MacBook nenabehne po upgrade Safari a zabezpeceni

Pokud si nevíte rady s operačním systémem MacOS X, jeho nastavením nebo aplikacemi týkajícími se právě práce s počítačem, tak zde můžete vznést svůj dotaz

Moderátoři: MichalM.Mac, zmiy, dandas, AdamVyborny, yonah, Macforum_Admin, Unreed

Odpovědět
MaHa
Příspěvky: 126
Registrován: 30 kvě 2012 22:40
Bydliště: Hrušovany u Brna
Kontaktovat uživatele:

MacBook nenabehne po upgrade Safari a zabezpeceni

Příspěvek od MaHa » 20 led 2022 10:36

Dobrý den, system mi včera nabízel aktualizaci zabezpečení pro macOS Catalina a upgrade Safari na verzi 15.1. Zvolil jsem ze chci instalovat tyto aktualizace. Dostal jsem upozornění ze bude potřeba restart. Aktualizace se stáhli MacBook se restartoval, ale po cca 12ti hodinách od restartu stále vidím jen černou obrazovku s logem jablicka a “teploměr” cca na 40% s nápis “odhadování zbývajícího času”.

Krok 2:
Vzhledem k tomu, že se proces nikam neposunul, udělal jsem restart a pomocí čtyřhranu udělal pomocí "čtyřhmatu udělal reset NVRAM/PRAM. Na obrazovce je objevil obrázek pohori z Cataliny a dole nápis “Installing on “Macintosh HD”, teploměr a pod nim nápis “About 26 minutes remaining…”.

Krok 3:
Tak mi naskocil průvodce zotavení a po zadání Apple ID mi napsal “Na tomto svazku nejsou zadní uživatelé, které by bylo možné zachránit.”
Přes diskovou utilitu jsem spustil kontrolu svazku, kontejnerů a disku. Vše proběhlo korektně. Udělal jsem restart a opět jsem ve stavu “Installing on Macintosh HD” a “About 26 minutes remaining…” Přiznávám, ze takový výsledek aktualizace Safari a zabezpečení jsem nečekal.

EDIT: je to cca 4 hodin od zahájení kroku 3, vidím teploměr cca 10% a nové info “About 32 minutes remaining…”

Někdo nejaké nápady?
Na disku jsou dva svazky “Macintosh HD” a “Macintosh HD - data”. Předpokládám, že na svazeku “Macintosh HD” je nainstalovány macOS a na “Macintosh HD - data” jsou data. Je možné udělat novou instalaci macOS na svazek “Macintosh HD” a nepřijít tak o data?

Krok 4:
V cca 17:00 se hláška “About 32 minutes remaining…” změnila na “Less than a minute remaining….” a ta je tam doteď (sobota 09:00).

Otázka
  • Nějaké doporučení pro řešení této situace?
Naposledy upravil(a) MaHa dne 31 led 2022 01:13, celkem upraveno 11 x.

MaHa
Příspěvky: 126
Registrován: 30 kvě 2012 22:40
Bydliště: Hrušovany u Brna
Kontaktovat uživatele:

Re: MacBook nenabehne po upgrade Safari a zabezpeceni

Příspěvek od MaHa » 30 led 2022 14:33

Od minulé soboty již funguji a zde je postup jak jsem to řešil:

1. Disk "Macintosh HD" jsem vymazal a z internetu nainstaloval macOS Monterey 12.1. Tím se mi zpřístupnily data na disku "Macintosh HD - data", ale vytvořila se nějaká "divná" struktura adresář. V adresáři "Users > maha" byla původní data a nově tam vznikl adresář "Uživatelé > maha" a byly nějak divně prodejny přes zástupce[/list]
2. Udělal jsem zálohu dat z disku "Macintosh HD - data"
3. Přes diskovou utilitu smazal vše mimo Macintosh HD
4. Z internetu znovu nainstaloval macOS Monterey
5. Zapnul synchronizaci s iCloudem včetně složek "Dokumenty" a "Plocha".
6. Ze zálohy nakopíroval vše co není součástí iCloudu

Čeho jsem si všiml v nové instalaci macOS Monterey (dříve jsem měl macOS Catalina):
- Instalátor si vytvořil pro mne ne úplně pochopitelnou strukturu svazků a kontejnerů, ale asi to tak má být.
- Složka s profily se nejmenuje Users, ale Uživatelé
- Ve Finderu ve složce "Uživatelé > maha" nevidím složku "Dokumenty" a "Plocha", ale je vidět v bočním panelu v části iCloud což mne trochu mate, protože pokud na složku Dokumenty kliknu, tak řádek s cestou ukazuje "Macintosh HD > Uživatelé > maha > Dokumenty". Pokud kliknu na složku plocha, tak řádek ukazuje cestu "iCloud > plocha"

Otázky
  • Je víše popsaný postup řešení problému OK nebo jsem něco udělal špatně a doporučili byste postupovat jinak?
  • Proč nevidím složky Dokumenty a Plocha v cestě "Macintosh HD > Uživatelé > maha, ale pouze v bočním panelu v části iCloud? Pokud to je chyba (předpokládám, že asi ano), tak co může být příčinou a jak to opravit? Může to nějak souviset se zapnutou synchronizací Plochy a složky Dokumenty na iCloud Drive?

Odpovědět