Jakou verzi OS X Mac Pro 5.1

Pokud si nevíte rady s operačním systémem MacOS X, jeho nastavením nebo aplikacemi týkajícími se právě práce s počítačem, tak zde můžete vznést svůj dotaz

Moderátoři: MichalM.Mac, zmiy, dandas, AdamVyborny, yonah, Macforum_Admin, Unreed

Odpovědět
Uživatelský avatar
Krtek
Příspěvky: 242
Registrován: 20 zář 2012 10:56
Bydliště: Příbram
Kontaktovat uživatele:

Jakou verzi OS X Mac Pro 5.1

Příspěvek od Krtek » 23 led 2021 14:00

Zravim po nějaké době s dotazem.
Potřebuju poradit s updatem OS na svém hlavním počítači. Je to Mac Pro 4.1 updatovaný FW na 5.1. Běží mi na něm spolehlivě 10.10.5. Neměnil bych ale Chrome už otravuje že mě odstřihne od podpory jakmile mě odstřihne od Chrome bankovnictví tak je to problém.
Ještě nedávno mi systém nabízel update na 10.11 ale už mi ho nenabízí. Zkoušel jsem stahovat instalačku tady:

https://support.apple.com/cs-cz/HT211683

Ale stahnout se tam prostě nedá :-( Jak k němu tedy přijít ? Případně dá se na můj Mac dostat ještě něco novějšího, jaká verze je aktuálně nejvyladěnější ?? Když jsem se po tom dřív pídil, problém byla "zastralá" grafika - Radeon 5770. Tu měnit nehodlám (leda zadarmo).
Pokud možno bych v novém OS rád pořád používal iTunes (kvůli svojí knihovně kterou do toho už skoro 20 let vkládám) a bylo by fajn, kdyby se už naučil konečně kopírovat velké soubory na síťové disky.
Předem díky za rady
Krtek
MacPro 5.1 s prokletym Yosemitem, iMac G3 Blue Dalmation, G4 17", G4 20", PowerMac G3 B&W, G4 AGP, G4 Cube, G4 QS, G4 MDD + párek Sonnetů.

rudo.ba
Příspěvky: 138
Registrován: 10 srp 2012 12:04

Re: Jakou verzi OS X Mac Pro 5.1

Příspěvek od rudo.ba » 23 led 2021 15:39

Nejaký dôvod prečo neísť na maximum čo to dá, teda HighSierru 10.13 (keď už teda nechcete ďalej riešit GPU, takže mojave už ee)? Po kliknutí na odkaz na stiahnutie 10.13 z vášho odkazu sa mi v pohode otvoril Mac AppStore s možnosťou stiahnutia. Čo presne znamená že „stáhnout se tam prostě nedá“?

Mojave mi na 5.1 ide v pohode (s upgradnutou gpu), rovnako ako predtým HighSierra (na tej som zamrzol s MacBookom 2011), samozrejme systém na SSD.

Uživatelský avatar
Krtek
Příspěvky: 242
Registrován: 20 zář 2012 10:56
Bydliště: Příbram
Kontaktovat uživatele:

Re: Jakou verzi OS X Mac Pro 5.1

Příspěvek od Krtek » 23 led 2021 15:58

Díky, prubnu tu High Sierru, snad už je vychytaná.
Koukam, že nefungujou jenom ty verze stahované skrz prohlížeč. Ty nad širšim odstavcem s odkazem na app store jdou.
Chrome to prostě nezačal stahovat po kliknutí. Když jsem kliknul pravym myšítkem a vybral "uložit soubor jako", tak to hlásilo něco jako že nejde bezpečně stáhnout a že ho mám zahodit.
MacPro 5.1 s prokletym Yosemitem, iMac G3 Blue Dalmation, G4 17", G4 20", PowerMac G3 B&W, G4 AGP, G4 Cube, G4 QS, G4 MDD + párek Sonnetů.

Uživatelský avatar
Krtek
Příspěvky: 242
Registrován: 20 zář 2012 10:56
Bydliště: Příbram
Kontaktovat uživatele:

Re: Jakou verzi OS X Mac Pro 5.1

Příspěvek od Krtek » 23 led 2021 15:59

No stahnulo to nějakou instalačku (pár MB) a že je potřeba restart a bude se updatovat firmware... Je to bezpečný u Macku, kde už byl firmware povýšen ????
MacPro 5.1 s prokletym Yosemitem, iMac G3 Blue Dalmation, G4 17", G4 20", PowerMac G3 B&W, G4 AGP, G4 Cube, G4 QS, G4 MDD + párek Sonnetů.

rudo.ba
Příspěvky: 138
Registrován: 10 srp 2012 12:04

Re: Jakou verzi OS X Mac Pro 5.1

Příspěvek od rudo.ba » 23 led 2021 21:28

Nemal by byť problém, inú 4.1 upgradnutú na 5.1 som bez problémov upgradol aj na mojave (má to potom pod mojave nejaké trable s audiom od nejakej mojave verzie (chcelo by to aj cpu upgradnúť keby to malo zmysel, už nemá), ale to sa high sierry netýka). Samozrejme treba mať pri takýchto upgradoch vždy zálohu pre istotu, keby predsa len sa niečo pokašlalo.

Ešte toto by mohlo pomôcť: z toho mac app storu sa stiahne len taký malý inštalátor ako už ste zistili, a potom si pri inštalácii dotiahne z netu zvyšok. Dá sa to obabrať stiahnutím plnej verzie, ale nie nejakej archívnej s vypršanými certifikátmi, ľudia to riešili nástrojom od dosdude (patcher pre inštaláciu vyšších systémov na nepodporované macy). A síce z toho patcheru podľa návodu nižšie dať len stiahnuť plnú verziu systému (ťahá to z apple serverov, originál apple verzia), a potom ten patcher ďalej nepoužiť, len tú stiahnutú plnú verziu systému:

http://dosdude1.com/highsierra/

Uživatelský avatar
Krtek
Příspěvky: 242
Registrován: 20 zář 2012 10:56
Bydliště: Příbram
Kontaktovat uživatele:

Re: Jakou verzi OS X Mac Pro 5.1

Příspěvek od Krtek » 24 led 2021 13:01

Update proběhl nečekaně pohodově. Malý instalátor updatoval firmware a pak se asi hoďku stahovala instalace 10.13ky. Za dalích asi 45 minut bylo nainstalováno a prakticky jsem nepoznal rozdíl. Fungovat přestalo dokonce míň programů, než když jsem nedavno přecházel z 10.6 na 10.10. Akorát zase o kus hnusnější vzhled ale s tim už se smiřuju :-(
MacPro 5.1 s prokletym Yosemitem, iMac G3 Blue Dalmation, G4 17", G4 20", PowerMac G3 B&W, G4 AGP, G4 Cube, G4 QS, G4 MDD + párek Sonnetů.

Odpovědět