Práca s PDF na MacOS všeobecne Merge/Split HEIC to pdf

Pokud si nevíte rady s operačním systémem MacOS X, jeho nastavením nebo aplikacemi týkajícími se právě práce s počítačem, tak zde můžete vznést svůj dotaz

Moderátoři: MichalM.Mac, zmiy, dandas, AdamVyborny, yonah, Macforum_Admin, Unreed

Odpovědět
bakkchrem
Příspěvky: 3
Registrován: 01 lis 2021 14:32

Práca s PDF na MacOS všeobecne Merge/Split HEIC to pdf

Příspěvek od bakkchrem » 01 lis 2021 14:34

Páni a dámy zdravím. Rád by som sa spýtal ako riešite prácu s pdf na Macoch.

Prechádzam z Windowsu a pri svojej práci častokrát mergujem splitujem, spájam fotky do pdf atď.. Preview sa mi zdá extrémne ťažkopádny. Vo Windows jednoducho označím napríklad 20 jpg, print as pdf a mám to v celku prijateľnom veľkostnom súbore.

Ak na Macu printujem viacere heic z IP do pdf dostávam súbor vo veľkosti 200MB. Pri tomto úkone neviem ani využiť quartz filter na úpravu veľkosti, to mi ponúka iba pri exporte. Takto vytvorený súbor následne ešte musím pretiahnuť cez export , vybrať filter ale aj napriek tomu som stále na 20 30MB.
Split a merge som si už celkom osvojil, stále je to ale zlé ak pracujem s prvotnými pdf v extrémnej veľkosti.

Existuje spôsob ako efektívne pracovať s pdf na MACOS? Vďaka. Viem si pridať iné PDF printery ako defaultny export do pdf?

Ďakujem za názory a odpovede ako riešite prácu s pdf na macoch vy.

Uživatelský avatar
ra3662
Příspěvky: 4638
Registrován: 14 srp 2012 10:25
Bydliště: Ostrava

Re: Práca s PDF na MacOS všeobecne Merge/Split HEIC to pdf

Příspěvek od ra3662 » 01 lis 2021 15:00

Přidej si jinou PDF tiskárnu. Tam je pak možnost zvolit velikost dpi na výstupu. Momentálně nejsem u kompu takže nemůžu říct jakou používám.

bakkchrem
Příspěvky: 3
Registrován: 01 lis 2021 14:32

Re: Práca s PDF na MacOS všeobecne Merge/Split HEIC to pdf

Příspěvek od bakkchrem » 01 lis 2021 15:03

Super prosím napíš mi potom akú presne. Ďakujem!

Uživatelský avatar
ra3662
Příspěvky: 4638
Registrován: 14 srp 2012 10:25
Bydliště: Ostrava

Re: Práca s PDF na MacOS všeobecne Merge/Split HEIC to pdf

Příspěvek od ra3662 » 01 lis 2021 15:59

https://support.rootsmagic.com/hc/en-us ... Directions
EDIT:
ale pro profi práci je Acrobat Distiler. Bohužel placený.

bakkchrem
Příspěvky: 3
Registrován: 01 lis 2021 14:32

Re: Práca s PDF na MacOS všeobecne Merge/Split HEIC to pdf

Příspěvek od bakkchrem » 01 lis 2021 16:28

Writtter vyzerá byť ako dlhodobo nepodporovaný software...

Zeggjk
Příspěvky: 836
Registrován: 15 bře 2013 11:17
Bydliště: Děčín

Re: Práca s PDF na MacOS všeobecne Merge/Split HEIC to pdf

Příspěvek od Zeggjk » 01 lis 2021 17:46

Já jsem si na to v automatoru udělal workflow. Označím obrázky které potřebuji, pak kliknu pravým tl. myši a vyberu z "Rychlé akce" nabídku "Foto zmenšit a do PDF". Přikládám odkaz na stažení workflow, uložte si soubor zip někam na disk (Jestli to stáhnete v Safari tak se vám to asi hned rozbalí), pak na něj klikněte pravým tl. a zvolte Otevřít v aplikaci -> Automator. Workflow se vám otevře k editaci, zde si upravte v Kopírovat položky finderu, jaký pracovní adresář se má použít ( já mám adr. Data) pak si v Upravit velikost obrázku nastavte na jakou velikost se má výběr obrázků upravit (já mám 480 px). No a nakonec v Nový dokument PDF z obrázků si nastavte do jakého adresáře se má pdf uložit a jak se má jmenovat (já tam mám opět adresář Data a jméno FotoJK).

Až to upravíte, tak to uložte. Ukončete automator a ve finderu na ten soubor "Foto zmenšit a do PDF.workflow" poklepejte a Fider se zeptá, jestli to worflow chcete instalovat. Nyní budete mít po klepnutí prav. tlačítem myši v Rychlé akce nabídku Foto zmenšit a do PDF.

https://www.kunc-dc.cz/jirka/workflow.zip
iPhone 15 pro 128GB
Macbook Pro 14" 2021 M1 Pro, 512GB SSD, 16GB RAM
Mac mini 2014, Intel i5 1,4GHz, 250GB SSD, 4 GB RAM
AW Nike+ Series 4 GPS 44mm
Apple TV 4K

Uživatelský avatar
ra3662
Příspěvky: 4638
Registrován: 14 srp 2012 10:25
Bydliště: Ostrava

Re: Práca s PDF na MacOS všeobecne Merge/Split HEIC to pdf

Příspěvek od ra3662 » 01 lis 2021 19:23

bakkchrem píše:
01 lis 2021 16:28
Writtter vyzerá byť ako dlhodobo nepodporovaný software...
To znamená že je nefunkční?

overgrounder
Příspěvky: 60
Registrován: 29 lis 2018 11:43

Re: Práca s PDF na MacOS všeobecne Merge/Split HEIC to pdf

Příspěvek od overgrounder » 02 lis 2021 19:03

lze nějak přidat nabídku "rychlá akce" přímo do galerie fotografií, když na ní kliknu pravým? Anebo jinak, jak přidat do Finderu složku "Fotografie" tak aby se zobrazila stejně jako když přidávám přílohu např. v mailu kde tuto nabídku vidím?

Jirka007
Příspěvky: 1
Registrován: 03 lis 2020 19:38

Re: Práca s PDF na MacOS všeobecne Merge/Split HEIC to pdf

Příspěvek od Jirka007 » 03 lis 2021 21:29

Pro práci s PDF na Macu používám sice placenou, ale pro mne nenahraditelnou aplikaci PDF EXPERT. Zkušební verze je zdarma.

Odpovědět