zamyšlení: iPhone 11 Pro, 12 Pro vs 13 pro

Máte téma nebo dotaz, který nevíte, kam zařadit? Vložte jej do této sekce a my pro něj najdeme správné zařazení a snad i odpověď.

Moderátoři: MichalM.Mac, zmiy, dandas, Macforum_Admin, Schumi, Hallfdann

Odpovědět
jablecnysvet
Příspěvky: 109
Registrován: 31 říj 2017 13:47

zamyšlení: iPhone 11 Pro, 12 Pro vs 13 pro

Příspěvek od jablecnysvet » 16 úno 2022 10:48

Zdravím,

hned na úvod zmíním, že telefon používám opravdu hodně v kombinaci s Macem. Nejde mi vůbec o ty peníze za to dát, je to pro mě cestovní počítač, pracovní nástroj a spolu s Macem jsou to mé dva nástroje k vydělávání peněz. Ale už dlouho jsem nebyl tak spokojen s žádným iPhonem jako jsem s iPhone 11 Pro.
Mám ho 2 a půl roku a za tu dobu jsem vůbec nepocítil potřebu upgradu. Baterka má pořád 89% kapacitu díky pomalému nabíjení a celý den dá bez problémů (jo dá 1,5 dne místo 2 dnů když byl nový) a v podstatě nepociťuji žádné zpomalení, nedostatek výkonu nebo něco, kde bych si řekl ,,jo, jdu do 13 pro".
Ta úhlopříčka 5,8" je prostě super. Je ideální, kompaktní, lehký a i po 2,5 letech vypadá design nadčasově.
Kdybych měl osmičku, asi bych přešel, ale i v různých recenzích píší, že kdo má 11 Pro nebo 12 Pro a nutně nepotřebuje 120 Hz display, který je v současné době stejně zbytečný, tak v podstatě nemá smysl přecházet. Jo, baterka prý dá klidně tři dny, ale já ho každou noc nabíjím pomalým nabíjením, bezdrátové nabíjení po špatných zkušenostech s iP X nevyužívám vůbec a ta výdrž je pořád perfektní. Musím říct, že 11 Pro se Applu opravdu povedl a až na foťák a kameru (mně to ale stačí) je tento telefon pořád ještě nadčasový.

Zajímá mě váš názor na současné řekněme poslední 3 řady iPhonů nebo pokud máte jiný klidně sdělte vaší zkušenost. Přijde vám Apple stále ještě jako inovativní firma a že se tyto telefony od sebe zásadně liší?
Naposledy upravil(a) jablecnysvet dne 16 úno 2022 16:18, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Mironet
Příspěvky: 1383
Registrován: 02 říj 2012 13:22

Re: zamyšlení: iPhone 11 Pro, 12 Pro vs 13 pro

Příspěvek od Mironet » 16 úno 2022 12:44

Za poslední roky vidím hlavně dva důvody k upgradu: ostré hrany ála iPhone 4. Vždycky jsem jim dával přednost před tím, co máme od iPhonu 6. Telefon mi přijde neuvěřitelně kluzký. A druhý důvod je zabudovaný magnet. Pokud často nastupuji a vystupuji z auta, je to k nezaplacení, nemuset pořád připojovat kabel a nemuset mít žádný magnet na pouzdře. Tohle jsem zvažoval při výběru telefonu. A pak jsem šel do SEčka, protože Touch ID dává aktuálně větší smysl (brzy přestane být pravdou) a ta poloviční cena prostě ve funkcích není dvojnásobně vyvážená. Pardon, vím, že dotaz zněl trochu jinak, jen můj názor.

musashi
Příspěvky: 833
Registrován: 08 srp 2012 11:24

Re: zamyšlení: iPhone 11 Pro, 12 Pro vs 13 pro

Příspěvek od musashi » 16 úno 2022 15:54

Shodou okolnosti jsem par dni zpet udelal upgrade z 11Pro na 13Pro ... a zpetne to hodnotim jako naprosto vyhozene penize.
Realny prinos mi zatim prijde minimalni, ba primo nulovy. Je to samozrejme ryze subjektivni, ale rozhodovat se znovu, zustanu dal na starsim modelu.

