Selhává instalace Monterey na některé externí disky

Pokud si nevíte rady s operačním systémem MacOS X, jeho nastavením nebo aplikacemi týkajícími se právě práce s počítačem, tak zde můžete vznést svůj dotaz

Moderátoři: MichalM.Mac, zmiy, dandas, AdamVyborny, yonah, Macforum_Admin, Unreed

Odpovědět
Nistol
Příspěvky: 8
Registrován: 23 zář 2012 12:57

Selhává instalace Monterey na některé externí disky

Příspěvek od Nistol » 28 dub 2023 16:18

Ahoj,

prosím o radu. Mám Mac mini 2014, macos Mojave. Chci nainstalovat Macos Monterey na externí SSD Samsung T5 1TB, naformátován jako APSF, guided, práva správce, prázdný bez dat. Instalátor označuje externí Samsung jako vhodný pro instalaci a instalace se zahájí (krátce) - bílé jablíčko na černé obrazovce s teploměrem. Pak se bez jakékoliv varovné hlášky natáhne aktuální systém Mojave a na externím Samsungu není instalace provedena. Stejný postup vyzkoušený na starém externím disku 120 GB, stejně naformátovaném je úspěšný a instalace se provede. Netušíte, kde může být problém? Díky.

Uživatelský avatar
Ventero
Příspěvky: 31
Registrován: 29 led 2023 17:45
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Selhává instalace Monterey na některé externí disky

Příspěvek od Ventero » 09 črc 2023 08:55

Zkusil bych rozdělit ten teráč na menší oddíly - udělal jeden 120 nebo 240 jako apfs a zbytek dal na exfat. Pokud by se povedla instalace, tak oddíl lze nejspíše rozšířit, ale podle mě nemá smysl mít systémový oddíl 1TB.
Pokud by to nezabralo - (MacDU má svoje zvláštnosti a omezení), tak bych ty oddíly předpřipravil v GParted, ten nemá sice APFS ani HFS, ale na formátu nezáleží a pak ten první oddíl v DU Basesystem přefrcl na APFS a spustil instalaci.
To by byl problém v nějakém nastavení/omezení/bugu v instalátoru.

Kdyby ani to nevyšlo, tak mě napadá jako problém jen nějaký rozdíl ve FW disku s kterým si Basesystem neumí poradit.

Odpovědět