Vytvoření odkazu na složky v home

Tato sekce je určena všem začínajícím Apple uživatelům, kteří potřebují pomoc a nejsou si jistí, do které ze sekcí jejich dotaz přesně patří. Pokud se Vám nepodařilo pomocí vyhledávání najít řešení pro Váš problém, tak neváhejte a napište svůj dotaz právě sem. Neexistují hloupé otázky, jen hloupé odpovědi.

Moderátoři: Alisczech, RadimSvidrnoch, emkei, MichalM.Mac, Streeter, Renik, zmiy, dandas

Odpovědět
Sandra
Příspěvky: 607
Registrován: 23 pro 2012 03:33

Vytvoření odkazu na složky v home

Příspěvek od Sandra » 22 říj 2021 12:01

Potřebovala bych poradit. Mám Mac Mini M1 a koupila jsem si k němu dock se SATA konektorem, takže vlastně mám dva SSD disky. A chtěla bych přesměrovat dvě složky na ten druhý disk, konkrétně Stahování a Filmy. Kdysi na starém Mac Mini 2011 se dvěma disky jsem na to používala příkaz ln -s /cesta/k/originálu /cesta/k/odkazu a fungovalo to, ale to z nějakého důvodu už nefunguje. A cmd+option+přetažení mi sice vytvoří zástupce, ale ten se nedá použít, jako by to neexistovalo, programy to nevidí a třeba v Mail.app uložení přílohy do složky Stahování neudělá nic včetně chybové hlášky. Soubor se neuloží a nic to neřekne. Přitom ve Finderu když poklepu na Stahování, tak se otevře správná složka na druhém SSD. Poradíte prosím co s tím? Nechci zbytečně opotřebovávat nevyměnitelný disk tím, že na něj budu ukládat soubory stahované z internetu. Díky.

Zeggjk
Příspěvky: 836
Registrován: 15 bře 2013 11:17
Bydliště: Děčín

Re: Vytvoření odkazu na složky v home

Příspěvek od Zeggjk » 25 říj 2021 17:52

Já mám externí disk připojen do svého home adresáře jako adresář Filmy takto:
1. naformátuji si externí disk jako HFS rozšířený žurnálovaný a ten svazek nazvu "Filmy" pak si v diskové utilitě kliknu na ten svazek Filmy abych zjistil v informacích UUID souborového systému.
2. spustím terminál a zde napíšu

Kód: Vybrat vše

sudo nano /etc/fstab
a na konce souboru dopíšu

Kód: Vybrat vše

UUID=cislo_co_jsem_zjistil /cesta/kam/ma/byt_disk/pripojen hfs rw 0 2
takže např:

Kód: Vybrat vše

UUID=89FFFF-56-AB-67FAAA45 /Users/jirka/Movies/ hfs rw 0 2
3. uložím soubor ctrl+O a pak ctrl+X a pak restartuji stroj.

Po restartu je externí disk připojen do mého adresáře Filmy.

Pro dokonalejší výsledek si ještě mohu před bodem 2 ve finderu na adresáři Filmy pomocí cmd+i zobrazit vlastnosti toho adresáře a kliknout na tu ikonku adresáře vlevo nahoře, pak cmd+c. To samé udělat na tom disku Filmy (zatím je na ploše) a cmd+v vložit tu ikonku. Takže disk Filmy má ted stejnou ikonu jako adresář Filmy.

Když chcete mít jeden externí disk na dva adresáře, tak si externí disk rozdělte na dva oddíly u každého si zjistíte UUID a do toho souboru /etc/fstab zapíšete 2 řádky.
Snímek obrazovky 2021-10-25 v 18.34.58.png
iPhone 15 pro 128GB
Macbook Pro 14" 2021 M1 Pro, 512GB SSD, 16GB RAM
Mac mini 2014, Intel i5 1,4GHz, 250GB SSD, 4 GB RAM
AW Nike+ Series 4 GPS 44mm
Apple TV 4K