jablecnysvet
Příspěvky: 109
Registrován: 31 říj 2017 13:47

Re: zamyšlení: iPhone 11 Pro, 12 Pro vs 13 pro

Příspěvek od jablecnysvet » 16 úno 2022 16:10

Mironet píše:
16 úno 2022 12:44
Za poslední roky vidím hlavně dva důvody k upgradu: ostré hrany ála iPhone 4. Vždycky jsem jim dával přednost před tím, co máme od iPhonu 6. Telefon mi přijde neuvěřitelně kluzký. A druhý důvod je zabudovaný magnet. Pokud často nastupuji a vystupuji z auta, je to k nezaplacení, nemuset pořád připojovat kabel a nemuset mít žádný magnet na pouzdře. Tohle jsem zvažoval při výběru telefonu. A pak jsem šel do SEčka, protože Touch ID dává aktuálně větší smysl (brzy přestane být pravdou) a ta poloviční cena prostě ve funkcích není dvojnásobně vyvážená. Pardon, vím, že dotaz zněl trochu jinak, jen můj názor.
Já si rád přečtu i o jiných modelech jak se to s nimi v praxi má. Já měl taky rád SE, ale jakmile jsem se dostal k iPhone 10 tak mi prostě padla do oka ta kompaktnost, jak tam najednou nebyl žádný rámeček, který by telefon zbytečně zvětšoval (proto jsem si nikdy nekoupil Plusko). Pak jsem si udělal dovolenou do Itálie a tam bylo takový vedro, že ten iP 10 odešel. :D Pravda u iPhone SE (toho prvního SE nevím už kdy ho vydali) ty hrany byly super. Ale já nevím jako 6" telefon s takovými hranami? Co to je vůbec za módu dělat takto velké telefony? Je úplně jedno jestli kouknete na Android nebo iOS. Už těch 5,8" mi přišlo jako takový strop a to mam velký ruce... Jako dát do kapsy u kalhot, kde telefon obvykle nosím 6,7" telefon nevím nevím... :D

musashi Přesně to mi běželo hlavou když jsem o něm uvažoval.

Uživatelský avatar
rony
Příspěvky: 3635
Registrován: 01 srp 2012 07:47
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: zamyšlení: iPhone 11 Pro, 12 Pro vs 13 pro

Příspěvek od rony » 16 úno 2022 22:36

poviem ti ako som to vyriesil ja.

iPhone X - mal som ho niekolko rokov (stale ho mam) a bol som spokojny. Naozaj. Vykon stacil, dizajn stacil, faceid mi vyhovuje.

Potom som si kupil AirTagy a zistil som, ze posledne metre navigacie k predmetu to tento mobil nevie.

Tak som si spocital ako dlho mam iX a mal som lahsie rozhodovanie. Kupil som i13pro. Takze ako prve by som si hladal nejaky dovod upgradovat. Nazbierat ich viacej nez tento jeden.

Po kupe i13pro to nelutujem. Ono vsetko nove v nom vidis v lepsom svetle: fotak je vyborny, ocenujem lepsie fotenie z blizka. Bavi ma portretny mod s rozostrenim pozadia a to aj vo videu. Telefon presiel na hranaty dizajn, co sa mi paci - iX uctil prvy iPhone a tento zasa uctil i4 :) Nie su to take ostre hrany ako si pamatam z i4.

Pocitovo sa zda omnoho vacsi nez iX ale realne to zasa taky rozdiel nie je. Lenze hranaty dizajn zvacsil obrazovku a ten rozdiel zasa citit a velmi.

