Time Machine - záloha externího disku

Pokud si nevíte rady s operačním systémem MacOS X, jeho nastavením nebo aplikacemi týkajícími se právě práce s počítačem, tak zde můžete vznést svůj dotaz

Moderátoři: MichalM.Mac, zmiy, dandas, AdamVyborny, yonah, Macforum_Admin, Unreed

Odpovědět
Jakub88
Příspěvky: 6
Registrován: 27 úno 2021 20:18

Time Machine - záloha externího disku

Příspěvek od Jakub88 » 12 pro 2021 12:32

Po čase bych měl další dotaz k Time Machine. Nastavit zálohování externího SSD šlo úplně v pohodě, ale co mi nedává spát je fakt, že v případě, že by disk chcípnul, netuším, jak ho pak z Time Machine obnovit. Když exterák není k počítači připojený, Time Machine mi jeho zálohy vůbec nezobrazí a nevím moc, co s tím... Je to vážně tak pitomé, že když disk fyzicky umře, tak zálohu z Time Machine nebudu moci obnovit na nově zakoupený disk, nebo něco dělám blbě? :) Dík.

lipon
Příspěvky: 1617
Registrován: 03 srp 2012 21:35

Re: Time Machine - záloha externího disku

Příspěvek od lipon » 13 pro 2021 09:15

Když ti disk umře, na nový disk budeš muset udělat reinstalaci systému a na konci nové instalace se tě to zeptá, jestli mimo jiné chceš obnovit data z Time Machine, pokud ano, vyzve tě to k připojení TM disku a pak zvolíš, co všechno chceš obnovit - zda uživatelská data, i aplikace apod (všechny volby si teď z hlavy nepamatuji).

Jirka_S
Příspěvky: 1377
Registrován: 08 čer 2015 18:39
Bydliště: CZ

Re: Time Machine - záloha externího disku

Příspěvek od Jirka_S » 13 pro 2021 14:39

Původní dotaz měl být spíš formulován namísto "Nastavit zálohování externího SSD šlo úplně v pohodě..." raději "Nastavení zálohování NA externí SSD...". Aby si někdo nemyslel, že se zde zálohuje nějaký externí disk. :)

sumec83
Příspěvky: 73
Registrován: 11 kvě 2020 15:43

Re: Time Machine - záloha externího disku

Příspěvek od sumec83 » 14 pro 2021 08:45

Bohužel, když odejde disk, na kterém je záloha Time Machine, tak asi nenaděláš nic :-( Obzvlášť v případě SSD - šance zachránit z něj data se prakticky rovná nule. I když asi existují firmy, které se na to specializují, ale bude to za ranec.. Ale pokud dobře chápu princicp TM, tak dělá i místní snímky podle místa na disku - takže zálohuje i lokálně, ovšem to bude jen minimum, proti externímu disku. Pokud jde o důležité zálohy, není od věci zálohovat aspoň na dva disky a buď je střídat nebo si pořídit NAS

Jirka_S
Příspěvky: 1377
Registrován: 08 čer 2015 18:39
Bydliště: CZ

Re: Time Machine - záloha externího disku

Příspěvek od Jirka_S » 14 pro 2021 14:59

NAS: zálohování není problém, ten může nastat při obnovení, resp. mně ten problém nastal, už dávno, od té doby sázím na větší jistotu a tedy 2x externí HDD.

lipon
Příspěvky: 1617
Registrován: 03 srp 2012 21:35

Re: Time Machine - záloha externího disku

Příspěvek od lipon » 14 pro 2021 15:02

Jo tak, externí disk se zálohou TM je SSD a ne HDD.

Zálohovat zálohu - pokud jsou ta data pro tebe cenná, tak ti ty vícenáklady za to budou stát. Případně, pokud paranoia dovolí, důležitá data jednou za čas nahrát na nějaký cloud. Třeba O365 má v rámci licence 1TB na OneDrive.

Jakub88
Příspěvky: 6
Registrován: 27 úno 2021 20:18

Re: Time Machine - záloha externího disku

Příspěvek od Jakub88 » 21 led 2022 21:24

Nějak jsem v covidovém prosinci pro jiné starosti zapomněl, že jsem se tady ptal a vzpomněl si až teď, když jsem to začal zase řešit. Problém nebyl pochopený, tak to zkusím formulovat znovu:

K MacBooku mám pro rozšíření kapacity připojené M.2 SSD - na tom mám fotoarchiv atd.

Zároveň mám NAS, na který slouží jako "cold storage" a rovněž pro zálohy. Zálohy jak interního SSD v MacBooku, tak logicky i pro zálohu externího SSD (tj. SSD se zálohuje na NAS).

A teď: pokud mi to SSD umře a já budu chtít dostat zálohu z TImeMachine (uložené na NAS) na nově zakoupené SSD, jak na to? Já totiž žádnou volbu pro obnovu zálohovaného externího disku v TimeMachine nevidím! Ano, dokud ten externí disk jede a já si např. jen omylem smažu soubory, není problém je přes TimeMachine ze zálohy na NAS obnovit. Ale když ten externí disk prostě k MacBooku připojen prostě není, nikde v TimeMachine není možnost vybrat v záloze onu zálohu externího disku a obnovit ji na nově přistavené SSD (nebo kamkoliv jinam).

