Pro pobavení i zamyšlení - výměna telefonu

Máte téma nebo dotaz, který nevíte, kam zařadit? Vložte jej do této sekce a my pro něj najdeme správné zařazení a snad i odpověď.

Moderátoři: MichalM.Mac, zmiy, dandas, Macforum_Admin, Schumi, Hallfdann

Odpovědět
Uživatelský avatar
chodec
Příspěvky: 97
Registrován: 04 čer 2013 15:30

Pro pobavení i zamyšlení - výměna telefonu

Příspěvek od chodec » 12 čer 2023 20:12

Na začátku příběhu si s dovolením vypůjčím slova Michala Tučného Tenhle příběh je pravda, ať visím, jestli vám budu lhát… protože tolik smůly u jednoho člověka je až skoro k neuvěření…

Následující text berte jako varování, proč nedávat z ruky starý telefon, dokud u sebe nemáte nový. Poprvé a naposled jsem tak neučinil a co se stalo viz níže. Text je trochu delší, snad vás neodradí. Doporučuji kávičku či dvojku něčeho dobrého.

Začalo to tím, že jsem si chtěl udělat radost. Prostou radost z nové hračky…

Po předchozích zkušenostech s dlouhým hledáním kupce jsem se rozhodl zveřejnit inzerát v neděli v podvečer s tím, že v pondělí ráno odjíždím na týden do zahraničí a po návratu případně upravím cenu a inzerát zveřejním na více místech. První chyba.

Skoro okamžitě jsem měl několik zájemců, jeden dokonce na spojnici „domov – iStyle“. Nedalo se odolat. Provedl jsem tedy lokální zálohu na počítači a byl připraven telefon předat. Druhá chyba.

S kupcem jsem se domluvil na setkání s tím, že pokud si plácneme, budu pokračovat do iStyle pro nový telefon. Setkání po sedmé večerní zajišťovalo dostatek času vše stihnout. Ale asi to znáte, nějaký čas zabere kontrola, smazání telefonu a pak pokec nad životem tupé iOvce. Do obchodu jsem dorazil půl hodiny před zavíračkou. Žádné fronty, rovnou k věci. Jaké bylo mé překvapení, když banka platbu zamítla. Obsluha mě informovala, že jsem nebyl ten den první…

Bez mobilu s přístupem do banky jsem byl nahraný. Prodavač mi sice ochotně zapůjčil telefon na zavolání na infolinku banky, ale ta už měla zasloužené volno a pobočka v nákupním centru byla již také dávno zavřená.

Fajn, zkusíme Revolut. Sice jsou tam jen Eura a telefon bude o nějakou kačku dražší, ale co už… Tůůůdle. Po smazání starého telefonu došlo i ke smazání platebních karet z hodinek a PIN k Revolut kartám byl uložen v jejich aplikaci. Díky hodinkám jsem vlastně PIN nikdy nemusel zadávat, a tak nebyl důvod si jej pamatovat. Doteď.

Okey, vyberu si hotovost a zaplatím to cash. Omyl. Bankomat oznámil podivnou chybu a peníze nevydal. „No jasně, neděle večer v nákupáku, holt je vybranej, jdeme k dalšímu,“ bylo první, co mě napadlo. Další dva jiná chyba, stejný výsledek. To už jsem tušil, že jsem v místech, kam slunce nesvítí…

Cestu domů jsem trávil nadáváním sám sobě. Soukromé číslo byla eSim a druhé číslo firemní. Ráno odjezd mimo republiku bez telefonu, bez funkčních soukromých karet, bez rozumné možnosti kontaktovat banku – autorizace u mé banky probíhá heslem pro komunikaci (nikdy jsem ho nepoužil, ani nevím kde ho mám) anebo voláním ze spárované bankovní aplikace – tu jsem už ale neměl.

Doma jsem se přihlásil přes počítač do banky, abych nezjistil vůbec nic. Žádné upozornění, žádná chyba. Vše se zdálo v pořádku. Bohužel aktivace všech funkcí je vázána na autorizaci přes mobil. Smolík pacholík.

Co se dá dělat, vezmu si manželčin mobil, nahodím do něj eSim a vyřeším alespoň Revolut. Zpráva „eSim nelze použít, platnost vypršela“ nevěstila nic dobrého. Jestli jsem si před hodinou myslel, že jsem kousek za svěračem, tak nyní jsem byl hluboko v tlustém střevě.

Noc moc příjemná nebyla. Čert vem soukromé číslo a karty, ale co s firemním číslem a emaily. Budu týden pryč, šéf mi ukousne hlavu.

***

Ráno jsem vzal manželku na výlet k bankomatu. Vybrala mi peníze ze své karty a já pak od půl osmé čekal u Alzy, abych byl mezi prvníma na přepážce (nečekaně jsem první nebyl). Ještě v autě jsem rval obal dolů a vkládal firemní SIM ve snaze aktivovat telefon, abych mohl kolegy upozornit, že budu mít mírnou sekeru. Doteď netuším, proč mi nešla provést aktivace přes mobilní data, to se povedlo až v práci na Wi-Fi.

