IKEA nebo Lidl brána

Apple Home, HomeKit, matter, thread a vše co souvisí s chytrou domácností

Moderátoři: MichalM.Mac, zmiy, dandas, Macforum_Admin

Odpovědět
Sandra
Příspěvky: 607
Registrován: 23 pro 2012 03:33

IKEA nebo Lidl brána

Příspěvek od Sandra » 22 úno 2023 18:35

Mělo by to umět standard Matter, máte s tím někdo zkušenosti? Jestli se nepletu, mělo by to komunikovat přes protokol thread, nebo spojuji něco, co k sobě nepatří? Když bych si pořídila Ikea nebo Lidl hub s podporou Matter, znamená to, že zařízení s touto podporou se dokáží připojit k zařízením využívajícím thread, která už mám (konkrétně termostatické hlavice na radiátory Eve)? Nebo prostě ke každému HomePodu sloužícímu jako brána bude nutné dát Ikea/Lidl bránu, protože se to spolu prostě nedomluví a vytvoří to dvě samotné sítě ovladatelné sice z jedné aplikace (Apple Domácnost), ale jinak se ty zařízení neuvidí? Nějak se v tom ztrácím...
Moc díky za vysvětlení.

edit: a ještě jedna věc, dá se k hubu Ikea připojit zařízení Lidl a naopak? Když to podporuje Matter? Ikea hub stojí 1700 czk, Lidl 650 czk a přijde mi, že je to to samé... A chtěla bych zařízení od obou firem (senzor kvality vzduchu Ikea, LED pásek Lidl a dál třeba senzor vlhkosti do koupelny Aquara), bude to fungovat s ovládáním přes Apple Domácnost? Díky.

cinges
Příspěvky: 303
Registrován: 09 kvě 2017 16:24
Kontaktovat uživatele:

Re: IKEA nebo Lidl brána

Příspěvek od cinges » 22 úno 2023 18:59

Hej, je to na picu cele a nezrozumitelne a vela ludi sa v tom straca. Ale je to ten najhorsi scenar, cize, kazda znacka potrebuje svoju vlastnu branu. Cize, oni sice budu fungovat na protokole matter, ale lidl ziarovku s mattrom nepripojis k matter ikea brane, alebo homepodu. Do lidl veci by som asi nesiel, necakal by som tam nejaku zasadnu podporu do buducnosti.
www.cinges.net
MacBook Pro 16" 2022,iPad Pro 12.9 2018 256gb,iPhone 13,Apple Watch 6 44mm,Airpods Pro

Sandra
Příspěvky: 607
Registrován: 23 pro 2012 03:33

Re: IKEA nebo Lidl brána

Příspěvek od Sandra » 22 úno 2023 19:03

To jsi mě nepotěšil, ale přiznám se, že něco takového jsem čekala. Takže prostě vybírat z docela drahého a omezeného příslušenství, které je čistě pro Apple HomeKit a komunikuje napřímo. A doufat, že časem se výrobci umoudří a ta proklamovaná kompatibilita snad konečně někdy bude...

Tohle mě zlobí od samotného začátku, že je milion navzájem nekompatibilních výrobců...

cinges
Příspěvky: 303
Registrován: 09 kvě 2017 16:24
Kontaktovat uživatele:

Re: IKEA nebo Lidl brána

Příspěvek od cinges » 22 úno 2023 19:25

Da sa k tomu pouzit home-assistant, aplikacia, ktoru mas nainstalovanu na raspberry pi, ktora vsetko toto dohromady spojuje, ale je to uz narocnejsie, youtube poradi a vysvetli viacej.
Teraz by som nekupoval veci na homekit, lebo to je uz stara technologia, apple tiez prejde na matter. Cize, drzal by som sa osvedcenych vyrobcov, ktori budu priebezne aktualizovat, cize ikea, eve, philips, atd. aj aquara slubila prejst so sucastnymi vecami na matter s ich branou, ale su to cinania a moc by som sa na to nespoliehal.. tazko povedat..
www.cinges.net
MacBook Pro 16" 2022,iPad Pro 12.9 2018 256gb,iPhone 13,Apple Watch 6 44mm,Airpods Pro

Sandra
Příspěvky: 607
Registrován: 23 pro 2012 03:33

Re: IKEA nebo Lidl brána

Příspěvek od Sandra » 22 úno 2023 21:32

Tak to se mi asi nechce, Raspberry nemám a asi nemám chuť něco bastlit. Jedině, že by to šlo rozběhnout na Synology NAS bez Dockeru.

Já právě vybírám věci s podporou Matter, ale ono toho moc není celkově a bez nutnosti externího bridge je toho ještě míň a dost drahé. Chytré zásuvky mi stačí Vocolinc, mám jich tuším pět nebo šest, ale podle všeho se přestaly prodávat, takže nemám jak doplnit. Asi holt budu muset koupit jednou tak drahé Eve. Jenže třeba roleta s přímým připojením snad ani neexistuje a našla jsem jen u Ikea a Lidlu a zrovna pár rolet by se hodilo. Senzor úniku vody zase má podle všeho jenom Aquara a ti nevědí, kdy Matter podporu doplní, prý někdy. No co, život je dlouhý a kdo si počká, ten se dočká :-) Ale je to všechno takové polovičaté a ve výsledku je to vlastně jenom hraní si se světýlky...