Sandra
Příspěvky: 607
Registrován: 23 pro 2012 03:33

Re: Vytvoření odkazu na složky v home

Příspěvek od Sandra » 02 lis 2021 13:33

Děkuji, ale to Bohužel není úplně to, co bych chtěla. Dříve mi normálně fungovalo vytvořit zástupce na danou složku a fungovalo to, ale teď mám vytvořeného zástupce na Downloads / Stahování a Safari sice ukládá stažené soubory správně, ale Mail po kliknutí u přílohy na "Uložit do Stahování" nic neuloží, soubor nikde není. Přitom ve Finderu se dostanu na správné místo, v Terminálu taky, Safari ukládá kam má, akorát ten Mail nefunguje.

Jinak teda mám disk naformátovaný jako APFS, což je pro SSD podle mě lepší. Ale o formát nejde, jde mi o to připojení "složky do složky". Prostě mít velké soubory na druhém disku místo na interním nevyměnitelném (takže Downloads, Movies, Music, víc asi není potřeba). Hudbu jsem vyřešila nastavením v programu Hudba, sice je na interním disku uloženo pár souborů, ale hudební soubory se mi ukládají správně na druhý disk, ale nefungují mi ty dvě další věci, když vytvořím zástupce na Movies, tak iMovie hlásí chybu, že tam nemůže zapisovat, přitom ale projekt vidí a dá se otevřít. A Mail neuloží přílohu...

Zeggjk
Příspěvky: 836
Registrován: 15 bře 2013 11:17
Bydliště: Děčín

Re: Vytvoření odkazu na složky v home

Příspěvek od Zeggjk » 02 lis 2021 14:44

Ano APFS je pro SSD lepší.... já mám do Filmy připojen klasický disk dokonce jen 5400 rpms a pro klasické disky je lepší HFS. Ale kdybych měl u stacionárního počítače rychlé SSD, což Mac mini je, tak SSD disk bych použil na celou složku /Users. A bylo by po starosti co se kam ukládá. Prostě systém by byl na interním malém disku a home uživatelů na externím velkém SSD disku. Proč to neuděláte takto? Takže pak by v /etc/fstab bylo něco takového:

Kód: Vybrat vše

UUID=C895259F-979D-4692-B6C2-A5A231F4B513 /Users   apfs rw,auto,nobrowse
iPhone 15 pro 128GB
Macbook Pro 14" 2021 M1 Pro, 512GB SSD, 16GB RAM
Mac mini 2014, Intel i5 1,4GHz, 250GB SSD, 4 GB RAM
AW Nike+ Series 4 GPS 44mm
Apple TV 4K

Sandra
Příspěvky: 607
Registrován: 23 pro 2012 03:33

Re: Vytvoření odkazu na složky v home

Příspěvek od Sandra » 02 lis 2021 14:53

Já mám v Mini 2 SSD, jeden interní a druhý v docku přes USB-C. Fakt by mi stačilo mít ty tři složky jinde, co se týče ostatního, tak může zůstat tam, kde to je. Prostě akorát Downloads, Movies a Music. Movies navíc jen proto, že se tam ukládají projekty pro iMovie, jinak mám filmy na NASu a lokálně nemám jediný film nebo seriál. A používám na to Plex. Prostě na druhém SSD mít ty tři složky nalinkované z /Users (což mi dříve fungovalo pomocí příkazu ln -s) a další složky jako třeba na práci s videem, což už mám. Jde mi zkrátka jen o ty tři systémové složky, aby současně zůstaly na místě a byly jinde :-)

