5.1 zvuk z Mac Mini M1

Vše, co se týká, monitorů, externích disků, tiskáren, sítí a veškerého příslušenství pro Apple produkty.

Moderátoři: Alisczech, MichalM.Mac, zmiy, dandas, Macforum_Admin

Odpovědět
Sandra
Příspěvky: 607
Registrován: 23 pro 2012 03:33

5.1 zvuk z Mac Mini M1

Příspěvek od Sandra » 17 říj 2021 11:04

Zdravím, poraďte, prosím, jakým způsobem dostat z Mac Mini M1 5.1 zvuk, kvůli filmům? Chtěla jsem to řešit přes zvukovku Sound Blaster X-3, ale zmizela a nedá se nikde koupit. Tak jestli poradíte jinou 5.1/7.1 zvukovku nebo nějaký jiný způsob. Děkuji.

Uživatelský avatar
rony
Příspěvky: 3635
Registrován: 01 srp 2012 07:47
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: 5.1 zvuk z Mac Mini M1

Příspěvek od rony » 17 říj 2021 15:51

cez hdmi do tv a z tv optikou do receiveru? napriklad?
-- /\/\ .\ > .\ / Facebook skupina Uživatelé Apple Watch spravodaj.madaj.net
 Mac Mini  iPhone 13pro  iPad Pro  Pencil  TV  WATCH  AirPods  Homepod

Sandra
Příspěvky: 607
Registrován: 23 pro 2012 03:33

Re: 5.1 zvuk z Mac Mini M1

Příspěvek od Sandra » 17 říj 2021 16:30

Nemám TV, mám monitor a ten nemá optický výstup. Asi by to fungovalo jak píšete, ale znamenalo by to koupit TV a receiver+repro.

lipon
Příspěvky: 1617
Registrován: 03 srp 2012 21:35

Re: 5.1 zvuk z Mac Mini M1

Příspěvek od lipon » 18 říj 2021 08:25

a do čeho tedy 5.1 zvuk chcete pouštět, když nemáte ani receiver ani repro?

Sandra
Příspěvky: 607
Registrován: 23 pro 2012 03:33

Re: 5.1 zvuk z Mac Mini M1

Příspěvek od Sandra » 18 říj 2021 09:23

Já jsem nepsala, že nemám repro, ptala jsem se, jakým způsobem dostat z Mini M1 5.1 zvuk a psala jsem, že jsem chtěla koupit zvukovku Sound Blaster X3, která je podporovaná. Repro mám 5.1 Genius, které jsem chtěla zapojit do té zvukovky (ostatně teď je takhle zapojené do PC s Windows, do toho samého repro je Mini M1 zapojený zatím jako stereo). Ovšem k receiveru tyhle repro Genius nepřipojím, subwoofer je aktivní a funguje jako zesilovač, proto jsem napsala, že bych musela koupit i receiver+repro, myslela jsem repro k receiveru a to fakt není zrovna levná záležitost, nejlevnější receiver cca 14k czk, repro ani nevím, ale bude to taky jistě alespoň 10k czk a TV je minimálně za 16k czk, aby byla aspoň trochu slušná.

Jinak na netu všude píšou, že nejlepší řešení je právě Sound Blaster X3, jenže ten nějak zmizel z obchodů, přitom ještě minulý týden jsem ho viděla na Alze za 3699 czk.

lipon
Příspěvky: 1617
Registrován: 03 srp 2012 21:35

Re: 5.1 zvuk z Mac Mini M1

Příspěvek od lipon » 18 říj 2021 12:28

jedna varianta je zkusit sehnat ten Blaster případně ze zahraničí (Amazon, eBay apod.), zvlášť pokud už ho jiní mají vyzkoušený

případně pak jiný externí DA převodník pro vícekanálový zvuk s USB-C vstupem

Sandra
Příspěvky: 607
Registrován: 23 pro 2012 03:33

Re: 5.1 zvuk z Mac Mini M1

Příspěvek od Sandra » 18 říj 2021 13:32

No, to si říkám taky a dokonce jsem u našla na Amazonu přímo v DE (takže bez placení dalších daní) za ~150€, tak to asi budu muset vzít takhle. Ono jiné externí zvukovky taky nějak nejsou. Abych pravdu řekla, klidně bych koupila i dražší, ostatně by mě to namotivovalo třeba vyměnit ty Geniusy za Logitech :-) Ale ono prostě není nic. Objevila jsem akorát v Mironetu nějaký Axagon, tak jsem ho pokusně vzala, sice fungoval, ale zvuk horší než z vestavěné zvukovky (16 bit 48 kHz maximum), takže je už vrácený. Pak je tu Asus U5 a U7, cena slušná, parametry fajn, ale opět to má jen Mironet a co jsem četla, tak se stává, že prochází ven jakýsi brum... Takže to asi fakt vyřeší Amazon...

