Nový notebook a kde koupit?

Řešíte problém s výběrem nebo provozem počítačů od Applu? Pomůžeme Vám.

Moderátoři: MichalM.Mac, Renik, zmiy, dandas, Macforum_Admin, Unreed

Odpovědět
Marta
Příspěvky: 146
Registrován: 08 říj 2012 23:24

Nový notebook a kde koupit?

Příspěvek od Marta » 24 dub 2021 11:39

Dobrý den, po 10 letech pomalu dosluhuje (resp. blbne baterie, jinak šlape jako hodinky, jen už se nedostal za High Sierru) můj MAcBook Air 11" z roku 2011. Ač dříve jablečná ovce, nějak jsem z toho vypadla a už nemám přehled. Poradíte, jaký typ notebooku koupit, kterému se naopak vyhnout, případně si třeba ještě počkat. Nepotřebuji nic speciálního, používám stroj na psaní, psaní a zase psaní, plus si z něj promítám filmy přes projektor. Používám mail, fotky, mám iPhone a iPad, takže mi vyhovuje propojenost všeho. Naopak nehraji žádné hry, nestříhám, nepracuji s hudbou, se zvukem.
Chtěla bych stroj, který zase vydrží bez problémů 10 let (před MacBookem Air mi takhle dlouho vydržel bílý MacBook), který mohu všude nosit.
A druhý bod, kde takový stroj koupit? V Praze? Jde mi o osobní přístup prodejců, kteří poradí, případně přesypou data ze starého notebooku, disku. Neřeším, bude-li to o nějakou tisícovku dražší.
Děkuji.
Marta

Uživatelský avatar
SharkeeCZ
Příspěvky: 1607
Registrován: 09 lis 2015 17:57

Re: Nový notebook a kde koupit?

Příspěvek od SharkeeCZ » 24 dub 2021 13:08

jakýkoliv Apple Reseller (iStyle, iStore, iWant, Alza....) - na psaní stačí jakýkoliv MacBookAir. Jinak pokud máte data na iCloudu, tak se vše přenese automaticky, stačí se přihlásit se svým Apple ID no nové zařízení a vše se přenese samo - nepotřebujete de facto žádnou pomoc odborníků.

https://www.alza.cz/macbook-air-13-m1-2020?dq=6273950 - základní volba na psaní a vaše užití stačí víc než dost a dlouho stačit bude, pokud stačí 256GB SSD tak není co řešit, jen vybrat barvu :-)
iPhone14Pro/MBA 2021/iPad Air 2020/iPAD2018/MBA early2014/aTV4/ AirPodsGen3

Marta
Příspěvky: 146
Registrován: 08 říj 2012 23:24

Re: Nový notebook a kde koupit?

Příspěvek od Marta » 24 dub 2021 13:30

Dobrý den, díky za odpověď. No, a zrovna už je tam ta “em jednička” (M1), tak jsem očekávala třeba nějaké varování nebo naopak nadšené zvolání. To víte, notebook si kupuji 1x za 10 let, nemůže to přece být tak jednoduché!
Aspoň se zapotím při prenaseni z time machine záloh.
Děkuji.
Marta

sumec83
Příspěvky: 73
Registrován: 11 kvě 2020 15:43

Re: Nový notebook a kde koupit?

Příspěvek od sumec83 » 24 dub 2021 19:17

Já teď přecházel na nový Mac mini m1 z Mac mini 2011 a jsem nadšený, je to blesk proti starému. Takže pokud nejste závislá na nějakých speciálních Windows aplikacích (přes virtualizaci nebo bootcamp), za mě jasná volba - má to budoucnost. Do Intelu už bych nešel, pokud bych opravdu kvůli něčemu nemusel.
Pokud máte kompletní zálohu na time machine, tak je to fakt hračka. U mě tedy nefungoval přenos dat přímo mezi starým a novým (z nějakého důvodu nekomunikovaly i když se ty počítače viděly). Udělám jsem tedy obnovu dat z time machine a dal jsem vše, kromě aplikací. Ty jsem si dostahoval ručně podle potřeby. Po přenosu jsem měl vše v podstatě stejné, jako na starém stroji - plochu, veškeré nastavení, atd. Pouze bylo třeba znovu dát heslo k iCloud a dalším účtům

jirikast
Příspěvky: 37
Registrován: 27 dub 2020 05:47

Re: Nový notebook a kde koupit?

Příspěvek od jirikast » 25 dub 2021 10:16

Před vánoci jsem přecházel ze starého MacBooku na m1 air v nejnižší konfigurace a ten rozdíl ve výkonu a výdrži baterie je opravdu obrovský. Je tam i utilita průvodce přenesením systému kde by to mělo zkopírovat starý Mac na nový bud z TM nebo ze starého Macu. Nezkoušel jsem jak to funguje ale jelikož tom je Apple tak si myslím že bude vše v pohodě.
Já dělal vše znovu - poštu mám přes IMAP - kontakty fotky hesla se stáhly z cloudu.
Pokud na to máte peníze tak bych možná připlatil na 16GB RAM - né že by to bylo potřeba jen se v budoucnu bude lépe prodávat. Před Vánoci byl jen ve zlaté barvě a jak jsem z toho měl strach tak je to nakonec moc pěkné.

Odpovědět