Windows na Macu přes externí disk.

Pokud řešíte fungování Windows na Macu (bootcamp i virtualizace), zde je Vaše forum.

Moderátoři: MichalM.Mac, zmiy, dandas, Macforum_Admin

Odpovědět
airmen
Příspěvky: 2
Registrován: 06 říj 2019 18:32

Windows na Macu přes externí disk.

Příspěvek od airmen » 06 říj 2019 18:47

Ahoj všem, před nedávnem jsem řešil problém s tím, že mám pročko s malým diskem a přes zimu, nebo když je chvíli čas si chci brnknout i nějakou tu hru. Když jsem začal hledat něco použitelného, tak jsem zjistil, že her, které by za to stály je proti win, extrémě málo. Nechtělo se mi instalovat Parallels nebo nějaký virtuál, kde jsme na polovině výkonu. Po pár dnech jsem našel řešení v použití externího disku (SSD-NVMe), který připojuji přes USB cečko(TB2) a který se rychlostí blíží rychlostí SSDčka v pročku. Na tomto disku mám nainstalovány win10 PRO a tyto spuštím při bootu, takže zcela odděleně a využiji tak celý výkon pročka. Myslím, že je to elegantní řešení a byl jsem mile překvapen, že i mýj chudý macpro 13"(2017) je schopen spustit i novější RPGčka. Možná je toto řešení běžně známé, potom se omlouvám za spamování, ale dle mě, je to pro někoho s menším diskem v macu, dobré řešení. Kdyby chtěl s tímto nějak blíže pomoci, pisněte sem.

Hezký víkend.

Gwaihir
Příspěvky: 495
Registrován: 19 čer 2014 10:20

Re: Windows na Macu přes externí disk.

Příspěvek od Gwaihir » 07 říj 2019 12:43

To vůbec není marné, jak jsi to dělal?

Rendazase
Příspěvky: 2
Registrován: 25 črc 2014 05:33

Re: Windows na Macu přes externí disk.

Příspěvek od Rendazase » 02 lis 2019 09:58

airmen píše:
06 říj 2019 18:47
Ahoj všem, před nedávnem jsem řešil problém s tím, že mám pročko s malým diskem a přes zimu, nebo když je chvíli čas si chci brnknout i nějakou tu hru. Když jsem začal hledat něco použitelného, tak jsem zjistil, že her, které by za to stály je proti win, extrémě málo. Nechtělo se mi instalovat Parallels nebo nějaký virtuál, kde jsme na polovině výkonu. Po pár dnech jsem našel řešení v použití externího disku (SSD-NVMe), který připojuji přes USB cečko(TB2) a který se rychlostí blíží rychlostí SSDčka v pročku. Na tomto disku mám nainstalovány win10 PRO a tyto spuštím při bootu, takže zcela odděleně a využiji tak celý výkon pročka. Myslím, že je to elegantní řešení a byl jsem mile překvapen, že i mýj chudý macpro 13"(2017) je schopen spustit i novější RPGčka. Možná je toto řešení běžně známé, potom se omlouvám za spamování, ale dle mě, je to pro někoho s menším diskem v macu, dobré řešení. Kdyby chtěl s tímto nějak blíže pomoci, pisněte sem.

Hezký víkend.
Ahoj. Můžeš nějak zhruba napsat návod?

Tom Svoboda
Příspěvky: 38
Registrován: 22 říj 2018 10:55

Re: Windows na Macu přes externí disk.

Příspěvek od Tom Svoboda » 10 lis 2019 11:59

Čau, řeším stejný problém jen místo her potřebuji invertor... kdybys popsal trochu víc návod, ten externí disk.
Díky.

airmen
Příspěvky: 2
Registrován: 06 říj 2019 18:32

Re: Windows na Macu přes externí disk.

