Fotky - zmizely některé složky a v nich alba

Sekce pro uživatele iPhoto, Aperture, Lightroom, Photoshopu a všech ostatních foto aplikací pro MacOS X i iOS

Moderátoři: Alisczech, zmiy, dandas, yonah, Macforum_Admin, Keny

Odpovědět
Pillowrecker
Příspěvky: 14
Registrován: 02 lis 2018 07:52

Fotky - zmizely některé složky a v nich alba

Příspěvek od Pillowrecker » 07 kvě 2021 08:12

Zdravím,

včera jsem updatoval iPhone 12 na iOS 12.5.1 a po připojení na nabíječku se prostě rozhodl "updatovat" mi knihovnu fotek tak, že mi prostě vymazal některé složky (roky) a v nich všechna alba. Fotky ale fyzicky v knihovně zůstaly, jen třídění zmizelo. Toto se ale nestalo u všech složek, jen u některých, evidentně náhodně vybraných.
Apple podpora řeší již v Irsku, v česku. si nevěděli rady, mají volat dnes kolem 11:00.
Změna se samozřejmě přes iCloud rozšířila z telefonu do iPadu i iMacu.

Můj nápad a současně dotaz na vás:

Mám ještě MacBook Air 2020 který je v současnosti offline. Mám tam zapnuté optimalizované úložiště, nicméně nedotčenou strukturu alb i složek vidím. Je nějaká šance, že když alba a složky nějak drobně přejmenuji a potom připojím k netu, vše se coby poslední změna sesynchronizuje a tím vše dostanu do původního stavu? Nebo jsem odsouzen k novému třídění i tak, byť třeba za pomoci screenshotů toho, co jsem ztratil?

Díky za rady, fakt se mi do toho růčo nechce, fotek hodně, času málo :-)

Pillowrecker
Příspěvky: 14
Registrován: 02 lis 2018 07:52

Re: Fotky - zmizely některé složky a v nich alba

Příspěvek od Pillowrecker » 08 kvě 2021 23:12

Odpovím sám, nikdo na nic nepřišel, ani podpora Apple, přestože nemůžu upřít maximální snahu a ochotu. Snad tedy moje zkušenost bude pro někoho užitečná:

- Apple na toto žádnou páku nemá. Jediné co dokážou je obnovit smazané fotky a to i z již vysypaného koše. Toto ovšem dokážou BEZ struktury alb a adresářů. Z čehož vyplývá, že právě mnou ztracená struktura alb a adresářů u některých fotografií je ze strany Applu neobnovitelná.

- Mnou navrhnutý postup změny názvů dotčených alb a složek v offline Macu, který nehoda nepostihla a následná jeho synchronizace s iCloudem (ostatní postižená zařízení v té době offline), podpora vyhodnotila jako "zajímavé, možné řešení". Ovšem nedokázali říci, a to ani anglická podpora v Irsku (!), zda prioritu při synchronizaci má Mac, kde proběhly časově pozdější změny, nebo iCloud, kde již byla poškozená data.

- Rozhodl jsem se jet hop nebo trop - alb bylo několik desítek, to se dá skousnout. Sedl jsem k offline Macbooku s původní strukturou, ostatní zařízení odpojil od internetu a poctivě přejmenoval každé dotčené album, aby bylo změněno. Ještě jsem si udělal screeny struktury alb, kdybych přeci jen musel vše opravit ručně - lepší než lovit všechno v palici. Přejmenování jsem dokončil a se zatajeným dechem připojil Macbook k napájení a Internetu... A výsledek: Vše bylo přepsáno poškozenou verzí z iCloudu, která byla časově o hodinu a půl starší, než ta v MB. Tedy obecně mohu prohlásit, že verze knihovny na iCloudu má z nějakého důvodu přednost před počítačem, kde je sice aktuálnější verze dat, ale nebyl dlouho online.

Takže díky bohu za udělané screenshoty, musím vše opravit ručně. Tak budiž toto užitečné budoucím nešťastníkům...

Odpovědět