Jedina malickost ma stve. Originalne puzdra su bez vyrezu dole. Jedine transparentne ho ma ale nepriehladne a kozene bohuzial su bez vyrezu. Prekaza mi to na palci ruky :)

Ty mas i11pro. Na tvojom mieste by som pockal este rok na dalsi model a az potom sa zacal rozhodnovat.
-- /\/\ .\ > .\ / Facebook skupina Uživatelé Apple Watch spravodaj.madaj.net
 Mac Mini  iPhone 13pro  iPad Pro  Pencil  TV  WATCH  AirPods  Homepod

jablecnysvet
Příspěvky: 109
Registrován: 31 říj 2017 13:47

Re: zamyšlení: iPhone 11 Pro, 12 Pro vs 13 pro

Příspěvek od jablecnysvet » 17 úno 2022 09:32

Mironet
Ano, plně souhlasím, že ty telefony byly kluzké. Jak tam pak dali už ocel, tak se to trochu zlepšilo. Nicméně si na to člověk stejně musel zvyknout... Hlavně ten telefon když si seděl v nějakých sportovních sedačkách (třeba v Audi) tak jak jsou skloněný pod úhlem aby ses zabořil, tak tam ten telefon prostě pravidelně vyjížděl z kapsy. Takže jsem si pak vypěstoval zvyk kontrolovat si telefon pokaždé když vystupuji z jakéhokoliv auta.

rony
Potom som si kupil AirTagy a zistil som, ze posledne metre navigacie k predmetu to tento mobil nevie.
Jo iX byl skvělý telefon. Sice jsem měl ten kus zrovna jak jim zpočátku zlobily ty Face ID kamery - napoprvé to nenačetlo, napodruhé už jo, ale jinak vše běželo jak mělo.
Takze ako prve by som si hladal nejaky dovod upgradovat.
Přesně tak, taky jsem hledal nějaký(é) důvod(y). Když to shrnu tak iPhone hodně používám na focení produktů, takže má otázka byla ,,Je tento foťák na 13pro nějak podstatně lepší a zlepší ty fotky bez potřeby další lehčí digitální úpravy?" Vyšlo mi, že se tolik neliší a stejně bych musel fotku nechat upravit minimálně na bílé pozadí. Druhý důvod byla svítivost displeje. Kvůli zrakové vadě vidím všechno ztmaveně a i pracovní prostředí musím mít hodně nasvětlené. Mám hrozný problém najít počítač který hodně svítí (nic jiného než iMac/ MacBook a jedno HPčko jsem na trhu nenašel - ani MB air ,,nesvítí")
Druhý důvod byla ten vyšší maximální jas 1200 nitů iP13 pro vs. 1000 nitů iP 11 Pro. Ale jinak? V podstatě mi z mého subjektivního pohledu přišlo všechno stejné. Je to spíše takový iPhone 12S :D
Ty mas i11pro. Na tvojom mieste by som pockal este rok na dalsi model a az potom sa zacal rozhodnovat.
Vidím to stejně a jsem rád, že jste mi ten můj pohled na 13 pro jen potvrdili. Doufám jen, že Apple nebude u 14 blbnout a neudělá z ní Samsung Z-flip

lipon
Příspěvky: 1619
Registrován: 03 srp 2012 21:35

Re: zamyšlení: iPhone 11 Pro, 12 Pro vs 13 pro

Příspěvek od lipon » 17 úno 2022 10:04

u mě jediný důvod pro upgrade byla velikost, šel jsem z 11Pro na 12 mini, pročko má žena, kvůli velikosti displeje, líp se jí na tom čte

výkonově mi to bohatě stačí, a hlavně se vejde normálně do kapsy u kalhot, aniž by překážel, ani to tak není váhově cítit v kapse u saka

czhook
Příspěvky: 386
Registrován: 07 zář 2013 21:13

Re: zamyšlení: iPhone 11 Pro, 12 Pro vs 13 pro

Příspěvek od czhook » 24 úno 2022 21:01

Přešel jsem na iPhone 13PM a na těch 120Hz si hodně rychle zvykl. Když pak chvíli používám manželčin iPhone 8, tak mám pocit konstantního lagování.
Macbook Air M1
iPhone 15 Pro Max
iPad Pro 11

musashi
Příspěvky: 833
Registrován: 08 srp 2012 11:24

Re: zamyšlení: iPhone 11 Pro, 12 Pro vs 13 pro

Příspěvek od musashi » 24 úno 2022 22:15

Z ceho konkretne si prechazel? Ja na tohle byl zvedavy, prechazel jsem z 11Pro a nemam pocit nejakeho dramatickeho rozdilu.
Je ale pravda, ze se rika, ze spousta lidi ten rozdil proste nevnima a nekdo to vidi celkem zretelne ...