Příspěvek od airmen » 13 lis 2019 23:58

Ahoj. Dám vám sem odkaz na stránky, kde už je toto řešeno. Já jsem si jinak koupil NVMe disk TB2, hodil ho do pouzdra a na něj jsem instaloval win10 PRO. Zvolil jsem jen TB2(4x), protože TB3 už pak nejsou zpětně kompatibilní s USB3.1, je tam problém s vyšším napájením, takže jej nespustíte na zařízení, které nemám TB3...

Tady je odkaz na instalaci.... https://www.hellyeah.cz/ze-zivota/insta ... booku-pro/
disk s win10 používám už nějaký měsíc a není problém, vše jede ok, tak snad se vám to taky povede, kdyby něco piště sem.

Tady tento disk jsem bral, teď už budou možná i lepší... SSD disk WD Blue SN500 NVMe SSD 500GB, a tady toto pouzdro... Externí box Icy Box IB-1817M-C31 External USB-C enclosure for M.2 NVMe SSD.

chemon
Příspěvky: 9
Registrován: 14 črc 2019 09:38

Re: Windows na Macu přes externí disk.

Příspěvek od chemon » 07 pro 2019 16:47

ahoj neviem z akeho dovodu mi nefunguje na windows klavesnica a touchpad, mam macbook pro 13 2017 bez touchbaru, musim pouzivat len externu, nevie niekto co s tym diky...

Tom Svoboda
Příspěvky: 38
Registrován: 22 říj 2018 10:55

Re: Windows na Macu přes externí disk.

Příspěvek od Tom Svoboda » 10 pro 2019 16:50

Čau, dnes jsem to zkusil podle toho jak píše kolega nahoře a vše funguje jak má... díky! Externí disk jsem použil ssd Samsung T5 a šlape krásně.
MKP13 2017

Tom Svoboda
Příspěvky: 38
Registrován: 22 říj 2018 10:55

Re: Windows na Macu přes externí disk.

Příspěvek od Tom Svoboda » 10 pro 2019 16:54

chemon píše:
07 pro 2019 16:47
ahoj neviem z akeho dovodu mi nefunguje na windows klavesnica a touchpad, mam macbook pro 13 2017 bez touchbaru, musim pouzivat len externu, nevie niekto co s tym diky...
možná blbá odpověď... ale když jsem to dneska zkoušel (stejný MacBook) tak mi to šlo. Rozjel jsem win a taky nereagoval Touch Bar ani klavesnice, použil jsem externí mít a klávesnici na drát... na flashce jsem měl ovladače stažené přes boot camp ty jsem nainstaloval a vše jede jak má.

Tak jak to popsal kolega nahoře v odkaze, poslední krok...

MichalJ
Příspěvky: 1053
Registrován: 31 črc 2012 14:16
Bydliště: Slezsko

Re: Windows na Macu přes externí disk.

Příspěvek od MichalJ » 17 pro 2019 13:12

Ty ovladače instalujete ručně a nebo v těch Win nainstalujete celou tu Bootcamp aplikaci?

Uživatelský avatar
minimalista
Příspěvky: 16
Registrován: 19 lis 2019 22:17

Re: Windows na Macu přes externí disk.

Příspěvek od minimalista » 28 pro 2019 21:46

airmen píše:
13 lis 2019 23:58
Ahoj. Dám vám sem odkaz na stránky, kde už je toto řešeno. Já jsem si jinak koupil NVMe disk TB2, hodil ho do pouzdra a na něj jsem instaloval win10 PRO. Zvolil jsem jen TB2(4x), protože TB3 už pak nejsou zpětně kompatibilní s USB3.1, je tam problém s vyšším napájením, takže jej nespustíte na zařízení, které nemám TB3...

Tady je odkaz na instalaci.... https://www.hellyeah.cz/ze-zivota/insta ... booku-pro/
disk s win10 používám už nějaký měsíc a není problém, vše jede ok, tak snad se vám to taky povede, kdyby něco piště sem.