V autě cestou na služebku se mi podařilo načíst eSim (proč to sakra nešlo večer?!), provést aktivaci bankovní aplikace a zavolat na infolinku. Následovaly dvě hodiny postupné instalace a konfigurace služeb (1password, Revolut app, firemní data apod.), abych měl dostupné všechny karty a důležitá hesla… zbytek dat jsem obnovil ze záloh za týden po návratu domů.

A cože se vůbec stalo? Bankovní systém vyhodnotil pokus o zaplacení telefonu jako rizikovou činnost a provedl zablokování karty. Její aktivace se musela provést přes operátora a nešlo to ani přes bankovní aplikaci (ta stále hlásila, že je karta aktivní).

Až během této nepříjemné anabáze jsem si uvědomil, jak moc jsem zpohodlněl a slepě věřil telefonu a datům v něm uloženým (hesla, piny, platební karty…).

Gratuluji, pokud někdo dočetl do konce. Až se mi dosmějete, zkuste se zamyslet, jestli se do podobné situace nemůžete dostat i vy – např. po odcizení vašeho mobilu.

mberdych
Příspěvky: 1746
Registrován: 30 srp 2012 12:14

Re: Pro pobavení i zamyšlení - výměna telefonu

Příspěvek od mberdych » 12 čer 2023 20:47

Pěkný příběh? Co to bylo za banku? Diskuze kolem karet by měla být možná na kartové lince 24/7.

Jinak ano, v mobilu je všechno a s PINem bych měl taky problémy.

Uživatelský avatar
rony
Příspěvky: 3639
Registrován: 01 srp 2012 07:47
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Pro pobavení i zamyšlení - výměna telefonu

Příspěvek od rony » 12 čer 2023 20:55

pin si minimalne iphone raz za cas vzdy spyta. aspon u mna tak iphone, tak ipad aspon raz za tyzden….
-- /\/\ .\ > .\ / Facebook skupina Uživatelé Apple Watch spravodaj.madaj.net
 Mac Mini  iPhone 13pro  iPad Pro  Pencil  TV  WATCH  AirPods  Homepod

mberdych
Příspěvky: 1746
Registrován: 30 srp 2012 12:14

Re: Pro pobavení i zamyšlení - výměna telefonu

Příspěvek od mberdych » 12 čer 2023 21:00

Myšleno PIN k platební kartě.

Uživatelský avatar
chodec
Příspěvky: 97
Registrován: 04 čer 2013 15:30

Re: Pro pobavení i zamyšlení - výměna telefonu

Příspěvek od chodec » 12 čer 2023 21:37

mberdych píše:
12 čer 2023 20:47
Pěkný příběh? Co to bylo za banku? Diskuze kolem karet by měla být možná na kartové lince 24/7.

Jinak ano, v mobilu je všechno a s PINem bych měl taky problémy.
Byla to mBank (jsem u nich od začátku jejich působení a nic takového se mi nikdy dřív nestalo). Volal jsem na číslo uvedené na kartě, ozval se záznamník, že volám mimo pracovní dobu. Další možná kontaktní čísla jsem nezkoušel hledat, na to jsem neměl dost chladnou hlavu.
rony píše:
Jednalo se o PIN ke kartě, kterou používám jen v zahraničí a vždy jsem platil hodinkama (tj. bez PINu).

Jirka_S
Příspěvky: 1377
Registrován: 08 čer 2015 18:39
Bydliště: CZ

Re: Pro pobavení i zamyšlení - výměna telefonu

Příspěvek od Jirka_S » 14 čer 2023 03:56

Pěkně napsané, až jsem se u toho lehce zapotil, jak jsem se vžil do děje. 😄
Kromě karet od Benziny a Shell, kde to nelze změnit, mám PIN u všech ostatních stejný, vč. Revolut a Curve a dalších karet z několika bank.
Naštěstí mám dva iPhony (13 mini na sport a 13 Pro na práci) se stejným číslem (tzv. Duo SIM karta), takže tohle by mě neohrozilo. I tak ale vždy prodávám, až když mám fungující nový.

Uživatelský avatar
rony
Příspěvky: 3639
Registrován: 01 srp 2012 07:47
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Pro pobavení i zamyšlení - výměna telefonu

Příspěvek od rony » 14 čer 2023 06:54

aha, uz rozumiem. jasne, pri vymene iphone najprv rozbieham platby :) dobre pripomenutie nemenit tento zvyk :)
-- /\/\ .\ > .\ / Facebook skupina Uživatelé Apple Watch spravodaj.madaj.net
 Mac Mini  iPhone 13pro  iPad Pro  Pencil  TV  WATCH  AirPods  Homepod

Odpovědět