Ještě mě napadlo, kdybych šla cestou receiveru, využít k tomu stávající repro by asi nešlo, co? Tuším že je to Genius 6000 (na to jak jsou staré hrají dost dobře). Mohl byste někdo prosím nastřelit receiver+subwoofer+repro pro tohle vhodné a kolik by to tak stálo? Zase by to byla investice na spoustu let. Dá se připojit Mac přes HDMI do receiveru a z něj dál vést HDMI do monitoru? Že by zvuk šel do repro a obraz do monitoru. Nebo je to hloupost?

Uživatelský avatar
rony
Příspěvky: 3635
Registrován: 01 srp 2012 07:47
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: 5.1 zvuk z Mac Mini M1

Příspěvek od rony » 18 říj 2021 15:31

preco? kupite receiver a napichate do neho tie repraky. Ak to teda nie su rovno aktivne, ktore uz zosilovac maju v sebe. takze tie repraky maju len dvojlinky a nic viac alebo maju aj napajanie na elektrinu a maju audio kable?

aha, https://reprosustavy-a-reproduktory.heu ... ecifikacia takze aktivne repraky...
-- /\/\ .\ > .\ / Facebook skupina Uživatelé Apple Watch spravodaj.madaj.net
 Mac Mini  iPhone 13pro  iPad Pro  Pencil  TV  WATCH  AirPods  Homepod

Sandra
Příspěvky: 607
Registrován: 23 pro 2012 03:33

Re: 5.1 zvuk z Mac Mini M1

Příspěvek od Sandra » 18 říj 2021 17:21

Repro jako takové v sobě zesilovač nemají, ten je v subwooferu, tedy do repro (celkem pět, dva přední, dva zadní a jeden středový) vede jen dvoulinka. Šel by i ten subwoofer připojit k receiveru?

Uživatelský avatar
rony
Příspěvky: 3635
Registrován: 01 srp 2012 07:47
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: 5.1 zvuk z Mac Mini M1

Příspěvek od rony » 18 říj 2021 17:42

tak k comu pripajate dvojlinky tych reprakov? do krabice so subwooferom?

ale samozrejme, ak maju satelity/repraky dvojlinku, mozete ich napojit na iny zosilnovac.

chcel by som vas este upriamot na tu predstavu o zvukovej karte. jej vystup musi ist do zosilnovaca. je fuk, ci je to receiver, aktivne reproaustavy a pod.

ak ta zostava co mate ma na najvacswj krabici vstupy (cinch, sada jackov a pod.). tak do nej sa davaju kable z nejakeho zariadenia - pocitac apod. potom je to zostava aktivna tj. so zosilnovacom.

subwoofer ako samostatna krabica je obvykle napajana z elektriky ale moze mat len vstup ktory sa napaja na nejaky zosilnovac - ktory ma vystup pre subwoofer.

ked to chceme rychlo uzavriet: dnesne pocitace mavaju obvykle uz iba jeden vystup “jack”, v nom mavali apple pocitace aj opticky vystup. ten sa dal vyuzit na prenos priestoroveho zvuku.

sucasny trend je vsak “tahat” priestorovy zvuk cez hdmi spolu s videosignalom.



ak by som vas chcel nasmerovat k rozumnejsej realizacii priestoroveho zvuku, tak vam poviem
najlepsie riesenie je mat TV, k tomu appleTV a zosilnovac resp receiver. na ten napojene adekvatne reprobedne a pripadne i subwoofer.

o uroven nizsie by som siel tak, ze vynechame zosilnovac ale v tom pripade musi mat TV prijatelny zvuk, pripadne doplneny soundbarom.

