mod v prehliadaci celkom pomoze. Ale je to otravne.

Zameraj sa na prvky FB a Google vo webstrankach. Su moznosti ako im zamedzit fungovanie, ale ja by som sa orientoval na moznosti pridelene centralne domacnosti - takze router. Na iOS su nejake blokovace reklam, no vospolok to nie je nic na 100 %. Zameraj sa na take, co vedia blokovat meracie kody FB a Google.

Takze:

nesmiruje Apple (alebo inak, ak niekto smiruje v nesmiernej velkej miere, tak je to FB (a Google).

Princip som vyssie opisal: meracie body oboch firiem su prakticky na kazdom webe. No a to je potom az primitivne jednoduche, netreba v tom hladat ziadne cary a NETREBA IM HLAVNE ziadne spionazne metody. Doslova dobrovolne im dodavas data.

Pikosky o tom ako googlis nejaky tovar a potom ti ho ukazuju reklamy: no dobry den prajem, takto to funguje uz minimalne 10 rokov. Hned ako som si kupil tasku, tak mi presne tu istu cpala reklama este mesiac.

Cele je to o tom, ze som si ju pozrel na eshope a tam aj kupil.

Podobne funguje stena FB, ponuky videa na YT.

Zamotaju ta do kruhu: kukas videa o nejakej teme, a obratom ti dodavat tu istu temu, az ta uzavrie v malom kruhu.
je naivní si myslet, že SIRI neposlouchá - https://www.techtimes.com/articles/2498 ... rovery.htm

mám úplně stejnou popisovanou zkušenost, na základě konverzací se mi objevují následně personalizované reklamy
iPhone14Pro/MBA 2021/iPad Air 2020/iPAD2018/MBA early2014/aTV4/ AirPodsGen3

mberdych
Příspěvky: 1746
Registrován: 30 srp 2012 12:14

Re: Jde zamezit sledovani za ucelem reklamy??

Příspěvek od mberdych » 09 pro 2020 10:43

No ale to je něco trochu jiného. Tam šlo o to, že Apple ukládal a následně analyzoval nahrávky příkazů siri, kde byly okolní zvuky apod. Tady se bavíme o tom, že telefon ležící na stole sám od sebe stále poslouchá a nahrává a posílá.

Uživatelský avatar
SharkeeCZ
Příspěvky: 1607
Registrován: 09 lis 2015 17:57

Re: Jde zamezit sledovani za ucelem reklamy??

Příspěvek od SharkeeCZ » 09 pro 2020 14:54

Apple's voice assistant Siri was listening in to conversations of iPhone and iPad users, users' privacy remains to be at risk.

no já v tom vidím právě toto
iPhone14Pro/MBA 2021/iPad Air 2020/iPAD2018/MBA early2014/aTV4/ AirPodsGen3

mberdych
Příspěvky: 1746
Registrován: 30 srp 2012 12:14

Re: Jde zamezit sledovani za ucelem reklamy??

Příspěvek od mberdych » 09 pro 2020 16:20

Ano, ale to tvrdil zaměstnanec, který odešel a nebo ho vyhodili. Ten článek je trochu zmatený. Někde jsem četl poměrně detailní rozbor a vyšlo z něj, že apple ukádal ty nahrávky a následně je nějaký externí dodavatel "analyzoval". Nebylo to o trvalém poslouchání. Kromě toho to samozřejmě nebylo validní pro češtinu, ale to se předpokládám časem změní.

Občas se samozřejmě nahrálo i nechtěné, protože Siri občas svoje hey siri vyhodnotí špatně a stane se to i v české konverzaci o něčem úplně jiném.

Uživatelský avatar
SharkeeCZ
Příspěvky: 1607
Registrován: 09 lis 2015 17:57

Re: Jde zamezit sledovani za ucelem reklamy??

Příspěvek od SharkeeCZ » 09 pro 2020 19:54

toto je z letošního léta a potvrzuje, že vše dále pokračuje, ale jak se říká, věř a víra tvá tě uzdraví

PS: každý má možnost si to vyzkoušet a vést rozhovor na nějaké konkrétní klíčové slovo, párkrát jej zopakovat a pak pozorovat, jestli se mu samo o sobě začne objevovat v reklamách, ale třeba to je jen náhoda, že jo :-)
iPhone14Pro/MBA 2021/iPad Air 2020/iPAD2018/MBA early2014/aTV4/ AirPodsGen3

mberdych
Příspěvky: 1746
Registrován: 30 srp 2012 12:14

Re: Jde zamezit sledovani za ucelem reklamy??

Příspěvek od mberdych » 09 pro 2020 20:00

Já neřeším co Google a spol. chtějí. Já řeším, co je technicky realizovatelné teď (za rozumné peníze a s rozumným ziskem). Až to půjde levně, tak to udělají, tak naivní nejsem.

Uživatelský avatar
SharkeeCZ
Příspěvky: 1607
Registrován: 09 lis 2015 17:57

Re: Jde zamezit sledovani za ucelem reklamy??

Příspěvek od SharkeeCZ » 09 pro 2020 20:37

iPhone14Pro/MBA 2021/iPad Air 2020/iPAD2018/MBA early2014/aTV4/ AirPodsGen3

mberdych
Příspěvky: 1746
Registrován: 30 srp 2012 12:14

Re: Jde zamezit sledovani za ucelem reklamy??

Příspěvek od mberdych » 09 pro 2020 20:58

Chápu, že máte vždycky pravdu, hádat se nebudu. Takových článku napíšu klidně 20.

Já reagují na tohle (z Forbes článku).

To be fair, the likelihood of audio files of every conversation you have being transmitted and transcribed in full and then analyzed by an actual person is low.

Každopádně to každý vidíme jinak.

Odpovědět