Zeggjk
Příspěvky: 836
Registrován: 15 bře 2013 11:17
Bydliště: Děčín

Re: Vytvoření odkazu na složky v home

Příspěvek od Zeggjk » 02 lis 2021 15:11

No ale to je přesně to co vám popisuju, jen to bude oproti ln -s fungovat spolehlivě všude. Já jsem to měl taky dřív přes ln -s .... spustil jsem finder, kliknul jsem ve svém home na Filmy a byl jsem na interním disku. Ale např. aplikace iTunes ( ještě když byla na macOS ) mi to stejně hodil do Filmy na interním disku. Takže jsem přešel ze symbolického linku na mapování disku do toho adresáře kam potřebuji. Je to lepší. Ostatně to se dá použít i ve Win světě. Synátor má v herním PC NVME SSD disk 256 GB, pak normální SSD disk 500GB a nakonec 3TB otáčkový disk. Aby neměl C: D: E: a ještě DVD mechaniku F:, tak má to 500GB SSD připojeno né jako D: ale do C:\Games a ten 3TB do C:\GAMES1.
iPhone 15 pro 128GB
Macbook Pro 14" 2021 M1 Pro, 512GB SSD, 16GB RAM
Mac mini 2014, Intel i5 1,4GHz, 250GB SSD, 4 GB RAM
AW Nike+ Series 4 GPS 44mm
Apple TV 4K

Sandra
Příspěvky: 607
Registrován: 23 pro 2012 03:33

Re: Vytvoření odkazu na složky v home

Příspěvek od Sandra » 02 lis 2021 18:12

Já vás chápu, ale já nechci SSD dělit a ani nevím, kolik by který oddíl potřeboval. A kdyby mi v jednom došlo místo, musela bych někde ubrat abych mohla jinde přidat. To mi nepřijde zrovna vhodné.

Zeggjk
Příspěvky: 836
Registrován: 15 bře 2013 11:17
Bydliště: Děčín

Re: Vytvoření odkazu na složky v home

Příspěvek od Zeggjk » 02 lis 2021 20:32

OK .... já mít rychlý SSD tak bych připojil disk do /Users ....a nemusel bych nic dělit. A jinak APFS má i tu výhodu, že uděláte na jednom disku 3 kontejnery a každý kontejner připojíte do jiného adresáře. Každý adresář má velikost celého disku, když postupně zaplňuji jeden adresář ( tzn. jeden z kontejnerů disku) ubývá místo i v ostatních adresářích (kontejnerech na tom disku). Takže by vám v jednom adresáři místo nedošlo a v ostatním by ho bylo dost, takto by to nebylo... maximálně by vám došlo místo na celém disku, tzn. ve všech adresářích najednou.
iPhone 15 pro 128GB
Macbook Pro 14" 2021 M1 Pro, 512GB SSD, 16GB RAM
Mac mini 2014, Intel i5 1,4GHz, 250GB SSD, 4 GB RAM
AW Nike+ Series 4 GPS 44mm
Apple TV 4K

Sandra
Příspěvky: 607
Registrován: 23 pro 2012 03:33

Re: Vytvoření odkazu na složky v home

Příspěvek od Sandra » 02 lis 2021 23:25

On právě moc rychlý není, je to jen SATA, reálně má sekvenčně cca 530/520 MBps, prostě standardní "pomalý" SATA SSD, s NVMe resp. tím v Mac Mini se nedá srovnat, je podle testů cca pět/šestkrát pomalejší.

Každopádně ty kontejnery zní zajímavě, děkuji, zkusím o tom nastudovat něco víc.

Mimochodem připojení celého disku do /Users znamená, že bude automaticky zašifrovaný? Protože teď ho šifrovaný nemám, nejsou na něm žádná citlivá data, ale v případě, že by tam byl celý /Users tak šifrovaný být musí.

Zeggjk
Příspěvky: 836
Registrován: 15 bře 2013 11:17
Bydliště: Děčín

Re: Vytvoření odkazu na složky v home

Příspěvek od Zeggjk » 03 lis 2021 06:36

Při přípravě toho externího disku prostě jen vyberete APFS -šifrovaný

Obrázek
iPhone 15 pro 128GB
Macbook Pro 14" 2021 M1 Pro, 512GB SSD, 16GB RAM
Mac mini 2014, Intel i5 1,4GHz, 250GB SSD, 4 GB RAM
AW Nike+ Series 4 GPS 44mm
Apple TV 4K

Sandra
Příspěvky: 607
Registrován: 23 pro 2012 03:33

Re: Vytvoření odkazu na složky v home

Příspěvek od Sandra » 03 lis 2021 10:45

Bude se to odemykat automaticky stejně jako interní disk?

