iPhone 12 mini - prachové zrnko pod sklíčkem nebo vadný objektiv?

Vše, co se týká iPadů, iPhonu, iPodů a příslušenství, patří právě sem...

Moderátoři: MichalM.Mac, Renik, zmiy, dandas, Macforum_Admin, pekros, hynecheck, Schumi

Odpovědět
jirik
Příspěvky: 93
Registrován: 28 zář 2012 17:12

iPhone 12 mini - prachové zrnko pod sklíčkem nebo vadný objektiv?

Příspěvek od jirik » 20 úno 2021 19:16

Ahojte přátelé, prosím vás o radu - hlavně fotografy nebo ty, co se vyznají v optice. Možná @Alisczech bude vědět 8-)

Mám asi měsíc iPhone 12 mini. Včera jsem si všiml opravdu drobného prachového zrnka pod sklíčkem hlavního (wide) objektivu. Ta prachová částice je vidět jen na přímém slunci. Podle mě si toho normálně člověk ani nevšimne - ale je tam. Já jsem hodně na detaily, takže si prostě (bohužel) všimnu :D (určitě to ale nedokážu vyfotit). Jinak čočka zvenku je absolutně čistá, žádný prach, žádné vlásenky.

Asi bych to normálně neřešil, protože jsem se domníval, že to na fotkách/videu nemůže být vidět (kvůli hloubce ostrosti). A skutečně na většině fotek nic špatného vidět není. Nicméně, pokud na objektiv posvítí slunko řekněme z předo-boku a vznikne takový ten "světelný pás" (nejsem fotograf a z optiky si možná pamatuju něco málo ze školy - takže sorry za terminologii), tak v tom "pásu" jsou vidět jakési patvary/fleky různé velikosti (napočítal jsem snad 4). Zkoušel jsem to schválně na stejném iPhonu mojí ženy a mám pocit, že tam nic takového nemá.

Prosím, podívejte se na toto video https://youtu.be/oCmOnmcmTUU

Může to být tím prachem nebo je to jiná vada objektivu? Nebo je to normální?
PS: Chápu, že vybrat pro video jako pozadí dřevěnou chatu plnou suků není nejlepší nápad :lol:

Obecně se mi zdá, že ten objektiv je extrémně náchylný na "lens flare". Zkoušel jsem vyfotit na noční režim osvětlený vánoční stromek a snad celý "stromek" se objevil zrcadlově nad tím původním. A zase - buď to byla náhoda nebo iPhone mojí ženy tohle taky nedělá :D

Díky za každou radu.
iPhone 12 mini, 256 GB
Apple Watch Series 4
MacBook Pro 2017 13"
iPad Air 2, 64 GB, Wi-Fi
iMac 27" (Mid 2011)

cinges
Příspěvky: 303
Registrován: 09 kvě 2017 16:24
Kontaktovat uživatele:

Re: iPhone 12 mini - prachové zrnko pod sklíčkem nebo vadný objektiv?

Příspěvek od cinges » 20 úno 2021 20:02

to neni nic. prach na snimaci vyzera inak a prach na sklicku tiez vyzera inak. Takze to neries.
kazdy objektiv je nachylny na lens flare. ale to je mobil, tam na malej ploche musis robit zazraky. Niesu to profesionalne objektivy, ktore maju plochu tisic krat vacsiu a vacsi priestor na nedokonalosti.
www.cinges.net
MacBook Pro 16" 2022,iPad Pro 12.9 2018 256gb,iPhone 13,Apple Watch 6 44mm,Airpods Pro

jirik
Příspěvky: 93
Registrován: 28 zář 2012 17:12

Re: iPhone 12 mini - prachové zrnko pod sklíčkem nebo vadný objektiv?

Příspěvek od jirik » 20 úno 2021 20:18

Díky moc. A jak prosím tě vypadá prach na snímači a pod sklíčkem a za jakých okolností je vidět?
iPhone 12 mini, 256 GB
Apple Watch Series 4
MacBook Pro 2017 13"
iPad Air 2, 64 GB, Wi-Fi
iMac 27" (Mid 2011)

Jirka_S
Příspěvky: 1377
Registrován: 08 čer 2015 18:39
Bydliště: CZ

Re: iPhone 12 mini - prachové zrnko pod sklíčkem nebo vadný objektiv?

