RAW - objeví se znovu pouze při JPG importu

Sekce pro uživatele iPhoto, Aperture, Lightroom, Photoshopu a všech ostatních foto aplikací pro MacOS X i iOS

Moderátoři: Alisczech, zmiy, dandas, yonah, Macforum_Admin, Keny

Odpovědět
sumec83
Příspěvky: 73
Registrován: 11 kvě 2020 15:43

RAW - objeví se znovu pouze při JPG importu

Příspěvek od sumec83 » 02 srp 2021 07:04

Ahojky, řeším teď poměrně zajímavý problém. Protože už mi slušně nabobtnala knihovna fotografií a dochází místo na iCloudu, rozhodl jsem se ji zeštíhlit např. vyházením RAWů a ponecháním pouze JPG.
Postupoval jsem jednoduše - album, kde je JPG+RAW -> vše jsem označil, dal exportovat nezměněné originály. Z knihovny jsem fotky vymazal a hned jsem vyprázdnil i "Naposledy smazané". Potom jsem znovu naimportoval ze složky, kam se mi fotky exportovaly, jpg soubory. A co se nestalo, byly zpátky zase jako JPG+RAW. Udělal jsem tedy znovu a předpokládal jsem, že si to asi při importu sáhne do složky i pro ty CR2 soubory, tak jsem je přesunul úplně jinde , zazipoval a samotné soubory smazal. Udělal jsem znovu import POUZE JPG. A co se nestalo? RAWy jsou zase zpátky.. :roll: Samozřejmě jsem schválně koukal na zabrané místo na iCloudu a když jsem smazal ty fotky (kolem 3,5 GB i s RAWy), tak se pak adekvátní prostor uvolnil. Po importu JPG (které mají mít as 900 MB) se samozřejmě ukouslo zase těch asi 3,5GB, takže ty RAWy to tam prostě odněkud láduje..

Koukal jsem, že na už to někdo řešil přímo na apple fóru, ale vypadá to, že se řešení nedobral..
https://discussions.apple.com/thread/252650092
Máte někdo nějakou zkušenost, co s tím? Případně odkud si to tahá ty RAWy a co ještě pročistit? Předpokládám, že někde z iCloudu..

Díky :-)


sumec83
Příspěvky: 73
Registrován: 11 kvě 2020 15:43

Re: RAW - objeví se znovu pouze při JPG importu

Příspěvek od sumec83 » 03 srp 2021 14:21

Díky za odkazy, ty diskuze a podobné už jsem v podstatě skoro všechny četl a dělám to přesně podle toho (až na export xmp souborů, protože stejně skoro nic neupravuju).
Složku "naposledy smazané" samozřejmě vyčistím taky, chvíli počkám na synchronizaci a teprve potom zpátky importuju samotné jpegy. Ale rawy se během chvíle prostě vždycky objeví zpátky. Zřejmě je to jakási pojistka ze strany Applu, že i když to vymažu a tváří se to jako definitivní, není tomu tak a někde na iCloud to prostě zůstane skryto. Podle mě je jediné řešení počkat po tom vymazání z knihovny alespoň měsíc (doba, kterou apple uvádí jako čekací lhůtu než se definitivně vymažou fotky, když si vypnu jejich ukládání na iCloud) a teprve potom tam vrátit ty jpegy.. Asi to zkusím

Gwaihir
Příspěvky: 495
Registrován: 19 čer 2014 10:20

Re: RAW - objeví se znovu pouze při JPG importu

Příspěvek od Gwaihir » 04 srp 2021 11:27

Asi jo :(

sumec83
Příspěvky: 73
Registrován: 11 kvě 2020 15:43

Re: RAW - objeví se znovu pouze při JPG importu

Příspěvek od sumec83 » 02 zář 2021 18:22

Tak po měsíci čekání jsem opět provedl import samotných jpg a tentokrát už se rawy znovu neobjevily.. Otázka je, jestli je třeba opravdu čekat měsíc :-)
Každopádně je to trochu krkolomný způsob, jak knihovnu fotek zbavit rawů :roll:

Možná má někdo lepší způsob než vyčkávat. Pokud jo, budu rád o zkušenost :-)

Odpovědět