czhook
Příspěvky: 386
Registrován: 07 zář 2013 21:13

Re: zamyšlení: iPhone 11 Pro, 12 Pro vs 13 pro

Příspěvek od czhook » 27 úno 2022 22:11

Přecházel jsem z 12PM a já to vnímám hodně.
Macbook Air M1
iPhone 15 Pro Max
iPad Pro 11

Jirka_S
Příspěvky: 1377
Registrován: 08 čer 2015 18:39
Bydliště: CZ

Re: zamyšlení: iPhone 11 Pro, 12 Pro vs 13 pro

Příspěvek od Jirka_S » 28 úno 2022 13:13

Přechod z SE2 na 13 Pro.
Větší displej, lépe vidím, lépe se mi píše, těch 120 Hz nijak nepoznám, hry nehraju, mám tel. jen na práci.
Neskutečně větší výdrž, ráno nabiju během hodinky na 70-80 % a v pohodě dám celý den, včetně občasné navigace (ano, když najedu jako tento pátek 1000 km za den, tak nabíjím i v autě), večer končím na cca 30 %.
Fotoaparát i video je ohromný krok vpřed, komentovat víc netřeba.
Skladnost je horší, i díky tomu silikonovému obalu, který je sice příjemný do ruky, na druhou stranu zas o to hůř "vklouzne" do kapsy, a to ještě ne do každé.
Na sport i jako náhradu mám stále ještě starý SE 2016, do kapsy i do ruky je to ta nejlepší velikost, co kdy byla, ale výdrž je mizerná a čtení či psaní už chce velké soustředění.
Za mě - spokojenost, na pár let mám myslím vystaráno.

Uživatelský avatar
kecinzer
Příspěvky: 562
Registrován: 06 úno 2015 07:09
Bydliště: Děčín - perla severu

Re: zamyšlení: iPhone 11 Pro, 12 Pro vs 13 pro

Příspěvek od kecinzer » 08 bře 2022 13:09

Přecházel jsem z iP12 na iP13 Pro a celkově jsem byl docela zklamaný. Čekal jsem o dost větší výdrž na baterku, ale v reálu je stejná jako na iP12. 120Hz displej je pěkný, ale vnímal jsem to asi jen první den. Bál jsem se, že mi budou běžné displeje připadat trhané, ale není tomu tak. Výkonově nepozoruji nejmenší rozdíl. Jen doplním, že nehraji hry. Co mě dost překvapilo je váha, které je u Pro o dost vyšší (jasně, hliník vs. nerez).
Co je docela fajn je ta fotosoustava. 3x optický zoom jsem začal docela využívat. Režim kina při natáčení mě docela baví. Největší přidanou hodnotu při focení ale vidím v tom režimu makro, to je opravdu fajn. Pokud ale srovnám běžnou fotku za světla s iP12, rozdíl nevidím :)).
Nenápadná výhoda, kterou využívám je, že v 13ce můžou být aktivní zároveň 2 eSIM a ne vždy 1 fyzická a 1 eSIM.

Ještě k té výdrži baterie. Přijde mi, že se dost zhoršila s iOS15. Pozoroval jsem to už na iP12. Nechápu, jak se někdo může dostat na 3 dny bez nabíječky. To bych musel na noc zapínat letecký mód.
Když na telefon moc nesahám a dělám jen nejnutnější věci, mám večer při pokládání na nabíječku 76% baterie. Pokud je telefon v permanenci, mám večer něco přes 50%.

Musím ale zmínit, že když jsem přecházel z iPXR na iP12, byl to naopak skok propastný. Asi největší boom pro mě byl ten hranatý design, protože telefon opticky dost zmenšuje a to především v krytech, které vypadají o dost menší, jak nemají vypouklé kraje. Perfektní vychytávka je MagSafe, to jsem si oblíbil a používám jak nabíječku doma, tak držák v autě. Také peněženku na zádech telefonu, kterou ale nenosím pořád. Další skok u mě byl v displeji LCD -> OLED a celkové zmenšení telefonu (a také váhy) se zachovám velikosti obrazovky.