Uživatelský avatar
kecinzer
Příspěvky: 560
Registrován: 06 úno 2015 07:09
Bydliště: Děčín - perla severu

Re: IKEA nebo Lidl brána

Příspěvek od kecinzer » 23 úno 2023 14:24

Co je na IKEA příslušenství drahého? Mně přijde poměr cena/výkon docela v pohodě.
Navíc poslední cca. rok konečně funguje bez výpadků a dost spolehlivě.

Já doma začínal na IKEA. Takže mám jejich původní HUB + nespočet světelných zdrojů, pohybový senzor, několik zásuvek a roletu (ta je fakt super). Pak mám dost senzorů od Aquary - hlavně teplota/vlhkost, ale i senzory otevření dveří/oken a hlavně 3 kamery, které jsou kompatibilní s Homekitem a záznamem na iCloud. Ty kamery mají v sobě i HUB, takže máš 2 mouchy jednou ranou. Také mám termostat od NetAtmo a zámek od NUKI.
Vše to krásně funguje bez výpadků přes HomeKit. Jen dodám, že jako hub mám HomePod Mini.

Takže není úplně nutné kupovat veškeré příslušenství od jedné značky, ale dá se to v klidu kombinovat. Když pak zařízení dostanou podporu Metter, bude to jen lehčí.

Vzhledem k tomu, jak je to s Metter nejisté, bych asi nečekal a začal nakupovat různé kombinace.
 MacBook Air 13.6" M2 8/10 512GB 24GB RAM + Keychron M3 Mini 4K/MacMouseFix + Samsung U28R550
 iPhone 14 Pro Max 128GB +  Watch Ultra LTE
 iPad 2021 64GB
 HomePod Mini  AirPodsPro

Sandra
Příspěvky: 607
Registrován: 23 pro 2012 03:33

Re: IKEA nebo Lidl brána

Příspěvek od Sandra » 24 úno 2023 13:40

Drahé, on je trochu rozdíl dát za bránu 650 nebo 1700 czk. Ale jestli IKEA fakt funguje, tak si radši připlatím, ostatně za kvalitu si připlácím celý život, párkrát jsem koupila levné šunty a přesvědčilo mě to, že se nevyplatí šetřit za každou cenu. A navíc má IKEA věci, které jiní nemají.

Myslíš, že když koupím bránu IKEA, tu novou s podporou Matter, že nové věci s touto podporou se dokážou připojit k původním věcem s touto podporou a vytvořit jednu velkou síť? Tedy že třeba zásuvka IKEA se připojí k 2 metry vzdálenému termostatu Eve a ten se připojí k čidlu kvality vzduchu IKEA a tak? Nebo si IKEA vytvoří vlastní síť a stávající věci budou jako druhá síť? Plus samozřejmě to, co podporu Matter nemá a jede pouze přes wifi...

Kamery řešit nepotřebuju, používáme na to Synology Surveillance a máme zatím šest kamer, ještě budeme pravděpodobně dvě dokupovat (možná bude stačit jedna, nevím jestli pokryje požadovanou plochu). Hlavně ty kamery jsou napájené přes PoE, takže je to mnohem stabilnější a spolehlivější než přes wifi a na NASu jsem prostě vyhradila 1.5 TB místa pro nahrávky, tohle na iCloudu, navíc se svým retardovaným O2 internetem, není možné...

Uživatelský avatar
kecinzer
Příspěvky: 560
Registrován: 06 úno 2015 07:09
Bydliště: Děčín - perla severu

Re: IKEA nebo Lidl brána

Příspěvek od kecinzer » 24 úno 2023 14:00

Aha, ona IKEA přestala prodávat tu původní bránu co stála 800 Kč. Ohledně toho nového jsem zatím slyšel jen to, že momentálně nemá cenu dělat upgrade z té původní, protože ta podpora Metter snad není úplně dodělená. Pokud ale začínáš na zelené louce, tak ti nic jiného nezbývá. Ta cena je ale tedy už dost vysoká 🤦‍♂️.