Snad to již bude pochopitelně napsané. Za mě fail jak hrom, řešení jsem nenašel.

KarelP
Příspěvky: 138
Registrován: 17 úno 2013 21:24

Re: Time Machine - záloha externího disku

Příspěvek od KarelP » 13 úno 2022 13:41

Time Machine zálohuje interní disk počítače na externí disk nebo na NAS. Připojené USB disky do zálohy nezahrnuje.

Zeggjk
Příspěvky: 836
Registrován: 15 bře 2013 11:17
Bydliště: Děčín

Re: Time Machine - záloha externího disku

Příspěvek od Zeggjk » 14 úno 2022 14:20

Připojte externí disk, který chcete zahrnout do zálohy. Spusťte nastavení TimeMachine, klikněte na zámek, pak na volby a odeberte ten externí disk z vyloučených cest pro zálohy tím, že ho nejdříve vyberte kliknutím myši a pak kliknutím na mínus odeberete ho odeberete z toho seznamu. To je vše. Od této chvíle se vám bude zálohovat i externí disk.

PS: Podmínkou je, že musí být ten externí disk naformátován pod nějakým souborovým systémem Apple. Např. disk se souborovým systémem extFAT nebo NTFS se vám do zálohování nepovede přidat.
Snímek obrazovky 2022-02-14 v 14.10.49.png
iPhone 15 pro 128GB
Macbook Pro 14" 2021 M1 Pro, 512GB SSD, 16GB RAM
Mac mini 2014, Intel i5 1,4GHz, 250GB SSD, 4 GB RAM
AW Nike+ Series 4 GPS 44mm
Apple TV 4K

Zeggjk
Příspěvky: 836
Registrován: 15 bře 2013 11:17
Bydliště: Děčín

Re: Time Machine - záloha externího disku

Příspěvek od Zeggjk » 14 úno 2022 16:40

Aha, tady nejde o zálohu, tu už nastavenu máte. Ale o obnovu toho externího disku ze zálohy TimeMachine, když ten externí disk odejde, nebo ho ztratíte a vy si pořídíte nový. Hmm zatím to vypadá na fakt big fail. Zazálohoval jsem si do TimeMachine obsah flash disku kde název svazku byl "Kingston32GB". Pokud je disk připojen, mohu do něj data z Timemachine obnovit. Pokud disk ztratím mám smůlu. První co mě napadlo, že jsem si na jinou flešku vytvořil svazek se stejným jménem "Kingston32GB", ale nic. Tam se spíš hraje na UUID. Tzn. znát UUID původního disku a ted je otázka, jestli jde nastavit stejné UUID na jiný disk.
iPhone 15 pro 128GB
Macbook Pro 14" 2021 M1 Pro, 512GB SSD, 16GB RAM
Mac mini 2014, Intel i5 1,4GHz, 250GB SSD, 4 GB RAM
AW Nike+ Series 4 GPS 44mm
Apple TV 4K

Zeggjk
Příspěvky: 836
Registrován: 15 bře 2013 11:17
Bydliště: Děčín

Re: Time Machine - záloha externího disku

Příspěvek od Zeggjk » 14 úno 2022 17:20

Tak je to "jednoduché". Ale na Apple velmi neintuitivní. Mám zazálohován i ten externí disk Kingston32GB, disk jsem "ztratil", nemohu ho tedy zapojit, ale potřebuji obnovit data ze zálohy TimeMachine. Postavím se ve finderu na název svého počítače. Kliknu na Otevřít TimeMachine. Na časové ose se postavím na datum kdy mám zálohu toho disku. Patrně nejdříve uvidíte něco jako "Data@snap-nejakecislo" dvojklikem do toho vstupte a už byste měl vidět všechny svazky co jste v tomto čase zálohoval. Takže tam bude svazek Data ( to je interní disk ) no a svazek s názvem vašeho externího disku. V mém případě tedy Kingston32GB. Dále už je asi obnova jednoduchá to nemusím popisovat že.
Snímek obrazovky 2022-02-14 v 17.19.15.png
iPhone 15 pro 128GB
Macbook Pro 14" 2021 M1 Pro, 512GB SSD, 16GB RAM
Mac mini 2014, Intel i5 1,4GHz, 250GB SSD, 4 GB RAM
AW Nike+ Series 4 GPS 44mm
Apple TV 4K

Uživatelský avatar
ra3662
Příspěvky: 4638
Registrován: 14 srp 2012 10:25
Bydliště: Ostrava

Re: Time Machine - záloha externího disku

Příspěvek od ra3662 » 14 úno 2022 17:36

@Zeggjk: byl jsi rychlejší.
Ve starších systémech kliknu ja jakýkoli soubor. Pak nahoře v liště (musím mít zašktrnuto v předvolbách "zobrazit Time Machine v řádku nabídek") Otevřít Time Machine. Pak už klasika.

Odpovědět