Mezi iP11Pro a iP13Pro to už takový rozdíl nebude. Velikost bude téměř stejná díky hranatým krajům jen s větším displejem. Další plus tedy může být MagSafe - ale někdo ho třeba vůbec nepoužívá. Podpora 2 eSIM najednou. Podporu přesné lokalizace AirTagů 11 má.

Pokud ti aktuální model vyhovuje a nemáš žádný jiný podstatný důvod pro změnu, nebo třeba možnost výhodné koupě, tak bych počkal na další generaci.
 MacBook Air 13.6" M2 8/10 512GB 24GB RAM + Keychron M3 Mini 4K/MacMouseFix + Samsung U28R550
 iPhone 14 Pro Max 128GB +  Watch Ultra LTE
 iPad 2021 64GB
 HomePod Mini  AirPodsPro

Uživatelský avatar
SharkeeCZ
Příspěvky: 1608
Registrován: 09 lis 2015 17:57

Re: zamyšlení: iPhone 11 Pro, 12 Pro vs 13 pro

Příspěvek od SharkeeCZ » 09 bře 2022 19:40

V podstatě to dává i částečně odpověď na otázku, co kupovat letos. Čekat na iP14? Po včerejším představení novinek si myslím, že iP14 nebude rovněž žádná generační změna a jen vylepšení procesoru. třeba se pletu, a rád bych, ale zatím to tak vypadá.
iPhone14Pro/MBA 2021/iPad Air 2020/iPAD2018/MBA early2014/aTV4/ AirPodsGen3

jablecnysvet
Příspěvky: 109
Registrován: 31 říj 2017 13:47

Re: zamyšlení: iPhone 11 Pro, 12 Pro vs 13 pro

Příspěvek od jablecnysvet » 10 bře 2022 08:53

No zvěsti říkají, že by měli u iP14 odstranit sim tray a iPhone by měl umět 2x eSim. Zase dostanete o něco míň součástek za stejné peníze... Dříve se těm zvěstem nedalo věřit, nicméně dnes je to takřka realita a minimálně tuto keynote se trefily dokonale.
Nevím, ještě se rozhoduji a hned jak budu vyléčený z covidu, tak se na ty třináctky půjdu podívat. Láká mě ten Max svojí výdrží a velikostí displaye. Otázkou je, jak to bude pohodlné držet a nosit. Zase ta 13 je méně opravitelná než iP 11 Pro. :( Například i baterie se musí měnit v autorizovaném servisu a už to nejde kdekoliv jinde. Sice jsem jí nikdy neměnil, ale tak člověk nikdy neví taky si ten telefon nemusím nechávat 3 roky ale klidně 5 let a pak je už výměna baterky na místě.

Jelikož se tu vyjadřujete i k novinkám z Keynote. já nevím, nějak mě to nezaujalo. Mac Studio s tím jejich Studio displejem sice není tak drahý, ale já nevím no. Pořád nemůžu přejít na ARM architekturu, protože potřebuji používat jak Windows s x64 aplikacemi, tak i Mac. To ARM minimálně na Windows ještě tak rozšířené není... A ten displej taky jako na tu cenovku není bůhví co. Mohli se na tom za 52 000 trochu více vyřádit. Ale jako zase to má mnohem nižší spotřebu elektřiny oproti 27" iMacu 2020.
Pokud jde o iPhone SE, tak ten vypadá pořád stejně už kolik? 7 let? To je ostuda na dnešní dobu přijít s tímhle... Ale lidi si to asi najde ne že ne. Ale já už bych nechtěl telefon s takovým rámem okolo. Mohli to vyrobit bezrámečkové a udělat výřez v displeji pro Touch ID. přitom dneska už to Face ID funguje dobře, ale chápu lidi co to nechtějí.
Zelená barva u iPhone nevypadá sice špatně, ale já jsem nakloněn spíše té horsky modré a vypadá to na novou tradici Applu (stejnou věc udělali u iP 12). No a k designu iPadu je lepší se nevyjadřovat. Jako Air je takřka beze změny (dobře přibyla tam kamera) a u Pro dali navíc alespoň ten M1 čip.