Zeggjk
Příspěvky: 836
Registrován: 15 bře 2013 11:17
Bydliště: Děčín

Re: Vytvoření odkazu na složky v home

Příspěvek od Zeggjk » 04 lis 2021 14:46

Vytvořil jse si na 64GB flešce APFS šifrovaný svazek, který jsem nazval Test.
Pak jsem flash disk odpojil a opět připojil. Disk se zeptal na heslo, to jsem zadal a zašktnul uložit do svazku klíčů.
Ve svém home jsem si vytvořil adresář Test a pak v /etc/fstab jsem přidal:

Kód: Vybrat vše

UUID=4B14B73B-13C9-4560-87A6-E5177060A2DD /Users/jirka/Test apfs rw,auto,nobrowse
Po restartu je flash disk připojen do adresáře Test v mém home. Takže i když má můj home velikost dostupného místa ještě přes 93GB, tak adresář Test má již jen 61 GB viz obrázek. Takže odemčení takto funguje. Jak to bude fungovat na celou složku /Users to si musíte vyzkoušet, ale mělo by to zafungovat stejně.
Snímek obrazovky 2021-11-04 v 14.32.06.png
iPhone 15 pro 128GB
Macbook Pro 14" 2021 M1 Pro, 512GB SSD, 16GB RAM
Mac mini 2014, Intel i5 1,4GHz, 250GB SSD, 4 GB RAM
AW Nike+ Series 4 GPS 44mm
Apple TV 4K

Sandra
Příspěvky: 607
Registrován: 23 pro 2012 03:33

Re: Vytvoření odkazu na složky v home

Příspěvek od Sandra » 04 lis 2021 15:53

Děkuji, to zní opravdu zajímavě, problém ale je v těch třech složkách, resp. dvou - Movies a Downloads. Safari a Mail se dají přenastavit, že mají ukládat soubory jinam, ale nepřišla jsem na to, jak to udělat v případě iMovie... Takže připojení celého SSD vlastně neřeší můj problém, je totiž celkem jedno, jestli to bude přístupné jako /Macintosh HD Data nebo jako /Macintosh HD/Users/Sandra/Data, pořád je tu problém s těmi dvěma složkami...

Navíc jsem zjistila, že když nalinkuju Downloads na druhý SSD, tak přestane fungovat AirDrop pro soubory, taky super... Ono se to tváří jako že se soubor přijme, ale nikde není a nenašla jsem funkční způsob, jak změnit umístění pro AirDrop, script co jsem našla na netu v Monterey nefunguje...

Zeggjk
Příspěvky: 836
Registrován: 15 bře 2013 11:17
Bydliště: Děčín

Re: Vytvoření odkazu na složky v home

Příspěvek od Zeggjk » 04 lis 2021 17:55

Nějak to nechápu, vezmete externí disk...např. 3TB velikosti, zformátujete na APFS, vytvoříte svazek Data, dále přidáte svazek Movies a svazek Download. Od každého svazku zjistíte UUID a do fstab zapíšete že jedno UUID se má připojit do /Users/sandra/Download další UUID připojit k /Users/sandra/Movies a třetí UUID připojit k ??? nevím to má být přímo adresář Data na rootu ? takže /Data (předtím už musí adr. existovat).

Jak jsem již psal, když se podíváte do adresáře pro filmy, stahování nebo do toho adresáře Data, všude uvidíte že je k dispozici 3TB . Pak nakopírujete třeba 1TB do /Data a když kouknete zase do Filmy nebo Stahování, tak k dispozici bude už jen 2TB. Prostě ta kapacita disku bude pro všechny 3 adresáře sdílená. Když pak zase ten 1TB smažete, zase bude všude k dispozici 3TB.