Tady tento disk jsem bral, teď už budou možná i lepší... SSD disk WD Blue SN500 NVMe SSD 500GB, a tady toto pouzdro... Externí box Icy Box IB-1817M-C31 External USB-C enclosure for M.2 NVMe SSD.
podle tohoto návodu jsem zkoušel a už to nefunguje. Byla by nějaká aktualizace?
MacBook AIR M1 + iPad PRO 2018 + iPhone 11 PRO + malá žena + 2x malý pes

Uživatelský avatar
minimalista
Příspěvky: 16
Registrován: 19 lis 2019 22:17

Re: Windows na Macu přes externí disk.

Příspěvek od minimalista » 28 pro 2019 22:03

Ještě upřesním:
1. boot camp ovladače jsem nainstaloval na USB Flash disk trochu jinak - v boot campu v horní nabídce akce - Stáhnout podpůrný software pro Windows
2. image.exe z AIK taky bez problémů - stažení a instalace na notebook s windows 10
3. příprava externího disku bez problémů
4. příprava windows k zápisu na disk - v isu windows 10 už není install.win ale boot.win tak jsem zkusil toto. Ale z toho výpisu jsem moc chytrý nebyl:
---
ImageX Tool for Windows
Copyright (C) Microsoft Corp. All rights reserved.
Version: 6.1.7600.16385

WIM Information:
----------------
Path: C:\wim\boot.wim
GUID: {675051a9-56e6-4f4f-8420-c669c4820665}
Image Count: 2
Compression: LZX
Part Number: 1/1
Boot Index: 2
Attributes: 0x8
Relative path junction


Available Image Choices:
------------------------
<WIM>
<TOTALBYTES>388415366</TOTALBYTES>
<IMAGE INDEX="1">
<DIRCOUNT>3942</DIRCOUNT>
<FILECOUNT>16663</FILECOUNT>
<TOTALBYTES>1718107974</TOTALBYTES>
<HARDLINKBYTES>796681234</HARDLINKBYTES>
<CREATIONTIME>
<HIGHPART>0x01D4DE39</HIGHPART>
<LOWPART>0x64E257DA</LOWPART>
</CREATIONTIME>
<LASTMODIFICATIONTIME>
<HIGHPART>0x01D5BDB4</HIGHPART>
<LOWPART>0x4415CE4D</LOWPART>
</LASTMODIFICATIONTIME>
<WIMBOOT>0</WIMBOOT>
<WINDOWS>
<ARCH>9</ARCH>
<PRODUCTNAME>Microsoft® Windows® Operating System</PRODUCTNAME>
<EDITIONID>WindowsPE</EDITIONID>
<INSTALLATIONTYPE>WindowsPE</INSTALLATIONTYPE>
<PRODUCTTYPE>WinNT</PRODUCTTYPE>
<PRODUCTSUITE></PRODUCTSUITE>
<LANGUAGES>
<LANGUAGE>cs-CZ</LANGUAGE>
<FALLBACK LANGUAGE="cs-CZ">en-US</FALLBACK>
<DEFAULT>cs-CZ</DEFAULT>
</LANGUAGES>
<VERSION>
<MAJOR>10</MAJOR>
<MINOR>0</MINOR>
<BUILD>18362</BUILD>
<SPBUILD>418</SPBUILD>
<SPLEVEL>0</SPLEVEL>
<BRANCH>19h1_release</BRANCH>
</VERSION>
<SYSTEMROOT>WINDOWS</SYSTEMROOT>
</WINDOWS>
<NAME>Microsoft Windows PE (x64)</NAME>
<DESCRIPTION>Microsoft Windows PE (x64)</DESCRIPTION>
<FLAGS>9</FLAGS>
</IMAGE>
<IMAGE INDEX="2">
<DIRCOUNT>3987</DIRCOUNT>
<FILECOUNT>17198</FILECOUNT>
<TOTALBYTES>1894621164</TOTALBYTES>
<HARDLINKBYTES>878841726</HARDLINKBYTES>
<CREATIONTIME>
<HIGHPART>0x01D4DE39</HIGHPART>
<LOWPART>0x7508D302</LOWPART>
</CREATIONTIME>
<LASTMODIFICATIONTIME>
<HIGHPART>0x01D5BDB4</HIGHPART>
<LOWPART>0x539928FC</LOWPART>
</LASTMODIFICATIONTIME>
<WIMBOOT>0</WIMBOOT>
<WINDOWS>
<ARCH>9</ARCH>
<PRODUCTNAME>Microsoft® Windows® Operating System</PRODUCTNAME>
<EDITIONID>WindowsPE</EDITIONID>
<INSTALLATIONTYPE>WindowsPE</INSTALLATIONTYPE>
<PRODUCTTYPE>WinNT</PRODUCTTYPE>
<PRODUCTSUITE></PRODUCTSUITE>
<LANGUAGES>
<LANGUAGE>cs-CZ</LANGUAGE>
<FALLBACK LANGUAGE="cs-CZ">en-US</FALLBACK>
<DEFAULT>cs-CZ</DEFAULT>
</LANGUAGES>
<VERSION>
<MAJOR>10</MAJOR>
<MINOR>0</MINOR>
<BUILD>18362</BUILD>
<SPBUILD>418</SPBUILD>
<SPLEVEL>0</SPLEVEL>
<BRANCH>19h1_release</BRANCH>
</VERSION>
<SYSTEMROOT>WINDOWS</SYSTEMROOT>
</WINDOWS>
<NAME>Microsoft Windows Setup (x64)</NAME>
<DESCRIPTION>Microsoft Windows Setup (x64)</DESCRIPTION>
<FLAGS>2</FLAGS>
</IMAGE>
</WIM>

