Výkon Intel-based Maců s Monterey

Pokud si nevíte rady s operačním systémem MacOS X, jeho nastavením nebo aplikacemi týkajícími se právě práce s počítačem, tak zde můžete vznést svůj dotaz

Moderátoři: MichalM.Mac, zmiy, dandas, AdamVyborny, yonah, Macforum_Admin, Unreed

Odpovědět
LuckyCZE
Příspěvky: 1
Registrován: 14 lis 2021 17:22

Výkon Intel-based Maců s Monterey

Příspěvek od LuckyCZE » 14 lis 2021 17:29

Ahoj,

chtěl bych se zeptat, jestli má někdo s Intel-based MacBooky s macOS Monterey problém s výkonností nebo životností baterie? Mám MacBook Air i3 2020 a občas mám pocit, že baterie padá dolů rychleji, než by měla, větráky mi taky fičí častěji a aplikace se načítají pomaleji, než dříve.

Má to někdo podobně? :?

mberdych
Příspěvky: 1746
Registrován: 30 srp 2012 12:14

Re: Výkon Intel-based Maců s Monterey

Příspěvek od mberdych » 14 lis 2021 17:36

Intel Mac nemám, ale na m1 mám dojem, že také baterie slabší, nemám to zatím potvrzené, ale je to první dojem.

Gwaihir
Příspěvky: 494
Registrován: 19 čer 2014 10:20

Re: Výkon Intel-based Maců s Monterey

Příspěvek od Gwaihir » 16 lis 2021 10:17

MBP 16" a nevidím rozdíl. Už u big sur to bylo s větrákama a baterií nic moc, ale občasný restart řeší přehnané vybíjení baterie. A pak Macs Fan Control je hodně dobrý, umlčí zbytečně fučící větráky.

likethis
Příspěvky: 230
Registrován: 01 srp 2012 01:22

Re: Výkon Intel-based Maců s Monterey

Příspěvek od likethis » 17 lis 2021 01:10

Už jsem myslel, že jsem snad sám, kdo to vidí. V mém konkrétním případě (Air 2019, 16 GB RAM) jsem výdrž na baterku nějak nezkoumal a u větráků neposoudím rozdíl (systém byl instalován jako testovací, bez běžného pracovního nasazení). Stroj se stal pro mne ale prakticky nepoužitelný na Big Sur i Monterey po připojení ke 4K monitoru (a to i když zavřu víko a je to tak jediný monitor). Hlavně neskutečně zalagovaný Quick Look (trhané animace), trhaná animace minimalizace oken, "rozvážný" Finder a dalo by se pokračovat. Celé prostředí je takové méně bezprostřední a utahané a prostě to cítím. Pokud není připojen externí monitor, tak už to je mnohem lepší a pro netrénované oko možná bez rozdílu oproti starším verzím, ale já to vidím, no a externi monitor také holt vyhazovat nehodlám... takže se poroučely oba tyto systémy. Na Big Sur jsem nikdy nepřešel a s Monterey to vypadá stejně, ostatně je to jen Big Sur s novou tapetou.

Na Mojave či Catalina i s ext. monitorem bez problémů a většina věcí v pohodě plynulá, reakce rychlé, takže zatím nemám důvod se trápit s něčím, co Apple opět někde nějak podělal.

V čem je Big Sur a Monterey u mne rychlejší, to je spouštění aplikací a start systému. Ale to jsou při mém stylu práce věci spíše podružné, nakolik je dělám občas.

Gwaihir
Příspěvky: 494
Registrován: 19 čer 2014 10:20

Re: Výkon Intel-based Maců s Monterey

Příspěvek od Gwaihir » 18 lis 2021 08:37

Teda u Airu s 16GB RAM bych takové problémy nečekal. Dal jsi tomu pár dní než po čerstvé instalaci dojedou indexace spotlight?

Edit: ev. něco z https://www.macbookproslow.com/after-up ... wer-macos/

likethis
Příspěvky: 230
Registrován: 01 srp 2012 01:22

Re: Výkon Intel-based Maců s Monterey

Příspěvek od likethis » 18 lis 2021 17:55

Podle mne to nemá s výkonem nic společného. Kromě toho to byla čistá instalace, o těch indexacích atd. vím, ale tím to není.

Jsou to prostě bugy, nic jiného, možná něco z toho je i vztažené na konkrétní typ HW (v tomto případě monitor). Je škoda, že se s obdobnými problémy setkávám u Applu opakovaně v různých konfiguracích, zejména právě v kombinaci Macbooku s externím monitorem, jejichž podpora je na Macu doslova tristní. Je to léta neřešený stav věcí, ale hlavně, že máme 100 nových kravin v každé verzi systému... Že by si třeba jenom opravili to problikávání externích displejů po připojení nebo probuzení Macbooku, to je taky zjevně netankuje, je to chyba spojená s login screenem a vědí o ní několik let. Člověk už o tom co je v Mac OS léta zatuchlé nemá chuť ani mluvit...

Odpovědět