Na symlinky už konečně zapomeňte, to snad naposled korektně fungovalo asi v Yosemite
iPhone 15 pro 128GB
Macbook Pro 14" 2021 M1 Pro, 512GB SSD, 16GB RAM
Mac mini 2014, Intel i5 1,4GHz, 250GB SSD, 4 GB RAM
AW Nike+ Series 4 GPS 44mm
Apple TV 4K

Sandra
Příspěvky: 607
Registrován: 23 pro 2012 03:33

Re: Vytvoření odkazu na složky v home

Příspěvek od Sandra » 04 lis 2021 19:50

Tak jsem to zkusila a zdá se, že to všechno funguje. Akorát to teda fakt není zrovna jednoduché, nechápu, proč se to musí řešit takhle složitě, navíc jsem nepřišla na to, jak UUID zkopírovat, musela jsem to otrocky opsat, čtyřikrát... Ale snad po dobu životnosti macka to už nebudu muset řešit znovu... A funguje to i se složkami Movies (používám jen pro iMovie, filmy a seriály mám na NASu a přehrávám přes Plex), Music (hudba se správně ukládá tam kam má a konfigurační soubory jsou taky v pořádku tam, kde mají být) a na zbytek je složka Data, takže to vypadá ok, moc děkuji.

Ale mám tu problém, že když si pošlu přes AirDrop z iPhonu nebo iPadu soubor, tak se mi zobrazí ve složce Downloads, ale má nulovou velikost a tu nulovou velikost má neustále, soubor se nepřenese i když mi jak iPhone tak Mac tvrdí, že se přenesl. Netušíte co s tím prosím? Používám AirDrop dost často, takže jeho nefunkčnost je dost zásadní problém...

edit: dá se ten externí disk nějak zamknout, abych si ho omylem neodpojila? Prostě aby se tvářil třeba jako interní.

Zeggjk
Příspěvky: 836
Registrován: 15 bře 2013 11:17
Bydliště: Děčín

Re: Vytvoření odkazu na složky v home

Příspěvek od Zeggjk » 05 lis 2021 12:59

Složité to je, protože to takhle Apple nechce. pro něj je lepší, když si místo 256GB koupíte 1,2,3 nebo lépe 8TB disk. Ale u stacionárních maců to lze takto krásně vyřešit. Jen holt člověk musí trochu umět v terminálu.

Zamknutí nevím, jak otrocky neopisovat UUID vím. Stačí si pustit terminál a tam napsat diskutil info /Volumes/nazevsvazku .... protože v tomto okamžiku ještě nemáte zeditován fstab, takže svazek vidíte na ploše a je připojen do /Volumes.

Hledáte hodnotu Volume UUID: a zde již lze číslo označit myší a ctrl+c a pak do fstab ctrl+v

V ukázce já už mám disk připojen do Filmů, proto je tam cesta do mého home:

Kód: Vybrat vše

jirka@Jirka-Mac-mini ~ % diskutil info /Users/jirka/Movies
   Device Identifier:         disk2s2
   Device Node:               /dev/disk2s2
   Whole:                     No
   Part of Whole:             disk2

   Volume Name:               Filmy
   Mounted:                   Yes
   Mount Point:               /Users/jirka/Movies

   Partition Type:            Apple_HFS
   File System Personality:   Journaled HFS+
   Type (Bundle):             hfs
   Name (User Visible):       Mac OS Extended (Journaled)
   Journal:                   Journal size 24576 KB at offset 0x951000
   Owners:                    Disabled

   OS Can Be Installed:       Yes
   Media Type:                Generic
   Protocol:                  USB
   SMART Status:              Not Supported
   Volume UUID:               9FFFEF4E-9F5D-3167-820A-FE5F8A6AB592
   Disk / Partition UUID:     3FD9DEFC-CCFE-43BE-ABC3-E473CFBB1479
   Partition Offset:          209735680 Bytes (409640 512-Byte-Device-Blocks)

   Disk Size:                 319.7 GB (319728959488 Bytes) (exactly 624470624 512-Byte-Units)
   Device Block Size:         512 Bytes

iPhone 15 pro 128GB
Macbook Pro 14" 2021 M1 Pro, 512GB SSD, 16GB RAM
Mac mini 2014, Intel i5 1,4GHz, 250GB SSD, 4 GB RAM
AW Nike+ Series 4 GPS 44mm
Apple TV 4K

Sandra
Příspěvky: 607
Registrován: 23 pro 2012 03:33

Re: Vytvoření odkazu na složky v home

Příspěvek od Sandra » 05 lis 2021 13:55

Super, mockrát díky.