C:\Windows\system32>C:\imagex.exe /apply C:\wim\boot.wim 2 w:

ImageX Tool for Windows
Copyright (C) Microsoft Corp. All rights reserved.
Version: 6.1.7600.16385


[ 100% ] Applying progress

Successfully applied image.

Total elapsed time: 5 min 47 sec
---
zvolil jsem tedy 2 protože nebylo moc z čeho vybírat.

Pak se něco na HDD zapsalo.
Odpojil jsem HDD a připojil k Macu.
Po nastartování jsem uviděl Macintosh a UEFI (žádné windows tam nebylo, jak píše v návodu). Když jsem chtěl nabootovat z MBP2018 to UEFI tak mi to řeklo že je tam nějaká ochrana a že to musím spustit přes něco, ale už si nevzpomenu co přesně se tam psalo. Nějaký režim ochrany a spustit lze jen přes nějaký nástroj zotavení či tak něco.

Jak to tedy vyřešit? Ještě doplním že mám OS Catalina.

Děkuji
MacBook AIR M1 + iPad PRO 2018 + iPhone 11 PRO + malá žena + 2x malý pes

Uživatelský avatar
minimalista
Příspěvky: 16
Registrován: 19 lis 2019 22:17

Re: Windows na Macu přes externí disk.

Příspěvek od minimalista » 01 led 2020 22:53

Tak si odpovím sám. Je tam install.esd a ten je třeba přes program NT lite rozbalit a požadovaný systém převést na install.wim. Ten pak použít pro příkaz s imagex.exe.

Mám na SSD 500GB Windows 10 pro a spouštím přes HDD rámeček s USB c konektorem s podporou thunderbolt a fakt to letí luxusně.
MacBook AIR M1 + iPad PRO 2018 + iPhone 11 PRO + malá žena + 2x malý pes

Uživatelský avatar
chodec
Příspěvky: 97
Registrován: 04 čer 2013 15:30

Re: Windows na Macu přes externí disk.

