Software - Vypnutí externího HDD

Pokud si nevíte rady s operačním systémem MacOS X, jeho nastavením nebo aplikacemi týkajícími se právě práce s počítačem, tak zde můžete vznést svůj dotaz

Moderátoři: MichalM.Mac, zmiy, dandas, AdamVyborny, yonah, Macforum_Admin, Unreed

Odpovědět
Nabster
Příspěvky: 1
Registrován: 10 úno 2023 10:43

Software - Vypnutí externího HDD

Příspěvek od Nabster » 10 úno 2023 10:49

Ahoj,

narazil jsem na jeden zajímavý problém. Koupil jsem si disk Seagate IronWolf PRO 6 TB, který je sice primárně určen do NAS, nicméně dal jsem ho do rámečku od ORICO a mám ho prostě jako externí disk. Nicméně zjistil jsem, že po době nečinnosti se HDD nevypne. Prostě běží nonstop. Řešil jsem to s podporou Seagate a vlastně mi nic neporadili. Přece i kdyby byl v NAS a NAS by disk v tu chvíli nepotřeboval žádná data, taky by se vypnul?
Mám OS Ventura a zapnutou funkci uspáni HDD kdykoliv je to možné (standardně 10 minut nečinnosti). Můj starý externí HDD 500 GB se normálně uspí, tento ne. Existuje SW, přes který by o šlo nastavit? Klidně přes konzoli.

Macbook Pro M1 max
Seagate IronWolf Pro CMR 6 TB
box ORICO USB-C

Uživatelský avatar
MichalM.Mac
Příspěvky: 3342
Registrován: 30 črc 2012 11:03
Kontaktovat uživatele:

Re: Software - Vypnutí externího HDD

Příspěvek od MichalM.Mac » 18 úno 2023 17:30

Tohle vždy byl problém rámečků obecně.

Zeggjk
Příspěvky: 836
Registrován: 15 bře 2013 11:17
Bydliště: Děčín

Re: Software - Vypnutí externího HDD

Příspěvek od Zeggjk » 18 úno 2023 19:11

A nebo je to problém toho disku. Obecně by se disky v serverech či NASech neměli zastavovat. To neustálé roztáčení a zastavování jim škodí víc, než když se disk zapne roztočí a běží třeba 100 dní v kuse.
Na linuxu se dá uspávání disku nastavit utilitou hdparm, ale třeba ve svém NASu, který je postaven na linuxu mám disky 2x WDC WD60EFRX-68L0BN1, ale uspávání na tomto modelu nastavit nejde. Právě z důvodu, že to je model určený do serverů ( NASů) a zde je žádoucí aby disk běžel stále. Je i konstruován právě na to že vydrží běh 24/7. A opačně, není konstruován na neustále zastavování a roztáčení.

Ale zkuste na macu pmset. Např. uspání po 30 minutové neaktivitě:

sudo pmset disksleep 30
iPhone 15 pro 128GB
Macbook Pro 14" 2021 M1 Pro, 512GB SSD, 16GB RAM
Mac mini 2014, Intel i5 1,4GHz, 250GB SSD, 4 GB RAM
AW Nike+ Series 4 GPS 44mm
Apple TV 4K

Odpovědět