Mimochodem já bych si klidně koupila Maca s větším diskem, ale nejsem ochotná připlácet tak velkou částku, když se dá koupit za normální peníze normální disk. Proto jsem zvolila Mac Mini a místo původního MacBooku používám iPad, na cesty stačí a ještě je menší.

Ještě tedy jedna věc, netušíte, prosím, co s tím AirDropem?

edit: ještě mě napadlo, funguje při tomto řešení trim?

Zeggjk
Příspěvky: 836
Registrován: 15 bře 2013 11:17
Bydliště: Děčín

Re: Vytvoření odkazu na složky v home

Příspěvek od Zeggjk » 05 lis 2021 14:38

V Mac-mini mám místo původního 500GB disku SSD disk Samsung 85OPRO. Když je to neoriginální SSD disk, tak se podpora pro trim musí zapnout ručně. V terminálu napsat:

Kód: Vybrat vše

sudo trimforce enable
potvrdit a poté se systém restartuje. Jak je to s trimem se plz kouknout O tomto Macu -> Systémový profil sekce Hardware. Pokud máte interní disk tak bude pod asi SATA ... já tam třeba vitím Intel 8 series Chipet a pod ním je Samsung SSD 850 PRO. Když na něj kliknu, vidím další údaje v okně pod ním: kapacita, revize, seriové číslo atp. A jedna z položek je Podpora TRIM: Ano nebo NE. Pokud je ne, spustí se uvedený příkaz. Po restartu je již ano. Toto musím dělat vždy když se updatuje OS. Takže přišla Catalina, po update jsem spustil sudo trinforce enable, po přechodu na BigSur opět a nyní na Monterey opět. Prostě po každém update se trim přepne na ne.

U externích SSD disků připojených přes USB vůbec netuším jak to tam funguje. Mac ani nehlásí co je to za typ disku a položka Podpora TRIM tam vůbec není.
iPhone 15 pro 128GB
Macbook Pro 14" 2021 M1 Pro, 512GB SSD, 16GB RAM
Mac mini 2014, Intel i5 1,4GHz, 250GB SSD, 4 GB RAM
AW Nike+ Series 4 GPS 44mm
Apple TV 4K

Zeggjk
Příspěvky: 836
Registrován: 15 bře 2013 11:17
Bydliště: Děčín

Re: Vytvoření odkazu na složky v home

Příspěvek od Zeggjk » 05 lis 2021 14:43

Airdrop nevím, ale to nemůže souviset s tím diskem. Já vím, že přenos z iPhone Xs na MacBook Air byl takový někdy jo někdy ne ...spíš ne. Mezi iphony mi to funguje na 100%, ale s přenosem Iphone -> Mac jsem měl problém a tuším že Mac -> Iphone se mi nepovedl nikdy. Takže to používám již dlouho jen mezi telefony.
iPhone 15 pro 128GB
Macbook Pro 14" 2021 M1 Pro, 512GB SSD, 16GB RAM
Mac mini 2014, Intel i5 1,4GHz, 250GB SSD, 4 GB RAM
AW Nike+ Series 4 GPS 44mm
Apple TV 4K

Sandra
Příspěvky: 607
Registrován: 23 pro 2012 03:33

Re: Vytvoření odkazu na složky v home

Příspěvek od Sandra » 05 lis 2021 15:49

Na interním mi trim samozřejmě funguje, je to Mini M1, ale ten druhý je připojený přes USB-C a tam se nic neukazuje, akorát mi to píše u celkového disku SMART supported, ale o trimu ani slovo.

Mě AirDrop fungoval, pak jsem začala laborovat s tím externím diskem a AirDrop mi přestal fungovat. Resp. funguje odkaz na webové stránky, ale soubory ne, soubor se vytvoří, ale s nulovou velikostí.