Příspěvek od chodec » 21 srp 2020 22:06

minimalista: funguje ti prosím výše uvedený postup ještě? Zkouším instalovat Win10 a po restartu Maca a výběru EUFI spouštěcího disku se mi objeví na chvilku modré logo Windows a odpojí se monitor. Externí disk stále načítá, ale nic se neděje.
Pokusy s vypínáním Maca jsem se dostal do stádia, kdy instalátor nahlásí nekorektní vypnutí a dovolí spuštění v nouzovém režimu či kontrolu systému. Všechny pokusy ale končí oznámením o chybě souboru.

Zkoušeny dvě verze Win10, zkoušen i instalátor Win10 z klíčenky - vše stejné. Připojení monitoru na HDMI nepomohlo.
Secure boot vypnut, MacOS 10.15.6

Edit: vyzkoušel jsem několik postupů, funkční je u mě nakonec tento postup. Výhodou tohoto postupu může být to, že není potřeba mít nainstalovaný virtuální Windows. V některých případech to ušetří čas.

Edit2: i v tom mnou odkazovaném postupu je třeba až do doinstalování integrované Intel grafiky používat na připojení monitoru HDMI. Po prvním spuštění je jako ovladač grafické karty použit "univerzální Microsoft", po instalaci Intel UHD630 už je možné použít TB3/USB-C připojení monitoru.

Raddyss
Příspěvky: 4
Registrován: 13 pro 2020 04:22

Re: Windows na Macu přes externí disk.

Příspěvek od Raddyss » 23 úno 2021 04:04

Zdravím,
je tady na Olomoucku někdo zkušený kdo by mi s tím pomohl ? Zkoušel jsem downgradovat System z Bigsur na Catalinu a podařilo se mi to tak zbourat že jsem musel s macbookem do servisu. Tak už se bojím do toho rejpat. Potřeboval bych ale občas windowsovský prostředí.

jurast
Příspěvky: 192
Registrován: 27 srp 2012 08:23

Re: Windows na Macu přes externí disk.

Příspěvek od jurast » 20 bře 2022 11:30

Pokud se někomu nechce podstupovat martyrium s imagex, tak funguje bez problémů toto: https://www.youtube.com/watch?v=3IhW722IMwE
Odzkoušeno teď o víkendu.

Zeggjk
Příspěvky: 836
Registrován: 15 bře 2013 11:17
Bydliště: Děčín

Re: Windows na Macu přes externí disk.

Příspěvek od Zeggjk » 11 dub 2022 12:04

Ono hlavně imagex.exe byla záležitost do Win7. Od Win8 je to dism.exe. A nic ne nemusí instalovat, dism.exe je součástí systému. Pokud tedy máte k dispozici stroj s Win 10, tak místo:

Kód: Vybrat vše

C:\imagex.exe /info C:\wim\install.wim
zadáte:

Kód: Vybrat vše

dism.exe /Get-WimInfo /WimFile:C:\wim\install.wim
a místo:

Kód: Vybrat vše

C:\imagex.exe /apply C:\wim\install.wim 1 w:
zadáte:

Kód: Vybrat vše

dism.exe /apply-image /ImageFile:C:\wim\install.wim /Index:5 /ApplyDir:W:\
Samozřejmě místo Index:5 zadáte to správné číslo indexu, podle toho jakou instalaci Windows chcete použít.(Pro, Home, atd.)


A ještě pro minimalista: Nevím kde si to ISO s instalačkou stáhnul, ale soubor install.WIM ( né win) stále existuje. Je v X:\sources kde za X: si dosaď písmeno DVD mechaniky. A podle toho návodu to jde perfektně. Jen je blbost tahat 1,5GB ISO nástroje WindowsAIK a z něj použít imagex. Místo toho používejte dism.exe.
iPhone 15 pro 128GB
Macbook Pro 14" 2021 M1 Pro, 512GB SSD, 16GB RAM
Mac mini 2014, Intel i5 1,4GHz, 250GB SSD, 4 GB RAM
AW Nike+ Series 4 GPS 44mm
Apple TV 4K

Odpovědět