Uživatelský avatar
kecinzer
Příspěvky: 562
Registrován: 06 úno 2015 07:09
Bydliště: Děčín - perla severu

Re: zamyšlení: iPhone 11 Pro, 12 Pro vs 13 pro

Příspěvek od kecinzer » 10 bře 2022 11:04

iPhone 13 už 2 eSIM umí - už jsem to zmiňoval výše.

Pokud kupuješ iPhone na 3 a více let, tak doporučuji si (neofiko) přikoupit Apple Care+ a před koncem 2 letého krytí si nechat celý iPhone vyměnit za nový kus. Jinak výměna baterie v autorizovaném servisu stojí 2390 Kč, což mi vzhledem k ceně iPhone nepřijde tolik.

Jinak ohledně poznatků z Apple Eventu: do nového iPadu Air přidali jen lepší facetime kameru, M1 čip a 5G. iPady Pro se zatím nijak nemění. iPhone SE vypadá tak jak vypadá, protože je to prostě levné vyrobit :)).
 MacBook Air 13.6" M2 8/10 512GB 24GB RAM + Keychron M3 Mini 4K/MacMouseFix + Samsung U28R550
 iPhone 14 Pro Max 128GB +  Watch Ultra LTE
 iPad 2021 64GB
 HomePod Mini  AirPodsPro

mberdych
Příspěvky: 1746
Registrován: 30 srp 2012 12:14

Re: zamyšlení: iPhone 11 Pro, 12 Pro vs 13 pro

Příspěvek od mberdych » 10 bře 2022 12:02

“Ale já už bych nechtěl telefon s takovým rámem okolo. Mohli to vyrobit bezrámečkové a udělat výřez v displeji pro Touch ID. přitom dneska už to Face ID funguje dobře, ale chápu lidi co to nechtějí.”

Kdyby udělali tohle, nemusí dělat iPhone mini ;)

majkom
Příspěvky: 840
Registrován: 26 úno 2013 16:07

Re: zamyšlení: iPhone 11 Pro, 12 Pro vs 13 pro

Příspěvek od majkom » 02 dub 2022 14:28

No a pak jsou lidi co nesnesou pwm a maj to vyreseno, ip11 nebo se2022, nic jineho nelze:)

Uživatelský avatar
kecinzer
Příspěvky: 562
Registrován: 06 úno 2015 07:09
Bydliště: Děčín - perla severu

Re: zamyšlení: iPhone 11 Pro, 12 Pro vs 13 pro

Příspěvek od kecinzer » 03 dub 2022 16:29

Co je pwm?
 MacBook Air 13.6" M2 8/10 512GB 24GB RAM + Keychron M3 Mini 4K/MacMouseFix + Samsung U28R550
 iPhone 14 Pro Max 128GB +  Watch Ultra LTE
 iPad 2021 64GB
 HomePod Mini  AirPodsPro

jablecnysvet
Příspěvky: 109
Registrován: 31 říj 2017 13:47

Re: zamyšlení: iPhone 11 Pro, 12 Pro vs 13 pro

Příspěvek od jablecnysvet » 09 dub 2022 20:56

kecinzer já vím, že 13 Pro už 2x esim umí, ale je tu ještě pořád slot na 3 sim kartu proto jsem napsal že zase dostanete míň součástek. Špatně jsem to napsal uznávám. :)
Jinak pro mě přibyl další z pádných důvodů k upgrade na 13 Pro nebo Pro Max a to je konečně softwarový upgrade, který umožňuje (bohužel pouze u iP13 řady) iP ultraširokoúhlý fotoaparát využívat jako lupu. Bomba věc! kterou nejvíc využívám. Už teď to používám na 11 Pro ale s aplikací třetí strany, která děsně žere baterku.

k Apple Care+ : No jo, ale to lze jenom v Německu ne? Jako Německo mam co by kamenem dohodil ne že ne, ale pochybuji, že když si iPhone objednám přes Apple.cz že tam bude možnost přikoupit Apple Care+ protože jsem to chtěl k iMac, ale ta možnost tam nebyla. Ale mám takový pocit, že dříve to šlo zakoupit a přiřadit k jakémukoliv produktu mladší než 6 měsíců. Ale už si nepamatuji jak je to teď.

Odpovědět