Gwaihir
Příspěvky: 495
Registrován: 19 čer 2014 10:20

Re: Vytvoření odkazu na složky v home

Příspěvek od Gwaihir » 07 lis 2021 15:13

Asi s křížkem po funuse, ale našel jsem snad řešení původního problému:

https://www.igorkromin.net/index.php/20 ... le-system/

Sandra
Příspěvky: 607
Registrován: 23 pro 2012 03:33

Re: Vytvoření odkazu na složky v home

Příspěvek od Sandra » 07 lis 2021 15:39

Jé děkuju, tohle si rozhodně uložím, pro "strýčka".

Gwaihir
Příspěvky: 495
Registrován: 19 čer 2014 10:20

Re: Vytvoření odkazu na složky v home

Příspěvek od Gwaihir » 07 lis 2021 16:02

Jo a airdrop mi z iPhone na MacBook funguje bez problémů. Zkusil bych restart obou zařízení. Já mám teda macOS Monterey, ale fungovalo mi to na předchozích snad už před pěti lety.

Sandra
Příspěvky: 607
Registrován: 23 pro 2012 03:33

Re: Vytvoření odkazu na složky v home

Příspěvek od Sandra » 07 lis 2021 16:07

Mě právě fungoval taky, do okamžiku, kdy jsem nalinkovala ten externí SSD. A předtím mi fungoval na MBA 2015 od té doby, co jsem ho koupila, naprosto bez problémů. Zkusím ten restart všeho a uvidíme.

edit: tak iPhone mi napíše, že soubor byl odeslán, Mac mi napíše, že soubor byl přijat, soubor se objeví ve složce Downloads, ale zůstane zašedlý a má nulovou velikost... Otevřít nejde. A už to tak zůstane...

Gwaihir
Příspěvky: 495
Registrován: 19 čer 2014 10:20

Re: Vytvoření odkazu na složky v home

Příspěvek od Gwaihir » 07 lis 2021 22:33

Hmm... můžeš zkusit odlinkovat ten externí SSD. Předpokládám, že airdrop ti funguje mezi iPhone a iPadem bez problémů.

A jako náhradní řešení zkus použít to, co sem posílal.

To musí fungovat. Přece si to nebudeš posílat mailem - ještě si to můžeš ukládat přes iCloud Drive, ale ne vždy je to pohodlné.

Sandra
Příspěvky: 607
Registrován: 23 pro 2012 03:33

Re: Vytvoření odkazu na složky v home

Příspěvek od Sandra » 07 lis 2021 22:39

Jjj, mezi iPhone a iPadem funguje bez problémů, na MBA 2015, který mám ještě doma, také funguje bez problémů a z rodiny na MBA 2017 a 2020 M1 opět bez problémů. Tady je nejspíš problém s tím externím diskem. Navíc jsem zjistila, že mám vytvořené celkem čtyři kontejnery - Downloads, Movies, Music a Data, první tři jsou připojené do původních složek, pro Data je vytvořená nová složka. A když něco smažu v Downloads, řekne mi to, že je to nevratná událost, ve třech ostatních to přesune do koše. Takže tady je nejspíš problém přímo s tou složkou Downloads, ale otázka zní jaký... Škoda, že nejde snadno (resp. teď už asi vůbec) změnit umístění pro příjem AirDrop.

Mimochodem poslání odkazu na webovou stránku funguje bez problémů a otevře se mi normálně v Safari, ode mě automaticky, od rodiny po potvrzení.

Jinak právě iCloud Drive na to teď používám, ale je to zbytečně zdlouhavé.

Gwaihir
Příspěvky: 495
Registrován: 19 čer 2014 10:20

Re: Vytvoření odkazu na složky v home

Příspěvek od Gwaihir » 07 lis 2021 22:50

Tak pak jedině vrátit Downloads na standardní disk a dělat si v tom pravidelně pořádek. Airdrop nefunguje na externí disky.