o niekolko urovni nizsie je potom pocitacovy monitor a riesit zvuk dvomi sposobmi,
- z pocitaca - cojaviem nejake reprobednicky
- hdmi do monitor a ten monitor ma jack na pripojenie reprobedniciek.

chapem, ze chcete vyuzit starsie bedne, sam som pred rokmi taketo cosi mal, no vtedy este existovali zvukove karty do pc, ktore mali tri jacky - a k tomu existovali pocitacove aktivne repraky s tromi jackmi.

to je dnes uz prakticky nepouzitelne. pocitace sa zmenili.
-- /\/\ .\ > .\ / Facebook skupina Uživatelé Apple Watch spravodaj.madaj.net
 Mac Mini  iPhone 13pro  iPad Pro  Pencil  TV  WATCH  AirPods  Homepod

Sandra
Příspěvky: 607
Registrován: 23 pro 2012 03:33

Re: 5.1 zvuk z Mac Mini M1

Příspěvek od Sandra » 18 říj 2021 18:08

Počítače jsou stále stejné, např. ten Mac Mini vypadá napohled totožně jako můj předchozí z roku 2011 a ten také měl jen jeden jack. No a právě proto hledám způsob, jak dostat z Macu 5.1 zvuk (na předchozím Macu jsem to nepotřebovala, neměl výkon pomalu ani na fullHD filmy, natož 4k, takže přehrávání probíhalo na PC resp. Apple TV, ale M1 má výkonu dostatek, proto si zaslouží i kvalitní zvuk. A film bez prostorového zvuku je dost nudný). PC oproti tomu má standardně 7.1 výstup i na integrovaných zvukovkách a není problém koupit PCI-e zvukovku s mnohem vyšší kvalitou. Pro Mac je Bohužel nutné koupit externí, které momentálně nejsou

Apple TV samozřejmě máme, ale v jiné místnosti, slouží pro přehrávání filmů přes Plex ze Synology a tam je zvuk vyvedený do 5.1 soustavy přes HDMI. Opravdu si nebudu stěhovat počítače do jiné místnosti. A nebudu si kupovat k počítači televizi, když mám kvalitní monitor. Upřímně, kdyby se dala koupit ta zvukovka, tak to vlastně nijak neřeším, prostě bych ji koupila, zapojila do USB, do zvukovky zapojila tři jacky z repro a prostě by to fungovalo, jenže zvukovka se koupit nedá, resp. dá pouze na Amazonu. Holt asi budu muset nakoupit v DE, protože to vyjde na 150€ (tedy necelé 4k czk) zatímco kdybych měla koupit receiver, televizi a repro+subwoofer k receiveru, tak za to dám tak 50k czk (jak jsem zběžně koukala na Alzu), což se mi fakt nechce.

Takže vlastně jednoduché řešení momentálně neexistuje, je to tak?

Jinak do stávajících repro mám aktuálně připojený PC na 5.1 (3x jack) a i Mac Mini (1x jack). Můžu připojit 3x jack dvakrát, takže se asi fakt nabízí koupit na Amazonu tu zvukovku jakožto nejsnazší možnost...

Uživatelský avatar
rony
Příspěvky: 3635
Registrován: 01 srp 2012 07:47
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: 5.1 zvuk z Mac Mini M1

Příspěvek od rony » 18 říj 2021 18:41

z macu:

v jacku je optika. ta ti je k tym genius nanic.

v hdmi je priestorovy zvuk. na genius nemas hdmi. mozes hdmi prepojit z monitorom a potom sa snazit vytiahnut zvuk z monitora do nejakych repro.

stale si vsak myslim, ze u macu to uz roky nebolo tak, ze tri jacky na 5.1 zvuk. vzdy tam bol ten jack, ktory mal v sebe aj optiku prave na toto.


ak bude ta zvukovka za par sto dolarov, to uz rovno mozes kupit zosilovac :) das tam tie satelity z genius a budes mat 5.0 zvuk.

ja ti nepisem kupuj tv a komplet zostavu na kino. vravim, ze je to najlepsie riesenie.

ak to chces do detskej, tak s macom tie geniusy uzijes pravdepodobne bez tej velkej krabice, iba tie satelity pojdu pouzit.