Přiznám se, že o Metter nevím naprosto nic, takže opravdu netuším, jak to bude fungovat. Odrážím se jen od zkušeností co mám se svým aktuálním nastavením a zařízeními co mám doma.
 MacBook Air 13.6" M2 8/10 512GB 24GB RAM + Keychron M3 Mini 4K/MacMouseFix + Samsung U28R550
 iPhone 14 Pro Max 128GB +  Watch Ultra LTE
 iPad 2021 64GB
 HomePod Mini  AirPodsPro

Uživatelský avatar
rony
Příspěvky: 3633
Registrován: 01 srp 2012 07:47
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: IKEA nebo Lidl brána

Příspěvek od rony » 24 úno 2023 14:44

ja, kedze uz nejaku vybavu mam - snazim sa Hue s tym, ze ziadne dalsie brany uz nechcem doplnat - tak na Metter zatial pozeram tak, ze zrejme na situacii nic moc nezmeni. Vyrobcovia nadalej budu robit svoje brany, kazdy svoju. A zrejme nakoniec zistime, ze s ich vecami budeme musiet kupovat ich brany a najdu sposob ako nam to "Vysvetlit" :-)

Koniec koncov, vacsina komercnych rieseni ma v sebe ZigBee a nejako nerozpoznavam ci je Metter silnejsi standard nez toto.

V idealnom svete by mi Metter mal priniest to, ze moj sucasny Homekit hub sa odrazu stane branou pre koncove zariadenia - ziarovky, zasuvky atd. atd. a svoju sucasnu Hue branu vyhodim. Ale takto to urcite nedopadne.

Takze aj dnes, keby som zacinal od nuly, tak som v tej istej situacii ako my, co mame taketo veci uz niekolko rokov.
-- /\/\ .\ > .\ / Facebook skupina Uživatelé Apple Watch spravodaj.madaj.net
 Mac Mini  iPhone 13pro  iPad Pro  Pencil  TV  WATCH  AirPods  Homepod

Sandra
Příspěvky: 607
Registrován: 23 pro 2012 03:33

Re: IKEA nebo Lidl brána

Příspěvek od Sandra » 24 úno 2023 15:25

Já právě taky už nějakou výbavu má, všechno je to čistě pro Apple HomeKit a jako brána slouží pouze HomePod resp. ATV a tak bych chtěla i pokračovat. Jenže třeba zásuvky, které používám (Vocolinc) se momentálně nedají koupit, Eve stojí jednou tolik a ostatní vyžadují další bránu.
Kvůli tomu, že bydlíme ve starém domě s metrovými kamennými zdmi, kterými signál moc neprochází, máme dva HomePody a jednu Apple TV rozmístěné po celém domě kvůli pokrytí a na každém radiátoru hlavici Eve s protokolem Thread, které jsou dostupné odevšud. Dále již zmíněné zásuvky a k tomu světla Vocolinc a Aroma Difuser Vocolinc (taková ta kapka, Flower Buds) a to pro změnu běží přes wifi, což také funguje. A kvůli pokrytí wifi máme v jedné části router Synology RT2600ac a kabelem je napojený mesh Synology MR2200ac a máme tak pokrytý celý dům a část zahrady, funguje momentálně všechno co máme a to i zvenku na mobilních datech. A právě ten standard Matter jsem měla pocit, že má všechno sjednotit a že když si koupím něco, co podporuje tento standard, tak by to mělo jít připojit k libovolné bráně včetně HP/ATV, alespoň tak to bylo prezentováno při zveřejnění tohoto standardu.

Navíc kdyby to opravdu vyžadovalo vlastní bránu, tak by to znamenalo, že opět budou potřeba tři IKEA brány pro pokrytí celého domu? Protože aktuálně jeden HomePod pokryje cca 1/3 - 1/2 domu.

Takže co myslíte, počkat jestli opravdu zafunguje to, čím se těch cca 500 výrobců při představení chlubilo a zatím koupit to co je k dispozici? Nebo koupit nějakou bránu s podporou Matter a napojovat k tomu i další věci? Protože prý třeba IKEA nebo i ten Lidl mají umět připojit jak Matter tak staré Zigbee. Ještě se mi celkem zalíbila brána Aquara https://www.alza.cz/aqara-hub-e1-d6974177.htm?o=4 nebo https://www.alza.cz/aqara-hub-m2-eu-zig ... 29.htm?o=1 jenže u té první prý podpora Matter bude, ale nevědí kdy, u té druhé vlastně ani nevím...

Mimochodem Zigbee 3.0 je Matter nebo jde o odlišné standardy? Nějak se mi to nedaří vypátrat, akorát v jednom článku na Svět Androida při představení nové Lidl brány byla taková zmínka, že "jde o Ziggbee 3.0 a vlastně bychom měli říkat Matter", nebo tak nějak podobně to bylo.

Uživatelský avatar
rony
Příspěvky: 3633
Registrován: 01 srp 2012 07:47
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: IKEA nebo Lidl brána

Příspěvek od rony » 25 úno 2023 19:19

ja som Eve zasuvku nedavno vyrasil. zacala vo vylnutom stave pustat prud. atv pod nou normalne bezala. takze sla prec a miesto nej hue. este mam rad predlzku Meross.
-- /\/\ .\ > .\ / Facebook skupina Uživatelé Apple Watch spravodaj.madaj.net
 Mac Mini  iPhone 13pro  iPad Pro  Pencil  TV  WATCH  AirPods  Homepod

Odpovědět