Sandra
Příspěvky: 607
Registrován: 23 pro 2012 03:33

Re: Vytvoření odkazu na složky v home

Příspěvek od Sandra » 08 lis 2021 11:35

Asi jo, no, protože jsem zkusila odpojit externí Downloads a AirDrop funguje, soubor z iPhonu se normálně přenesl. Připojila jsem externí Downloads a je to zase při starém, soubor se vytvoří, ale má nulovou velikost a už to tak zůstane... No nedá se nic dělat, buď budu mít funkční AirDrop nebo složku na externím disku, asi fakt dám přednost tomu prvnímu. Moc děkuju.

Gwaihir
Příspěvky: 495
Registrován: 19 čer 2014 10:20

Re: Vytvoření odkazu na složky v home

Příspěvek od Gwaihir » 08 lis 2021 18:51

Ještě by šel napsat skript, který by obsah složky Downloads přesunul na externí disk. Asi by to ani nebylo moc složité.

Edit:

asi takto jednoduché:


mv -v /users/sandra/1/* /users/sandra/2/
Naposledy upravil(a) Gwaihir dne 08 lis 2021 19:00, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
ra3662
Příspěvky: 4638
Registrován: 14 srp 2012 10:25
Bydliště: Ostrava

Re: Vytvoření odkazu na složky v home

Příspěvek od ra3662 » 08 lis 2021 18:59

A není pak jednodušší napsat script na vše?
Org složky budou tak kde mají a script přesune a smaže originální soubory. Tím pádem bude startovací disk volný a všechny funkce budou zachovány.

Sandra
Příspěvky: 607
Registrován: 23 pro 2012 03:33

Re: Vytvoření odkazu na složky v home

Příspěvek od Sandra » 09 lis 2021 10:33

Jasný, jenže stejně to znamená, že by se to nejdřív uložilo na interní disk a tomu bych se právě chtěla vyhnout. No nic, kromě Downloads mám ostatní potřebné tak, jak potřebuji a holt teda když nejde přesunout Downloads, tak to nejde. Důležité je, že tři ze čtyř fungují správně a funguje i AirDrop.

edit: v souborech mám pořádek, to co stáhnu okamžitě použiju případně přesunu tam, kam patří, mě šlo čistě jen o stahování na jiný disk než interní. Ve Windows na PC to mám stejně, mám velice rychlý systémový SSD, který je ale celkem malý (500 GB) a pak mám v PC ještě jeden terabajtový disk, který je asi o polovinu pomalejší a na něm mám složku Downloads, Music atd, prostě složky, kde jsou uložená data případně se ukládají a přitom se s nimi moc nepracuje a nepotřebují extra velkou rychlost. Jenže ať jsou Windows jaké jsou, tak změna takové složky znamená ve vlastnostech přepsat cestu a potvrdit přesun a to je celé, v tomhle Windows vede. Škoda, že macOS neumí něco podobně jednoduchého. Jinak než jsem si pořídila Mini M1, tak jsem používala PC na práci s videem, to teď už není potřeba, protože M1 je stejně rychlý jako moje PC s Ryzenem 3600, 32 GB RAM a RTX 2060, video zpracuje stejně rychle, se třetinovou spotřebou a nulovým hlukem, proto jsem potřebovala přemístit i složku Movies kvůli iMovie. A PC má momentálně jediné využití - hry :-)

Gwaihir
Příspěvky: 495
Registrován: 19 čer 2014 10:20

Re: Vytvoření odkazu na složky v home

Příspěvek od Gwaihir » 09 lis 2021 11:03

Ještě se dá zkusit ten symlink editací etc/synthetic.conf.
https://www.igorkromin.net/index.php/20 ... le-system/

akurát místo editoru vi doporučuju nano - není to takový masochismus :)

Sandra
Příspěvky: 607
Registrován: 23 pro 2012 03:33

Re: Vytvoření odkazu na složky v home

Příspěvek od Sandra » 09 lis 2021 11:08

Odpoledne to zkusím, jestli to nepomůže. Jinak s tím vi a nano souhlasím :-) Nano taky není zrovna vzor přehlednosti, má úplně jiné klávesové zkratky než je zvykem, ale není to taková hrůza :-)

Odpovědět