ale musis mat monitor prepojitelny cez hdmi a este schopny dat “von” 5.1 zvuk.

ja nevidim nadej v tej bajnej zvukovke, o ktorej pises ale kup a daj report, nech vieme, ci je to cesta :)


chcel som len naznacit, ze pravdepodobne tie genius ako celok nevyuzijes
-- /\/\ .\ > .\ / Facebook skupina Uživatelé Apple Watch spravodaj.madaj.net
 Mac Mini  iPhone 13pro  iPad Pro  Pencil  TV  WATCH  AirPods  Homepod

Sandra
Příspěvky: 607
Registrován: 23 pro 2012 03:33

Re: 5.1 zvuk z Mac Mini M1

Příspěvek od Sandra » 18 říj 2021 19:02

"stale si vsak myslim, ze u macu to uz roky nebolo tak, ze tri jacky na 5.1 zvuk. vzdy tam bol ten jack, ktory mal v sebe aj optiku prave na toto."

Vždyť jsem to psala výše, akorát jsem neměla potřebu na starém tohle řešit, protože prostě nezvládal pořádně přehrávat ani fullHD...

Ty Genius využiju, pokud koupím tu zvukovku, tím jsem si jistá, ostatně i jiné weby tohle mají jako řešení no. 1. A kdyby se dala koupit v českém obchode, tak ji už mám... No, určitě dám vědět, protože jsem ji nakonec koupila na tom Amazonu a dorazí v pátek. jen jsem se chtěla vyhnout nákupu relativně drahé věci ze zahraničí, kvůli reklamaci. Ale podle toho co píšeš mám poměrně omezené možnosti. Jako ten Mac je skvělý a fakt nelituju (no, možná jen že jsem nevzala 16 GB RAM, ale i tak je to obrovský skok, M1 se fakt povedl a podle Geekbench a Cinebench je rychlejší než moje PC s Ryzenem 3600 a 32 GB RAM), ale ten zvuk je fakt problém. Bohužel jsem v tomhle poněkud náročnější a nespokojím se se špatným zvukem, proto taky nemám Home Pod, protože bych si musela koupit dva, aby to bylo stereo, jeden repráček, byť sebelepší, mě prostě neuspokojuje. A prostorový zvuk u filmů je skvělá věc a chci to mít i na Macu.

Mimochodem když píšeš, že ten jack má optiku, dalo by se to napojit na Logitech Z906 - https://www.alza.cz/logitech-z906-d226021.htm?o=1 - ty mají optický vstup. Jako jo, receiver by se mi líbil, ale to není zrovna levné a teď máme výdaje, stěhujeme se, probíhá rekonstrukce nového domečku, do toho řešíme i nové auto, aby se jezdilo co nejlevněji, k tomu ten Mac, prostě dalším (velkým) výdajům se chci pokud možno vyhnout, už takhle je to dost... Ale současně chci využívat M1 i na ty filmy s plnohodnotným zvukem a PC budu spouštět jen na hraní her (je rozdíl spotřeba v klidu ~15W a ~70W případně v zátěži ~40W a ~115W (a to u PC nepočítám zátěž GPU, když je zatížená i ta, tak je to skoro 300W).

lipon
Příspěvky: 1617
Registrován: 03 srp 2012 21:35

Re: 5.1 zvuk z Mac Mini M1

Příspěvek od lipon » 19 říj 2021 08:31

Mac mini v jacku optiku už nemá, nemá ji ani Mac mini 2018
poslední, co ji mělo, byl mini z konce 2014

to bylo první, co mě napadlo, vytáhnout přes SPDIF optiku a připojit do externího DAC, ty jsou už od nějakých 37 Euro na Amazonu, ale smolík, zbývá jen USB nebo HDMI

sehnal bych tu X3, což je v dané chvíli nejjednodušší a nejméně nákladné řešení a případně se zamyslel a zatřepal prasátkem, jestli výhledově neupgradovat (receiver, TV, repro)
repro bych zkusil napřed pořádné ve stereu, sub a satelity se dají dokoupit později
výběr a poslech je ale běh na delší čas, hlavně, co někomu zvukově sedí (kombinace zesilovač/receiver a bedny), nemusí vůbec sedět vám (osobní poslech nezbytný), poohlídl bych se i po tuzemské reproduktorové výrobě

Sandra
Příspěvky: 607
Registrován: 23 pro 2012 03:33

Re: 5.1 zvuk z Mac Mini M1

Příspěvek od Sandra » 19 říj 2021 09:32

Tak tím je to dané, děkuji. X3 je objednaná a dorazí v pátek, dám vědět pak jak to funguje.