Příspěvek od Jirka_S » 21 úno 2021 07:07

Prach na snímači: u zrcadlovky bych zaclonil na f16 nebo 22, manuálně rozostřil a vyfotil třeba bílou stěnu nebo čistou modrou oblohu a pak bych si to prohlídnul 1:1. Samozřejmě by tam byly desítky černých zrnek, která bych ale nejspíš neřešil, protože na f8 určitě vidět nejsou a víc se obvykle, vyjma třeba makra, necloní. Nic z toho na iPhonu nejste schopen udělat, navíc ten optický člen jen prachotěsně uzavřen, takže prach na snímači nehrozí. Takže moje rada - kašlete na to a neřešte to.
Zrníčko prachu na krytce objektivu neuvidíte taky, bude tak rozostřené, že nemáte šanci to nalézt. :D
Naposledy upravil(a) Jirka_S dne 28 úno 2021 11:26, celkem upraveno 1 x.

jirik
Příspěvky: 93
Registrován: 28 zář 2012 17:12

Re: iPhone 12 mini - prachové zrnko pod sklíčkem nebo vadný objektiv?

Příspěvek od jirik » 21 úno 2021 07:33

Díky moc za radu a vysvětlení. Prach to tedy asi nebude. Už jsem ale (asi) přišel na to, čím to je. Když se se detailně zaměřím na sklíčko objektivu v momentě, kdy se od něj odrazí sluneční paprsek při natáčení iPhonu, tak je vidět takové "zaškobrtnutí" paprsku (nevím jak to popsat), které já si myslím že je způsobené nějakou mikro/nano nerovností nebo mikropórem (nebo jich je asi víc) na sklíčku foťáku.

Chápu, že takto fotit/natáčet proti slunku není běžné, ale když se sám sebe zeptám, jestli to chci příležitostně vidět třeba na 360stupňových videích (když zrovna svítí) nebo třeba na panoramatickém snímku, tak nechci. Navíc jsem přešel z prvního SE vlastně jen kvůli lepšímu foťáku ;)

Druhá otázka je, jestli mi v servisu případně vymění jen třeba jeden objektiv (nebo celý modul, nebo celá záda mobilu), víte to někdo, jak se to dělá? Ano samozřejmě si taky nemusím pomoct nebo to pak může být ještě horší.

Ještě mě napadá - můžou být tady ty nerovnosti/póry příčinou za zvýšený lens flare (viz příloha - kdy mezi kostelem a vánočním stromkem je vidět "kus stromku" ještě jednou vzhůru nohama). Moc jsem neměl čas si s tím hrát, ale stejný iPhone mojí ženy nemá tyto vady na sklíčku a stejná fotka kostela ze stejného místa je prakticky bez len flare. Tak mě to trošku nutí k zamyšlení ;) Ale mohla to být taky jen náhoda.

Díky a všem pěknou neděli!
Přílohy
IMG_0093.jpeg
iPhone 12 mini, 256 GB
Apple Watch Series 4
MacBook Pro 2017 13"
iPad Air 2, 64 GB, Wi-Fi
iMac 27" (Mid 2011)

jirinovotny72
Příspěvky: 58
Registrován: 20 pro 2014 15:20

Re: iPhone 12 mini - prachové zrnko pod sklíčkem nebo vadný objektiv?

Příspěvek od jirinovotny72 » 21 úno 2021 12:42

no pokud je to vada objektivu, tak bych to reklamoval, dost by mi to vadilo. Iphone je pěkně drahý telefon, platíme za kvalitu, tak že tohle, i když jenom v protisvětle, je nepřijatelné.

jirik
Příspěvky: 93
Registrován: 28 zář 2012 17:12

Re: iPhone 12 mini - prachové zrnko pod sklíčkem nebo vadný objektiv?

Příspěvek od jirik » 22 úno 2021 12:26

Ano, pravda. Ráno jsem zanesl iPhone do Českého servisu. Vyčištění prý nepomohlo (to jsem ale čekal), tak objednali kameru. Snad už bude všechno OK. Ještě jednou díky všem za rady, pak pošlu update.
iPhone 12 mini, 256 GB
Apple Watch Series 4
MacBook Pro 2017 13"
iPad Air 2, 64 GB, Wi-Fi
iMac 27" (Mid 2011)

Odpovědět