Sdílení nákupů v rámci Family Sharing

Potřebujete pomoc či radu s iOS? Řešíte updaty, synchronizaci, spolupráci iCloud apod? Poradíme Vám.

Moderátoři: MichalM.Mac, zmiy, dandas, AdamVyborny, Macforum_Admin, pekros, Brozik, pueblaa, hynecheck

Odpovědět
jirik
Příspěvky: 93
Registrován: 28 zář 2012 17:12

Sdílení nákupů v rámci Family Sharing

Příspěvek od jirik » 09 bře 2021 10:12

Ahoj, prosím o info:

Máme vytvořenou rodinu, která má 5 členů, z nichž jen 2 mají Apple ID s přiřazenou kreditkou, ostatní 3 jsou bez karty a placených nákupů. V této rodině jsem organizátorem. Zatím používáme sdílení iCloudu Drivu a Apple Music a teď bych chtěl zapnout ještě sdílení nákupů. Něco málo jsem si o tom přečetl na Apple webu, ale mám prosím pár otázek:

1) Ostatní uživatelé si mohou stáhnout aplikace, které zakoupil jen organizátor anebo může kdokoliv stahovat i aplikace zakoupené dalším ("platícím") uživatelem?
2) Když si uživatel bez karty bude chtít stáhnout placenou aplikaci, přijde mi vždy schválení než proběhne platba z mé karty?
3) Uživatel, který má kartu přiřazenou si platí nákupy normálně dále sám, že?
4) Co se stane s aplikacemi, kteří si uživatelé stáhli přes moje Apple ID v rámci rodiny pokud časem sdílení nákupů zruším? Zůstane tam a nepůjde aktualizovat nebo nepůjde ani spustit nebo se smaže?
5) Nějaká úskalí o kterých je dobré vědět?

Díky předem za odpovědi.
iPhone 12 mini, 256 GB
Apple Watch Series 4
MacBook Pro 2017 13"
iPad Air 2, 64 GB, Wi-Fi
iMac 27" (Mid 2011)

MichalJ
Příspěvky: 1053
Registrován: 31 črc 2012 14:16
Bydliště: Slezsko

Re: Sdílení nákupů v rámci Family Sharing

Příspěvek od MichalJ » 09 bře 2021 14:35

1 ) Nebude žádný další "platící uživatel" - všechno jde na vrub organizátora. Resp.je tam výjimka - když má někdo kredit tak se nejdříve použije kredit.
2) jenom nákupy z dětských účtů, pokud si to zapnete
3) viz 1 - ne, použije se karta organizátora. Může ale mít kredit, pak se použije kredit.
4) podle mně dokud se nesmaže tak zůstane, kdyzž se smaže nepůjde stáhnout.
5) je rozumné to používat opravdu tak jak byl myšlené, tj. v rámci nejužší rodiny. S kamarádem neb známým bych do toho nešel (ledaže by organizátor byl on:-). V podstatě dáváte k použití svojí kartu.

Nesdílí se většina in-app nákupů.

Pěkně popsané je to na https://support.apple.com/cs-cz/HT201079

jirik
Příspěvky: 93
Registrován: 28 zář 2012 17:12

Re: Sdílení nákupů v rámci Family Sharing

Příspěvek od jirik » 09 bře 2021 15:24

Aha, v tom případě mě to odradilo, to by s mou "peněženkou" špatně dopadlo :lol: Já měl za to, že když kterýkoliv člen rodiny, co má přiřazenou kartu, historicky nějakou appku koupil, tak tuto appku si pak v rámci sdílení nákupů může stáhnout kdokoliv z rodiny. A ano, v této rodině je kromě té mojí nejužší skutečné rodiny taky jeden kamarád, která má normálně přiřazenou platební kartu, ale pokud bych musel platit i jeho nákupy, tak to pro mě nedává smysl.

Děkuji za moc za informace.
iPhone 12 mini, 256 GB
Apple Watch Series 4
MacBook Pro 2017 13"
iPad Air 2, 64 GB, Wi-Fi
iMac 27" (Mid 2011)

Orxion
Příspěvky: 133
Registrován: 31 črc 2012 11:55
Bydliště: Zlín

Re: Sdílení nákupů v rámci Family Sharing

Příspěvek od Orxion » 09 bře 2024 22:58

vzhlede k tématu, využiji již existující ..

jak si aktivuji (prošel sem spoustu návodů, ale nejde mě to) aby kdokoliv z rodiny (děti i dospělí) mohli po schválení kupovat aplikace? čili půjde to z mé karty, a já to jen schválím .. už sem prošel spousty návodů, ale nikde nemůžu najít "jak" to mám aktivovat

díky moc za radu

EDIT - mohl bych tu aplikaci koupit sám, ale je to ipad aplikace a z M1 MBP ani z iPhonu ji koupit nedokážu .. a nenapadá mě jak to obejít

Uživatelský avatar
rony
Příspěvky: 3635
Registrován: 01 srp 2012 07:47
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Sdílení nákupů v rámci Family Sharing

Příspěvek od rony » 10 bře 2024 00:12

V ramci rodiny si zriadite cojaviem Revolut, ten priradite k sebe na platenie za aplikacie, no a budete dotovat Revolut a ked teda chcete, mozete kasirovat peniaze od svojich deti aby svoje nakupy dotovali na vasu Revolutku.
-- /\/\ .\ > .\ / Facebook skupina Uživatelé Apple Watch spravodaj.madaj.net
 Mac Mini  iPhone 13pro  iPad Pro  Pencil  TV  WATCH  AirPods  Homepod

Orxion
Příspěvky: 133
Registrován: 31 črc 2012 11:55
Bydliště: Zlín

Re: Sdílení nákupů v rámci Family Sharing

Příspěvek od Orxion » 10 bře 2024 00:14

dobře, ale kde to aktivuju. nebo to musím zřídit novou kartu a tam to nastavit, s tím že u té aktuální to zpětně nastavit nejde?

Uživatelský avatar
SharkeeCZ
Příspěvky: 1608
Registrován: 09 lis 2015 17:57

Re: Sdílení nákupů v rámci Family Sharing

Příspěvek od SharkeeCZ » 11 bře 2024 10:39

stačí nastavit (jakoukoliv kartu) na Rodina(family)/Sdílení nákupů (Purchase sharing)/Sdílená platební metoda/Shared Payment Methods - vybrat danou kartu
iPhone14Pro/MBA 2021/iPad Air 2020/iPAD2018/MBA early2014/aTV4/ AirPodsGen3

Odpovědět