O tom receiveru uvažuju už nějakou dobu, jenže co jsem koukala, tak aby to mělo nějaký smysl, tak je to minimálně 14k czk jen za receiver a repro pak ani nevím, protože tomu nerozumím už vůbec, s tím by mi musel někdo pomoct.

Abych pravdu řekla, o TV jako zobrazovadle taky uvažuju, kvůli velikosti, teď mám 40" a začíná to být trochu malé, navíc jak člověk stárne, tak se ty písmenka nějak zmenšují... Takže takových 65" by se mi líbilo :-) Ale stejně jak jsem to tak pochopila by to znamenalo Mini připojit přes HDMI do receiveru a z receiveru vést další HDMI do zobrazovadla a receiver se postará o rozdělení audio a video signálů. Líbí se mi na tom, že se dá připojit víc vstupů a jen to přepínat a třeba ten, co se mi líbí, od Sony, má i AirPlay, takže bych mohla připojit i iPhone, iPad atd. Jenže je to fakt dost peněz najednou a vůbec je otázka, kolik by stály repro a jaké vůbec vybrat.

Ono se ještě něco vyrábí v CZE? Mohla bych dostat tip? Já mám ráda Sony a Kenwood, případně ještě Pioneer (Kenwood mám v autě a hraje fakt výborně, vyměnila jsem tam i všechny repro a oproti originálu to hraje o třídu lépe).

lipon
Příspěvky: 1617
Registrován: 03 srp 2012 21:35

Re: 5.1 zvuk z Mac Mini M1

Příspěvek od lipon » 19 říj 2021 13:18

prvotní otázkou asi bude, kolik místa na ně máte (regál x sloupy), rozpočet a objem ozvučené místnosti - líp poradí spíš v nějakém hifi studiu
české repráky mají dobrou pověst, příkladmo Xavian, AQ
pak jsou třeba různí němečtí výrobci (Canton, Magnat), je toho fůra, proto si myslím, že to zabere dost času a spíš je to na předvýběr a pak si to jít někam poslechnout

Sandra
Příspěvky: 607
Registrován: 23 pro 2012 03:33

Re: 5.1 zvuk z Mac Mini M1

Příspěvek od Sandra » 19 říj 2021 14:29

Místa je dost, místnost kde to používám má cca 25 m2, takže v tom problém není. S tím rozpočtem je to otázka, nevím kolik to tak stojí, tak i když nějakou částku plácnu, tak nevím jestli to není málo nebo naopak moc. Vůbec tomu nerozumím, proto jdu cestou, která mi přijde nejsnazší a proto se ptám.

No a jít si to někam poslechnout, já nevím, to se různé repro tak liší zvukem, který vydávají? Já si tak maximálně přidám nebo uberu basy a výšky, u 5.1 mám nastaveno, aby všechny repro z místa kde sedím zněly cca stejně hlasitě a poznám rozdíl mezi 128 kbps mp3 a lossless, ale už třeba nepoznám rozdíl mezi 256 kbps m4a z iTunes a lossless.

Sandra
Příspěvky: 607
Registrován: 23 pro 2012 03:33

Re: 5.1 zvuk z Mac Mini M1

Příspěvek od Sandra » 22 říj 2021 11:55

Tak, zvukovka je doma. Po zapojení a instalaci ovladačů jsem zjistila, že je potřeba aby Creative udělal nové ovladače pro M1 (na Intelu fungují bez problémů) a podle vyjádření Creative na redditu i na můj dotaz e-mailem na tom pracují a prý by měli být v listopadu (tedy jen s ročním zpožděním, fascinující). Nicméně základ ve formě stereo funguje a rozdíl v kvalitě zvuku je znatelný při prvním tónu, takže zatím holt jen stereo, snad ty ovladače vydají co nejdřív...

Každopádně díky všem za rady.

Odpovědět